329188
/utenriksokonomi/statistikker/muh/maaned
329188
statistikk
2018-04-16T08:00:00.000Z
Utenriksøkonomi
no
muh, Utenrikshandel med varer, import, eksport, handelsbalanse (eksport minus import), fastlandseksport, import utenom skip og oljeplattformer, samhandel (med land, verdensdeler og handelsområder), internasjonale varegrupperinger (for eksempel hs, sitc, bec), varegrupper (for eksempel matvarer, råolje og metaller)Utenrikshandel, Utenriksøkonomi
true

Utenrikshandel med varer

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

78,2

milliarder kroner – eksport av varer i mars 2018

Utenrikshandel med varer1
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent - hittil i år
Mars 2018Februar 2018 - Mars 2018Mars 2017 - Mars 2018Mars 2018Mars 2017 - Mars 2018
1Alle tallene er markert med tegnet *. Dette er SSBs standardtegn for foreløpige tall.
2Tallene for skip og oljeplattformer er, grunnet metoden for datainnsamling, ikke fullstendige ved publisering av månedstall. I ettertid vil derfor handelen med disse varene i noen tilfeller kunne medføre større endringer av tallene. For å se betydningen skip og oljeplattformer har for handelen, se tabell 1-3.
Eksport78 2328,22,6234 5565,6
Råolje21 30321,324,158 2134,0
Naturgass19 7305,05,962 78613,6
Naturlige gasskondensater0-100,0-100,01 404-7,5
Skip og oljeplattformer2--100,0-100,02 370-66,2
Fastlandseksport37 2005,8-4,0109 7847,2
Fisk8 73924,3-0,923 158-2,2
 
Import63 25323,410,6169 2787,5
Skip og oljeplattformer21-99,7-99,91 025-83,6
 
Handelsbalansen14 979-28,9-21,465 2780,8
Handelsbalansen fastland-26 052-65,4-52,1-58 469-19,9

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Import av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner

Import av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner
Total importVarer utenom skip og oljeplattformerSkipOljeplattformer
UjustertUjustertSesongjustertUjustertUjustert
Årstall
2013527 722516 826.10 896-
2014562 455549 943.6 1786 334
2015615 485588 519.8 71518 251
2016609 516590 128.19 388-
2017683 354661 610.11 53110 214
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Mars 201650 53248 81448 7401 718-
April 201650 35049 68448 368666-
Mai 201649 66449 27948 731385-
Juni 201653 79551 00048 1482 796-
Juli 201645 89745 07450 455823-
August 201652 87350 93850 2711 935-
September 201654 25651 21448 7683 042-
Oktober 201652 70751 10849 4861 599-
November 201656 94651 98347 5794 963-
Desember 201649 29548 46050 543835-
Januar 201751 37848 05251 5073 326-
Februar 201748 84447 22250 0241 622-
Mars 201757 20055 89549 9271 305-
April 201743 98243 95950 56423-
Mai 201759 79159 08656 039705-
Juni 201767 14465 63461 8581 510-
Juli 201746 99346 06651 507927-
August 201754 79253 18752 3161 606-
September 201759 74554 65254 565984 994
Oktober 201756 58856 35851 821230-
November 201784 80679 55573 071315 220
Desember 201752 09151 94356 802148-
Januar 201854 76254 08155 820682-
Februar 201851 26250 92154 094342-
Mars 201863 25363 25266 4231-

Tabell 2 
Eksport av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner

Eksport av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner
Total eksportVarer utenom skip og oljeplattformerFastlandseksportSkipOljeplattformer
UjustertUjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustertUjustert
Årstall
2013916 532909 538.364 367.6 993-
2014909 036901 683.387 295.7 353-
2015835 267826 330.403 973.5 6113 326
2016751 399739 198.386 998.12 201-
2017843 286832 323.418 714.10 963-
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Mars 201661 91261 84958 43633 01731 89863-
April 201661 51760 87762 96732 86131 800640-
Mai 201658 22558 10460 32030 56031 248121-
Juni 201660 35958 80161 28234 77032 8731 558-
Juli 201659 27458 63761 43030 14932 373637-
August 201660 00359 20962 27431 36332 575795-
September 201657 47957 25559 82134 92633 337224-
Oktober 201668 88065 70262 58930 84830 9333 178-
November 201670 46668 80065 92733 20331 4191 665-
Desember 201672 22469 52066 43432 20632 8102 704-
Januar 201776 57172 85567 88531 82632 6313 716-
Februar 201769 33667 25469 51231 81533 4052 082-
Mars 201776 26875 05771 06138 76934 2711 211-
April 201766 94966 92669 17432 00235 12223-
Mai 201767 84467 44669 99835 04134 936398-
Juni 201767 35166 54569 04837 27034 723807-
Juli 201761 98961 98965 24232 12235 400--
August 201767 76367 41170 74634 46035 489351-
September 201765 47564 66967 54434 64533 777806-
Oktober 201771 26071 14067 66337 48536 137119-
November 201775 66874 58071 67838 05436 7671 087-
Desember 201776 81276 45172 96235 22536 689361-
Januar 201883 99881 67276 16737 41937 3752 326-
Februar 201872 32672 28274 67135 16536 91244-
Mars 201878 23278 23274 19037 20036 949--

Tabell 3 
Handelsbalansen. Millioner kroner

Handelsbalansen. Millioner kroner
Eksport-importEksport-import (begge utenom skip og oljeplattformer)Fastlandseksport - import utenom skip og oljeplattformer
Årstall
2013388 809392 712-152 459
2014346 581351 740-162 649
2015219 782237 811-184 546
2016141 882149 070-203 130
2017159 932170 713-242 896
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Mars 201611 38013 035-15 797
April 201611 16611 193-16 823
Mai 20168 5618 825-18 719
Juni 20166 5637 801-16 230
Juli 201613 37713 563-14 926
August 20167 1308 270-19 575
September 20163 2236 042-16 288
Oktober 201616 17314 594-20 261
November 201613 51916 817-18 780
Desember 201622 92921 060-16 255
Januar 201725 19424 803-16 226
Februar 201720 49220 032-15 407
Mars 201719 06819 162-17 126
April 201722 96722 967-11 957
Mai 20178 0538 360-24 045
Juni 2017208910-28 365
Juli 201714 99615 923-13 944
August 201712 97014 225-18 727
September 20175 73010 016-20 008
Oktober 201714 67214 783-18 873
November 2017-9 138-4 975-41 501
Desember 201724 72124 508-16 717
Januar 201829 23527 591-16 662
Februar 201821 06421 362-15 755
Mars 201814 97914 980-26 052

Tabell 4 
Eksport av råolje, naturgass og naturlige gasskondensater, ujusterte og sesongjusterte tall. Millioner kroner

Eksport av råolje, naturgass og naturlige gasskondensater, ujusterte og sesongjusterte tall. Millioner kroner
Råolje, naturgass og naturlige gasskondensater totaltRåoljeNaturgassNaturlige gasskondensater
UjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustert
Årstall
2013545 171.288 126.248 778.8 268
2014514 388.282 663.223 625.8 100
2015422 356.197 116.220 676.4 565
2016352 199.187 595.160 787.3 817
2017413 609.208 983.199 639.4 987
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Mars 201628 83226 96312 18712 50216 25613 647389
April 201628 01628 44014 75114 10212 95513 641310
Mai 201627 54429 15815 56315 16511 85913 456123
Juni 201624 03127 65013 44914 45010 02512 831557
Juli 201628 48930 11417 34416 79710 73012 159415
August 201627 84629 63418 10716 6979 59611 816144
September 201622 32925 12114 14714 8607 87310 105309
Oktober 201634 85432 22318 20317 39216 22015 167432
November 201635 59733 73918 74318 93816 48414 309371
Desember 201637 31534 08920 72420 49816 47013 546121
Januar 201741 02936 35521 03421 24419 56116 329434
Februar 201735 43835 44317 78419 49317 06415 563590
Mars 201736 28834 05017 16317 76318 63115 782493
April 201734 92435 23218 44117 49916 05616 869426
Mai 201732 40634 21117 64017 04514 46616 477300
Juni 201729 27533 80116 03817 17012 98116 737256
Juli 201729 86731 85614 10513 83015 26917 249494
August 201732 95135 14117 67616 28714 80318 037472
September 201730 02433 71616 07816 84013 69717 508249
Oktober 201733 65631 09915 36614 65218 00716 865283
November 201736 52634 71717 31717 53118 38516 009823
Desember 201741 22537 56920 34120 04820 71717 083167
Januar 201844 25339 08219 34219 54824 27120 214640
Februar 201837 11736 98417 56819 25118 78517 100763
Mars 201841 03338 58821 30322 16619 73016 817-

Tabell 5 
Import av varer, varegrupper etter SITC

Import av varer, varegrupper etter SITC
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
Mars 2017Mars 2018Mars 2017 - Mars 2018Hittil i årMars 2017 - Mars 2018
Mars 2017Mars 2018
I alt57 20063 25310,6157 422169 2787,5
Av dette:
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)1 3051-99,96 2531 025-83,6
Import utenom skip og oljeplattformer55 89563 25213,2151 169168 25311,3
 
0 Matvarer og levende dyr3 5913 484-3,010 58110 6330,5
00 Levende dyr, utenom gruppe 031513-11,642421,1
01 Kjøtt og kjøttvarer136134-1,8370299-19,2
02 Meierivarer og egg1051104,527932516,5
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr2722917,11 3731 314-4,3
04 Korn og kornvarer459455-0,91 2441 3569,0
05 Grønnsaker og frukt1 1621 082-6,93 2583 171-2,7
06 Sukker, sukkervarer og honning147121-18,1404352-12,8
07 Kaffe, te, kakao, krydderier334282-15,5991908-8,4
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)48955212,91 3491 50411,5
09 Forskjellige matvarer472444-5,91 2701 3617,2
 
1 Drikkevarer og tobakk770726-5,81 9232 0235,2
11 Drikkevarer5055060,31 2731 46014,8
12 Tobakk og tobakksvarer265219-17,3650562-13,6
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer3 5924 37821,99 45011 73124,1
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå21-42,755-11,4
22 Oljefrø og oljeholdige frukter270191-29,3664552-16,8
23 Rågummi1312-2,7233548,2
24 Tømmer, trelast og kork457380-16,71 1341 087-4,2
25 Papirmasse og papiravfall5345-14,2144135-6,2
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd12122,43533-7,7
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler2512510,377887011,9
28 Malmer og avfall av metall2 2703 24442,95 9548 29239,3
29 Animalske og vegetabilske råvarer266241-9,47127221,4
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm2 5763 98654,88 20810 13323,4
32 Kull, koks og briketter1611737,149358218,1
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter2 0383 22058,06 8878 36621,5
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte1 4111 394-1,25 1634 554-11,8
34 Gass, naturlig og tilvirket58179207,2177391121,1
342 Flytende propan og butan42168301,1130374187,1
35 Elektrisk strøm31841430,365179321,9
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks526442-15,81 5291 361-11,0
41 Dyrefett og -oljer210188-10,1651467-28,3
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert301238-20,98398491,1
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet15167,3394514,9
 
5 Kjemiske produkter6 5255 728-12,216 75317 2442,9
51 Organiske kjemiske produkter1 132658-41,82 5072 433-2,9
52 Uorganiske kjemiske produkter447406-9,11 1301 32217,1
53 Farge- og garvestoffer311289-7,08258594,0
54 Medisiner, farmasøytiske produkter1 6241 7507,84 3894 7648,5
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter6426450,51 7721 9429,6
56 Kunstgjødsel2282488,861573920,1
57 Plastråstoffer442392-11,21 2171 2805,2
58 Plast, halvfabrikata524492-6,11 3311 4166,4
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt1 178847-28,12 9682 489-16,1
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale8 09112 77557,921 59228 24630,8
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn4949-0,61411463,2
62 Varer av gummi, i.e.n.488439-10,11 1901 2858,0
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)713612-14,11 9361 850-4,4
64 Papir, papp og varer653622-4,71 8761 9051,5
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer711660-7,11 8481 9787,0
66 Varer av ikke-metalliske mineraler852765-10,22 2282 3254,4
67 Jern og stål1 1901 1920,13 1844 42038,8
68 Metaller, unntatt jern og stål8931 14728,42 2592 77822,9
69 Varer av metaller, i.e.n.2 5427 289186,76 92911 55966,8
 
7 Maskiner og transportmidler22 45823 7735,962 22763 2851,7
71 Kraftmaskiner og -utstyr1 1502 434111,63 8124 25611,6
72 Maskiner for spesielle industrier2 3332 206-5,55 7136 36511,4
73 Metallbearbeidingsmaskiner12014117,632639320,7
74 Andre industrimaskiner og -utstyr2 7192 7792,27 3557 7725,7
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr1 3971 5359,83 9724 43411,6
76 Telekommunikasjonsapparater2 0331 747-14,15 5885 7132,2
77 Elektriske maskiner og apparater2 7533 05411,07 7048 68212,7
78 Kjøretøyer for veg7 3397 5993,518 39019 6576,9
781 Biler og andre motorkjøretøyer hovedsakelig konstruert for transport av personer4 4204 96412,311 01512 59414,3
79 Andre transportmidler2 6132 277-12,89 3656 012-35,8
 
8 Forskjellige ferdigvarer8 9887 869-12,524 92624 365-2,3
81 Prefabrikerte bygninger724666-8,12 1322 109-1,1
82 Møbler og deler1 4731 320-10,44 0253 973-1,3
83 Reiseeffekter, vesker og liknende164147-10,34194374,4
84 Klær og tilbehør til klær1 9411 656-14,75 2965 3040,1
85 Fottøy600513-14,61 5701 539-2,0
87 Vitenskapelige og tekniske instrument1 3901 159-16,64 1113 728-9,3
88 Fotografiske og optiske artikler, ur259241-7,17047587,7
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.2 4372 167-11,16 6696 517-2,3
 
9 Andre varer og transaksjoner839312,223425810,5
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.0-.
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art283733,574819,6
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler10-44,931-70,3
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)54551,815717612,2

Tabell 6 
Eksport av varer, varegrupper etter SITC

Eksport av varer, varegrupper etter SITC
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
Mars 2017Mars 2018Mars 2017 - Mars 2018Hittil i årMars 2017 - Mars 2018
Mars 2017Mars 2018
1Av konfidensialitetshensyn kan ikke varegruppe 56 publiseres separat, den er derfor slått sammen med varegruppe 59.
I alt76 26878 2322,6222 175234 5565,6
Av dette:
Råolje (del av SITC 333)17 16321 30324,155 98158 2134,0
Naturgass (SITC 343)18 63119 7305,955 25662 78613,6
Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)493--100,01 5181 404-7,5
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)1 211--100,07 0102 370-66,2
Fastlandseksport38 76937 200-4,0102 410109 7847,2
 
0 Matvarer og levende dyr9 3139 255-0,625 14024 632-2,0
00 Levende dyr, utenom gruppe 0332-31,61211-8,1
01 Kjøtt og kjøttvarer22249,6576310,9
02 Meierivarer og egg647213,0199198-0,7
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr8 8148 739-0,923 68823 158-2,2
04 Korn og kornvarer35388,28510220,3
05 Grønnsaker og frukt151817,4364832,7
06 Sukker, sukkervarer og honning27224,691127,3
07 Kaffe, te, kakao, krydderier3729-21,110098-2,2
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)17822325,254863816,4
09 Forskjellige matvarer143104-27,4406305-24,9
 
1 Drikkevarer og tobakk77815,018521818,2
11 Drikkevarer76804,818221618,7
12 Tobakk og tobakksvarer1116,932-15,8
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer1 3621 351-0,83 8254 29212,2
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå5138-25,6287220-23,4
22 Oljefrø og oljeholdige frukter1168,51276,5
23 Rågummi64-34,71510-34,5
24 Tømmer, trelast og kork297295-0,775094626,2
25 Papirmasse og papiravfall2392504,57057435,4
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd2116-23,35857-2,6
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler27631413,780492314,8
28 Malmer og avfall av metall428389-9,21 0981 25714,5
29 Animalske og vegetabilske råvarer44451,910613325,9
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm42 75147 32510,7128 364143 75412,0
32 Kull, koks og briketter00-5,90074,9
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter22 26125 76115,766 72274 04511,0
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte4 5394 405-2,99 08014 25457,0
34 Gass, naturlig og tilvirket20 18021 1865,060 45468 07412,6
342 Flytende propan og butan1 3821 170-15,34 5414 496-1,0
35 Elektrisk strøm30937722,01 1881 63437,5
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks235215-8,65255698,4
41 Dyrefett og -oljer1121130,624429219,7
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert6631-52,6144114-20,6
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet577123,913716318,9
 
5 Kjemiske produkter4 9704 911-1,213 32314 6289,8
51 Organiske kjemiske produkter1 3921 3990,53 7924 0246,1
52 Uorganiske kjemiske produkter744703-5,52 0052 1828,8
53 Farge- og garvestoffer1771886,34634957,0
54 Medisiner, farmasøytiske produkter50866530,91 3971 95339,8
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter1221327,93633856,2
56 Kunstgjødsel1::::::
57 Plastråstoffer482462-4,21 3921 4947,4
58 Plast, halvfabrikata128124-2,53183283,2
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt1 4181 238-12,73 5943 7684,8
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale7 6106 236-18,120 67719 727-4,6
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn71158,1202941,4
62 Varer av gummi, i.e.n.6855-18,5206167-19,2
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)160146-8,34074398,0
64 Papir, papp og varer482423-12,21 2841 3162,5
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer152148-2,84154324,1
66 Varer av ikke-metalliske mineraler179120-33,1432377-12,7
67 Jern og stål1 4301 367-4,43 8393 614-5,9
68 Metaller, unntatt jern og stål4 2913 185-25,811 83111 441-3,3
69 Varer av metaller, i.e.n.841781-7,22 2431 913-14,7
 
7 Maskiner og transportmidler7 5466 647-11,923 89420 518-14,1
71 Kraftmaskiner og -utstyr57989253,91 6142 26240,1
72 Maskiner for spesielle industrier9501 0166,92 5402 7006,3
73 Metallbearbeidingsmaskiner9552-45,8204136-33,3
74 Andre industrimaskiner og -utstyr1 3611 071-21,34 2033 562-15,3
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr2042134,557964811,9
76 Telekommunikasjonsapparater6366695,21 4081 80228,0
77 Elektriske maskiner og apparater1 3721 54912,92 9873 57819,8
78 Kjøretøyer for veg6937102,51 8161 9949,8
79 Andre transportmidler1 654475-71,38 5433 837-55,1
 
8 Forskjellige ferdigvarer2 3492 134-9,16 0315 990-0,7
81 Prefabrikerte bygninger14617318,13954216,8
82 Møbler og deler284229-19,6763744-2,6
83 Reiseeffekter, vesker og liknende109-10,921221,9
84 Klær og tilbehør til klær8370-16,32042081,8
85 Fottøy17172,737384,0
87 Vitenskapelige og tekniske instrument928808-13,02 6022 181-16,2
88 Fotografiske og optiske artikler, ur2121-2,255550,6
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.859809-5,81 9552 32118,7
 
9 Andre varer og transaksjoner547743,22122287,6
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.00.
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art00409,9078 677,8
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler0026,611-2,7
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)537642,72112204,3

Tabell 7 
Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og land.

Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og land.
ImportEksport
Millioner kroner - hittil i årEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Mars 2017Mars 2018Mars 2017Mars 2018
I alt157 422169 2787,5222 175234 5565,6
 
Handelsområder
Norden33 33834 7914,428 15933 45718,8
EFTA2 0072 73036,01 9032 0005,1
EU100 542103 1402,6180 782190 6385,5
OECD121 726130 5337,2199 333209 6745,2
Utviklingsland29 08530 4284,615 49718 77121,1
MUL - minst utviklede land9081 01111,39942 016102,8
 
Verdensdeler og land
Europa107 158112 1274,6186 380195 8375,1
Belgia2 4102 4401,210 19812 65224,1
Danmark10 0429 910-1,311 16113 32119,4
Estland1 2351 2622,23763872,9
Finland3 5633 9029,53 0853 97628,9
Frankrike4 7025 42515,413 18315 15615,0
Hellas14224270,4339296-12,7
Irland1 2251 2633,13 1882 500-21,6
Island31862295,61 1251 32417,7
Italia6 6346 404-3,52 6592 224-16,4
Litauen1 7671 8615,31 6991 477-13,1
Nederland6 5526 030-8,023 26025 2488,5
Polen5 6875 302-6,85 1844 852-6,4
Portugal63874216,31 1661 126-3,4
Romania6977223,619626937,2
Russland2 4243 79756,6527469-11,0
Slovakia7608248,410485-18,3
Spania3 4983 5992,95 3173 798-28,6
Storbritannia8 4929 0586,752 64351 749-1,7
Sveits1 6732 09325,1767675-12,0
Sverige19 24720 1074,512 33414 69319,1
Tsjekkia1 7752 03214,5560490-12,5
Tyrkia1 6241 7799,52 0281 598-21,2
Tyskland18 31718 3990,432 44434 9727,8
Ungarn6396857,2257222-13,6
Østerrike1 1461 31714,94735128,2
Andre land i Europa1 9512 31018,42 1071 766-16,2
 
Asia31 30535 24612,617 61318 6225,7
Hong Kong23531333,233148446,2
India9531 06611,9623597-4,2
Japan3 8953 171-18,62 5792 493-3,3
Kina15 29216 6528,94 4485 17616,4
Malaysia6141 330116,6622457-26,5
Singapore7907900,02 1271 124-47,2
Sør-Korea3 8316 95781,62 0982 53620,9
Taiwan1 0871 018-6,349363228,2
Thailand902788-12,660777527,7
Vietnam1 4931 212-18,8836455-45,6
Andre land i Asia2 2131 949-11,92 8493 89336,6
 
Nord- og Mellom-Amerika13 54016 32920,613 69812 599-8,0
Canada4 1134 70114,32 3112 5128,7
USA8 40910 77028,19 8019 457-3,5
Andre land i Nord- og Mellom-Amerika1 018858-15,71 586630-88,5
 
Sør-Amerika3 2222 894-10,21 5161 298-14,4
Brasil2 1432 032-5,21 165890-23,6
Chile282219-22,314520742,8
Peru322149-53,71858222,2
Andre land i Sør-Amerika4754944,0188143-23,9
 
Afrika1 9452 19913,12 6055 627116,0
Angola41132 725,052266-87,4
Botswana25250,0--.
Sør-Afrika66276515,6174351101,7
Andre land i Afrika1 2541 2963,31 9095 210172,9
 
Oseania25248291,336357257,6
Australia180426136,732039021,9
New Zealand7155-22,52959103,4
Andre land i Oseania110,014123778,6

Tabell 8 
Import og eksport av varer (import utenom skip og oljeplattformer og fastlandseksport), etter handelsområder, verdensdeler og land.

Import og eksport av varer (import utenom skip og oljeplattformer og fastlandseksport), etter handelsområder, verdensdeler og land.
Import utenom skip og oljeplattformerFastlandseksport
Millioner kroner - hittil i årEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Mars 2017Mars 2018Mars 2017Mars 2018
I alt151 169168 25311,3102 410109 7847,2
 
Handelsområder
Norden33 32434 7404,219 10121 39512,0
EFTA1 9992 73036,61 9032 0005,1
EU97 679102 9245,466 08771 7448,6
OECD115 968129 95012,182 08887 5586,7
Utviklingsland28 43629 7444,614 66116 23210,7
MUL - minst utviklede land9081 01111,39942 016102,8
 
Verdensdeler og land
Europa104 098111 5437,270 98776 5847,9
Belgia2 4102 4401,23 3344 22826,8
Danmark10 0409 910-1,35 8936 79615,3
Estland1 2351 2622,23763872,9
Finland3 5633 8518,11 9121 9873,9
Frankrike4 7025 42515,43 5153 87310,2
Hellas14224270,4339296-12,7
Irland1 2251 2633,19151 18429,4
Island310622100,61 1251 32417,7
Italia4 3196 40448,32 4032 224-7,4
Litauen1 7671 8615,31 0861 027-5,4
Nederland6 5526 030-8,010 37812 10716,7
Polen5 6875 302-6,84 2094 161-1,1
Portugal63874216,31 1661 126-3,4
Romania6977223,619626937,2
Russland2 4243 79756,6525469-10,7
Slovakia7608248,410485-18,3
Spania3 4983 5992,92 7682 540-8,2
Storbritannia8 3738 9316,78 2249 0179,6
Sveits1 6732 09325,1767675-12,0
Sverige19 24320 1074,59 95211 14412,0
Tsjekkia1 7752 03214,5560490-12,5
Tyrkia1 4351 412-1,61 4781 238-16,2
Tyskland17 89318 3612,67 5697 462-1,4
Ungarn6396857,2257222-13,6
Østerrike1 1461 31714,94735128,2
Andre land i Europa1 9522 30918,31 4631 74119,0
 
Asia28 14734 80523,717 41116 293-6,4
Hong Kong235187-20,433148446,2
India9531 06611,949659720,4
Japan3 3953 171-6,62 5792 493-3,3
Kina15 29216 3366,84 3734 116-5,9
Malaysia6141 330116,6622457-26,5
Singapore7777901,72 1271 124-47,2
Sør-Korea1 6346 957325,82 0981 766-15,8
Taiwan1 0871 018-6,349363228,2
Thailand902788-12,6607572-5,8
Vietnam1 0681 21213,5836455-45,6
Andre land i Asia2 1901 950-11,02 8493 59726,3
 
Nord- og Mellom-Amerika13 50516 32920,99 61410 0304,3
Canada4 1134 70114,31 046800-23,5
USA8 40910 77028,17 9538 6008,1
Andre land i Nord- og Mellom-Amerika983858-12,76156302,4
 
Sør-Amerika3 2222 894-10,21 5161 298-14,4
Brasil2 1432 032-5,21 165890-23,6
Chile282219-22,314520742,8
Peru322149-53,71858222,2
Andre land i Sør-Amerika4754944,0188143-23,9
 
Afrika1 9452 19913,12 5295 117102,3
Angola41132 725,052266-87,4
Botswana25250,0--.
Sør-Afrika66276515,6174162-6,9
Andre land i Afrika1 2541 2963,31 8334 889166,7
 
Oseania25248291,335346230,9
Australia180426136,732039021,9
New Zealand7155-22,52959103,4
Andre land i Oseania110,0413225,0

Tabell 9 
Import av varer fra utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Import av varer fra utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Hittil i år
Mars 2018
Total importMatvarer og levende dyrDrikkevarer og tobakkRåvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstofferBrenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strømAnimalske og vegetabilske oljer, fett og voksKjemiske produkterBearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materialeMaskiner og transportmidlerForskjellige ferdigvarerAndre varer og transaksjoner
I alt169 27810 6332 02311 73110 1331 36117 24428 24663 28524 365258
 
EU (inkl. Norden)103 1406 9891 8214 3817 00851612 28616 26440 91112 713251
Norden34 7912 3815642 1984 1784163 3076 19910 6764 636236
Utviklingsland30 4282 261522 7272522139813 85410 9469 1385
Russland3 79728131741 1244083481 40914360
India1 066211012081222811143180
Japan3 1712114101485292 1902780
Kina16 6522550833034881 9068 1685 7153
Singapore7904000048139171940
Sør-Korea6 9577019201045 1391 611760
USA10 770207491311 692471 7954755 0921 2821
Canada4 7019443 9375108262373990
Brasil2 03250201 3560056466362
Sør-Afrika76518611384009739930

Tabell 10 
Eksport av varer til utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Eksport av varer til utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Hittil i år
Mars 2018
Total eksportMatvarer og levende dyrDrikkevarer og tobakkRåvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstofferBrenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strømAnimalske og vegetabilske oljer, fett og voksKjemiske produkterBearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materialeMaskiner og transportmidlerForskjellige ferdigvarerAndre varer og transaksjoner
I alt234 55624 6322184 292143 75456914 62819 72720 5185 990228
 
EU (inkl. Norden)190 63816 5001313 664130 0043229 04915 89911 8613 18326
Norden33 4574 216841 26714 3691302 5424 0595 3491 4392
Utviklingsland18 7713 389154346 427983 1301 1183 6035560
Russland469170360090149129427
India597504600181226122160
Japan2 4937441305245356365418520
Kina5 176897102431 06071 5842479441840
Singapore1 124141023851245331851330
Sør-Korea2 53665202377191623114701400
USA9 4571 53737312 2811079571 2312 2701 0060
Canada2 512184001 712465209275630
Brasil89029503102158147224330
Sør-Afrika35175041890142135140

Tabell 11 
Fastlandseksport etter produksjonsfylke.

Fastlandseksport etter produksjonsfylke.1
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Mars 2017Mars 2018Mars 2017 - Mars 2018Hittil i årMars 2017 - Mars 2018
Mars 2017Mars 2018
1Med produksjonsfylke forstås det fylke der verdiskapningen er størst. I de situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, oppgis at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
Hele landet38 76937 200-4,0102 410109 7847,2
 
Produksjonsfylke
Østfold1 6901 551-8,23 9294 33210,3
Akershus487464-4,71 3851 4555,1
Oslo796616-22,62 1911 886-13,9
Hedmark3413687,99711 20223,8
Oppland57179038,41 6992 14726,4
Buskerud1 4101 122-20,43 4053 158-7,3
Vestfold2 1291 880-11,75 6366 0287,0
Telemark1 9091 886-1,24 9975 64212,9
Aust-Agder2732978,877988613,7
Vest-Agder2 6172 562-2,17 4557 5080,7
Rogaland3 3833 077-9,010 1089 626-4,8
Hordaland6 4226 331-1,414 68619 93935,8
Sogn og Fjordane1 235940-23,93 4413 219-6,5
Møre og Romsdal3 6562 994-18,19 8649 156-7,2
Trøndelag02 303.06 359.
Sør-Trøndelag (-2017)1 915.-100,05 050.-100,0
Nord-Trøndelag (-2017)663.-100,01 481.-100,0
Nordland2 6012 7154,46 8836 9110,4
Troms - Romsa70891929,81 9612 41122,9
Finnmark - Finnmárku53463118,21 7811 9046,9
Svalbard-0.00.
Jan Mayen--.--.
Norske varer med opprinnelse fra flere fylker1 2481 3326,73 7134 0679,5
Reeksport av varer produsert i utlandet3 4973 6494,39 3049 9547,0
Uoppgitt fylke6827711 6911 99317,9

Tabell 12 
Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Mars 2018
Total fastlandseksportFordeling etter SITC
Matvarer, drikkevarer, tobakkFisk (undergruppe 03 av SITC 0)Råvarer, unntatt brenselsstofferBrenselsstofferBearbeidde varer, unntatt matvarer, drikkevarer, tobakk
1Med produksjonsfylke forstås det fylke der verdiskapningen er størst. I de situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, oppgis at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
2Nord-Trøndelag og Sør-Trøndelag er slått sammen til ett fylke fra og med 1.januar 2018.
3Teksten er endret fra og med publiseringen av tall for mars 2017. Direkte transitt var feil å ha med.
Hele landet37 2009 3378 7391 5666 29220 005
 
Produksjonsfylke1
Østfold1 55191620401 256
Akershus4644721120405
Oslo616433351537
Hedmark36838261310199
Oppland7902-200768
Buskerud1 122303901 079
Vestfold1 880232641 021772
Telemark1 88624552241 785
Aust-Agder29733028-236
Vest-Agder2 5621093802 514
Rogaland3 0772692051371 3121 359
Hordaland6 3311 4661 438543 4961 316
Sogn og Fjordane940449447300461
Møre og Romsdal2 9941 7151 61416411 115
Trøndelag22 3031 5571 5361110635
Sør-Trøndelag (-2017)......
Nord-Trøndelag (-2017)......
Nordland2 7151 3471 33866-1 301
Troms - Romsa9198118119099
Finnmark - Finnmárku63153353336566
Svalbard00----
Jan Mayen------
Norske varer med opprinnelse fra flere fylker1 332582516240377132
Reeksport av varer produsert i utlandet33 64990396523 492
Uoppgitt fylke771201192320538

Tabell 13 
Revisjon av foreløpige månedstall for import av varer, varegrupper etter SITC

Revisjon av foreløpige månedstall for import av varer, varegrupper etter SITC
Nye tallEndring fra forrige publiseringEndring fra første gangs publisering
Millioner kronerProsentProsent
Måleperiode
Februar 2018
I alt106 0250,20,6
Av dette:
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793) publisering1 02414,332,9
Import utenom skip og oljeplattformer publisering105 0010,10,3
 
0 Matvarer og levende dyr7 1490,00,0
00 Levende dyr, utenom gruppe 03290,0-0,3
01 Kjøtt og kjøttvarer1650,00,0
02 Meierivarer og egg2150,0-0,2
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr1 0230,40,2
04 Korn og kornvarer9010,00,0
05 Grønnsaker og frukt2 0890,00,0
06 Sukker, sukkervarer og honning2320,0-0,1
07 Kaffe, te, kakao, krydderier6260,0-0,1
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)952-0,10,0
09 Forskjellige matvarer9170,0-0,1
 
1 Drikkevarer og tobakk1 2970,10,1
11 Drikkevarer9540,10,2
12 Tobakk og tobakksvarer3430,00,0
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer7 3530,00,0
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå30,00,0
22 Oljefrø og oljeholdige frukter3620,00,0
23 Rågummi220,00,3
24 Tømmer, trelast og kork7070,00,0
25 Papirmasse og papiravfall900,0-0,1
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd21-0,1-0,1
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler6190,0-0,1
28 Malmer og avfall av metall5 0470,00,0
29 Animalske og vegetabilske råvarer4820,10,2
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm6 1463,28,3
32 Kull, koks og briketter4100,00,0
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter5 1453,910,0
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte3 1600,00,0
34 Gass, naturlig og tilvirket2120,00,0
342 Flytende propan og butan2060,00,0
35 Elektrisk strøm3800,00,0
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks9180,00,0
41 Dyrefett og -oljer2780,00,0
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert6110,00,0
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet290,00,0
 
5 Kjemiske produkter11 5170,0-0,1
51 Organiske kjemiske produkter1 7750,00,0
52 Uorganiske kjemiske produkter9160,10,1
53 Farge- og garvestoffer5700,00,0
54 Medisiner, farmasøytiske produkter3 0140,0-0,1
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter1 2970,0-0,1
56 Kunstgjødsel4910,00,0
57 Plastråstoffer8880,00,0
58 Plast, halvfabrikata9240,00,0
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt1 642-0,3-0,1
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale15 472-0,1-0,2
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn970,0-0,1
62 Varer av gummi, i.e.n.8470,0-0,1
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)1 2380,0-0,1
64 Papir, papp og varer1 2830,0-0,1
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer1 3180,00,0
66 Varer av ikke-metalliske mineraler1 5600,0-0,4
67 Jern og stål3 229-0,2-0,2
68 Metaller, unntatt jern og stål1 630-0,1-0,3
69 Varer av metaller, i.e.n.4 270-0,1-0,4
 
7 Maskiner og transportmidler39 5120,20,5
71 Kraftmaskiner og -utstyr1 822-0,5-0,6
72 Maskiner for spesielle industrier4 1590,0-0,1
73 Metallbearbeidingsmaskiner2520,0-0,3
74 Andre industrimaskiner og -utstyr4 993-0,6-0,6
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr2 8990,0-0,1
76 Telekommunikasjonsapparater3 9660,0-0,1
77 Elektriske maskiner og apparater5 628-0,1-0,1
78 Kjøretøyer for veg12 058-0,1-0,1
79 Andre transportmidler3 7353,67,3
 
8 Forskjellige ferdigvarer16 496-0,1-0,1
81 Prefabrikerte bygninger1 4430,0-0,1
82 Møbler og deler2 652-0,1-0,1
83 Reiseeffekter, vesker og liknende290-0,2-0,3
84 Klær og tilbehør til klær3 649-0,1-0,2
85 Fottøy1 0260,10,1
87 Vitenskapelige og tekniske instrument2 569-0,1-0,2
88 Fotografiske og optiske artikler, ur517-0,3-0,3
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.4 350-0,1-0,2
 
9 Andre varer og transaksjoner1660,00,0
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,00,0
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art440,00,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler00,00,0
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)1210,00,0

Tabell 14 
Revisjon av foreløpige månedstall for eksport av varer, varegrupper etter SITC

Revisjon av foreløpige månedstall for eksport av varer, varegrupper etter SITC
Nye tallEndring fra forrige publiseringEndring fra første gangs publisering
Millioner kronerProsentProsent
Måleperiode
Februar 2018
1Av konfidensialitetshensyn kan ikke varegruppe 56 publiseres separat, den er derfor slått sammen med varegruppe 59.
I alt156 3240,50,5
Av dette:
Råolje (del av SITC 333)36 9100,00,0
Naturgass (SITC 343)43 056-0,1-0,3
Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)1 404-0,1-0,1
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)2 37053,367,1
Fastlandseksport72 584-0,10,0
 
0 Matvarer og levende dyr15 377-0,1-0,2
00 Levende dyr, utenom gruppe 038-1,1-1,1
01 Kjøtt og kjøttvarer390,0-0,1
02 Meierivarer og egg1260,30,3
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr14 419-0,1-0,2
04 Korn og kornvarer640,00,0
05 Grønnsaker og frukt300,0-0,1
06 Sukker, sukkervarer og honning50,00,0
07 Kaffe, te, kakao, krydderier690,00,0
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)416-0,8-1,1
09 Forskjellige matvarer2010,00,0
 
1 Drikkevarer og tobakk1370,0-0,1
11 Drikkevarer1360,0-0,1
12 Tobakk og tobakksvarer10,00,0
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer2 9410,0-0,2
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå1820,40,4
22 Oljefrø og oljeholdige frukter10,00,0
23 Rågummi60,00,0
24 Tømmer, trelast og kork6510,0-1,2
25 Papirmasse og papiravfall4940,00,0
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd410,0-0,4
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler609-0,10,2
28 Malmer og avfall av metall8690,00,0
29 Animalske og vegetabilske råvarer880,80,8
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm96 429-0,10,0
32 Kull, koks og briketter00,00,0
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter48 2840,00,0
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte9 8490,00,0
34 Gass, naturlig og tilvirket46 888-0,1-0,1
342 Flytende propan og butan3 3260,00,4
35 Elektrisk strøm1 2560,00,0
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks3540,20,2
41 Dyrefett og -oljer1790,03,0
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert831,11,1
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet920,0-5,5
 
5 Kjemiske produkter9 7180,10,1
51 Organiske kjemiske produkter2 6250,90,9
52 Uorganiske kjemiske produkter1 4790,00,1
53 Farge- og garvestoffer307-0,1-0,1
54 Medisiner, farmasøytiske produkter1 288-1,5-1,5
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter2540,00,0
56 Kunstgjødsel1:::
57 Plastråstoffer1 0320,00,0
58 Plast, halvfabrikata203-0,5-0,5
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt2 5290,30,3
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale13 491-0,1-0,2
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn180,00,0
62 Varer av gummi, i.e.n.1120,00,0
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)2930,0-0,3
64 Papir, papp og varer8940,00,0
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer2840,0-1,4
66 Varer av ikke-metalliske mineraler257-0,1-0,1
67 Jern og stål2 2470,0-0,1
68 Metaller, unntatt jern og stål8 255-0,2-0,2
69 Varer av metaller, i.e.n.1 132-0,1-0,1
 
7 Maskiner og transportmidler13 8716,27,1
71 Kraftmaskiner og -utstyr1 3700,0-0,2
72 Maskiner for spesielle industrier1 6840,0-0,8
73 Metallbearbeidingsmaskiner84-0,3-0,5
74 Andre industrimaskiner og -utstyr2 4910,00,0
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr4340,00,0
76 Telekommunikasjonsapparater1 1330,00,0
77 Elektriske maskiner og apparater2 0290,0-0,2
78 Kjøretøyer for veg1 284-0,3-0,4
79 Andre transportmidler3 36232,339,1
 
8 Forskjellige ferdigvarer3 855-0,3-0,6
81 Prefabrikerte bygninger2490,0-0,2
82 Møbler og deler5150,00,0
83 Reiseeffekter, vesker og liknende130,00,0
84 Klær og tilbehør til klær1380,00,0
85 Fottøy210,0-2,4
87 Vitenskapelige og tekniske instrument1 374-0,3-0,4
88 Fotografiske og optiske artikler, ur340,00,0
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.1 512-0,5-1,1
 
9 Andre varer og transaksjoner1510,00,0
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,00,0
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art70,00,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler00,00,0
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)1440,00,0

Om statistikken

Utenrikshandelsstatistikken viser utviklingen i Norges handel med utlandet, målt i verdi og mengde. Den gir informasjon om totalimport og eksport samt landfordelt handel på ulike detaljeringsnivå.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Import og eksport
Import består hovedsakelig av utenlandskproduserte varer som føres inn til Norge. Dette kan også inkludere reimport av opprinnelige norskproduserte varer og bearbeidede varer.

Eksport består av innenlandskproduserte varer som sendes ut av Norge, altså fra Norges statistiske område slik det er definert i Omfanget av statistikken (se Produksjon). Her inkluderes også reeksport av opprinnelig utenlandskproduserte varer og bearbeidede varer.

Handelen med varer er basert på fysiske varebevegelser over landegrensene, men for enkelte varer som skip, oljeplattformer og fly skjer det ofte en handel uten at det forekommer en slik bevegelse. Import og eksport av slike varer bestemmes derfor etter skifte i nasjonaliteten til det økonomiske eierskapet. Dette måles ved kjøp, salg og finansielle leieavtaler (opplysninger om finansielle leieavtaler innhentes ikke for skip).

Fastlandseksport
Fra mars 2013 er "fastlandseksport" brukt om eksport av andre varer enn råolje, naturgass, naturlige gasskondensater, skip og oljeplattformer. "Fastlandseksport" erstattet begrepet "tradisjonelle varer", som ble brukt tidligere.

Land
Ved import benyttes avsender- og opprinnelsesland, og for eksport -  bestemmelsesland.

Avsenderland er det land fraktdokumentet (ved fortolling) viser som det første landet varen er sendt fra under samme handelstransaksjon mellom kjøper og selger.

Med opprinnelsesland menes, for råvarer, det land hvor varen er produsert. For ferdigvarer (bearbeidde og raffinerte varer) det land hvor varen har fått sin endelige form. Med bestemmelsesland menes det land som på eksporttidspunktet er det sist kjente mottakerland for varen.

For skip, fly og mobile oljeplattformer er opprinnelseslandet det landet som tidligere eide varen (økonomisk eierskap). Når det gjelder norskproduserte varer som er solgt til utlandet og senere kjøpt hjem, er opprinnelsesland oppgitt som det landet varene er returnert fra.

Statistisk landliste følger den internasjonale standarden ISO-3166.

Transportmåte
Transportmåte viser hvilke transportmiddel som er benyttet ved grensepassering ved import eller eksport av varer og følger Standard for klassifisering av transportmåte ved grensepassering.


Mengde
De fleste varers mengde oppgis i kilogram (vekt utenom emballasje), unntatt skip og strøm som måles i hhv. bruttotonn og kWh. For mange varer gis i tillegg informasjon om kvantum i annen mengdeenhet, som f.eks. stykk, fat, standardkubikkmeter, karat, liter, par etc.  Tolltariffen og Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen viser hvilke varer dette gjelder. Statistikk blir publisert i begge mengdeenheter. 

Statistisk verdi
Statistisk verdi er varens verdi ved passering av norsk grense. Toll, merverdi- og andre avgifter inngår ikke i den statistiske verdien.

Ved import skal verdien settes til CIF-type (Cost Insurance Freight). Det vil si varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med leveringen av varen frem til grensen, hovedsakelig transportomkostninger og forsikring. For eksport er det på samme måte - statistisk verdi settes lik varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med å transportere varen dit,  kalt FOB-type (Free On Board). CIF og FOB er to av flere leveringsbetingelser som inngår i Incoterms, en samling av  salgsklausuler brukt i internasjonal handel for avtaler mellom kjøper og selger om hvem som bærer kostnader med hensyn til  risiko (ansvar) og transport av varen til avtalt sted.

For råolje som eksporteres med skip direkte fra installasjon på norsk kontinentalsokkel, regnes verdien ved eksporttidspunktet. Når det gjelder råolje og naturgass som føres til utlandet gjennom rørledning, regnes den statistiske verdien ved passering ut fra norsk kontinentalsokkel. Verdien av transport over internasjonale farvann og inn til terminal i utlandet regnes som en tjenesteeksport og faller dermed inn under statistikken Utenrikshandel med tjenester.

Statistisk verdi for eksport og import av skip er overdragelsessum inklusive overtakelse av gjeld. For fisk norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense og direktelandet i utlandet, er statistisk verdi det som utbetales til fiskeren ved salg fra lager (fratrukket salgslagsavgift).

Produksjonsfylke
Er det fylket der varen er produsert. Hvis produksjonen foregår i flere fylker er produksjonsfylke bestemt til det fylket der verdiskapningen er størst.

Standard klassifikasjoner

Varegrupperinger

Statistikken er gruppert etter forskjellige vareklassifikasjoner ut fra ulike brukerbehov. Norske versjoner av de ulike internasjonale klassifikasjonene er tilgjengelige i SSBs database for standard klassifikasjoner, de internasjonale klassifikasjonene, samt korrespondansetabeller mellom de ulike klassifikasjonene, finnes på FN og Eurostat sine nettsider.            

I det vesentligste bygger statistikken på opplysninger fra tollvesenets innførsels- og utførselsdeklarasjoner. Tall for  eksport av olje, gass og kull, skip, oljeplattformer og fly samt eksport av fisk landet i  utlandet fra norske fartøyer, mottas fra andre kilder. Alle grunndata er, uansett kilde, klassifisert etter tolltariffen.

Tolltariffen er en 8-sifret kode der de 6 første sifrene tilsvarer det internasjonale harmoniserte system (HS) som er utviklet av Den internasjonale tollunionen. De 2 siste sifrene er opprettet for nasjonale formål. Tolltariffen deler inn varene etter materialets art  og består av til sammen mer enn 7 000 varenumre. SSB bruker tolltariffen som basis for Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen.

Ved publisering av utenrikshandelstall benyttes i stor grad FNs International Standard for Trade Classification  - SITC, som grupperer handelstallene etter varens materiale og bearbeidingsnivå (råvarer, halvfabrikata og ferdigvarer). SITC-koden består av 5 siffer. SSB publiserer import- og eksporttall landfordelt etter 2-sifret SITC-kode samt verditall, uten landfordeling, etter 3-sifret kode.

Andre varegrupperingen som brukes er BEC (Broad Economic Categories), FNs standard for gruppering av varer etter anvendelsesområde samt EU-standarden CPA (Classification of Products by Activity),  der de 4 første sifrene samsvarer med de tilsvarende posisjonene i Standard for næringsgruppering (NACE). Utenrikshandelsdata gruppert etter CPA viser varens næringstilknytning, ikke de enkelte næringers import og eksport av varer. 

Landgruppering
Standard for landkoder utenrikshandel følger ISO-3166. EU-landene benytter samme gruppering, bortsett fra noen avvik av mindre betydning.

I publiseringen av handelstall brukes disse landgrupperingene:

Norden - Norges handel med Sverige, Danmark, Grønland, Færøyene, Finland, Åland og Island.
EFTA - Norges handel med Island, Sveits og Liechtenstein.
EU – Oversikt over medlemsland over tid, se EUs nettsider.
OECD - Oversikt over medlemsland over tid, se OECDs nettsider

Utviklingsland - fra og med 2007 er OECDs DAC-liste (Development Assistance Committee) brukt for definisjon av land som til enhver tid er godkjent som mottakere av offisiell utviklingshjelp. Ut fra denne har FN definert en gruppe Least Developed Countries, Minst Utviklede Land -  MUL, som også brukes som inndeling i utenrikshandelsstatistikken.
(Før 2007 var følgende land definert som utviklingsland i den norske handelsstatistikken: Bosnia-Hercegovina, Jugoslavia (Serbia og Montenegro), Kroatia, Makedonia, Malta, Slovenia;  Afrika unntatt Sør-Afrika;  Asia unntatt Japan; Nord- og Sør-Amerika unntatt USA, Canada og Grønland; Oceania unntatt Australia og New Zealand).

Tidligere Comecon Grupperingen er brukt til og med 2011 og besto (i handelsstatistikken) kun av europeiske Comecon-land: Armenia, Aserbajdsjan, Bulgaria, Estland, Georgia, Hviterussland, Kasakhstan, Kirgisistan, Latvia, Litauen, Moldova, Polen, Romania, Russland, Slovakia, Tsjekkia, Tadsjikistan, Turkmenistan, Ukraina, Ungarn, Usbekistan.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for utenrikshandelstatistikk

Regionalt nivå

Statistikk over import og eksport av varer publiseres på landnivå. Fastlandseksport av varer publiseres i tillegg etter produksjonsfylke.

Hyppighet og aktualitet

Månedsstatistikken frigis den 15. i måneden etter observasjonsperioden (foregående måned) eller første påfølgende virkedag. I mars og juni er publiseringsdag én dag senere. Tallene er foreløpige og det gjøres en kontinuerlig retting og oppdatering av tallgrunnlaget. Ved hver publisering oppdateres tall for inneværende år.
Foreløpige årstall publiseres sammen med månedstall for desember. Endelige tall offentliggjøres to ganger. Første gang i mai påfølgende år. Deretter blir de korrigerte endelige tallene publisert i mai ett år senere.

Internasjonal rapportering

Internasjonale organisasjoner som EUs statistiske kontor (Eurostat), De forente nasjoner (FN), Verdens handelsorganisasjon (WTO) med flere, mottar data ved hver publisering.

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Rådata og reviderte mikrodata er lagret i henhold til SSB sin standard for arkivering av filer (DataDok).

Bakgrunn

Formål og historie

Formålet med statistikken over utenrikshandel med varer er å gi en oversikt over varestrømmene mellom Norge og utlandet. Eksport og import av varer er sentrale størrelser i det samfunnsøkonomiske bildet, både for å beskrive strukturelle forhold i økonomien og for å overvåke konjunkturene. Månedsstatistikk over utenrikshandel med varer er publisert siden 1913 mens årsstatistikken går tilbake til 1835 (verditall ble først publisert i 1866).

Av vesentlige endringer i statistikken kan nevnes at vareinndelingen etter HS-nomenklaturen (Det Harmoniserte System), som ble tatt i bruk fra 1988, innebar en omfattende omlegging av inndelingen på detaljert nivå i forhold til den tidligere CCCN-nomenklaturen (Tollsamarbeidsrådets nomenklatur). Samtidig ble den tresifrede landkoden i CCCN erstattet med ISO-3166.

Statistikken finansieres i hovedsak over statsoppdraget, men baserer seg også i noe grad på markedsinntekter.

Brukere og bruksområder

Statistikken er bygd opp som en del av et nasjonalt og internasjonalt statistikksystem og benyttes i SSB ved utarbeiding av nasjonalregnskaps- og utenriksregnskapsstatistikken. Den skal også, så vidt mulig, dekke næringslivets behov for data til planlegging av produksjon, markedsføring og salg.

Statistikken er dessuten en viktig del av grunnlaget for prognose- og analysearbeid utført av ulike organisasjoner, offentlige myndigheter og forskningsinstitusjoner.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkalenderen. Dette er et av de viktigste prinsippene i SSB for å sikre likebehandling av brukerne.

Sammenheng med annen statistikk

Speilstatistikk

Innebærer en sammenligning mellom to eller flere lands statistikker hvor eksport av én vare fra ett land i prinsippet skal være lik import av samme vare i mottakerlandet.

I utgangspunktet vil det uansett være en viss verdiforskjell for en gitt vare. Dette fordi eksportlandet oppgir varens verdi ved egen grense (FOB-verdi) mens importlandet oppgir samme vares verdi inkludert frakt og forsikringskostnader fram til sin grense (CIF og FOB-verdi, se Definisjoner. Statistisk verdi).

Andre uoverensstemmelser kan også forekomme på tross av at det finnes internasjonale retningslinjer for hvordan utenrikshandelsstatistikken skal produseres som f.eks. ulik bruk av general- eller spesialhandel som avgrensning for statistikkområde, ulike metoder for innsamling og behandling av data, forskjellig praksis mht fastsetting av bestemmelses- og opprinnelsesland, tarifferings- og konfidensialitetspraksis, samt nasjonalt bestemte terskler for hva som skal tas med i statistikkgrunnlaget. I det norske grunnlaget har SSB, av praktiske hensyn, valgt å utelate tolldeklarerte varepartier under 1 000 kroner fra statistikken. Disse varene utgjør under én prosent av importen og omlag 0,04 prosent av eksporten. Myndighetene setter også verdigrenser for vareimport og -eksport som unntas tollbehandling (tolloven §§ 4-10 og 4-11).
Fra norsk side er det ofte behov for å sammenligne utenrikshandelsdata med motsvarende statistikk hos våre viktigste handelspartnere, for en stor del EU-land. I denne sammenheng er det viktig å ha kjennskap til hvilket regelverk som brukes hos den enkelte partner.

EUs statistiske kontor, Eurostat, publiserer utenrikshandelsdata for EU-land, samlet og enkeltvis. Her følges EUs regelverk, og utenrikshandel defineres som EUs handel med tredjeland. Dette fører til at tredjelands eksport til EU blir registrert i det første landet der varen krysser EUs grense. Ved videresending til bestemmelsesland i EU registreres varen som avsendt fra første mottaksland og det er frivillig, men anbefalt, at informasjonen om opprinnelsesland tas med videre ( Eurostat. User guide on European statistics on international trade in goods, 2015 ). Imidlertid publiserer flere EU-land i tillegg til data slik de fremkommer i Eurostats database ( Comext) også egen utenrikshandelsstatistikk etter nasjonalt regelverk. For informasjon om dette, se Eurostats årlige rapport: Quality report on international trade statistics.

 

Lovhjemmel

Statistikkloven §§ 2-1, 2-2 og 3-2

EØS-referanse

Rettsakter under EØS-avtalen omfatter forpliktelser etter EU-forordninger for datafangst og oversending av data til EU's statistiske kontor, Eurostat. De gjeldende er nevnt nedenfor.

Europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 av 6. mai 2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater og om oppheving av rådsforordning (EF) nr. 1172/95.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 92/2010 av 2. februar 2010 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater med hensyn til utveksling av opplysninger mellom tollmyndigheter og nasjonale statistikkmyndigheter, utarbeiding av statistikk og kvalitetsvurdering.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 113/2010 av 9. februar 2010 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater med hensyn til handel som omfattes, fastsettelse av opplysninger, utarbeiding av handelsstatistikker etter virksomhetskjennetegn og fakturavaluta, samt særlige varer og varebevegelser.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 1106/2012 av 27. november 2012 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestatar, med omsyn til ajourføring av standarden for land- og territoriekodar.

Produksjon

Omfang

Statistisk område og økonomisk territorium

Omfanget av utenrikshandelsstatistikken er basert på internasjonale retningslinjer fra FNs statistiske kommisjon.

Den generelle anbefalingen er at statistikken skal omfatte varer som påvirker landets beholdning av materielle ressurser ved at varer går inn (import) eller ut (eksport) av landets økonomiske territorium. Et lands økonomiske territorium består av en juridisk dimensjon i tillegg til den geografiske og inkluderer dermed skip, fly og flytende oljeplattformer som er nasjonalt eid og underlagt landets lovgivning. Dette er varer som ikke nødvendigvis befinner seg innenfor landets geografiske område, men likevel regnes som en del av landets materielle ressurser. For denne varetypen vil et skifte i det økonomiske eierskapets nasjonalitet registreres som en vareførsel.

Det er to måter å avgrense statistikken på – generalhandel eller spesialhandel. Der et lands statistiske område sammenfaller med det økonomiske territoriet anbefaler FN at generalhandelsprinsippet blir brukt. Dette innebærer også at tidspunktet for import eller eksport registreres når varer ankommer eller forlater det økonomiske territoriet. Spesialhandelsprinsippet benyttes hvis det statistiske området kun dekker deler av det økonomiske territoriet. SSB følger, med noen unntak mht bruk av tollager, i all hovedsak generalhandelsprinsippet.

Det norske økonomiske territoriet består av Fastlands-Norge, Svalbard, Jan Mayen, Norges biland, territorialfarvann, inkludert luftrommet over, økonomiske sone, norsk del av kontinentalsokkelen, territoriale enklaver i utlandet (ambassader, konsulater, militære baser, forskningsstasjoner) samt norskeide skip, fly og flytende oljeplattformer.

Utenrikshandelsstatistikken er i all hovedsak basert på opplysninger fra tolldeklarasjoner. Det norske tollområdet dekker kun Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann. For import eller eksport som faller helt eller delvis utenfor tollvesenets virkeområde benyttes alternative kilder. SSB innhenter opplysninger direkte fra oppgavegivere og andre registre for å dekke handel med viktige varer til og fra de resterende deler av det økonomiske territoriet.

Følgende inngår i norsk statistisk område:

Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann

Tolldeklarasjoner dekker fysiske varestrømmer som passerer tollgrensen. Inn- og utførsel som fritas fra ordinær deklareringsplikt omtales i tolloven §§ 4-10 og 4-11. Etter anbefalinger fra FN utelates enkelte varestrømmer fra statistikken. Dette gjelder blant annet handel med norske varer som går mellom tollområdet og andre deler av norsk økonomisk territorium. I den grad det er mulig blir også handel med utenlandske varer til og fra utenlandske enklaver, skip, fly og flytende oljeplattformer i Norge fjernet. For å skille ut denne type transaksjoner brukes informasjon fra prosedyrekoder som angis ved tolldeklarering. I all hovedsak, med noen unntak, jf. behandlingen av tollager, vil registreringstidspunktet for handelen være når varen passerer inn eller ut av tollområdet.

Det finnes fire typer tollager (se http://www.toll.no). På alminnelig lager og sentrallager kan ufortollede varer lagres i påvente av fortolling. Ved import vil uttaket fra tollager være tidspunktet som registreres i statistikken selv om varen ankom det økonomiske territoriet på et tidligere tidspunkt, ved innlegg på tollager. Dette medfører at den statistiske behandlingen av disse dataene følger spesialhandelsprinsippet. I praksis er imidlertid tidsdifferansen mellom innlegg og uttak fra lager vanligvis så liten at statistikken vurderes å være tilnærmet lik generalhandel. For taxfree- og bearbeidingslager er behandlingen identisk med generalhandel.

Svalbard og Jan Mayen

Import som går via fastlandet til Svalbard og Jan Mayen tolldeklareres. Informasjon om eksport av kull fraktet direkte fra Svalbard til utlandet innhentes fra oppgavegivere.

Norsk del av kontinentalsokkelen

Import via fastlandet til installasjoner og norskeide skip som operer på kontinentalsokkelen blir tolldeklarert og inngår i importstatistikken.

Tall for eksport av råolje og gass som leveres direkte fra kontinentalsokkelen er basert på opplysninger fra Oljedirektoratet og operatører.

Norskeide skip, fly og oljeplattformer

Eksport og import av skip, fly og flytende oljeplattformer innhentes fra norske skipsregistre og oppgavegivere. Data om eksport av norske varer (utenom bunkers) til utenlandske skip og fly i norske havner og flyplasser dekkes av tolldeklarasjoner.

Eksport av fisk fanget av norske fiskefartøyer utenfor norsk tollområde og som er direktelandet i utlandet, innhentes fra Fiskeridirektoratet.

 

Etter anbefalinger fra FN utelates handel med følgende varer:

• Varer i transitt, dvs. varer som er innom norsk økonomisk territorium men er bestemt for mottaker utenfor dette området

• Mellomhandel, dvs. varer som ikke er innom norsk økonomisk territorium, men leveres mellom to andre land

• Varer som fysisk krysser grensen, men defineres som tjenester (bl.a. avisabonnementer, reisegods, flyttegods)

• Innhold levert elektronisk (bl.a. e-bøker, nedlasting av spill etc.) defineres som en ren tjeneste

• Legale betalingsmidler, verdipapirer og monetært gull

• Vareprøver, gaver og reklamemateriell mm av mindre verdi

• Varer til reparasjon eller i retur etter reparasjon

• Varer i uforandret stand i retur til leverandør (reklamasjoner o.l.) samt returemballasje, erstatningsleveranser og gratis reparasjoner (garanti)

• Varer til midlertidig bruk, dvs. som skal returneres innen 12 måneder (utstilling, demonstrasjon, vitenskapelig bruk, lån, yrkesutstyr, transportmidler i internasjonal trafikk, containere, presse-, radio- og fjernsynsutstyr mm.)

• Eierskapsbytte av ikke-finansielle aktiva

• Varer som blir ødelagt på selve reisen til og fra norsk økonomisk territorium

• Satellitter og utskytingsutstyr flyttet til og sendt opp i andre land uten skifte av eierskap

• Varer som fungerer som transportmiddel (skip, fly, emballasje og lignende)

• Avfall og skrap uten kommersiell verdi

 

Datakilder og utvalg

I all hovedsak baserer statistikken seg på administrative oppgaver innhentet fra TVINN (TollVesenets INformasjonssystem med Næringslivet), et elektronisk system for utveksling av tolldeklarasjoner mellom næringslivet og det norske tollvesenet. En del data innhentes imidlertid fra andre kilder, se Datainnsamling.

Statistikk over utenrikshandel med varer er en fulltelling, med enkelte unntak, som nevnt under Produksjon. Omfang.

Datainnsamling, editering og beregninger

Datainnsamling

Mesteparten av dataene innhentes og overføres elektronisk fra tollvesenets TVINN-register til Statistisk sentralbyrå. Noen av dataene, som nevnes nedenfor, innhentes imidlertid særskilt.

Eksport av råolje og naturgass i gassform
Foreløpige og endelige tall for eksportert mengde av råolje og naturgass i gassform mottas via månedlige rapporter fra operatører og fra Oljedirektoratet. Priser hentes inn via ulike kilder avhengig av om det er råolje eller naturgass, og om det er foreløpige eller endelige tall.

Fra og med 2013 er utviklingen i gassprisene fra produsentprisindeksen (PPI) benyttet til beregning av foreløpige gasspriser for utenrikshandelen. Nivået det tas utgangspunkt i er bestemt ut fra siste registrerte pris. PPI henter tall for naturgass fra World Gas Intelligence (WGI).

Foreløpige oljepriser er basert på oppgaver fra operatør.

Endelige priser for råolje er beregnet ut fra kvartalsvise oversikter fra rettighetshaverne, samt informasjon fra Oljedirektoratet, Olje- og energidepartementet og operatør.

Naturgass, endelige priser er satt ut fra en kvartalsvis gjennomsnittspris basert på informasjon fra et utvalg av rettighetshavere og operatør.

På grunn av mangelfull informasjon om bestemmelsesland har SSB fra og med 2013 publisert landfordelt eksport av naturgass basert på rørledningenes landingspunkt.

Import og eksport av skip og flytende oljeplattformer
Datafangsten for skip er basert på løpende informasjon fra de norske skipsregistrene Norsk Ordinært Skipsregister (NOR) og Norsk Internasjonalt Skipsregister (NIS). Verdien på skipene innhentes fra henholdsvis importør eller eksportør.

For flytende oljeplattformer innhentes informasjonen fra de norske skipsregistrene og importør/eksportør.

Import og eksport av strøm
Månedlige oppgaver ble tidligere innhentet fra den nordiske kraftbørsen Nord Pool. Fra og med 2016 er disse opplysningene mottatt via TVINN.

Import og eksport av fly
Informasjon om fly hentes fra månedlige rapporter fra Statistiska Centralbyrån i Sverige og via TVINN.

Eksport av kull fra Svalbard
Oppgaver over eksport av kull fra Svalbard mottas månedlig fra eksportør.

Eksport av fisk norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense
Fra og med juli 2010 er tallene innhentet fra Fiskeridirektoratet (FDIR). Tidligere ble data mottatt via TVINN.

Editering av data

Opplysninger fra tolldeklarasjoner gjennomgår statistikkontroller (pris, mengde og land) i Tollvesenets deklareringssystem (TVINN). Kontrollene er fastlagt av Tollvesenet i samarbeid med SSB.

SSB kontrollerer data ved innlasting av data fra TVINN (automatiske omkodinger av variable). Deretter utføres manuelle validitets- og sannsynlighetskontroller. Førstnevnte er kontroll av absolutte feil, som for eksempel manglende transportkode, mens den andre kan være feil landkode eller en urimelig høy mengde eller verdi for et varenummer. Systemet tar sikte på å fange opp de mest alvorlige feilene i datagrunnlaget. Data som samles inn via andre kilder enn tollvesenet gjennomgår lignende kontroller.

Beregninger

Utenrikshandelstatistikken baserer seg på en fulltelling, men noen varer er utelatt, jfr. som er beskrevet under Produksjon. Omfang. Det er ikke behov for noen statistiske beregninger av de løpende tallene. Kun aggregeringer foretas  slik at  informasjonen kan publiseres på  en hensiktsmessig måte.

Sesongjustering

Sesongjusteringen, som brukes for utenrikshandelens månedlige verdi- og kvartalsvise volumserier, består av en prekorrigering av verdiene for den enkelte serie ved bruk av sesongjusteringsprogrammet X12- ARIMA. Programpakken, som er utviklet av US Bureau of the Census, er en av de mest kjente sesongjusteringsmetodene internasjonalt. Formålet med sesongjusterte tall er å få frem hva som er den egentlige økonomiske utviklingen, eliminert for forstyrrelser som skyldes sesongvariasjoner.

Det er to viktige korreksjoner: justering av verdiene for antall ukedager og sammensetningen av ukedager i hver måned. Dette kan være viktig, da det antagelig er slik at eksport og import fordeler seg ulikt gjennom uken. Det foretas med andre ord en virkedagskorrigering. Den andre viktige korreksjonen er påskekorreksjon, siden påsken kan falle i ulike måneder og ulike kvartaler fra et år til et annet. Vi regner med at både import og eksport påvirkes - både i uka før påske, i påskeuka og i uka etter påske. Det gjøres ingen spesielle korreksjoner for øvrige helligdager i året.

 

 

Konfidensialitet

Statistikklovens § 2-6 omhandler offentliggjøring av opplysninger. Kravene til konfidensialitet i utenrikshandel med varer praktiseres slik at det først er når bedriften/foretaket har en gyldig grunn for konfidensialitetsbehandling og de selv ber om dette, at tallene undertrykkes ved publisering. Dette kalles ”passiv undertrykking” og er i tråd med FNs anbefalinger. Metoden benyttes av de fleste land. Eksportør/importør kan kreve undertrykking når det er 3 eller færre bedrifter som importerer eller eksporterer varetypen, eventuelt når en bedrift har en markedsandel på over 90 prosent, eller dersom to bedrifter har en markedsandel på over 95 prosent.

Siden Norge har en del store dominerende produsenter på enkelte vareområder foretas en del undertrykking av opplysninger på eksportsiden. Mellom 5 – 10 prosent av fastlandseksporten er berørt av undertrykking. Det er langt mindre for importen, rundt 1 prosent. Noen vareområder er mer problematiske med hensyn til formidling og det må undertrykkes på svært aggregert nivå.

 

Sammenlignbarhet over tid og sted

Den sekssifrede vareinndelingen etter HS er over tid gjenstand for revisjoner på grunn av bl.a. teknologisk utvikling og endring i varespektrene i internasjonal handel. Normalt gjennomføres disse oppdateringene hvert 5. år. Den siste større HS-oppdateringen ble iverksatt 1. januar 2017. I tillegg foretas det årlig noen endringer i den nasjonale koden (de to siste sifrene). Disse revisjonene kan skape brudd i tidsseriene for enkelte varenummer. Detaljerte opplysninger om varenummerendringer finnes på nettsiden for den årlige Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen, samt at varefortegnelsen inneholder informasjon om gyldighetsår for de enkelte 8-sifrede varenumrene. FN har utarbeidet  korrespondansetabeller mellom de ulike utgavene av HS. Beskrivelser med lenker til de enkelte klassifikasjonene og korrespondansetabeller mellom ulike klassifikasjoner og utgaver av en klassifikasjon  er gitt under Definisjoner. Standard klassifikasjoner.

Varegruppering etter SITC  - Rev. 4 ble innført i januar 2007 og erstattet da den foregående SITC - Rev. 3 (1988-2006). Sammenligning av tall for årene før og etter 2007 kan være misvisende for enkelte av SITC-gruppene avhengig av verdistørrelsen for de SITC-varenumrene som endret varegruppetilhørighet.

2008-versjonen av CPA (Classification of Product by Activity) er benyttet for samtlige publiserte tabeller som grupperer import og eksport etter denne klassifikasjonen

Andre faktorer som kan påvirke sammenligning over tid er at statistikkgrunnlaaget for import og eksport av skip og oljeplattformer i 1991 ble utvidet til også å omfatte transaksjoner av fartøy under utenlandsk flagg med norskregistrert eierselskap.

Definisjonen av utviklingsland ble endret i 2007 og kan også ha påvirket nivået på tallene noe.

 

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Innsamlingsfeil i statistikkgrunnlaget kan oppstå ved at tolldeklarasjonen er mangelfull eller inneholder feil informasjon. Eksempler på dette kan være feil bruk av varenummer, landkoder og produksjonsfylke eller unøyaktige mengde- og verdiopplysninger.

Andre typer feil som forekommer kan skyldes forsinket oppdatering av datamaterialet mht handel med skip og oljeplattformer, manglende datagrunnlag for å kunne beregne midlertidig eksport for bearbeiding i utlandet eller import for bearbeiding i Norge, samt at reglene for fortolling av varer, som innebærer fritak fra deklareringsplikten for varer under en fastsatt verdi, fører til lavere tall totalt sett. Ved beregning av sesongjusterte tall utover vanlige sesongeffekter justeres det for at handelen fordeler seg ulikt over ukedagene og det tas hensyn til påskeeffekter. Utover dette gjøres det ikke noe spesielt og det kan dermed antas at de sesongjusterte desembertallene bør tolkes med forsiktighet på grunn av julehøytiden.

Frafallsfeil og utvalgsfeil er ikke relevant da utenrikshandelsstatistikken er en fulltelling.

 

 

Revisjon

Utenrikshandel med varer publiserer foreløpige tall månedlig. Kontrollarbeidet fortsetter imidlertid fram til april/mai året etter, da det publiseres endelige tall. Korreksjoner i data gjør at månedstallene kan endres fram til publisering av de endelige tallene. Forskjellen mellom foreløpige tall ved frigivingen av månedsstatistikken og endelige tall er normalt liten for fastlandseksporten. På detaljert nivå og for enkeltmåneder kan revisjonene ha større betydning, relativt sett. For olje- og gasstall kan det foretas større revisjoner, særlig knyttet til beregninger av olje- og gasspriser. Som nevnt under punktet Administrative opplysninger, Hyppighet og aktualitet, foretas også justeringer av de endelige tallene. Disse justeringene vil normalt være av mindre betydning, men det kan unntaksvis avdekkes relativt store mangler eller feil.

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB