441007
/utdanning/statistikker/introinnv/aar-tidligere-deltakere
441007
statistikk
2021-05-04T08:00:00.000Z
Utdanning;Innvandring og innvandrere;Offentlig sektor
no
introinnv, Introduksjonsordningen for nyankomne innvandrere, introduksjonsprogram, introduksjonsstønadKOSTRA, Utdanning, Voksenopplæring , Innvandring og innvandrere, Utdanning, Offentlig sektor
true

Introduksjonsordningen for nyankomne innvandrere

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

66 %

av tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet var i arbeid eller utdanning etter ett år

Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram.
2019
Begge kjønnMennKvinner
Antall
Arbeidssituasjon i alt8 1785 6992 479
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt5 3894 1881 201
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt612409203
Annen eller ukjent status, i alt2 1771 1021 075
 
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt667348
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt778
Annen eller ukjent status, i alt271943

Se utvalgte tabeller fra denne statistikken

Tabell 1 
Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram. Kjønn

Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram. Kjønn
2019
AntallProsent
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner
Tall 2019 for 0 Hele landet manglet ved publisering 4.5.2021. Oppdatert 5.5.2021.
 
Arbeidssituasjon i alt8 1785 6992 479100100100
 
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt5 3894 1881 201667348
Sysselsatt2 5722 149423313817
Sysselsatt og under utdanning1 3931 106287171912
Under utdanning1 424933491171620
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt612409203778
Registrert helt arbeidsledig394269125555
Andre arbeidssøkende, på tiltak21814078323
Annen eller ukjent status, i alt2 1771 1021 075271943
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak16010555222
Mottar arbeidsavklaringspenger1498069213
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger61....1....
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad56....1....
Mottar sosialhjelp6753912848711
Andre grupper1588672223
Uoppgitt91839752111721

Tabell 2 
Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet ett år etter endt introduksjonsprogram. Kjønn og alder

Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet ett år etter endt introduksjonsprogram. Kjønn og alder
2019
20-24 år25-29 år30-34 år35-39 år40-44 år45-50 år51 år eller eldre
Tall 2019 for 0 Hele landet manglet ved publisering 4.5.2021. Oppdatert 5.5.2021
 
Begge kjønn
Arbeidssituasjon i alt1 2931 9121 9801 278774578354
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100100100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt83746761554526
Sysselsatt16333637373220
Sysselsatt og under utdanning302416117....
Under utdanning3618141312....
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt36810101012
Registrert helt arbeidsledig2456657
Andre arbeidssøkende, på tiltak1234455
Annen eller ukjent status, i alt14202529354462
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak....22366
Mottar arbeidsavklaringspenger....12478
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger...011..5
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad..1111...
Mottar sosialhjelp5679131320
Andre grupper01133410
Uoppgitt8111313101314
 
Menn
Arbeidssituasjon i alt9611 4411 367847496363219
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100100100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt85817669635234
Sysselsatt20394345454127
Sysselsatt og under utdanning332619127....
Under utdanning3216141311....
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt35810101014
Registrert helt arbeidsledig2456768
Andre arbeidssøkende, på tiltak1224355
Annen eller ukjent status, i alt12141621273853
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak..12..465
Mottar arbeidsavklaringspenger......1365
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger.........25
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad........
Mottar sosialhjelp5557111216
Andre grupper0112239
Uoppgitt66787912
 
Kvinner
Arbeidssituasjon i alt332471613431278215135
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100100100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt76554645423413
Sysselsatt616202122188
Sysselsatt og under utdanning2118111064.
Under utdanning4921151413135
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt4791010109
Registrert helt arbeidsledig2566555
Andre arbeidssøkende, på tiltak1233564
Annen eller ukjent status, i alt20384445495578
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak....2..366
Mottar arbeidsavklaringspenger.....34811
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger..........6
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad..242.....
Mottar sosialhjelp591012161327
Andre grupper.1235610
Uoppgitt14242423172018

Tabell 3 
Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram. Kjønn og landbakgrunn

Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram. Kjønn og landbakgrunn
2019
AntallProsent
Arbeidssituasjon i altArbeidssituasjon i altSysselsatt og / eller under utdanning, i altRegistrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i altAnnen eller ukjent status, i alt
Tall 2019 for 0 Hele landet manglet ved publisering 4.5.2021. Oppdatert 5.5.2021.
 
Begge kjønn
 
Alle land8 17810066727
Av dette:
Russland23100....43
Burundi2010070030
Eritrea2 28010075619
Etiopia30410068724
Kongo5410059733
Libya21100483319
Somalia622100441046
Sudan47810064927
Afghanistan30810058635
Myanmar......0..
Irak13010065629
Iran15310073819
Kina2710063....
Palestina2310057....
Saudi Arabia2010070....
Syria3 43310065827
 
Menn
 
Alle land5 69910073719
Av dette:
Russland6100..0..
Burundi6100..0..
Eritrea1 76310079615
Etiopia18210074719
Kongo2310065....
Libya11100....
Somalia24210063829
Sudan38610070921
Afghanistan13310079417
Myanmar410010000
Irak8610072....
Iran78100721018
Kina910044056
Palestina10100......
Saudi Arabia10100......
Syria2 58310071821
 
Kvinner
 
Alle land2 47910048843
Av dette:
Russland1710047..43
Burundi14100..0..
Eritrea51710059734
Etiopia12210061732
Kongo3110055....
Libya10100..30..
Somalia380100321157
Sudan9210040852
Afghanistan17510042949
Myanmar......0..
Irak4410050....
Iran7510073720
Kina1810072....
Palestina13100....31
Saudi Arabia10100......
Syria85010046846

Tabell 4 
Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram. Kjønn og utvalgte programkommuner (Minimum 20 000 innbyggere)

Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram. Kjønn og utvalgte programkommuner (Minimum 20 000 innbyggere)
2019
Personer, etter bosted ved programdeltakelse
AntallProsent
I altI altSysselsatt og / eller under utdanning, i altRegistrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i altAnnen eller ukjent status, i alt
Tall 2019 for 0 Hele landet manglet ved publisering 4.5.2021. Oppdatert 5.5.2021
 
Begge kjønn
 
Hele landet8 17810066727
 
0101 Halden (-2019)5610063....
0104 Moss (-2019)6210074....
0105 Sarpsborg (1992-2019)6110062....
0106 Fredrikstad (1994-2019)74100611128
0213 Ski (1931-2019)6410073....
0217 Oppegård (1915-2019)2110071....
0219 Bærum (-2019)17010073522
0220 Asker (-2019)5310068923
0230 Lørenskog (1908-2019)39100561331
0231 Skedsmo (-2019)8510062731
0233 Nittedal (-2019)4010073....
0235 Ullensaker (-2019)25100....32
0236 Nes (Akershus) (-2019)2310074026
0237 Eidsvoll (-2019)1910079....
0301 Oslo56210067626
0403 Hamar (1992-2019)1810067....
0412 Ringsaker (-2019)30100571330
0417 Stange (-2019)2310065....
0427 Elverum (-2019)2910062....
0501 Lillehammer (-2019)3910082....
0502 Gjøvik (-2019)2110057....
0602 Drammen (-2019)113100651224
0604 Kongsberg (-2019)6310060633
0605 Ringerike (1977-2019)60100671222
0625 Nedre Eiker (-2019)3810074....
0626 Lier (-2019)2810068....
0627 Røyken (-2019)3410082....
0701 Horten (2002-2019)46100671320
0704 Tønsberg (1988-2019)56100572320
0706 Sandefjord (-2016)00000
0709 Larvik (1988-2017)00000
0722 Nøtterøy (-2017)00000
0805 Porsgrunn (-2019)5410059....
0806 Skien (-2019)7910066628
0904 Grimstad (-2019)4910061....
0906 Arendal (1992-2019)7910054541
1001 Kristiansand (-2019)20110069....
1102 Sandnes (-2019)6110064....
1103 Stavanger11310065....
1106 Haugesund9710071524
1124 Sola7100......
1149 Karmøy4410064036
1201 Bergen (1972-2019)34110057637
1246 Fjell (-2019)4010078....
1247 Askøy (-2019)2710074....
1502 Molde (-2019)46100542224
1504 Ålesund (1977-2019)4210064....
1505 Kristiansund54100611524
1601 Trondheim (-2017)00000
1702 Steinkjer (-2017)00000
1714 Stjørdal (-2017)00000
1804 Bodø96100651323
1833 Rana3310067....
1902 Tromsø (-2019)12510062434
1903 Harstad - Hárstták (2013-2019)5010070....
 
Menn
 
Hele landet5 69910073719
 
0101 Halden (-2019)39100......
0104 Moss (-2019)3910079....
0105 Sarpsborg (1992-2019)3810074....
0106 Fredrikstad (1994-2019)46100741115
0213 Ski (1931-2019)4410080....
0217 Oppegård (1915-2019)14100......
0219 Bærum (-2019)12410080....
0220 Asker (-2019)4110073....
0230 Lørenskog (1908-2019)27100......
0231 Skedsmo (-2019)5510076....
0233 Nittedal (-2019)31100....23
0235 Ullensaker (-2019)1610075....
0236 Nes (Akershus) (-2019)17100..0..
0237 Eidsvoll (-2019)111001000..
0301 Oslo41410074620
0403 Hamar (1992-2019)12100......
0412 Ringsaker (-2019)20100......
0417 Stange (-2019)11100......
0427 Elverum (-2019)1910068....
0501 Lillehammer (-2019)25100..0..
0502 Gjøvik (-2019)13100..0..
0602 Drammen (-2019)78100771013
0604 Kongsberg (-2019)4610063928
0605 Ringerike (1977-2019)4410080....
0625 Nedre Eiker (-2019)2710081....
0626 Lier (-2019)1710076....
0627 Røyken (-2019)21100..0..
0701 Horten (2002-2019)3410076....
0704 Tønsberg (1988-2019)4110066....
0706 Sandefjord (-2016)00000
0709 Larvik (1988-2017)00000
0722 Nøtterøy (-2017)00000
0805 Porsgrunn (-2019)3310076....
0806 Skien (-2019)5010078....
0904 Grimstad (-2019)3110065....
0906 Arendal (1992-2019)58100....33
1001 Kristiansand (-2019)15310072....
1102 Sandnes (-2019)4110083....
1103 Stavanger6710073....
1106 Haugesund6810079....
1124 Sola..........
1149 Karmøy2910076024
1201 Bergen (1972-2019)24610063631
1246 Fjell (-2019)26100..0..
1247 Askøy (-2019)14100......
1502 Molde (-2019)19100..16..
1504 Ålesund (1977-2019)2610073....
1505 Kristiansund3710068....
1601 Trondheim (-2017)00000
1702 Steinkjer (-2017)00000
1714 Stjørdal (-2017)00000
1804 Bodø57100751114
1833 Rana2410075....
1902 Tromsø (-2019)8810069....
1903 Harstad - Hárstták (2013-2019)3510074....
 
Kvinner
 
Hele landet2 47910048843
 
0101 Halden (-2019)17100....47
0104 Moss (-2019)2310065....
0105 Sarpsborg (1992-2019)2310043..57
0106 Fredrikstad (1994-2019)28100391150
0213 Ski (1931-2019)2010060....
0217 Oppegård (1915-2019)7100..0..
0219 Bærum (-2019)4610054....
0220 Asker (-2019)1210050....
0230 Lørenskog (1908-2019)12100......
0231 Skedsmo (-2019)3010037....
0233 Nittedal (-2019)9100..0..
0235 Ullensaker (-2019)9100......
0236 Nes (Akershus) (-2019)6100..0..
0237 Eidsvoll (-2019)810050....
0301 Oslo14810048745
0403 Hamar (1992-2019)6100......
0412 Ringsaker (-2019)10100......
0417 Stange (-2019)12100..0..
0427 Elverum (-2019)1010050050
0501 Lillehammer (-2019)14100......
0502 Gjøvik (-2019)8100......
0602 Drammen (-2019)35100371449
0604 Kongsberg (-2019)1710053047
0605 Ringerike (1977-2019)1610031....
0625 Nedre Eiker (-2019)1110055045
0626 Lier (-2019)1110055....
0627 Røyken (-2019)13100......
0701 Horten (2002-2019)1210042....
0704 Tønsberg (1988-2019)1510033....
0706 Sandefjord (-2016)00000
0709 Larvik (1988-2017)00000
0722 Nøtterøy (-2017)00000
0805 Porsgrunn (-2019)2110033....
0806 Skien (-2019)2910045....
0904 Grimstad (-2019)1810056044
0906 Arendal (1992-2019)21100....62
1001 Kristiansand (-2019)4810058....
1102 Sandnes (-2019)20100252055
1103 Stavanger4610052....
1106 Haugesund2910052....
1124 Sola......0..
1149 Karmøy1510040060
1201 Bergen (1972-2019)9510041653
1246 Fjell (-2019)14100....0
1247 Askøy (-2019)13100....23
1502 Molde (-2019)27100..26..
1504 Ålesund (1977-2019)1610050050
1505 Kristiansund1710047....
1601 Trondheim (-2017)00000
1702 Steinkjer (-2017)00000
1714 Stjørdal (-2017)00000
1804 Bodø39100491536
1833 Rana910044056
1902 Tromsø (-2019)3710043....
1903 Harstad - Hárstták (2013-2019)1510060040

Tabell 5 
Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram. Tre siste år. Kjønn

Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november ett år etter endt introduksjonsprogram. Tre siste år. Kjønn
201720182019
Personer, etter bosted ved programdeltakelse
Ett år tidligere
Tall 2019 for 0 Hele landet manglet ved publisering 4.5.2021. Oppdatert 5.5.2021.
 
Begge kjønn
 
Arbeidssituasjon i alt4 7906 3478 178
 
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt626366
Sysselsatt313031
Sysselsatt og under utdanning131517
Under utdanning171817
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt1087
Registrert helt arbeidsledig555
Andre arbeidssøkende, på tiltak533
Annen eller ukjent status, i alt282827
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak332
Mottar arbeidsavklaringspenger222
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger111
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad111
Mottar sosialhjelp998
Andre grupper222
Uoppgitt111211
 
Menn
 
Arbeidssituasjon i alt2 7064 0925 699
 
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt717273
Sysselsatt393738
Sysselsatt og under utdanning161919
Under utdanning171716
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt987
Registrert helt arbeidsledig555
Andre arbeidssøkende, på tiltak532
Annen eller ukjent status, i alt192019
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak222
Mottar arbeidsavklaringspenger221
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger..1..
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad..0..
Mottar sosialhjelp677
Andre grupper112
Uoppgitt787
 
Kvinner
 
Arbeidssituasjon i alt2 0842 2552 479
 
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt504848
Sysselsatt211817
Sysselsatt og under utdanning11912
Under utdanning182020
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt1198
Registrert helt arbeidsledig655
Andre arbeidssøkende, på tiltak543
Annen eller ukjent status, i alt394343
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak332
Mottar arbeidsavklaringspenger233
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger..1..
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad..2..
Mottar sosialhjelp131311
Andre grupper233
Uoppgitt161821

Tabell 6 
Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november for de som gikk ut av introduksjonsprogrammet fem siste år. Kjønn

Tidligere deltakere i introduksjonsprogrammet for innvandrere. Status på arbeidsmarkedet i november for de som gikk ut av introduksjonsprogrammet fem siste år. Kjønn
2019
Personer, etter bosted ved programdeltakelse
Fem år tidligereFire år tidligereTre år tidligereTo år tidligereEtt år tidligere
Tall 2019 for 0 Hele landet manglet ved publisering 4.5.2021. Oppdatert 5.5.2021.
Begge kjønn
Arbeidssituasjon i alt3 6154 0754 7656 3218 178
 
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt6566656666
Sysselsatt4946393731
Sysselsatt og under utdanning1012161717
Under utdanning6891217
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt89987
Registrert helt arbeidsledig56655
Andre arbeidssøkende, på tiltak33333
Annen eller ukjent status, i alt2724262627
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak22222
Mottar arbeidsavklaringspenger23232
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger32211
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad21111
Mottar sosialhjelp77988
Andre grupper22222
Uoppgitt878911
 
Menn
Arbeidssituasjon i alt1 8602 1902 6984 0835 699
 
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt7375737573
Sysselsatt6057494538
Sysselsatt og under utdanning1013182019
Under utdanning4661016
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt88977
Registrert helt arbeidsledig56645
Andre arbeidssøkende, på tiltak32332
Annen eller ukjent status, i alt1916181819
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak12222
Mottar arbeidsavklaringspenger22221
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger32..1..
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad00..0..
Mottar sosialhjelp44667
Andre grupper21112
Uoppgitt75567
 
Kvinner
Arbeidssituasjon i alt1 7551 8852 0672 2382 479
 
Prosent
Arbeidssituasjon i alt100100100100100
Sysselsatt og / eller under utdanning, i alt5756534948
Sysselsatt3733272217
Sysselsatt og under utdanning1112131112
Under utdanning1011131620
Registrert arbeidsledig og/eller på tiltak, i alt8101098
Registrert helt arbeidsledig56665
Andre arbeidssøkende, på tiltak34333
Annen eller ukjent status, i alt3534374243
Har nedsatt arbeidsevne, er på tiltak33332
Mottar arbeidsavklaringspenger33333
Mottar helserelaterte ytelser unntatt arbeidsavklaringspenger42..1..
Mottar kontantstøtte og/eller overgangsstønad32..3..
Mottar sosialhjelp911131111
Andre grupper33343
Uoppgitt1010121621

Om statistikken

Statistikken omfatter innhold i introduksjonsprogrammet samt mottakere av introduksjonsstønad. Fra 2017 også opplysninger om status direkte etter avsluttet program. Til og med 2016 status i program ved utgangen av året. Tall for tidligere deltakere omfatter de som har avsluttet eller avbrutt programmet, samt status i forhold til arbeid og utdanning gjennom fem år etter avsluttet program.

 

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Deltaker

Person som i løpet av referanseåret har vært registrert av en kommune som deltaker i introduksjonsprogrammet.

Tidligere deltaker

Tidligere deltaker er personer som har avsluttet eller av ulike grunner avbrutt introduksjonsprogrammet et gitt år, og er registrert bosatt i Norge i november året etter.

Introduksjonsordningen

Introduksjonsordningen er en lovfestet ordning som skal bidra til en lettere og raskere integrering av nyankomne innvandrere til det norske samfunnet. Loven ble innført som en frivillig ordning 1. september 2003 og ble påbudt 1. august 2004. Det vil si at alle kommuner som sier ja til å ta i mot flyktninger er forpliktet å tilby introduksjonsprogram.

Introduksjonsstønad

Introduksjonsstønad er den ytelsen deltakeren i introduksjonsprogrammet får fra kommunen, til dekning av livsopphold i programperioden. Stønaden er på årsbasis lik to ganger grunnbeløpet i folketrygden (2 G). Deltakere under 25 år får 2/3 stønad. Stønaden er skattepliktig, og dersom deltakeren har fravær fra opplæring og tiltak, uten gyldig grunn, blir vedkommende trukket i stønaden time for time. Stønaden er lik for alle og ikke behovsprøvd. Dette vil si at den ikke blir avkortet mot barnetrygd, kontantstøtte og så videre. Stønaden reduseres heller ikke på grunn av inntekter av egen eller andres virksomhet eller som følge av formue. I den utstrekning lønnet arbeid inngår i programmet, reduseres stønaden tilsvarende den tid arbeidet tar.

Introduksjonsstønaden reduseres i den utstrekning vedkommende har rett til dagpenger under arbeidsløshet, sykepenger eller foreldrepenger, og retten til disse ytelsene er opparbeidet før vedkommende startet i et introduksjonsprogram. Stønaden reduseres tilsvarende for uføretrygd eller arbeidsavklaringspenger vedkommende mottar.

Dersom vedkommende mottar overgangsstønad, reduseres introduksjonsstønaden på årsbasis med 40 prosent av den overgangsstønad som overstiger halvparten av folketrygdens grunnbeløp.

 Tiltak i introduksjonsprogrammet

Introduksjonsprogrammet skal tilrettelegges for personer som har behov for grunnleggende kvalifisering og programmet skal minst inneholde norskopplæring, samfunnskunnskap og tiltak som forbereder til videre opplæring eller tilknytning til yrkeslivet.

I tillegg til vanlig norskundervisning tilbys også tiltak som er utenom tradisjonell klasseromsundervisning, for eksempel språkpraksis på en arbeidsplass. Språkpraksis er en del av norskopplæringen hvor deltakerne deler av uka utplasseres på en arbeidsplass for å få praktisere norsk språk i autentiske omgivelser.

Tiltak som forbereder til videre opplæring eller tilknytning til arbeidslivet kan være arbeidstrenings eller andre tiltak i regi av NAV, yrkesprøving, dataopplæring, fag i grunnskole eller videregående skole osv. Yrkesprøving er en metode for realkompetansevurdering som dokumenterer både teoretiske kunnskaper og praktiske ferdigheter.

Avslutningsårsaker

Når en deltaker avslutter introduksjonsprogrammet registreres detaljert avslutningsårsak i NIR. I statistikken benyttes følgende kategorisering av avslutningsårsaker: Arbeid, videregående skole og høyere utdanning, grunnskole, kvalifiseringstiltak i offentlig regi, sosialhjelp, andre trygdeytelser, flyttet samt restkategorien andre årsaker.

Innvandrere er personer født i utlandet av to utenlandskfødte foreldre og fire utenlandske besteforeldre. Innvandrere har på et tidspunkt innvandret til Norge.

Personer med flyktningbakgrunn

Personer som har kommet til Norge av fluktgrunner og familiegjenforente til disse. Barn født av personer med flykningbakgrunn etter at foreldrene kom til Norge, er ikke regnet med. Asylsøkere er heller ikke regnet med.

Fødeland er hovedsakelig mors bosted da personen ble født.

Sysselsatt / utdanning er satt sammen av dem som er registrert som sysselsatte, dem som er registrert under utdanning samt dem som er registrert med en kombinasjon av sysselsetting og utdanning. Sysselsatte er definert som personer som utførte inntektsgivende arbeid av minst én times varighet i referanseuken, samt personer som har et slikt arbeid, men som var midlertidig fraværende på grunn av sykdom, ferie, lønnet permisjon eller lignende.

Registrert ledig / på tiltak består av dem som er registrert arbeidsledige hos NAV og dem som deltar på ordinært arbeidsmarkedstiltak.

Annen eller ukjent status inngår i en samlebetegnelse for den svakeste graden av tilknytning til arbeidsmarkedet. Annen status innebærer blant annet personer med nedsatt arbeidsevne som er på tiltak i regi av NAV, langtidssykemeldte og mottakere av økonomisk sosialhjelp. Ukjent status vil si at de ikke er registrert i noen av de tilgjengelige datakildene vi bruker i statusrapporteringen for arbeidsmarkedstilknytning. Disse personene er dermed heller ikke sysselsatt, under utdanning, registrert ledige eller på arbeidsmarkedstiltak.

Yrkesinntekter

Yrkesinntekter er summen av lønnsinntekter og næringsinntekter i løpet av kalenderåret.

 

 

 

Standard klassifikasjoner

Landbakgrunn er eget, eventuelt mors, eventuelt fars utenlandske fødeland. Personer uten innvandringsbakgrunn har kun Norge (000) som landbakgrunn. Når begge foreldre er født i utlandet, er de i de aller fleste tilfelle født i samme land. I tilfeller der foreldrene har ulikt fødeland, er det altså mors fødeland som blir valgt.

Kommune er i denne sammenhengen bostedskommunen til programdeltakeren.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for befolkningsstatistikk

Regionalt nivå

Nasjonalt, fylke, kommuner og bydeler i Oslo. For tidligere deltakere, også fordeling etter næringsregioner.

Hyppighet og aktualitet

Årlig.

Internasjonal rapportering

Ikke relevant.

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Filer på individnivå med data blir bearbeidet og langtidslagret.

Bakgrunn

Formål og historie

 

Formålet med introduksjonsloven er å styrke innvandreres mulighet for
deltakelse i yrkes- og samfunnslivet, og deres økonomiske selvstendighet. I
lovens § 2 fastsettes hvem som har rett og plikt til deltakelse i
introduksjonsprogram. Det er personer med flyktningbakgrunn, familiegjenforente
til disse og personer som etter samlivsbrudd har fått opphold på selvstendig
grunnlag på grunn av mishandling i samlivet. Videre må personen være mellom 18
og 55 år og ha behov for grunnleggende kvalifisering. Introduksjonsprogrammet
skal tilpasses den enkeltes behov for kvalifisering og kan som hovedregel vare
inntil to år. Programmet kan i særlige tilfeller vare i inntil tre år. Målet
med introduksjonsprogrammet er å gi nyankomne innvandrere med fluktbakgrunn
grunnleggende ferdigheter i norsk, grunnleggende innsikt i norsk samfunnsliv,
samt å forberede for deltakelse i yrkeslivet og/eller utdanning. Deltakelse i
introduksjonsprogrammet gir den enkelte krav på å motta introduksjonsstønad som
på årsbasis er lik to ganger folketrygdens grunnbeløp. Deltakere under 25 år
mottar 2/3 stønad.

Brukere og bruksområder

Brukere av statistikken er Kunnskapsdepartementet (KD), Justis- og beredskapsdepartementet (JD), Inkluderings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi), Kommunesektorens organisasjon (KS), kommuner, forskere, studenter og media. 

Likebehandling av brukere

Ikke relevant

Sammenheng med annen statistikk

KOSTRA - kommune Stat Rapportering - hovedside: http://www.ssb.no/offentlig-sektor/kostra

Innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre: https://www.ssb.no/innvbef/

Innvandrere etter innvandringsgrunn: https://www.ssb.no/innvgrunn/

Lovhjemmel

Opplysningene om introduksjonsordningen hentes inn av Statistisk sentralbyrå, jamfør lov av 4. juli 2003 Lov om introduksjonsordning og norskopplæring for nyankomne innvandrere (introduksjonsloven). Statistisk sentralbyrå vil med hjemmel i Lov om offisiell statistikk av 16. juni 1989 nr 54, om offisiell statistikk § 2-2 benytte oppgavene til utarbeidelse av offisiell statistikk.

EØS-referanse

Ikke relevant

Produksjon

Omfang

Deltakere

Statistikken for deltakelse i introduksjonsordningen omfatter opplysninger om hver enkelt deltaker i introduksjonsordningen i kommunene. Statistikken omfatter alle som er registrert som deltaker det aktuelle året. Den har opplysninger om deltakerens kjønn, alder, sivilstand, start og stoppdato for deltakelse i introduksjonsordningen, hvilke tiltak vedkommende har deltatt i det aktuelle året, status i programmet ved utgangen av året (avsluttet/avbrutt, permisjon eller er fortsatt i program), hvilke måneder personen har mottatt introduksjonsstønad samt totalt stønadsbeløp dette året.

Tidligere deltakere

Opplysninger om tidligere deltakere i introduksjonsordningen omfatter de som avsluttet eller av ulike grunner avbrøt programmet et gitt år. Deretter følger vi deres status på arbeidsmarkedet og i utdanning i de følgende fem årene.

Datakilder og utvalg

Deltakere

Fra og med 2017 er statistikken om deltakere i introduksjonsordningen basert på data fra Nasjonalt
Introduksjonsregister (NIR) hos Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi). Mer informasjon om NIR: https://www.imdi.no/nir-og-bosetting/nir/ 

I tillegg er opplysninger om kommunenes innrapportering av utbetaling av introduksjonsstønad innhentet fra A-ordningen (https://www.altinn.no/a-ordningen/). Dette benyttes for tall om utbetalt introduksjonsstønad og mottakere av denne. 

Filene med informasjon om deltakerne i introduksjonsordningen hvert år er koblet til befolkningsfiler av 31.12. i rapporteringsåret

Statistikken har fulltelling, det vil si at alle de kommuner som har deltakere i ordningen skal rapportere til NIR.

Fram til og med 2016 var statistikken er basert på registrering av deltakere i introduksjonsordningen i KOSTRA-skjema 11B.

Tidligere deltakere

Statistikken over tidligere deltakere baseres på KOSTRA-informasjon for alle årganger fram til og med de som avsluttet introduksjonsprogrammet i 2016.

I statistikken blir opplysningene om de tidligere deltakerne videre sammenstilt med System for persondata (SFP), der informasjon fra en rekke registre er sammenstilt. Registerdata har tellingsdato i november hvert år og inneholder opplysninger om hvorvidt en person er sysselsatt, registrert arbeidsledig, på sysselsettingstiltak, under utdanning, eller kan knyttes til noen typer offentlige ytelser eller tiltak. En person kan på tellingstidspunktet ha mer enn én status samtidig, for eksempel både sysselsatt og mottaker av en ytelse. I denne statistikken er det et poeng å se på hvor mange som er i aktivitet, og vi har sett på aktivitetene sysselsetting og utdanning i tillegg til kombinasjonen sysselsatt/utdanning. Følgende prioritering er gjort: Dersom en person er registrert arbeidsledig, men også er under utdanning, regnes vedkommende som under utdanning og ikke som arbeidsledig. Når det gjelder de andre statusene, for eksempel helserelaterte ytelser og sosialhjelp, er det mange som har disse i kombinasjon med blant annet arbeid, utdanning eller registrert arbeidsledig. I slike tilfeller er arbeid og annen aktivitet, samt registrerte arbeidsledige, prioritert.

 

Datainnsamling, editering og beregninger

Statistikk om deltakere i introduksjonsordningen er fra og med 2017 basert på opplysninger rapportert fra kommunene til Nasjonalt Introduksjonsregister (NIR) hos Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi). Opplysninger om kommunenes innrapportering av utbetalt introduksjonsstønad er innhentet fra A-ordningen.

Det gjennomføres fødselsnummerkontroller, samt logiske sumkontroller. I tillegg til de kontrollene som blir utførte i DSF, utfører SSB kontroller for statistiske formål.

Videre er alle deltakere med gyldig fødselsnummer koblet til befolkningsfiler av 31.12 ved utgangen av rapporteringsåret. Det er bare laget statistikk over personer som er bosatt i Norge ved utgangen av året.

Fram til og med 2016 ble data innsamlet fra kommunene gjennom KOSTRA. De fleste kommuner har egne fagsystemer hvor data hentes fra, mens noen kommuner rapporterer inn på elektronisk skjema. Etter foreløpig publisering 15. mars mottar kommunene oversiktstabeller og feillister for sine respektive kommuner og kommenterer på disse. Reviderte tall publiseres i KOSTRA 15. juni.

 

Tidligere deltakere, avgangskohort

For å tildele tidligere deltakere en avgangskohort, er følgende bearbeiding gjort: (a) Alle deltakere i introduksjonsprogrammet som har status som avsluttet eller avbrutt på slutten av året, tas innledningsvis med i populasjonen. (b) Kun de som faktisk har avsluttet, som ikke er borte fra programmet bare midlertidig, skal regnes med til kohorten. Populasjonen blir derfor sjekket mot de som deltok i programmet det påfølgende året. (c) Kvinner som avbryter programmet fordi de får barn rett etter avbrutt program eller av ulike grunner ikke kommer tilbake i programmet etter endt permisjon, blir lagt til neste kohort. På denne måten gis de ett år med omsorgspermisjon før de kommer med i statistikken. 

 

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

Tall blir ikke presentert dersom færre enn 4 enheter ligger til grunn.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Statistikken ble publisert for første gang i 2006 for statistikkåret 2005.

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Noen feil i sammenheng med innsamling og bearbeiding av data kan forekomme. Det kan være kodefeil, revisjonsfeil, feil i databehandlinga etc. Det er gjort et omfattende arbeid for å minimalisere slike feil, så i statistikksammenheng kan man som hovedregel se bort fra slike.

Det skal i utgangspunktet ikke være utvalgsfeil da dette er en fulltelling.

Revisjon

Ikke relevant.

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB