400629
/arbeid-og-lonn/statistikker/innvarbl/kvartal
400629
statistikk
2020-04-20T08:00:00.000Z
Arbeid og lønn;Innvandring og innvandrere
no
innvarbl, Registrerte arbeidsledige blant innvandrere, arbeidsmarkedstiltak, innvandrerbakgrunn, landbakgrunn, botidArbeid og lønn, Arbeidsledighet, Innvandring og innvandrere, Arbeid og lønn
true

Registrerte arbeidsledige blant innvandrere

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

5,5 %

av innvandrerne er registrert ledige 1. kvartal 2020

Registrert helt arbeidsledige, etter innvandringsbakgrunn og verdensregion.
1. kvartal 2020
ArbeidsledigeArbeidsledige i prosent av arbeidsstyrken (prosent)
1Inkl. ikke- bosatte
2Tyrkia er inkludert.
Registrerte helt arbeidsledige i alt65 4122,3
 
Befolkningen eksklusive innvandrere138 5921,7
 
Alle innvandrere26 8205,5
Norden1 0472,2
Vest-Europa ellers1 4412,9
EU-land i Øst-Europa8 5436,0
Øst-Europa ellers2 0944,8
Nord-Amerika og Oseania1882,4
Asia27 7875,8
Afrika4 8799,3
Sør- og Mellom-Amerika8415,2

Se utvalgte tabeller fra denne statistikken

Tabell 1 
Registrerte helt arbeidsledige, etter landbakgrunn (verdensregion) og antall år bosatt i Norge. Absolutte tall og i prosent av personer i alt 15-74 år i hver gruppe

Registrerte helt arbeidsledige, etter landbakgrunn (verdensregion) og antall år bosatt i Norge. Absolutte tall og i prosent av personer i alt 15-74 år i hver gruppe1
1. kvartal 20191. kvartal 2020
I altBosatt under 4 årBosatt 4-6 årBosatt 7 år og merI altBosatt under 4 årBosatt 4-6 årBosatt 7 år og mer
1NB! Bosatte som nevner gir noe lavere ledighetsprosent enn når arbeidsstyrken benyttes.
2Tyrkia er inkludert.
Absolutte tall
Innvandrere i alt27 5433 8395 80017 90426 8203 5105 17418 136
Norden1 0931221618101 047127129791
Vest-Europa ellers1 4662433059181 441261235945
EU-land i Øst-Europa8 8541 6052 3474 9028 5431 5711 8295 143
Øst-Europa ellers2 0843283481 4082 0943453071 442
Nord-Amerika og Oseania18517231451882620142
Asia28 0941 0751 3635 6567 7877961 6755 316
Afrika4 9143361 1003 4784 8792478703 762
Sør- og Mellom-Amerika853113153587841137109595
 
Prosent
Innvandrere i alt4,03,45,33,83,73,44,73,6
Norden1,81,92,21,71,72,12,11,6
Vest-Europa ellers2,22,13,22,12,12,12,62,0
EU-land i Øst-Europa5,05,45,84,64,65,55,24,3
Øst-Europa ellers3,64,45,43,23,44,34,73,1
Nord-Amerika og Oseania1,60,61,82,01,50,91,41,8
Asia23,82,65,63,83,52,54,93,4
Afrika5,73,16,35,95,42,85,45,8
Sør- og Mellom-Amerika3,93,55,83,63,63,84,33,5

Tabell 2 
Registrerte helt arbeidsledige, etter innvandringsbakgrunn, landbakgrunn (verdensregion) og kjønn. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken

Registrerte helt arbeidsledige, etter innvandringsbakgrunn, landbakgrunn (verdensregion) og kjønn. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken
1. kvartal 20191. kvartal 2020Endring siste tolv måneder
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner1. kvartal 2019 - 1. kvartal 2020
Begge kjønnMennKvinner
1Inkl. ikke- bosatte.
2Tyrkia er inkludert.
Absolutte tall
Registrerte helt arbeidsledige i alt68 28539 59728 68865 41238 51926 893-2 873-1 078-1 795
Befolkningen eksklusive innvandrere140 74224 81715 92538 59223 72914 863-2 150-1 088-1 062
Innvandrere i alt27 54314 78012 76326 82014 79012 030-72310-733
Norden1 0937003931 047637410-46-6317
Vest-Europa ellers1 4669355311 441886555-25-4924
EU-land i Øst-Europa8 8545 3553 4998 5435 2863 257-311-69-242
Øst-Europa ellers2 0848111 2732 0949111 18310100-90
Nord-Amerika og Oseania1851067918810682303
Asia28 0943 7094 3857 7873 6894 098-307-20-287
Afrika4 9142 8472 0674 8792 9491 930-35102-137
Sør- og Mellom-Amerika853317536841326515-129-21
 
Prosent
Registrerte helt arbeidsledige i alt2,42,72,22,32,62,0-0,1-0,1-0,2
Befolkningen eksklusive innvandrere11,72,01,41,71,91,30,0-0,1-0,1
Innvandrere i alt5,85,66,15,55,45,5-0,3-0,2-0,6
Norden2,32,81,82,22,61,9-0,1-0,20,1
Vest-Europa ellers3,13,22,92,92,92,9-0,2-0,30,0
EU-land i Øst-Europa6,46,16,86,05,96,1-0,4-0,2-0,7
Øst-Europa ellers5,04,35,64,84,65,0-0,20,3-0,6
Nord-Amerika og Oseania2,52,52,52,42,42,4-0,1-0,1-0,1
Asia6,45,96,95,85,56,2-0,6-0,4-0,7
Afrika10,29,710,89,39,39,3-0,9-0,4-1,5
Sør- og Mellom-Amerika5,64,76,45,24,65,8-0,4-0,1-0,6

Tabell 3 
Registrerte helt arbeidsledige, etter kjønn, innvandringsbakgrunn, to-delt landbakgrunn og alder. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken i hver gruppe

Registrerte helt arbeidsledige, etter kjønn, innvandringsbakgrunn, to-delt landbakgrunn og alder. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken i hver gruppe
1. kvartal 20191. kvartal 2020
I alt15-29 år30 år eller eldreI alt15-29 år30 år eller eldre
1EU-/EFTA -land, Nord-Amerika, Australia og New Zealand.
2Øst-Europa utenom EU, Asia (inkl.Tyrkia), Afrika, Sør- og Mellom-Amerika og Oseania utenom Australia og New Zealand.
Absolutte tall
I alt68 28520 00348 28265 41219 01546 397
Befolkningen eksklusive innvandrere39 49913 70825 79137 32512 79324 532
Norskfødte med innvandrerforeldre1 2438653781 267887380
Landgruppe 11924547974057
Landgruppe 221 1518203311 170847323
Innvandrere27 5435 43022 11326 8205 33521 485
Landgruppe 1111 5972 0309 56711 2191 9049 315
Landgruppe 2215 9463 40012 54615 6013 43112 170
 
Menn i alt39 59711 76227 83538 51911 38827 131
Befolkningen eksklusive innvandrere24 1068 35215 75422 9917 86815 123
Norskfødte med innvandrerforeldre711512199738536202
Landgruppe 11553025512130
Landgruppe 22656482174687515172
Innvandrere14 7802 89811 88214 7902 98411 806
Landgruppe 117 0961 0446 0526 9159975 918
Landgruppe 227 6841 8545 8307 8751 9875 888
 
Kvinner i alt28 6888 24120 44726 8937 62719 266
Befolkningen eksklusive innvandrere15 3935 35610 03714 3344 9259 409
Norskfødte med innvandrerforeldre532353179529351178
Landgruppe 11495338157483332151
Landgruppe 22371522461927
Innvandrere12 7632 53210 23112 0302 3519 679
Landgruppe 114 5019863 5154 3049073 397
Landgruppe 228 2621 5466 7167 7261 4446 282
 
Prosent
I alt2,43,32,22,33,02,1
Befolkningen eksklusive innvandrere1,72,71,41,62,41,4
Norskfødte med innvandrerforeldre i alt3,63,93,13,33,62,8
Landgruppe 112,02,91,52,02,41,7
Landgruppe 223,94,03,63,53,73,1
Innvandrere i alt5,87,15,65,56,85,2
Landgruppe 114,86,24,64,65,94,4
Landgruppe 226,97,86,76,37,36,1
 
Menn i alt2,73,72,42,63,52,3
Befolkningen eksklusive innvandrere2,03,11,71,92,91,6
Norskfødte med innvandrerforeldre i alt4,04,53,03,74,22,7
Landgruppe 112,23,81,51,92,51,7
Landgruppe 224,34,63,64,04,43,1
Innvandrere i alt5,66,85,45,46,75,1
Landgruppe 114,86,14,74,75,94,5
Landgruppe 226,57,36,36,27,36,0
 
Kvinner i alt2,22,82,02,02,51,9
Befolkningen eksklusive innvandrere1,42,21,21,31,91,1
Norskfødte med innvandrerforeldre i alt3,23,33,12,92,92,8
Landgruppe 111,72,01,52,02,31,8
Landgruppe 223,43,33,73,03,03,1
Innvandrere i alt6,17,45,95,56,85,3
Landgruppe 114,76,44,44,46,04,1
Landgruppe 227,38,37,16,47,46,3

Tabell 4 
Deltakere på ordinære arbeidsmarkedstiltak, etter innvandringsbakgrunn, landbakgrunn (verdensregion) og kjønn. Absolutte tall og i prosent av befolkningen 15-74 år

Deltakere på ordinære arbeidsmarkedstiltak, etter innvandringsbakgrunn, landbakgrunn (verdensregion) og kjønn. Absolutte tall og i prosent av befolkningen 15-74 år
1. kvartal 20191. kvartal 2020Endring siste tolv måneder
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner1. kvartal 2019 - 1. kvartal 2020
Begge kjønnMennKvinner
1Inkl. ikke- bosatte.
2Tyrkia er inkludert.
Absolutte tall
Deltakere i alt16 0978 4747 62314 5117 3977 114-1 586-1 077-509
Befolkningen eksklusive innvandrere18 6575 2003 4577 6634 5703 093-994-630-364
Innvandrere i alt7 4403 2744 1666 8482 8274 021-592-447-145
Norden15392611406179-13-3118
Vest-Europa ellers281155126235128107-46-27-19
EU-land i Øst-Europa957291666925293632-322-34
Øst-Europa ellers652180472590143447-62-37-25
Nord-Amerika og Oseania291514341915541
Asia23 1291 3991 7302 9421 2461 696-187-153-34
Afrika1 9921 0729201 724868856-268-204-64
Sør- og Mellom-Amerika247701772586918911-112
 
Prosent
Deltakere i alt0,40,40,40,40,40,40,00,00,0
Befolkningen eksklusive innvandrere10,30,30,20,20,30,2-0,10,00,0
Innvandrere i alt1,10,91,30,90,71,2-0,2-0,2-0,1
Norden0,30,30,20,20,20,3-0,1-0,10,1
Vest-Europa ellers0,40,40,50,30,30,4-0,1-0,1-0,1
EU-land i Øst-Europa0,50,31,00,50,30,90,00,0-0,1
Øst-Europa ellers1,10,71,41,00,51,3-0,1-0,2-0,1
Nord-Amerika og Oseania0,30,30,30,30,30,30,00,00,0
Asia21,51,41,51,31,21,4-0,2-0,2-0,1
Afrika2,32,32,31,91,82,1-0,4-0,5-0,2
Sør- og Mellom-Amerika1,10,81,41,10,71,40,0-0,10,0

Om statistikken

Statistikken viser hvor mange innvandrere som har registrert seg som arbeidsledig hos NAV, og hvor mange som deltar på arbeidsmarkedstiltak. Antall og prosentandeler for innvandrere totalt, etter kjønn og landbakgrunn sammenliknes med resten av befolkningen.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Innvandrer: person født i utlandet av utenlandsfødte foreldre.

Helt ledige er arbeidsføre personer som søker inntektsgivende arbeid ved NAV og ellers er disponible for det arbeidet som søkes. I tillegg må vedkommende ha vært uten inntektsgivende arbeid de siste to ukene. Helt permitterte blir regnet som arbeidsledige. 

Ordinære tiltaksdeltakere er helt ledige som ved opptellingstidspunktet deltar på ordinære tiltak. De ordinære arbeidsmarkedstiltakene omfatter følgende tiltakstyper: Lønnstilskudd, Arbeidspraksis, Opplæring (AMO-kurs), Midlertidige sysselsettingstiltak, samt Forsøks- og andre tiltak.

Standard klassifikasjoner

Botid i Norge: under 4 år, 4 - 6 år, 7 år og mer

Landbakgrunn, 8 grupper: Norden, Vest - Europa ellers, EU-land i Øst - Europa, Øst - Europa ellers, Nord - Amerika og Oseania Asia, Afrika og Sør- og Mellom Amerika.

Landbakgrunn, 2 grupper: EØS etc.: EU/EFTA-land, Nord - Amerika, Australia og New Zealand.

 Asia, Afrika etc. : Øst - Europa utenom EU, Asia inkl. Tyrkia, Afrika, Sør- og Mellom - Amerika og Oseania utenom Australia og New Zealand.

EU land i Øst-Europa : Estland, Latvia, Litauen, Polen, Slovakia, Slovenia, Tsjekkia, Ungarn, Romania, Bulgaria og Kroatia.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for arbeidsmarkeds- og lønnsstatistikk

Regionalt nivå

Fylke

Hyppighet og aktualitet

Kvartalsvis

Internasjonal rapportering

Ikke relevant

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Ikke relevant

Bakgrunn

Formål og historie

Formålet er å gi tall for den registrerte arbeidsledigheten blant innvandrere (personer født i utlandet av utenlandsfødte foreldre) etter kjønn, alder, botid, landbakgrunn og bostedsfylke.

Statistikken bygger på data fra NAVs register over arbeidssøkere og personer på tiltak. Fra januar 2002 blir yrkeshemmede i ordinære tiltak plassert sammen med resten av de yrkeshemmede i tiltak (før omleggingen kalt attføring). Det vil dermed være full overensstemmelse mellom Statistisk sentralbyrå (SSB) og NAV sin definisjon av ordinære arbeidsmarkedstiltak (se punkt 6.1).

NAVs definisjon av registrerte helt arbeidsledige ble endret fra og med 1. januar 1999. Fra og med dette året vil opplysninger om man har hatt lønnet arbeid de siste to ukene, avgjøre om man blir regnet som helt arbeidsledige eller delvis sysselsatt. Tidligere ble personer klassifisert i de to kategoriene ut i fra om de fikk avkorting i dagpengene. Et problem med dette var at personer kunne ha avkortet dagpengeutbetaling uten å ha lønnet arbeid.

Brukere og bruksområder

Arbeidskraftsmyndighetene og offentlig forvaltning ellers, samt forskere og massemedia er de sentrale brukerne av statistikken.

Likebehandling av brukere

Ikke relevant

Sammenheng med annen statistikk

Sysselsettingsstatistikk for innvandrere. Denne statistikken gir tall for både lønnstakere og selvstendig næringsdrivende og bygger a-ordningen. http://www.ssb.no/innvregsys

De registrerte arbeidsledige hos NAV må ikke forveksles med ledighetsbegrepet i AKU. Tallene fra AKU inkluderer også arbeidsledige som ikke registrerer seg hos NAV, noen av dem som går på arbeidsmarkedstiltak og noen av de yrkeshemmede. På den annen side blir en del av de registrerte arbeidsledige ikke klassifisert som arbeidsledige i AKU (på grunnlag av spørsmål om søking etter arbeid og tilgjengelighet for arbeidsmarkedet). Særlig gjelder dette eldre personer med lange ledighetsperioder. Etter omleggingen av AKU fra 2006 blir også de ufrivillig permitterte (med varighet på inntil 3 måneder) klassifisert forskjellig i de to statistikkene. I AKU regnes de nå som sysselsatte, midlertidig fraværende, mens NAV fortsatt regner dem som arbeidsledige. Om noen har vært helt permittert i lengre tid enn 3 måneder i sammenheng, vil de imidlertid bli klassifisert som arbeidsledige også i AKU.

Lovhjemmel

Statistikkloven §§2-1, 2-2, 3-2 (adm. registre)

EØS-referanse

Ikke relevant

Produksjon

Omfang

Statistikken omfatter de innvandrerne fra 15-74 år som står registrerte som helt arbeidsledige eller som deltakere på ordinære arbeidsmarkedstiltak i NAVs register. Referansetidspunktet er slutten av den andre måneden i kvartalet. Alle som inngår i gruppen av innvandrere er registrert som bosatte i følge Det sentrale folkeregisteret. Blant de registrerte ledige inngår også en mindre gruppe som ikke er registrert bosatt. Dette er personer som er bosatt i utlandet, og som forventes å oppholde seg mindre enn seks måneder i Norge. Disse er holdt utenfor innvandrergruppen men inngår i befolkningen for øvrig.

Datakilder og utvalg

Arbeidsledighets- og tiltaksstatistikken bygger på data fra NAVs arbeidssøkerregister, ARENA (tidligere SOFA-søker). Registeret omfatter alle registrerte arbeidssøkere i Norge, dvs. helt arbeidsledige, personer på ordinære arbeidsmarkedstiltak, yrkeshemmede i tiltak og i kartleggings- og ventefase, samt delvis sysselsatte. Arbeidssøkeropplysningene blir registrert lokalt hos NAVs kontorer rundt om i landet. Fra NAV får SSB hver måned tilsendt et filuttak fra ARENA, som danner tallgrunnlaget for statistikken over registrerte ledige og personer på tiltak.

For å beregne ledighetsprosenter benyttes arbeidsstyrketall fra Arbeidskraftsundersøkelsen (AKU). Disse tallene brytes ned på underliggende nivåer ved hjelp av NAV sitt arbeidstakerregister. SSB mottar ukentlig filer over endringsmeldinger til Arbeidstakerregisteret..

Opplysninger om landbakgrunn (fødeland), botid i Norge, bostedskommune, kjønn og alder er hentet fra Statistisk sentralbyrås Befolkningsstatistikksystem.

Totaltelling

Datainnsamling, editering og beregninger

Ikke relevant

Tall for hele befolkningen kontrolleres i forhold til NAVs publiserte totaltall for ledige og deltakere på tiltak.

Personer med innvandringsbakgrunn fordeles på sine respektive verdensregioner med utgangspunkt i opplysninger om fødeland. Ledige beregnes  i prosent av arbeidsstyrken med unntak av tabellen med botidsgrupper der nevneren er befolkningen 15 - 74 år. Tall for deltakere på tiltak beregnes kun i prosent av befolkningen 16-74 år. Tall for innvandere sammenstilles med tall for hele arbeidsstyrken/befolkningen og for arbeidsstyrken/befolkningen der innvandrere er holdt utenom. Det lages også grupperinger med utgangspunkt i botid og bostedskommune. Tall for deltakere på tiltak beregnes kun i prosent av befolkningen (15-74 år).

Ved beregning av ledighetsprosenter benyttes arbeidsstyrketall fra Arbeidskraftsundersøkelsen (AKU). Disse tallene brytes ned på underliggende nivåer vha. NAV sitt arbeidstakerregister.

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

Ikke relevant

Sammenlignbarhet over tid og sted

Endringen i definisjonen av arbeidsledige som ble gjeldende fra 1. januar 1999 gir et brudd i tidsserien.

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Siste måneds arbeidsledighetstall i prosent av arbeidsstyrken er ikke endelige. Årsaken er at den utregnede arbeidsstyrken for siste måned bygger på et uttak av Arbeidstakerregisteret gjort 4 uker etter referansedatoen. For de tidligere månedene benyttes alltid et 16 ukers uttak fra registeret. Arbeidstakerregisteret vedlikeholdes ved at arbeidsgiverne er pålagt å melde fra til trygdekontorene hver gang ansatte starter opp eller slutter. Et 16 ukers uttak av registeret får derfor med flere sene meldinger fra arbeidsgiverne. Kvaliteten på 4 ukers uttaket er dermed lavere enn et 16 ukers uttak. Kvalitetsforskjellen fører likevel bare til små endringer i arbeidsledighetsprosentene. Årsaken til at vi benytter 4 ukers uttak fra arbeidstakerregisteret er at vi reduserer produksjonstiden med 2-3 måneder.

 

Revisjon

Ikke relevant

Analyser, artikler og publikasjoner

 Ledigheten blant innvandrere på nærmere 18 prosent i mars

Ledigheten blant innvandrere på nærmere 18 prosent i mars

Publisert 20. april 2020

Registrerte helt ledige innvandrere økte fra 5,5 prosent i februar i år til 17,7 prosent i mars – beregnet i prosent av arbeidsstyrken. Innvandrere fra EU-landene i øst og Asia har opplevd størst økning.

Les artikkelen
Hvordan går det med innvandrere som blir arbeidsledige?

Hvordan går det med innvandrere som blir arbeidsledige?

Publisert 2. september 2019

Arbeidsledige innvandrere med kortere botid har større sannsynlighet for å utvandre. Sannsynligheten for igjen å bli sysselsatt går ned ved høyere alder, men øker med utdanningsnivået.

Les artikkelen
Kjønnsdelte yrker – har innvandrere et annet mønster?

Kjønnsdelte yrker – har innvandrere et annet mønster?

Publisert 8. juli 2019

Menn fra Asia og Afrika har en mindre kjønnstradisjonell yrkesfordeling enn menn i majoritetsbefolkningen. En større andel jobber i kvinnedominerte yrker som renhold og pleie og omsorg.

Les artikkelen
Færre på heltid blant innvandrere

Færre på heltid blant innvandrere

Publisert 1. november 2019

Innvandrere fra Asia, Afrika etc. har lavere andel heltidsarbeidende enn lønnstakere for øvrig. Mange av disse innvandrerne arbeider i typiske deltidsyrker. Når vi tar hensyn til dette, minsker forskjellene mye.

Les artikkelen
Arbeid

Liten konkurranse mellom arbeidsinnvandrere og flyktninger på arbeidsmarkedet

Publisert 12. juli 2018

Arbeidsinnvandrere har i liten grad utkonkurrert flyktningene på arbeidsmarkedet. En viktig forklaring er at de to innvandrergruppene har svært forskjellig yrkeskompetanse og dermed deltar på ulike områder av arbeidsmarkedet.

Les artikkelen
Personer 16-39 år med innvandrerbakgrunn i arbeid og utdanning, 2018

Personer 16-39 år med innvandrerbakgrunn i arbeid og utdanning, 2018

Publisert 15. januar 2020

Denne rapporten tar for seg innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre i alderen 16–39 år – blant annet tilknytning til arbeidsmarkedet og lønnsnivå for de ulike gruppene.

Les publikasjonen

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB