436389
/arbeid-og-lonn/statistikker/innvarbl/kvartal
436389
statistikk
2021-02-11T08:00:00.000Z
Arbeid og lønn;Innvandring og innvandrere
no
innvarbl, Registrerte arbeidsledige blant innvandrere, arbeidsmarkedstiltak, innvandrerbakgrunn, landbakgrunn, botidArbeid og lønn, Arbeidsledighet, Innvandring og innvandrere, Arbeid og lønn
true

Registrerte arbeidsledige blant innvandrere

Oppdatert

Neste oppdatering

Foreløpig ikke fastsatt

Nøkkeltall

9,2 %

av innvandrerne er registrert ledige 4. kvartal 2020

Registrert helt arbeidsledige, etter innvandringsbakgrunn og verdensregion. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken i hver gruppe
4. kvartal 2020
ArbeidsledigeArbeidsledige i prosent av arbeidsstyrken (prosent)
1Inkl. ikke- bosatte
2Tyrkia er inkludert.
Registrerte helt arbeidsledige i alt108 9873,9
 
Befolkningen eksklusive innvandrere163 1492,7
 
Alle innvandrere45 8389,2
Norden2 2814,9
Vest-Europa ellers3 2946,5
EU-land i Øst-Europa13 4389,4
Øst-Europa ellers3 2637,5
Nord-Amerika og Oseania3804,9
Asia214 19210,3
Afrika7 41813,7
Sør- og Mellom-Amerika1 5729,6

Se utvalgte tabeller fra denne statistikken

Tabell 1 
Registrerte helt arbeidsledige, etter landbakgrunn (verdensregion) og antall år bosatt i Norge. Absolutte tall og i prosent av personer i alt 15-74 år i hver gruppe

Registrerte helt arbeidsledige, etter landbakgrunn (verdensregion) og antall år bosatt i Norge. Absolutte tall og i prosent av personer i alt 15-74 år i hver gruppe1
4. kvartal 20194. kvartal 2020
I altBosatt under 4 årBosatt 4-6 årBosatt 7 år og merI altBosatt under 4 årBosatt 4-6 årBosatt 7 år og mer
1NB! Bosatte som nevner gir noe lavere ledighetsprosent enn når arbeidsstyrken benyttes.
2Tyrkia er inkludert.
Absolutte tall
Innvandrere i alt24 4264 4954 79715 13445 8387 7848 78929 265
Norden9891651336912 2813722971 612
Vest-Europa ellers1 3073092017973 2949655531 776
EU-land i Øst-Europa7 4581 7211 8703 86713 4383 2152 8497 374
Øst-Europa ellers1 9393842591 2963 2636424962 125
Nord-Amerika og Oseania16825231203809949232
Asia27 3571 3571 1874 81314 1921 7332 9049 555
Afrika4 4473871 0013 0597 4184901 3805 548
Sør- og Mellom-Amerika7611471234911 5722682611 043
 
Prosent
Innvandrere i alt3,43,44,53,26,36,88,25,8
Norden1,62,21,91,53,85,35,03,4
Vest-Europa ellers1,92,22,21,84,76,66,43,8
EU-land i Øst-Europa4,14,84,73,77,39,78,46,2
Øst-Europa ellers3,24,14,12,95,37,57,84,6
Nord-Amerika og Oseania1,40,71,91,63,13,03,83,0
Asia23,32,94,93,26,45,08,86,1
Afrika5,03,15,75,38,35,28,88,6
Sør- og Mellom-Amerika3,33,54,73,06,77,010,76,1

Tabell 2 
Registrerte helt arbeidsledige, etter innvandringsbakgrunn, landbakgrunn (verdensregion) og kjønn. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken i hver gruppe

Registrerte helt arbeidsledige, etter innvandringsbakgrunn, landbakgrunn (verdensregion) og kjønn. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken i hver gruppe
4. kvartal 20194. kvartal 2020Endring siste tolv måneder
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner4. kvartal 2019 - 4. kvartal 2020
Begge kjønnMennKvinner
1Inkl. ikke- bosatte.
2Tyrkia er inkludert.
Absolutte tall
Registrerte helt arbeidsledige i alt59 45433 85325 601108 98762 93146 05649 53329 07820 455
Befolkningen eksklusive innvandrere135 02820 99014 03863 14937 84325 30628 12116 85311 268
Innvandrere i alt24 42612 86311 56345 83825 08820 75021 41212 2259 187
Norden9895983912 2811 3239581 292725567
Vest-Europa ellers1 3077735343 2942 1161 1781 9871 343644
EU-land i Øst-Europa7 4584 3893 06913 4387 6235 8155 9803 2342 746
Øst-Europa ellers1 9397951 1443 2631 4521 8111 324657667
Nord-Amerika og Oseania168897938023015021214171
Asia27 3573 4043 95314 1927 0577 1356 8353 6533 182
Afrika4 4472 5121 9357 4184 5882 8302 9712 076895
Sør- og Mellom-Amerika7613034581 572699873811396415
 
Prosent
Registrerte helt arbeidsledige i alt2,12,31,93,94,23,51,81,91,6
Befolkningen eksklusive innvandrere11,51,71,32,73,12,31,21,41,0
Innvandrere i alt5,04,85,49,29,09,34,24,23,9
Norden2,12,41,84,95,34,42,82,92,6
Vest-Europa ellers2,72,62,86,56,86,03,84,23,2
EU-land i Øst-Europa5,34,95,89,48,510,74,13,64,9
Øst-Europa ellers4,54,14,97,57,47,63,03,32,7
Nord-Amerika og Oseania2,22,12,44,95,24,32,73,11,9
Asia5,65,26,010,310,310,44,75,14,4
Afrika8,78,19,613,714,013,15,05,93,5
Sør- og Mellom-Amerika4,84,35,29,69,79,64,85,44,4

Tabell 3 
Registrerte helt arbeidsledige, etter kjønn, innvandringsbakgrunn, to-delt landbakgrunn og alder. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken i hver gruppe

Registrerte helt arbeidsledige, etter kjønn, innvandringsbakgrunn, to-delt landbakgrunn og alder. Absolutte tall og i prosent av arbeidsstyrken i hver gruppe
4. kvartal 20194. kvartal 2020
I alt15-29 år30 år eller eldreI alt15-29 år30 år eller eldre
1EU-/EFTA -land, Nord-Amerika, Australia og New Zealand.
2Øst-Europa utenom EU, Asia (inkl.Tyrkia), Afrika, Sør- og Mellom-Amerika og Oseania utenom Australia og New Zealand.
Absolutte tall
I alt59 45417 09542 359108 98731 96177 026
Befolkningen eksklusive innvandrere33 79011 31822 47260 55620 64639 910
Norskfødte med innvandrerforeldre1 2388543842 5931 773820
Landgruppe 1196445221498116
Landgruppe 221 1428103322 3791 675704
Innvandrere24 4264 92319 50345 8389 54236 296
Landgruppe 119 9221 7298 19319 3913 63615 755
Landgruppe 2214 5043 19411 31026 4475 90620 541
 
Menn i alt33 8539 87423 97962 93118 57544 356
Befolkningen eksklusive innvandrere20 3006 79113 50936 33912 21824 121
Norskfødte med innvandrerforeldre6905051851 5041 060444
Landgruppe 115626301155164
Landgruppe 226344791551 3891 009380
Innvandrere12 8632 57810 28525 0885 29719 791
Landgruppe 115 8498634 98611 2901 7539 537
Landgruppe 227 0141 7155 29913 7983 54410 254
 
Kvinner i alt25 6017 22118 38046 05613 38632 670
Befolkningen eksklusive innvandrere13 4904 5278 96324 2178 42815 789
Norskfødte med innvandrerforeldre5483491991 089713376
Landgruppe 11508331177990666324
Landgruppe 22401822994752
Innvandrere11 5632 3459 21820 7504 24516 505
Landgruppe 114 0738663 2078 1011 8836 218
Landgruppe 227 4901 4796 01112 6492 36210 287
 
Prosent
I alt2,12,62,03,94,83,6
Befolkningen eksklusive innvandrere1,52,11,32,63,72,3
Norskfødte med innvandrerforeldre i alt3,43,53,16,46,66,0
Landgruppe 112,02,61,74,25,23,6
Landgruppe 223,63,53,76,76,76,7
Innvandrere i alt5,05,74,99,211,18,8
Landgruppe 114,14,74,07,810,37,4
Landgruppe 226,06,45,910,511,610,2
 
Menn i alt2,32,92,14,25,33,9
Befolkningen eksklusive innvandrere1,72,41,53,04,22,6
Norskfødte med innvandrerforeldre i alt3,64,02,87,17,76,1
Landgruppe 112,23,01,84,35,33,7
Landgruppe 223,84,13,27,57,96,8
Innvandrere i alt4,85,34,69,011,08,6
Landgruppe 114,04,53,97,69,47,3
Landgruppe 225,75,95,610,811,910,4
 
Kvinner i alt1,92,31,83,54,23,2
Befolkningen eksklusive innvandrere1,21,71,12,23,11,9
Norskfødte med innvandrerforeldre i alt3,12,93,55,65,45,8
Landgruppe 111,82,21,54,15,13,6
Landgruppe 223,33,04,15,85,56,5
Innvandrere i alt5,46,15,29,311,29,0
Landgruppe 114,25,04,18,211,37,6
Landgruppe 226,37,06,210,311,210,1

Tabell 4 
Deltakere på ordinære arbeidsmarkedstiltak, etter innvandringsbakgrunn, landbakgrunn (verdensregion) og kjønn. Absolutte tall og i prosent av befolkningen 15-74 år i hver gruppe

Deltakere på ordinære arbeidsmarkedstiltak, etter innvandringsbakgrunn, landbakgrunn (verdensregion) og kjønn. Absolutte tall og i prosent av befolkningen 15-74 år i hver gruppe
4. kvartal 20194. kvartal 2020Endring siste tolv måneder
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner4. kvartal 2019 - 4. kvartal 2020
Begge kjønnMennKvinner
1Inkl. ikke- bosatte.
2Tyrkia er inkludert.
Absolutte tall
Deltakere i alt14 8687 4927 37615 0347 6007 43416610858
Befolkningen eksklusive innvandrere17 7234 4993 2247 8214 6003 22198101-3
Innvandrere i alt7 1452 9934 1527 2133 0004 21368761
Norden13667691617784251015
Vest-Europa ellers25912413530215814443349
EU-land i Øst-Europa9433016421 00230170159059
Øst-Europa ellers64118146064318545824-2
Nord-Amerika og Oseania301515381622817
Asia22 9841 2601 7243 0521 3191 73368599
Afrika1 8859719141 707856851-178-115-63
Sør- og Mellom-Amerika2677419330888220411427
 
Prosent
Deltakere i alt0,40,40,40,40,40,40,00,00,0
Befolkningen eksklusive innvandrere10,20,30,20,20,30,20,00,00,0
Innvandrere i alt1,00,81,21,00,81,20,00,00,0
Norden0,20,20,20,30,20,30,10,00,1
Vest-Europa ellers0,40,30,50,40,40,50,00,10,0
EU-land i Øst-Europa0,50,30,90,50,31,00,00,00,1
Øst-Europa ellers1,10,71,41,10,71,30,00,0-0,1
Nord-Amerika og Oseania0,30,20,30,30,30,40,00,10,1
Asia21,41,21,51,41,31,50,00,10,0
Afrika2,12,02,31,91,82,1-0,2-0,2-0,2
Sør- og Mellom-Amerika1,20,81,41,30,91,60,10,10,2

Om statistikken

Statistikken viser hvor mange innvandrere som har registrert seg som arbeidsledig hos NAV, og hvor mange som deltar på arbeidsmarkedstiltak. Antall og prosentandeler for innvandrere totalt, etter kjønn og landbakgrunn sammenliknes med resten av befolkningen.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Innvandrer: person født i utlandet av utenlandsfødte foreldre.

Helt ledige er arbeidsføre personer som søker inntektsgivende arbeid ved NAV og ellers er disponible for det arbeidet som søkes. I tillegg må vedkommende ha vært uten inntektsgivende arbeid de siste to ukene. Helt permitterte blir regnet som arbeidsledige. 

Ordinære tiltaksdeltakere er helt ledige som ved opptellingstidspunktet deltar på ordinære tiltak. De ordinære arbeidsmarkedstiltakene omfatter følgende tiltakstyper: Lønnstilskudd, Arbeidspraksis, Opplæring (AMO-kurs), Midlertidige sysselsettingstiltak, samt Forsøks- og andre tiltak.

Standard klassifikasjoner

Botid i Norge: under 4 år, 4 - 6 år, 7 år og mer

Landbakgrunn, 8 grupper: Norden, Vest - Europa ellers, EU-land i Øst - Europa, Øst - Europa ellers, Nord - Amerika og Oseania Asia, Afrika og Sør- og Mellom Amerika.

Landbakgrunn, 2 grupper: EØS etc.: EU/EFTA-land, Nord - Amerika, Australia og New Zealand.

 Asia, Afrika etc. : Øst - Europa utenom EU, Asia inkl. Tyrkia, Afrika, Sør- og Mellom - Amerika og Oseania utenom Australia og New Zealand.

EU land i Øst-Europa : Estland, Latvia, Litauen, Polen, Slovakia, Slovenia, Tsjekkia, Ungarn, Romania, Bulgaria og Kroatia.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Ansvarlig seksjon

Seksjon for arbeidsmarkeds- og lønnsstatistikk

Regionalt nivå

Fylke

Hyppighet og aktualitet

Kvartalsvis

Internasjonal rapportering

Ikke relevant

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Ikke relevant

Bakgrunn

Formål og historie

Formålet er å gi tall for den registrerte arbeidsledigheten blant innvandrere (personer født i utlandet av utenlandsfødte foreldre) etter kjønn, alder, botid, landbakgrunn og bostedsfylke.

Statistikken bygger på data fra NAVs register over arbeidssøkere og personer på tiltak. Fra januar 2002 blir yrkeshemmede i ordinære tiltak plassert sammen med resten av de yrkeshemmede i tiltak (før omleggingen kalt attføring). Det vil dermed være full overensstemmelse mellom Statistisk sentralbyrå (SSB) og NAV sin definisjon av ordinære arbeidsmarkedstiltak (se punkt 6.1).

NAVs definisjon av registrerte helt arbeidsledige ble endret fra og med 1. januar 1999. Fra og med dette året vil opplysninger om man har hatt lønnet arbeid de siste to ukene, avgjøre om man blir regnet som helt arbeidsledige eller delvis sysselsatt. Tidligere ble personer klassifisert i de to kategoriene ut i fra om de fikk avkorting i dagpengene. Et problem med dette var at personer kunne ha avkortet dagpengeutbetaling uten å ha lønnet arbeid.

Brukere og bruksområder

Arbeidskraftsmyndighetene og offentlig forvaltning ellers, samt forskere og massemedia er de sentrale brukerne av statistikken.

Likebehandling av brukere

Ikke relevant

Sammenheng med annen statistikk

Sysselsettingsstatistikk for innvandrere. Denne statistikken gir tall for både lønnstakere og selvstendig næringsdrivende og bygger a-ordningen. http://www.ssb.no/innvregsys

De registrerte arbeidsledige hos NAV må ikke forveksles med ledighetsbegrepet i AKU. Tallene fra AKU inkluderer også arbeidsledige som ikke registrerer seg hos NAV, noen av dem som går på arbeidsmarkedstiltak og noen av de yrkeshemmede. På den annen side blir en del av de registrerte arbeidsledige ikke klassifisert som arbeidsledige i AKU (på grunnlag av spørsmål om søking etter arbeid og tilgjengelighet for arbeidsmarkedet). Særlig gjelder dette eldre personer med lange ledighetsperioder. Etter omleggingen av AKU fra 2006 blir også de ufrivillig permitterte (med varighet på inntil 3 måneder) klassifisert forskjellig i de to statistikkene. I AKU regnes de nå som sysselsatte, midlertidig fraværende, mens NAV fortsatt regner dem som arbeidsledige. Om noen har vært helt permittert i lengre tid enn 3 måneder i sammenheng, vil de imidlertid bli klassifisert som arbeidsledige også i AKU.

Lovhjemmel

Statistikkloven §§2-1, 2-2, 3-2 (adm. registre)

EØS-referanse

Ikke relevant

Produksjon

Omfang

Statistikken omfatter de innvandrerne fra 15-74 år som står registrerte som helt arbeidsledige eller som deltakere på ordinære arbeidsmarkedstiltak i NAVs register. Referansetidspunktet er slutten av den andre måneden i kvartalet. Alle som inngår i gruppen av innvandrere er registrert som bosatte i følge Det sentrale folkeregisteret. Blant de registrerte ledige inngår også en mindre gruppe som ikke er registrert bosatt. Dette er personer som er bosatt i utlandet, og som forventes å oppholde seg mindre enn seks måneder i Norge. Disse er holdt utenfor innvandrergruppen men inngår i befolkningen for øvrig.

Datakilder og utvalg

Arbeidsledighets- og tiltaksstatistikken bygger på data fra NAVs arbeidssøkerregister, ARENA (tidligere SOFA-søker). Registeret omfatter alle registrerte arbeidssøkere i Norge, dvs. helt arbeidsledige, personer på ordinære arbeidsmarkedstiltak, yrkeshemmede i tiltak og i kartleggings- og ventefase, samt delvis sysselsatte. Arbeidssøkeropplysningene blir registrert lokalt hos NAVs kontorer rundt om i landet. Fra NAV får SSB hver måned tilsendt et filuttak fra ARENA, som danner tallgrunnlaget for statistikken over registrerte ledige og personer på tiltak.

For å beregne ledighetsprosenter benyttes arbeidsstyrketall fra Arbeidskraftsundersøkelsen (AKU). Disse tallene brytes ned på underliggende nivåer ved hjelp av NAV sitt arbeidstakerregister. SSB mottar ukentlig filer over endringsmeldinger til Arbeidstakerregisteret..

Opplysninger om landbakgrunn (fødeland), botid i Norge, bostedskommune, kjønn og alder er hentet fra Statistisk sentralbyrås Befolkningsstatistikksystem.

Totaltelling

Datainnsamling, editering og beregninger

Ikke relevant

Tall for hele befolkningen kontrolleres i forhold til NAVs publiserte totaltall for ledige og deltakere på tiltak.

Personer med innvandringsbakgrunn fordeles på sine respektive verdensregioner med utgangspunkt i opplysninger om fødeland. Ledige beregnes  i prosent av arbeidsstyrken med unntak av tabellen med botidsgrupper der nevneren er befolkningen 15 - 74 år. Tall for deltakere på tiltak beregnes kun i prosent av befolkningen 16-74 år. Tall for innvandere sammenstilles med tall for hele arbeidsstyrken/befolkningen og for arbeidsstyrken/befolkningen der innvandrere er holdt utenom. Det lages også grupperinger med utgangspunkt i botid og bostedskommune. Tall for deltakere på tiltak beregnes kun i prosent av befolkningen (15-74 år).

Ved beregning av ledighetsprosenter benyttes arbeidsstyrketall fra Arbeidskraftsundersøkelsen (AKU). Disse tallene brytes ned på underliggende nivåer vha. NAV sitt arbeidstakerregister.

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

Ikke relevant

Sammenlignbarhet over tid og sted

Endringen i definisjonen av arbeidsledige som ble gjeldende fra 1. januar 1999 gir et brudd i tidsserien.

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Siste måneds arbeidsledighetstall i prosent av arbeidsstyrken er ikke endelige. Årsaken er at den utregnede arbeidsstyrken for siste måned bygger på et uttak av Arbeidstakerregisteret gjort 4 uker etter referansedatoen. For de tidligere månedene benyttes alltid et 16 ukers uttak fra registeret. Arbeidstakerregisteret vedlikeholdes ved at arbeidsgiverne er pålagt å melde fra til trygdekontorene hver gang ansatte starter opp eller slutter. Et 16 ukers uttak av registeret får derfor med flere sene meldinger fra arbeidsgiverne. Kvaliteten på 4 ukers uttaket er dermed lavere enn et 16 ukers uttak. Kvalitetsforskjellen fører likevel bare til små endringer i arbeidsledighetsprosentene. Årsaken til at vi benytter 4 ukers uttak fra arbeidstakerregisteret er at vi reduserer produksjonstiden med 2-3 måneder.

 

Revisjon

Ikke relevant

Analyser, artikler og publikasjoner

Litt over 9 prosent ledige blant innvandrere

Litt over 9 prosent ledige blant innvandrere

Publisert 11. februar 2021

Den registrerte ledigheten blant innvandrere gikk opp fra 5,0 prosent i 4. kvartal 2019 til 9,2 prosent i 4. kvartal 2020. I befolkningen ellers gikk ledigheten opp fra 1,5 til 2,7 prosent. Ledigheten beregnes i prosent av arbeidsstyrken.

Les artikkelen
Hvordan går det med innvandrere som blir arbeidsledige?

Hvordan går det med innvandrere som blir arbeidsledige?

Publisert 2. september 2019

Arbeidsledige innvandrere med kortere botid har større sannsynlighet for å utvandre. Sannsynligheten for igjen å bli sysselsatt går ned ved høyere alder, men øker med utdanningsnivået.

Les artikkelen
Kjønnsdelte yrker – har innvandrere et annet mønster?

Kjønnsdelte yrker – har innvandrere et annet mønster?

Publisert 8. juli 2019

Menn fra Asia og Afrika har en mindre kjønnstradisjonell yrkesfordeling enn menn i majoritetsbefolkningen. En større andel jobber i kvinnedominerte yrker som renhold og pleie og omsorg.

Les artikkelen
Færre på heltid blant innvandrere

Færre på heltid blant innvandrere

Publisert 1. november 2019

Innvandrere fra Asia, Afrika etc. har lavere andel heltidsarbeidende enn lønnstakere for øvrig. Mange av disse innvandrerne arbeider i typiske deltidsyrker. Når vi tar hensyn til dette, minsker forskjellene mye.

Les artikkelen
Arbeid

Liten konkurranse mellom arbeidsinnvandrere og flyktninger på arbeidsmarkedet

Publisert 12. juli 2018

Arbeidsinnvandrere har i liten grad utkonkurrert flyktningene på arbeidsmarkedet. En viktig forklaring er at de to innvandrergruppene har svært forskjellig yrkeskompetanse og dermed deltar på ulike områder av arbeidsmarkedet.

Les artikkelen
Personer 16-39 år med innvandrerbakgrunn i arbeid og utdanning, 2018

Personer 16-39 år med innvandrerbakgrunn i arbeid og utdanning, 2018

Publisert 15. januar 2020

Denne rapporten tar for seg innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre i alderen 16–39 år – blant annet tilknytning til arbeidsmarkedet og lønnsnivå for de ulike gruppene.

Les publikasjonen

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB