329176
/utenriksokonomi/statistikker/muh/maaned
329176
statistikk
2019-01-15T08:00:00.000Z
Utenriksøkonomi
no
muh, Utenrikshandel med varer, import, eksport, handelsbalanse (eksport minus import), fastlandseksport, import utenom skip og oljeplattformer, samhandel (med land, verdensdeler og handelsområder), internasjonale varegrupperinger (for eksempel hs, sitc, bec), varegrupper (for eksempel matvarer, råolje og metaller)Utenrikshandel, Utenriksøkonomi
true

Utenrikshandel med varer

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

78,2

milliarder kroner – eksporten i desember 2018

Utenrikshandel med varer1
Milliarder kronerEndring i prosentMilliarder kroner - hittil i årEndring i prosent - hittil i år
Desember 2018November 2018 - Desember 2018Desember 2017 - Desember 2018Desember 2018Desember 2017 - Desember 2018
1Foreløpige tall er merket med *. Statistikk for handel med skip og oljeplattformer er spesielt utsatt for revisjoner etter første publisering av månedstallene, da informasjonen gjerne tilfaller SSB med et visst tidsetterslep. Se tabell 1-3 under for tidsserier som viser betydningen av handel med skip og oljeplattformer.
Eksport78,2-11,70,1999,816,2
Råolje17,7-8,8-20,1264,018,3
Naturgass24,3-5,319,5263,829,9
Naturlige gasskondensater0,2-85,50,66,530,4
Skip og oljeplattformer0,0-59,3-89,27,9-28,1
Fastlandseksport36,0-14,82,6457,69,3
Fisk8,1-16,32,696,24,3
 
Import53,2-15,40,9711,84,0
Skip og oljeplattformer0,0500,0-96,12,6-88,3
 
Handelsbalansen25,0-2,5-1,6288,063,5
Handelsbalansen fastland-17,216,91,6-251,7-3,2

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Import av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner

Import av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner
Total importVarer utenom skip og oljeplattformerSkipOljeplattformer
UjustertUjustertSesongjustertUjustertUjustert
Årstall
2014562 455549 943.6 1786 334
2015615 485588 519.8 71518 251
2016629 042609 376.19 666-
2017684 585662 504.11 86710 214
2018711 833709 248.2 585-
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Desember 201649 31648 47750 710839-
Januar 201751 86648 54052 5763 326-
Februar 201748 82947 20651 0371 622-
Mars 201757 19255 88752 4201 305-
April 201743 98143 95943 58723-
Mai 201759 79859 09357 042705-
Juni 201767 15765 62863 6961 529-
Juli 201746 97846 03548 623943-
August 201754 86853 15154 9881 717-
September 201759 72654 63453 013984 994
Oktober 201756 52456 29453 309230-
November 201784 95179 51675 7092155 220
Desember 201752 71452 56155 540154-
Januar 201854 85154 03258 567819-
Februar 201851 13050 76755 013363-
Mars 201864 39464 05460 094339-
April 201863 27962 80861 879471-
Mai 201865 09364 93062 061162-
Juni 201859 19359 18657 4937-
Juli 201854 68054 67657 9665-
August 201856 43156 41858 16813-
September 201860 94560 81659 338129-
Oktober 201865 75665 48562 315271-
November 201862 89562 89459 6261-
Desember 201853 18753 18156 5276-

Tabell 2 
Eksport av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner

Eksport av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner
Total eksportVarer utenom skip og oljeplattformerFastlandseksportSkipOljeplattformer
UjustertUjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustertUjustert
Årstall
2014909 036901 683.387 295.7 353-
2015835 267826 330.403 973.5 6113 326
2016751 583739 078.386 536.12 506-
2017860 692849 666.418 543.11 026-
2018999 802991 873.457 570.7 929-
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Desember 201672 37169 66866 97932 26432 9162 704-
Januar 201777 50373 78768 22731 83532 7143 716-
Februar 201770 34268 25970 15531 72933 2662 082-
Mars 201777 12275 91171 52138 77234 1711 211-
April 201767 95567 93269 39932 11035 37623-
Mai 201768 84968 45171 03135 03835 073398-
Juni 201768 38067 57370 47637 27834 756807-
Juli 201762 94562 94566 76932 12335 491--
August 201768 80368 45271 35834 51735 558351-
September 201766 48865 68269 99234 67133 717806-
Oktober 201775 29675 17771 47937 44535 877119-
November 201778 85177 76374 84437 93236 4971 087-
Desember 201778 15777 73374 70635 09336 733424-
Januar 201885 80983 13476 95537 16737 1872 675-
Februar 201875 52475 43377 40035 71337 42291-
Mars 201882 27482 22377 52738 01637 62150-
April 201879 62879 62181 07037 38437 0137-
Mai 201880 02478 51981 42237 65337 4581 505-
Juni 201879 53578 59081 67739 54537 829946-
Juli 201881 26680 76485 96834 28936 383502-
August 201886 88986 45289 72340 20741 219437-
September 201882 33380 87286 82136 29836 8601 461-
Oktober 201899 71099 61694 95343 07040 07295-
November 201888 58588 47284 92942 22939 978113-
Desember 201878 22478 17775 18436 00038 88946-

Tabell 3 
Handelsbalansen. Millioner kroner

Handelsbalansen. Millioner kroner
Eksport-importEksport-import (begge utenom skip og oljeplattformer)Fastlandseksport - import utenom skip og oljeplattformer
Årstall
2014346 581351 740-162 649
2015219 782237 811-184 546
2016122 541129 701-222 841
2017176 107187 162-243 961
2018287 968282 625-251 678
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Desember 201623 05521 191-16 213
Januar 201725 63725 246-16 705
Februar 201721 51321 053-15 477
Mars 201719 93020 024-17 115
April 201723 97323 973-11 849
Mai 20179 0519 358-24 055
Juni 20171 2231 945-28 351
Juli 201715 96716 910-13 912
August 201713 93615 301-18 634
September 20176 76211 048-19 963
Oktober 201718 77218 883-18 849
November 2017-6 100-1 753-41 584
Desember 201725 44325 173-17 467
Januar 201830 95829 102-16 866
Februar 201824 39424 666-15 054
Mars 201817 88018 169-26 038
April 201816 34916 812-25 424
Mai 201814 93113 589-27 278
Juni 201820 34219 404-19 641
Juli 201826 58626 088-20 387
August 201830 45830 033-16 212
September 201821 38920 056-24 518
Oktober 201833 95434 131-22 415
November 201825 69025 578-20 665
Desember 201825 03724 996-17 181

Tabell 4 
Eksport av råolje, naturgass og naturlige gasskondensater, ujusterte og sesongjusterte tall. Millioner kroner

Eksport av råolje, naturgass og naturlige gasskondensater, ujusterte og sesongjusterte tall. Millioner kroner
Råolje, naturgass og naturlige gasskondensater totaltRåoljeNaturgassNaturlige gasskondensater
UjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustert
Årstall
2014514 388.282 663.223 625.8 100
2015422 356.197 116.220 676.4 565
2016352 542.187 595.161 129.3 817
2017431 123.223 073.203 064.4 986
2018534 303.263 970.263 832.6 501
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Desember 201637 40434 56020 72420 83316 55914 135121
Januar 201741 95237 79421 95621 48519 56116 049434
Februar 201736 53036 76818 87620 47517 06415 582590
Mars 201737 13935 17318 01418 34518 63115 923493
April 201735 82236 21119 33918 63616 05616 771426
Mai 201733 41435 39818 64818 30114 46616 681300
Juni 201730 29634 98617 06318 24612 97716 844256
Juli 201730 82231 99715 05914 72015 26916 921494
August 201733 93535 52718 68717 67814 77617 805472
September 201731 01134 17816 94817 41313 81417 707249
Oktober 201737 73234 87117 56416 77019 88517 996283
November 201739 83137 86018 80319 20720 20717 683822
Desember 201742 64039 42722 11522 10920 35817 725167
Januar 201845 96741 42321 74821 19523 58019 239639
Februar 201839 72039 93218 29219 81320 66018 808767
Mars 201844 20742 07522 54922 87821 65918 625-
April 201842 23642 63121 96821 26319 58320 316686
Mai 201840 86743 18921 78721 38318 27721 109802
Juni 201839 04545 03721 39422 72217 65122 911-
Juli 201846 47548 19522 56922 25023 45925 871447
August 201846 24548 33023 22622 06322 06426 446955
September 201844 57449 18824 57625 14719 62925 148369
Oktober 201856 54652 51928 81027 87427 22924 598507
November 201846 24443 96219 37619 73525 70822 5581 160
Desember 201842 17738 96517 67517 51424 33421 460168

Tabell 5 
Import av varer, varegrupper etter SITC

Import av varer, varegrupper etter SITC
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
Desember 2017Desember 2018Desember 2017 - Desember 2018Hittil i årDesember 2017 - Desember 2018
Desember 2017Desember 2018
I alt52 71453 1870,9684 585711 8334,0
Av dette:
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)1546-96,122 0812 585-88,3
Import utenom skip og oljeplattformer52 56153 1811,2662 504709 2487,1
 
0 Matvarer og levende dyr3 5313 6423,243 37946 1436,4
00 Levende dyr, utenom gruppe 0320212,5232201-13,4
01 Kjøtt og kjøttvarer13114611,31 4911 407-5,7
02 Meierivarer og egg9992-7,61 2511 39711,7
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr25128714,54 4064 86810,5
04 Korn og kornvarer42652022,15 2106 08916,9
05 Grønnsaker og frukt1 040970-6,712 07312 5353,8
06 Sukker, sukkervarer og honning150100-33,41 6971 497-11,8
07 Kaffe, te, kakao, krydderier332273-17,74 1033 701-9,8
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)56764513,66 9607 76011,5
09 Forskjellige matvarer51358814,75 9586 68812,3
 
1 Drikkevarer og tobakk846812-4,09 62110 0084,0
11 Drikkevarer546483-11,66 1946 6307,1
12 Tobakk og tobakksvarer3003299,83 4273 377-1,5
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer2 6683 51931,937 61446 10322,6
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå13153,7162237,8
22 Oljefrø og oljeholdige frukter27282,82 0021 887-5,7
23 Rågummi44-8,613115316,4
24 Tømmer, trelast og kork2833047,64 7254 8763,2
25 Papirmasse og papiravfall4322-49,1524503-3,9
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd108-21,51191212,2
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler3073379,62 9803 48817,0
28 Malmer og avfall av metall1 7072 55349,524 11331 93432,4
29 Animalske og vegetabilske råvarer285261-8,53 0053 1193,8
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm3 2213 78517,532 75946 36141,5
32 Kull, koks og briketter16920118,82 1082 40414,0
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter2 6372 8317,427 96639 12339,9
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte1 5612 08633,618 87320 81310,3
34 Gass, naturlig og tilvirket13366-50,79641 33538,4
342 Flytende propan og butan12862-51,88401 27952,2
35 Elektrisk strøm282686143,71 7213 499103,4
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks4815218,37 1237 2451,7
41 Dyrefett og -oljer16719416,32 7713 14313,4
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert2963115,14 1213 854-6,5
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet1916-13,72312487,4
 
5 Kjemiske produkter5 7605 408-6,169 13372 3724,7
51 Organiske kjemiske produkter717600-16,38 8489 6739,3
52 Uorganiske kjemiske produkter632429-32,25 3195 5845,0
53 Farge- og garvestoffer248213-13,83 5283 7847,3
54 Medisiner, farmasøytiske produkter1 6221 582-2,418 88219 6724,2
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter687608-11,47 6238 1687,2
56 Kunstgjødsel15728481,32 5283 06521,3
57 Plastråstoffer336309-7,94 8505 0293,7
58 Plast, halvfabrikata407381-6,55 7816 2668,4
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt9551 0014,811 77411 129-5,5
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale6 6136 311-4,6117 790107 051-9,1
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn4339-10,3569536-5,8
62 Varer av gummi, i.e.n.324307-5,15 2395 6848,5
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)5095222,57 6277 8222,6
64 Papir, papp og varer derav593546-8,07 6187 7762,1
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer544532-2,17 6398 2207,6
66 Varer av ikke-metalliske mineraler701695-0,99 46910 0185,8
67 Jern og stål1 133965-14,914 67816 29311,0
68 Metaller, unntatt jern og stål807698-13,69 61511 65921,3
69 Varer av metaller, i.e.n.1 9582 0082,555 33639 042-29,4
 
7 Maskiner og transportmidler21 23621 146-0,4266 165272 9232,5
71 Kraftmaskiner og -utstyr8101 27457,311 72417 59650,1
72 Maskiner for spesielle industrier1 8301 9556,824 27526 6049,6
73 Metallbearbeidingsmaskiner10413833,51 4631 76820,8
74 Andre industrimaskiner og -utstyr2 4732 6115,630 39934 78614,4
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr1 6631 84811,117 14819 14711,7
76 Telekommunikasjonsapparater3 0212 638-12,726 29126 6551,4
77 Elektriske maskiner og apparater2 8622 9994,833 23437 56713,0
78 Kjøretøyer for veg7 2976 657-8,878 38580 7403,0
781 Biler og andre motorkjøretøyer hovedsakelig konstruert for transport av personer5 1794 429-14,550 46050 5520,2
79 Andre transportmidler1 1781 026-12,943 24628 061-35,1
 
8 Forskjellige ferdigvarer8 2697 958-3,899 843102 4662,6
81 Prefabrikerte bygninger1 026663-35,39 5639 511-0,5
82 Møbler og deler1 2421 207-2,815 49415 7411,6
83 Reiseeffekter, vesker og liknende1551613,51 7601 8515,2
84 Klær og tilbehør til klær1 4121 4512,820 57621 3703,9
85 Fottøy3273311,15 5055 7995,3
87 Vitenskapelige og tekniske instrument1 3921 4574,715 90616 5273,9
88 Fotografiske og optiske artikler, ur263262-0,43 0863 1843,1
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.2 4522 426-1,027 95328 4831,9
 
9 Andre varer og transaksjoner9084-6,21 1581 1630,4
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.0-.
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art34352,24174528,3
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler01326,8101775,1
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)5548-13,0731694-5,0

Tabell 6 
Eksport av varer, varegrupper etter SITC

Eksport av varer, varegrupper etter SITC
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
Desember 2017Desember 2018Desember 2017 - Desember 2018Hittil i årDesember 2017 - Desember 2018
Desember 2017Desember 2018
1Av konfidensialitetshensyn kan ikke varegruppe 56 publiseres separat, den er derfor slått sammen med varegruppe 59.
I alt78 15778 2240,1860 692999 80216,2
Av dette:
Råolje (del av SITC 333)22 11517 675-20,1223 073263 97018,3
Naturgass (SITC 343)20 35824 33419,5203 064263 83229,9
Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)1671680,64 9866 50130,4
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)42446-89,211 0267 929-28,1
Fastlandseksport35 09336 0002,6418 543457 5709,3
 
0 Matvarer og levende dyr8 3838 6423,198 386103 3885,1
00 Levende dyr, utenom gruppe 0322-26,8377499,2
01 Kjøtt og kjøttvarer2726-2,4288278-3,6
02 Meierivarer og egg52579,5760742-2,5
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr7 8668 0692,692 24196 2234,3
04 Korn og kornvarer3325-23,73814076,8
05 Grønnsaker og frukt1818-2,717120016,8
06 Sukker, sukkervarer og honning2349,6445320,5
07 Kaffe, te, kakao, krydderier22248,837942411,9
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)20122914,02 4523 25032,6
09 Forskjellige matvarer15918919,11 6321 7366,4
 
1 Drikkevarer og tobakk7060-13,59161 00910,2
11 Drikkevarer6960-13,490699710,0
12 Tobakk og tobakksvarer11-23,8101220,8
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer1 4251 4330,616 56617 9198,2
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå170109-35,8700573-18,1
22 Oljefrø og oljeholdige frukter00-60,3778,1
23 Rågummi22-9,55041-16,7
24 Tømmer, trelast og kork2542654,53 2763 79015,7
25 Papirmasse og papiravfall253225-11,42 9012 805-3,3
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd1616-1,22602714,0
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler3073255,83 7304 20712,8
28 Malmer og avfall av metall38745718,25 2265 75010,0
29 Animalske og vegetabilske råvarer3634-5,341647413,9
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm49 19749 042-0,3499 894622 05824,4
32 Kull, koks og briketter140-99,1593-94,9
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter26 27322 160-15,7271 462327 31020,6
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte3 9484 2728,242 82656 07730,9
34 Gass, naturlig og tilvirket22 39426 22517,1222 562286 86628,9
342 Flytende propan og butan1 5691 5941,616 53019 85620,1
35 Elektrisk strøm51665827,45 8107 88035,6
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks15721335,82 1262 39612,7
41 Dyrefett og -oljer10114038,61 0561 25318,6
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert173-83,7499403-19,1
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet387082,757174029,5
 
5 Kjemiske produkter4 6194 252-7,954 68959 7019,2
51 Organiske kjemiske produkter1 3601 109-18,515 83716 8276,3
52 Uorganiske kjemiske produkter718689-4,08 1648 8258,1
53 Farge- og garvestoffer107104-2,71 8191 9909,4
54 Medisiner, farmasøytiske produkter672629-6,36 3667 79122,4
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter105102-2,71 4211 5609,8
56 Kunstgjødsel1::::::
57 Plastråstoffer3994010,55 5465 9186,7
58 Plast, halvfabrikata8170-13,41 5851 492-5,9
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt1 1781 148-2,513 95215 2989,6
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale6 5826 299-4,381 26285 6875,4
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn125-58,28176-5,8
62 Varer av gummi, i.e.n.425427,2756711-6,0
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)107102-4,11 5631 6384,8
64 Papir, papp og varer derav39144213,05 1145 64110,3
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer10011414,21 5261 6065,3
66 Varer av ikke-metalliske mineraler10695-10,01 6421 593-3,0
67 Jern og stål1 3091 149-12,315 01814 581-2,9
68 Metaller, unntatt jern og stål3 9293 749-4,647 29351 2038,3
69 Varer av metaller, i.e.n.5865890,68 2698 6384,5
 
7 Maskiner og transportmidler5 8776 2776,881 92084 0052,5
71 Kraftmaskiner og -utstyr7341 18461,38 0408 4284,8
72 Maskiner for spesielle industrier1 022857-16,210 41911 81413,4
73 Metallbearbeidingsmaskiner4938-22,8798611-23,4
74 Andre industrimaskiner og -utstyr1 1601 28210,514 80516 1999,4
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr2492541,72 5592 7316,7
76 Telekommunikasjonsapparater497493-0,86 1886 3292,3
77 Elektriske maskiner og apparater8579207,313 30814 6269,9
78 Kjøretøyer for veg52460615,67 4348 0508,3
79 Andre transportmidler783644-17,818 36915 217-17,2
 
8 Forskjellige ferdigvarer1 7771 9429,224 10922 802-5,4
81 Prefabrikerte bygninger8879-10,71 5031 434-4,6
82 Møbler og deler229192-16,02 7892 782-0,3
83 Reiseeffekter, vesker og liknende86-24,99411218,6
84 Klær og tilbehør til klær8061-23,5914891-2,5
85 Fottøy888,713616421,0
87 Vitenskapelige og tekniske instrument8071 07833,710 2989 729-5,5
88 Fotografiske og optiske artikler, ur2117-16,0257239-6,9
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.538500-7,08 1187 452-8,2
 
9 Andre varer og transaksjoner7163-11,48248371,6
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.00.
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art10-93,5511102,9
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler00-0,922-19,4
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)6962-9,88168251,0

Tabell 7 
Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og land.

Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og land.
ImportEksport
Millioner kroner - hittil i årEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Desember 2017Desember 2018Desember 2017Desember 2018
I alt684 585711 8334,0860 692999 80216,2
 
Handelsområder
Norden134 146144 4717,7114 661136 17118,8
EFTA10 87810 488-3,67 7208 4559,5
EU402 391433 8177,8695 397819 59717,9
OECD529 604542 6752,5769 989904 74617,5
Utviklingsland126 167130 8833,762 45069 59111,4
MUL - minst utviklede land3 9994 2937,43 3165 12254,5
 
Verdensdeler og land
Europa435 452470 1468,0716 001839 41217,2
Belgia10 49911 0975,740 68751 99627,8
Danmark37 10138 8444,739 79646 70117,4
Estland5 4145 8227,51 5571 6656,9
Finland14 90716 3239,513 32016 42623,3
Frankrike20 87123 08510,654 73265 51619,7
Hellas68480417,51 1021 001-9,2
Irland5 8304 923-15,69 85210 5266,8
Island2 9062 467-15,14 5185 49321,6
Italia20 88222 6768,611 34113 35217,7
Litauen7 4168 53415,16 2046 3031,6
Nederland26 23325 980-1,083 336106 82428,2
Polen23 01424 2705,519 07222 70619,1
Portugal2 4812 6065,04 9815 4359,1
Romania2 4334 00164,4948888-6,3
Russland12 62416 75732,72 1862 48513,7
Slovakia3 3453 71211,031247953,5
Spania13 57314 5247,019 50917 777-8,9
Storbritannia32 43638 48918,7190 654215 35113,0
Sveits7 9117 9610,63 1902 961-7,2
Sverige78 43085 9679,656 06966 80619,1
Tsjekkia7 2918 26013,31 9972 0512,7
Tyrkia7 0646 295-10,96 8895 942-13,7
Tyskland75 74077 5032,3133 773159 88919,5
Ungarn2 7402 9788,78841 12026,7
Østerrike5 0606 39726,42 1472 2193,4
Andre land i Europa8 5679 87115,26 9457 5008,0
 
Asia161 478134 996-16,471 51072 0540,8
Hong Kong9731 12115,21 5931 80813,5
India3 9374 53815,32 4792 367-4,5
Japan14 10513 267-5,910 05811 82317,5
Kina67 22971 3166,117 09720 75321,4
Malaysia3 4603 5622,92 1341 563-26,8
Singapore2 8863 33115,49 6264 873-49,4
Sør-Korea46 24117 383-62,48 29311 20535,1
Taiwan4 1744 170-0,11 6961 8509,1
Thailand5 8453 425-41,42 5862 333-9,8
Vietnam4 3584 81110,43 0311 694-44,1
Andre land i Asia8 2708 072-2,412 91711 785-8,8
 
Nord- og Mellom-Amerika63 32379 48625,552 94558 55710,6
Canada13 34416 88426,59 8788 014-18,9
USA46 26757 68024,738 74946 35719,6
Andre land i Nord- og Mellom-Amerika3 7124 92232,64 3184 186-48,5
 
Sør-Amerika14 34416 70616,55 7866 99921,0
Brasil9 74511 63919,44 1823 803-9,1
Chile9589812,46361 282101,6
Peru1 5251 81318,910914230,3
Andre land i Sør-Amerika2 1162 2737,48591 772106,3
 
Afrika8 4378 385-0,612 55219 12452,4
Angola254148-41,71 3671 342-1,8
Botswana1721815,2-0.
Sør-Afrika2 3512 88622,86961 33091,1
Andre land i Afrika5 6605 170-8,710 48916 45256,9
 
Oseania1 5512 11536,41 8973 65692,7
Australia1 1551 76552,81 6042 39349,2
New Zealand393344-12,52461 013311,8
Andre land i Oseania36100,047250431,9

Tabell 8 
Import og eksport av varer (import utenom skip og oljeplattformer og fastlandseksport), etter handelsområder, verdensdeler og land.

Import og eksport av varer (import utenom skip og oljeplattformer og fastlandseksport), etter handelsområder, verdensdeler og land.
Import utenom skip og oljeplattformerFastlandseksport
Millioner kroner - hittil i årEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Desember 2017Desember 2018Desember 2017Desember 2018
I alt662 504709 2487,1418 543457 5709,3
 
Handelsområder
Norden133 228144 4058,479 92390 54313,3
EFTA10 01010 4744,67 6608 45510,4
EU399 035433 4488,6272 565303 56211,4
OECD509 379541 0906,2334 912373 34011,5
Utviklingsland123 694129 7174,959 74964 0137,1
MUL - minst utviklede land3 9994 1684,23 1895 11560,4
 
Verdensdeler og land
Europa429 780469 3399,2291 954323 88610,9
Belgia10 49911 0975,714 81517 56318,5
Danmark37 09538 8324,724 30629 84422,8
Estland5 4145 8227,51 5571 6656,9
Finland14 87416 2959,67 5537 9335,0
Frankrike20 87123 08510,614 42615 4957,4
Hellas68480417,51 053997-5,3
Irland5 7994 923-15,14 0054 2055,0
Island2 0382 45320,44 4575 49323,2
Italia18 56722 67622,18 7849 2725,6
Litauen7 4148 53215,14 0834 3165,7
Nederland26 14725 943-0,841 05053 82931,1
Polen22 94524 2705,817 65218 6325,6
Portugal2 4812 6065,04 8914 534-7,3
Romania2 4334 00164,4948888-6,3
Russland12 62416 75732,72 1302 34610,1
Slovakia3 3453 71211,031247953,5
Spania13 55614 5247,110 48611 55610,2
Storbritannia32 31738 24818,434 84836 5524,9
Sveits7 9117 9610,63 1902 961-7,2
Sverige78 42085 9559,642 88446 5868,6
Tsjekkia7 2918 26013,31 9972 0512,7
Tyrkia5 6155 8724,65 9395 536-6,8
Tyskland75 07277 4653,231 37731 233-0,5
Ungarn2 7402 9788,78841 12026,7
Østerrike5 0606 39726,42 1472 2193,4
Andre land i Europa8 5689 87115,26 1806 5816,5
 
Asia145 454133 381-8,369 01464 626-6,4
Hong Kong973868-10,81 5931 76510,8
India3 9374 53815,32 1142 36712,0
Japan13 58213 267-2,310 05811 36012,9
Kina66 90270 7365,717 02218 6929,8
Malaysia3 4603 5622,92 1341 563-26,8
Singapore2 1923 33152,08 6274 775-44,7
Sør-Korea32 20916 601-48,57 7817 602-2,3
Taiwan4 1744 170-0,11 6961 688-0,5
Thailand5 8453 425-41,42 4602 130-13,4
Vietnam3 9334 81122,33 0311 694-44,1
Andre land i Asia8 2478 072-2,112 49810 990-12,1
 
Nord- og Mellom-Amerika62 96079 48626,237 73643 26214,6
Canada13 34416 88426,54 3703 967-9,2
USA46 26757 68024,730 79536 22017,6
Andre land i Nord- og Mellom-Amerika3 3494 92247,02 5713 07519,6
 
Sør-Amerika14 34416 70616,55 7865 396-6,7
Brasil9 74511 63919,44 1823 619-13,5
Chile9589812,463672213,5
Peru1 5251 81318,910914230,3
Andre land i Sør-Amerika2 1162 2737,48599136,3
 
Afrika8 4178 221-2,312 17817 61444,6
Angola254148-41,71 3671 342-1,8
Botswana1721815,2-0.
Sør-Afrika2 3512 84821,169680215,2
Andre land i Afrika5 6405 044-10,610 11515 47052,9
 
Oseania1 5502 11536,51 8742 78648,7
Australia1 1551 76552,81 6042 39349,2
New Zealand393344-12,524634038,2
Andre land i Oseania26200,02453120,8

Tabell 9 
Import av varer fra utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Import av varer fra utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Hittil i år
Desember 2018
Total importMatvarer og levende dyrDrikkevarer og tobakkRåvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstofferBrenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strømAnimalske og vegetabilske oljer, fett og voksKjemiske produkterBearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materialeMaskiner og transportmidlerForskjellige ferdigvarerAndre varer og transaksjoner
I alt711 83346 14310 00846 10346 3617 24572 372107 051272 923102 4661 163
 
EU (inkl. Norden)433 81729 0649 13116 81731 7892 51651 86570 224166 90154 3991 111
Norden144 47110 7532 6568 59419 4901 70113 56327 47540 36018 8521 028
Utviklingsland130 88310 55818913 5871 0592 0964 03613 84748 83836 63935
Russland16 7571 369176595 0101 7901 4226 234791760
India4 5388631540295301 3095091 2420
Japan13 26777614405582 5099 0271 0710
Kina71 3161 020138368112 0017 73136 84323 23919
Singapore3 33120177011 4121559447220
Sør-Korea17 38334152863349 6176 9773540
USA57 6801 0332216457 6503388 0442 10431 6645 97210
Canada16 8843211812 72382003202562 0024240
Brasil11 6393 15417 015002221991 015268
Sør-Afrika2 886508491 33302125334595128

Tabell 10 
Eksport av varer til utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Eksport av varer til utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Hittil i år
Desember 2018
Total eksportMatvarer og levende dyrDrikkevarer og tobakkRåvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstofferBrenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strømAnimalske og vegetabilske oljer, fett og voksKjemiske produkterBearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materialeMaskiner og transportmidlerForskjellige ferdigvarerAndre varer og transaksjoner
I alt999 802103 3881 00917 919622 0582 39659 70185 68784 00522 802837
 
EU (inkl. Norden)819 59768 98565514 903567 9291 30635 31269 45947 86513 071112
Norden136 17117 1343714 81265 1245309 71616 08016 5895 78925
Utviklingsland69 59113 378372 10017 02336415 0155 03614 2972 3430
Russland2 48535911203228869183917210
India2 36722039803781784315640
Japan11 8234 40021202 649141 3341 4771 6162100
Kina20 7533 749209931 903298 2171 0993 9457970
Singapore4 8735981689527252251 9045160
Sør-Korea11 2052 8011673 603337381 1482 1826310
USA46 3576 50516323719 0465013 7745 2377 6463 2470
Canada8 0146529255 321252586657702880
Brasil3 803895392171101 1366417251310
Sør-Afrika1 330294020529211558228840

Tabell 11 
Fastlandseksport etter produksjonsfylke.

Fastlandseksport etter produksjonsfylke.1
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Desember 2017Desember 2018Desember 2017 - Desember 2018Hittil i årDesember 2017 - Desember 2018
Desember 2017Desember 2018
1Med produksjonsfylke forstås det fylke der verdiskapningen er størst. I de situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, oppgis at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
Hele landet35 09336 0002,6418 543457 5709,3
 
Produksjonsfylke
Østfold1 0901 045-4,116 74816 8800,8
Akershus36860664,75 3236 75927,0
Oslo656525-20,08 5657 416-13,4
Hedmark30434413,23 9644 68118,1
Oppland4754750,06 9417 5478,7
Buskerud1 182766-35,214 02311 899-15,1
Vestfold1 9901 869-6,120 70923 55813,8
Telemark1 7451 518-13,021 00623 0769,9
Aust-Agder1781949,03 0253 38511,9
Vest-Agder2 6912 331-13,429 14832 40011,2
Rogaland3 1633 70117,037 09342 60114,8
Hordaland5 7615 9052,566 57678 69818,2
Sogn og Fjordane1 2081 203-0,414 27913 780-3,5
Møre og Romsdal3 5873 161-11,940 09841 0172,3
Trøndelag.2 202..27 800.
Sør-Trøndelag (-2017)1 615.-100,019 435.-100,0
Nord-Trøndelag (-2017)570.-100,05 958.-100,0
Nordland2 2102 066-6,527 38728 5524,3
Troms - Romsa63990441,58 77410 23816,7
Finnmark - Finnmárku717697-2,86 3436 4712,0
Svalbard130-100,0571-98,2
Jan Mayen--.--.
Norske varer med opprinnelse fra flere fylker1 3451 55015,215 91018 25914,8
Reeksport av varer produsert i utlandet3 0974 19335,440 61243 6777,5
Uoppgitt fylke4917446 5718 87835,1

Tabell 12 
Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Desember 2018
Total fastlandseksportFordeling etter SITC
Matvarer, drikkevarer, tobakkFisk (undergruppe 03 av SITC 0)Råvarer, unntatt brenselsstofferBrenselsstofferBearbeidde varer, unntatt matvarer, drikkevarer, tobakk
1Med produksjonsfylke forstås det fylke der verdiskapningen er størst. I de situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, oppgis at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
2Nord-Trøndelag og Sør-Trøndelag er slått sammen til ett fylke fra og med 1.januar 2018.
3Teksten er endret fra og med publiseringen av tall for mars 2017. Direkte transitt var feil å ha med.
Hele landet36 0008 7028 0691 6466 86518 787
 
Produksjonsfylke1
Østfold1 0458531510808
Akershus6061232410-473
Oslo52538618-468
Hedmark34433261570153
Oppland47521141459
Buskerud7662061-703
Vestfold1 86981361 190634
Telemark1 51813240231 442
Aust-Agder19417-230153
Vest-Agder2 3311192902 290
Rogaland3 7014943892081 6571 342
Hordaland5 9051 1121 0901453 2181 430
Sogn og Fjordane1 20340540560-738
Møre og Romsdal3 1611 6301 57019001 341
Trøndelag22 2021 5891 55692-521
Sør-Trøndelag (-2017)......
Nord-Trøndelag (-2017)......
Nordland2 0661 00398067-996
Troms - Romsa9047997989-96
Finnmark - Finnmárku69758658330748
Svalbard00----
Jan Mayen------
Norske varer med opprinnelse fra flere fylker1 55062857222065844
Reeksport av varer produsert i utlandet34 193671131454 051
Uoppgitt fylke7445643530634

Tabell 13 
Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for import , varegrupper etter SITC

Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for import , varegrupper etter SITC1
Nye tallEndring fra forrige publiseringEndring fra første gangs publisering
Millioner kronerProsentProsent
Måleperiode hittil i år
November 2018
1Revisjon siden første publisering: summen av månedstallene («hittil i år») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene slik de var første gang de ble publisert. Revisjon siden forrige publisering: summen av månedstallene («hittil i året») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene («hittil i året») slik de forelå ved forrige publisering av oppdaterte tall for den aktuelle perioden. Ved forrige publisering var tallene for måneder forut for måneden angitt i tabellhodet allerede revidert et antall ganger (se omtale av revisjonspraksisen i «om statistikken»). Den normale utviklingen er størst revisjoner fra første publiseringsmåned – og mindre endringer utover i året. Dette illustreres i denne tabellen ved at prosentvis endring i «endring fra første gangs publisering» normalt er høyere enn i «endring fra forrige publisering».
I alt658 6470,21,2
Av dette:
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793) publisering2 5795,5222,7
Import utenom skip og oljeplattformer publisering656 0670,10,9
 
0 Matvarer og levende dyr42 5000,0-0,1
00 Levende dyr, utenom gruppe 031800,0-0,2
01 Kjøtt og kjøttvarer1 2610,0-0,1
02 Meierivarer og egg1 3050,0-0,1
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr4 5810,0-0,1
04 Korn og kornvarer5 5700,0-0,2
05 Grønnsaker og frukt11 5650,00,0
06 Sukker, sukkervarer og honning1 3960,0-0,9
07 Kaffe, te, kakao, krydderier3 4280,0-0,1
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)7 1160,0-0,1
09 Forskjellige matvarer6 0990,00,0
 
1 Drikkevarer og tobakk9 1960,00,0
11 Drikkevarer6 1470,0-0,1
12 Tobakk og tobakksvarer3 0480,00,1
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer42 5840,0-0,2
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå190,0-0,6
22 Oljefrø og oljeholdige frukter1 8590,00,0
23 Rågummi1490,0-3,5
24 Tømmer, trelast og kork4 5720,0-0,1
25 Papirmasse og papiravfall4810,0-0,1
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd1140,0-0,1
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler3 1510,00,0
28 Malmer og avfall av metall29 3810,0-0,3
29 Animalske og vegetabilske råvarer2 8580,00,1
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm42 5761,016,8
32 Kull, koks og briketter2 2030,00,1
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter36 2921,220,3
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte18 727-0,10,3
34 Gass, naturlig og tilvirket1 2690,0-1,2
342 Flytende propan og butan1 2170,0-1,2
35 Elektrisk strøm2 8130,00,0
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks6 7240,00,2
41 Dyrefett og -oljer2 9490,00,4
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert3 5430,00,0
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet2320,20,7
 
5 Kjemiske produkter66 9640,0-0,3
51 Organiske kjemiske produkter9 0730,0-0,2
52 Uorganiske kjemiske produkter5 1550,00,0
53 Farge- og garvestoffer3 5710,0-0,2
54 Medisiner, farmasøytiske produkter18 0900,0-0,7
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter7 5600,0-0,1
56 Kunstgjødsel2 7810,0-0,3
57 Plastråstoffer4 7200,0-0,3
58 Plast, halvfabrikata5 8850,0-0,2
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt10 1280,0-0,2
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale100 7400,00,2
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn4970,0-0,1
62 Varer av gummi, i.e.n.5 3760,0-0,2
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)7 3010,0-0,2
64 Papir, papp og varer derav7 2310,0-0,2
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer7 6880,0-0,2
66 Varer av ikke-metalliske mineraler9 3230,0-0,1
67 Jern og stål15 3290,1-0,4
68 Metaller, unntatt jern og stål10 9620,0-0,3
69 Varer av metaller, i.e.n.37 0340,01,1
 
7 Maskiner og transportmidler251 7770,30,9
71 Kraftmaskiner og -utstyr16 3220,00,5
72 Maskiner for spesielle industrier24 649-0,2-0,3
73 Metallbearbeidingsmaskiner1 629-0,1-0,3
74 Andre industrimaskiner og -utstyr32 1760,0-0,3
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr17 2990,0-0,1
76 Telekommunikasjonsapparater24 0160,00,0
77 Elektriske maskiner og apparater34 5680,0-0,2
78 Kjøretøyer for veg74 0830,0-0,1
79 Andre transportmidler27 0352,69,8
 
8 Forskjellige ferdigvarer94 5070,0-0,2
81 Prefabrikerte bygninger8 8480,00,1
82 Møbler og deler14 5340,0-0,3
83 Reiseeffekter, vesker og liknende1 6900,0-0,2
84 Klær og tilbehør til klær19 9190,0-0,2
85 Fottøy5 4690,0-0,1
87 Vitenskapelige og tekniske instrument15 0700,0-0,4
88 Fotografiske og optiske artikler, ur2 921-0,1-0,3
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.26 0570,0-0,3
 
9 Andre varer og transaksjoner1 0790,00,0
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,00,0
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art4170,00,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler160,00,1
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)6460,00,0

Tabell 14 
Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for eksport , varegrupper etter SITC

Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for eksport , varegrupper etter SITC1
Nye tallEndring fra forrige publiseringEndring fra første gangs publisering
Millioner kronerProsentProsent
Måleperiode hittil i år
November 2018
1Revisjon siden første publisering: summen av månedstallene («hittil i år») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene slik de var første gang de ble publisert. Revisjon siden forrige publisering: summen av månedstallene («hittil i året») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene («hittil i året») slik de forelå ved forrige publisering av oppdaterte tall for den aktuelle perioden. Ved forrige publisering var tallene for måneder forut for måneden angitt i tabellhodet allerede revidert et antall ganger (se omtale av revisjonspraksisen i «om statistikken»). Den normale utviklingen er størst revisjoner fra første publiseringsmåned – og mindre endringer utover i året. Dette illustreres i denne tabellen ved at prosentvis endring i «endring fra første gangs publisering» normalt er høyere enn i «endring fra forrige publisering».
2Av konfidensialitetshensyn kan ikke varegruppe 56 publiseres separat, den er derfor slått sammen med varegruppe 59.
I alt921 5780,61,0
Av dette:
Råolje (del av SITC 333)246 295-0,2-0,2
Naturgass (SITC 343)239 4982,62,3
Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)6 3330,00,2
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)7 8820,737,3
Fastlandseksport421 5700,00,4
 
0 Matvarer og levende dyr94 7460,0-0,2
00 Levende dyr, utenom gruppe 037329,429,2
01 Kjøtt og kjøttvarer2520,0-0,2
02 Meierivarer og egg6850,0-0,4
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr88 1540,0-0,2
04 Korn og kornvarer3820,0-0,1
05 Grønnsaker og frukt1820,0-0,5
06 Sukker, sukkervarer og honning510,00,0
07 Kaffe, te, kakao, krydderier4000,0-0,2
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)3 0210,0-0,6
09 Forskjellige matvarer1 5470,00,0
 
1 Drikkevarer og tobakk9490,0-0,5
11 Drikkevarer9380,0-0,5
12 Tobakk og tobakksvarer110,00,0
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer16 4850,0-0,1
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå4640,00,1
22 Oljefrø og oljeholdige frukter70,00,0
23 Rågummi390,0-0,4
24 Tømmer, trelast og kork3 5240,0-0,3
25 Papirmasse og papiravfall2 5810,00,0
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd2550,0-0,3
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler3 8820,0-0,1
28 Malmer og avfall av metall5 2930,20,0
29 Animalske og vegetabilske råvarer4400,00,3
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm573 0161,00,9
32 Kull, koks og briketter30,00,0
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter305 150-0,2-0,2
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte51 8050,00,0
34 Gass, naturlig og tilvirket260 6412,52,2
342 Flytende propan og butan18 2630,61,3
35 Elektrisk strøm7 2220,00,0
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks2 1830,0-1,4
41 Dyrefett og -oljer1 1130,00,1
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert4000,0-2,9
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet670-0,1-3,1
 
5 Kjemiske produkter55 4480,0-0,2
51 Organiske kjemiske produkter15 7190,0-0,2
52 Uorganiske kjemiske produkter8 1360,00,5
53 Farge- og garvestoffer1 8860,0-0,1
54 Medisiner, farmasøytiske produkter7 1620,0-0,7
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter1 4580,0-0,3
56 Kunstgjødsel2:::
57 Plastråstoffer5 5160,0-0,2
58 Plast, halvfabrikata1 4220,0-0,2
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt14 1500,0-0,3
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale79 3870,03,0
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn710,0-8,0
62 Varer av gummi, i.e.n.6570,0-0,2
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)1 5360,0-0,1
64 Papir, papp og varer derav5 1980,0-0,1
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer1 492-0,1-0,8
66 Varer av ikke-metalliske mineraler1 4980,00,1
67 Jern og stål13 4320,0-0,1
68 Metaller, unntatt jern og stål47 4540,05,2
69 Varer av metaller, i.e.n.8 0490,0-0,2
 
7 Maskiner og transportmidler77 7280,12,4
71 Kraftmaskiner og -utstyr7 244-0,1-4,1
72 Maskiner for spesielle industrier10 9570,0-0,5
73 Metallbearbeidingsmaskiner5730,0-1,3
74 Andre industrimaskiner og -utstyr14 918-0,2-0,2
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr2 4770,0-0,8
76 Telekommunikasjonsapparater5 837-0,1-0,2
77 Elektriske maskiner og apparater13 7060,0-0,3
78 Kjøretøyer for veg7 4440,0-0,7
79 Andre transportmidler14 5730,619,2
 
8 Forskjellige ferdigvarer20 860-0,2-0,7
81 Prefabrikerte bygninger1 3550,0-2,7
82 Møbler og deler2 5900,0-0,3
83 Reiseeffekter, vesker og liknende106-0,1-0,1
84 Klær og tilbehør til klær830-0,1-0,8
85 Fottøy1560,0-0,5
87 Vitenskapelige og tekniske instrument8 650-0,5-0,4
88 Fotografiske og optiske artikler, ur2210,0-0,2
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.6 9520,0-0,8
 
9 Andre varer og transaksjoner7750,00,1
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,00,0
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art100,00,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler20,00,0
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)7620,00,1

Om statistikken

Utenrikshandelsstatistikken viser utviklingen i Norges handel med utlandet, målt i verdi og mengde. Den gir informasjon om totalimport og eksport samt landfordelt handel på ulike detaljeringsnivå.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Import og eksport
Import består hovedsakelig av utenlandskproduserte varer som føres inn til Norge. Dette kan også inkludere reimport av opprinnelige norskproduserte varer og bearbeidede varer.

Eksport består av innenlandskproduserte varer som sendes ut av Norge, altså fra Norges statistiske område slik det er definert i Omfanget av statistikken (se Produksjon). Her inkluderes også reeksport av opprinnelig utenlandskproduserte varer og bearbeidede varer.

Handelen med varer er basert på fysiske varebevegelser over landegrensene, men for enkelte varer som skip, oljeplattformer og fly skjer det ofte en handel uten at det forekommer en slik bevegelse. Import og eksport av slike varer bestemmes derfor etter skifte i nasjonaliteten til det økonomiske eierskapet. Dette måles ved kjøp, salg og finansielle leieavtaler (opplysninger om finansielle leieavtaler innhentes ikke for skip).

Fastlandseksport
Fra mars 2013 er "fastlandseksport" brukt om eksport av andre varer enn råolje, naturgass, naturlige gasskondensater, skip og oljeplattformer. "Fastlandseksport" erstattet begrepet "tradisjonelle varer", som ble brukt tidligere.

Land
Ved import benyttes avsender- og opprinnelsesland, og for eksport -  bestemmelsesland.

Avsenderland er det land fraktdokumentet (ved fortolling) viser som det første landet varen er sendt fra under samme handelstransaksjon mellom kjøper og selger.

Med opprinnelsesland menes, for råvarer, det land hvor varen er produsert. For ferdigvarer (bearbeidde og raffinerte varer) det land hvor varen har fått sin endelige form. Med bestemmelsesland menes det land som på eksporttidspunktet er det sist kjente mottakerland for varen.

For skip, fly og mobile oljeplattformer er opprinnelseslandet det landet som tidligere eide varen (økonomisk eierskap). Når det gjelder norskproduserte varer som er solgt til utlandet og senere kjøpt hjem, er opprinnelsesland oppgitt som det landet varene er returnert fra.

Statistisk landliste følger den internasjonale standarden ISO-3166.

Transportmåte
Transportmåte viser hvilke transportmiddel som er benyttet ved grensepassering ved import eller eksport av varer og følger Standard for klassifisering av transportmåte ved grensepassering.


Mengde
De fleste varers mengde oppgis i kilogram (vekt utenom emballasje), unntatt skip og strøm som måles i hhv. bruttotonn og kWh. For mange varer gis i tillegg informasjon om kvantum i annen mengdeenhet, som f.eks. stykk, fat, standardkubikkmeter, karat, liter, par etc.  Tolltariffen og Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen viser hvilke varer dette gjelder. Statistikk blir publisert i begge mengdeenheter. 

Statistisk verdi
Statistisk verdi er varens verdi ved passering av norsk grense. Toll, merverdi- og andre avgifter inngår ikke i den statistiske verdien.

Ved import skal verdien settes til CIF-type (Cost Insurance Freight). Det vil si varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med leveringen av varen frem til grensen, hovedsakelig transportomkostninger og forsikring. For eksport er det på samme måte - statistisk verdi settes lik varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med å transportere varen dit,  kalt FOB-type (Free On Board). CIF og FOB er to av flere leveringsbetingelser som inngår i Incoterms, en samling av  salgsklausuler brukt i internasjonal handel for avtaler mellom kjøper og selger om hvem som bærer kostnader med hensyn til  risiko (ansvar) og transport av varen til avtalt sted.

For råolje som eksporteres med skip direkte fra installasjon på norsk kontinentalsokkel, regnes verdien ved eksporttidspunktet. Når det gjelder råolje og naturgass som føres til utlandet gjennom rørledning, regnes den statistiske verdien ved passering ut fra norsk kontinentalsokkel. Verdien av transport over internasjonale farvann og inn til terminal i utlandet regnes som en tjenesteeksport og faller dermed inn under statistikken Utenrikshandel med tjenester.

Statistisk verdi for eksport og import av skip er overdragelsessum inklusive overtakelse av gjeld. For fisk norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense og direktelandet i utlandet, er statistisk verdi det som utbetales til fiskeren ved salg fra lager (fratrukket salgslagsavgift).

Produksjonsfylke
Er det fylket der varen er produsert. Hvis produksjonen foregår i flere fylker er produksjonsfylke bestemt til det fylket der verdiskapningen er størst.

Standard klassifikasjoner

Varegrupperinger

Statistikken er gruppert etter forskjellige vareklassifikasjoner ut fra ulike brukerbehov. Norske versjoner av de ulike internasjonale klassifikasjonene er tilgjengelige i SSBs database for standard klassifikasjoner, de internasjonale klassifikasjonene, samt korrespondansetabeller mellom de ulike klassifikasjonene, finnes på FN og Eurostat sine nettsider.            

I det vesentligste bygger statistikken på opplysninger fra tollvesenets innførsels- og utførselsdeklarasjoner. Tall for  eksport av olje, gass og kull, skip, oljeplattformer og fly samt eksport av fisk landet i  utlandet fra norske fartøyer, mottas fra andre kilder. Alle grunndata er, uansett kilde, klassifisert etter tolltariffen.

Tolltariffen er en 8-sifret kode der de 6 første sifrene tilsvarer det internasjonale harmoniserte system (HS) som er utviklet av Den internasjonale tollunionen. De 2 siste sifrene er opprettet for nasjonale formål. Tolltariffen deler inn varene etter materialets art  og består av til sammen mer enn 7 000 varenumre. SSB bruker tolltariffen som basis for Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen.

Ved publisering av utenrikshandelstall benyttes i stor grad FNs International Standard for Trade Classification  - SITC, som grupperer handelstallene etter varens materiale og bearbeidingsnivå (råvarer, halvfabrikata og ferdigvarer). SITC-koden består av 5 siffer. SSB publiserer import- og eksporttall landfordelt etter 2-sifret SITC-kode samt verditall, uten landfordeling, etter 3-sifret kode.

Andre varegrupperingen som brukes er BEC (Broad Economic Categories), FNs standard for gruppering av varer etter anvendelsesområde samt EU-standarden CPA (Classification of Products by Activity),  der de 4 første sifrene samsvarer med de tilsvarende posisjonene i Standard for næringsgruppering (NACE). Utenrikshandelsdata gruppert etter CPA viser varens næringstilknytning, ikke de enkelte næringers import og eksport av varer. 

Landgruppering
Standard for landkoder utenrikshandel følger ISO-3166. EU-landene benytter samme gruppering, bortsett fra noen avvik av mindre betydning.

I publiseringen av handelstall brukes disse landgrupperingene:

Norden - Norges handel med Sverige, Danmark, Grønland, Færøyene, Finland, Åland og Island.
EFTA - Norges handel med Island, Sveits og Liechtenstein.
EU – Oversikt over medlemsland over tid, se EUs nettsider.
OECD - Oversikt over medlemsland over tid, se OECDs nettsider

Utviklingsland - fra og med 2007 er OECDs DAC-liste (Development Assistance Committee) brukt for definisjon av land som til enhver tid er godkjent som mottakere av offisiell utviklingshjelp. Ut fra denne har FN definert en gruppe Least Developed Countries, Minst Utviklede Land -  MUL, som også brukes som inndeling i utenrikshandelsstatistikken.
(Før 2007 var følgende land definert som utviklingsland i den norske handelsstatistikken: Bosnia-Hercegovina, Jugoslavia (Serbia og Montenegro), Kroatia, Makedonia, Malta, Slovenia;  Afrika unntatt Sør-Afrika;  Asia unntatt Japan; Nord- og Sør-Amerika unntatt USA, Canada og Grønland; Oceania unntatt Australia og New Zealand).

Tidligere Comecon Grupperingen er brukt til og med 2011 og besto (i handelsstatistikken) kun av europeiske Comecon-land: Armenia, Aserbajdsjan, Bulgaria, Estland, Georgia, Hviterussland, Kasakhstan, Kirgisistan, Latvia, Litauen, Moldova, Polen, Romania, Russland, Slovakia, Tsjekkia, Tadsjikistan, Turkmenistan, Ukraina, Ungarn, Usbekistan.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for utenrikshandelstatistikk

Regionalt nivå

Statistikk over import og eksport av varer publiseres på landnivå. Fastlandseksport av varer publiseres i tillegg etter produksjonsfylke.

Hyppighet og aktualitet

Månedsstatistikken frigis den 15. i måneden etter måleperioden, eller første påfølgende virkedag. Ved første gangs publisering er tallene for målemåneden foreløpige. Når statistikken for en ny måned publiseres vil samtidig tallene for de foregående månedene i samme år revideres. Se også punktet om Revisjon under Hyppighet og Aktualitet.

Internasjonal rapportering

Internasjonale organisasjoner som EUs statistiske kontor (Eurostat), De forente nasjoner (FN), Verdens handelsorganisasjon (WTO) med flere, mottar data ved hver publisering.

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Rådata og reviderte mikrodata er lagret i henhold til SSB sin standard for arkivering av filer (DataDok).

Bakgrunn

Formål og historie

Formålet med statistikken over utenrikshandel med varer er å gi en oversikt over varestrømmene mellom Norge og utlandet. Eksport og import av varer er sentrale størrelser i det samfunnsøkonomiske bildet, både for å beskrive strukturelle forhold i økonomien og for å overvåke konjunkturene. Månedsstatistikk over utenrikshandel med varer er publisert siden 1913 mens årsstatistikken går tilbake til 1835 (verditall ble først publisert i 1866).

Av vesentlige endringer i statistikken kan nevnes at vareinndelingen etter HS-nomenklaturen (Det Harmoniserte System), som ble tatt i bruk fra 1988, innebar en omfattende omlegging av inndelingen på detaljert nivå i forhold til den tidligere CCCN-nomenklaturen (Tollsamarbeidsrådets nomenklatur). Samtidig ble den tresifrede landkoden i CCCN erstattet med ISO-3166.

Statistikken finansieres i hovedsak over statsoppdraget, men baserer seg også i noe grad på markedsinntekter.

Brukere og bruksområder

Statistikken er bygd opp som en del av et nasjonalt og internasjonalt statistikksystem og benyttes i SSB ved utarbeiding av nasjonalregnskaps- og utenriksregnskapsstatistikken. Den skal også, så vidt mulig, dekke næringslivets behov for data til planlegging av produksjon, markedsføring og salg.

Statistikken er dessuten en viktig del av grunnlaget for prognose- og analysearbeid utført av ulike organisasjoner, offentlige myndigheter og forskningsinstitusjoner.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkalenderen. Dette er et av de viktigste prinsippene i SSB for å sikre likebehandling av brukerne.

Sammenheng med annen statistikk

Speilstatistikk

Innebærer en sammenligning mellom to eller flere lands statistikker hvor eksport av én vare fra ett land i prinsippet skal være lik import av samme vare i mottakerlandet.

I utgangspunktet vil det uansett være en viss verdiforskjell for en gitt vare. Dette fordi eksportlandet oppgir varens verdi ved egen grense (FOB-verdi) mens importlandet oppgir samme vares verdi inkludert frakt og forsikringskostnader fram til sin grense (CIF og FOB-verdi, se Definisjoner. Statistisk verdi).

Andre uoverensstemmelser kan også forekomme på tross av at det finnes internasjonale retningslinjer for hvordan utenrikshandelsstatistikken skal produseres som f.eks. ulik bruk av general- eller spesialhandel som avgrensning for statistikkområde, ulike metoder for innsamling og behandling av data, forskjellig praksis mht fastsetting av bestemmelses- og opprinnelsesland, tarifferings- og konfidensialitetspraksis, samt nasjonalt bestemte terskler for hva som skal tas med i statistikkgrunnlaget. I det norske grunnlaget har SSB, av praktiske hensyn, valgt å utelate tolldeklarerte varepartier under 1 000 kroner fra statistikken. Disse varene utgjør under én prosent av importen og omlag 0,04 prosent av eksporten. Myndighetene setter også verdigrenser for vareimport og -eksport som unntas tollbehandling (tolloven §§ 4-10 og 4-11).
Fra norsk side er det ofte behov for å sammenligne utenrikshandelsdata med motsvarende statistikk hos våre viktigste handelspartnere, for en stor del EU-land. I denne sammenheng er det viktig å ha kjennskap til hvilket regelverk som brukes hos den enkelte partner.

EUs statistiske kontor, Eurostat, publiserer utenrikshandelsdata for EU-land, samlet og enkeltvis. Her følges EUs regelverk, og utenrikshandel defineres som EUs handel med tredjeland. Dette fører til at tredjelands eksport til EU blir registrert i det første landet der varen krysser EUs grense. Ved videresending til bestemmelsesland i EU registreres varen som avsendt fra første mottaksland og det er frivillig, men anbefalt, at informasjonen om opprinnelsesland tas med videre ( Eurostat. User guide on European statistics on international trade in goods, 2015 ). Imidlertid publiserer flere EU-land i tillegg til data slik de fremkommer i Eurostats database ( Comext) også egen utenrikshandelsstatistikk etter nasjonalt regelverk. For informasjon om dette, se Eurostats årlige rapport: Quality report on international trade statistics.

 

Lovhjemmel

Statistikkloven §§ 2-1, 2-2 og 3-2

EØS-referanse

Rettsakter under EØS-avtalen omfatter forpliktelser etter EU-forordninger for datafangst og oversending av data til EU's statistiske kontor, Eurostat. De gjeldende er nevnt nedenfor.

Europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 av 6. mai 2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater og om oppheving av rådsforordning (EF) nr. 1172/95.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 92/2010 av 2. februar 2010 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater med hensyn til utveksling av opplysninger mellom tollmyndigheter og nasjonale statistikkmyndigheter, utarbeiding av statistikk og kvalitetsvurdering.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 113/2010 av 9. februar 2010 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater med hensyn til handel som omfattes, fastsettelse av opplysninger, utarbeiding av handelsstatistikker etter virksomhetskjennetegn og fakturavaluta, samt særlige varer og varebevegelser.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 1106/2012 av 27. november 2012 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestatar, med omsyn til ajourføring av standarden for land- og territoriekodar.

Produksjon

Omfang

Statistisk område og økonomisk territorium

Omfanget av utenrikshandelsstatistikken er basert på internasjonale retningslinjer fra FNs statistiske kommisjon.

Den generelle anbefalingen er at statistikken skal omfatte varer som påvirker landets beholdning av materielle ressurser ved at varer går inn (import) eller ut (eksport) av landets økonomiske territorium. Et lands økonomiske territorium består av en juridisk dimensjon i tillegg til den geografiske og inkluderer dermed skip, fly og flytende oljeplattformer som er nasjonalt eid og underlagt landets lovgivning. Dette er varer som ikke nødvendigvis befinner seg innenfor landets geografiske område, men likevel regnes som en del av landets materielle ressurser. For denne varetypen vil et skifte i det økonomiske eierskapets nasjonalitet registreres som en vareførsel.

Det er to måter å avgrense statistikken på – generalhandel eller spesialhandel. Der et lands statistiske område sammenfaller med det økonomiske territoriet anbefaler FN at generalhandelsprinsippet blir brukt. Dette innebærer også at tidspunktet for import eller eksport registreres når varer ankommer eller forlater det økonomiske territoriet. Spesialhandelsprinsippet benyttes hvis det statistiske området kun dekker deler av det økonomiske territoriet. SSB følger, med noen unntak mht bruk av tollager, i all hovedsak generalhandelsprinsippet.

Det norske økonomiske territoriet består av Fastlands-Norge, Svalbard, Jan Mayen, Norges biland, territorialfarvann, inkludert luftrommet over, økonomiske sone, norsk del av kontinentalsokkelen, territoriale enklaver i utlandet (ambassader, konsulater, militære baser, forskningsstasjoner) samt norskeide skip, fly og flytende oljeplattformer.

Utenrikshandelsstatistikken er i all hovedsak basert på opplysninger fra tolldeklarasjoner. Det norske tollområdet dekker kun Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann. For import eller eksport som faller helt eller delvis utenfor tollvesenets virkeområde benyttes alternative kilder. SSB innhenter opplysninger direkte fra oppgavegivere og andre registre for å dekke handel med viktige varer til og fra de resterende deler av det økonomiske territoriet.

Følgende inngår i norsk statistisk område:

Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann

Tolldeklarasjoner dekker fysiske varestrømmer som passerer tollgrensen. Inn- og utførsel som fritas fra ordinær deklareringsplikt omtales i tolloven §§ 4-10 og 4-11. Etter anbefalinger fra FN utelates enkelte varestrømmer fra statistikken. Dette gjelder blant annet handel med norske varer som går mellom tollområdet og andre deler av norsk økonomisk territorium. I den grad det er mulig blir også handel med utenlandske varer til og fra utenlandske enklaver, skip, fly og flytende oljeplattformer i Norge fjernet. For å skille ut denne type transaksjoner brukes informasjon fra prosedyrekoder som angis ved tolldeklarering. I all hovedsak, med noen unntak, jf. behandlingen av tollager, vil registreringstidspunktet for handelen være når varen passerer inn eller ut av tollområdet.

Det finnes fire typer tollager (se http://www.toll.no). På alminnelig lager og sentrallager kan ufortollede varer lagres i påvente av fortolling. Ved import vil uttaket fra tollager være tidspunktet som registreres i statistikken selv om varen ankom det økonomiske territoriet på et tidligere tidspunkt, ved innlegg på tollager. Dette medfører at den statistiske behandlingen av disse dataene følger spesialhandelsprinsippet. I praksis er imidlertid tidsdifferansen mellom innlegg og uttak fra lager vanligvis så liten at statistikken vurderes å være tilnærmet lik generalhandel. For taxfree- og bearbeidingslager er behandlingen identisk med generalhandel.

Svalbard og Jan Mayen

Import som går via fastlandet til Svalbard og Jan Mayen tolldeklareres. Informasjon om eksport av kull fraktet direkte fra Svalbard til utlandet innhentes fra oppgavegivere.

Norsk del av kontinentalsokkelen

Import via fastlandet til installasjoner og norskeide skip som operer på kontinentalsokkelen blir tolldeklarert og inngår i importstatistikken.

Tall for eksport av råolje og gass som leveres direkte fra kontinentalsokkelen er basert på opplysninger fra Oljedirektoratet og operatører.

Norskeide skip, fly og oljeplattformer

Eksport og import av skip, fly og flytende oljeplattformer innhentes fra norske skipsregistre og oppgavegivere. Data om eksport av norske varer (utenom bunkers) til utenlandske skip og fly i norske havner og flyplasser dekkes av tolldeklarasjoner.

Eksport av fisk fanget av norske fiskefartøyer utenfor norsk tollområde og som er direktelandet i utlandet, innhentes fra Fiskeridirektoratet.

 

Etter anbefalinger fra FN utelates handel med følgende varer:

• Varer i transitt, dvs. varer som er innom norsk økonomisk territorium men er bestemt for mottaker utenfor dette området

• Mellomhandel, dvs. varer som ikke er innom norsk økonomisk territorium, men leveres mellom to andre land

• Varer som fysisk krysser grensen, men defineres som tjenester (bl.a. avisabonnementer, reisegods, flyttegods)

• Innhold levert elektronisk (bl.a. e-bøker, nedlasting av spill etc.) defineres som en ren tjeneste

• Legale betalingsmidler, verdipapirer og monetært gull

• Vareprøver, gaver og reklamemateriell mm av mindre verdi

• Varer til reparasjon eller i retur etter reparasjon

• Varer i uforandret stand i retur til leverandør (reklamasjoner o.l.) samt returemballasje, erstatningsleveranser og gratis reparasjoner (garanti)

• Varer til midlertidig bruk, dvs. som skal returneres innen 12 måneder (utstilling, demonstrasjon, vitenskapelig bruk, lån, yrkesutstyr, transportmidler i internasjonal trafikk, containere, presse-, radio- og fjernsynsutstyr mm.)

• Eierskapsbytte av ikke-finansielle aktiva

• Varer som blir ødelagt på selve reisen til og fra norsk økonomisk territorium

• Satellitter og utskytingsutstyr flyttet til og sendt opp i andre land uten skifte av eierskap

• Varer som fungerer som transportmiddel (skip, fly, emballasje og lignende)

• Avfall og skrap uten kommersiell verdi

 

Datakilder og utvalg

I all hovedsak baserer statistikken seg på administrative oppgaver innhentet fra TVINN (TollVesenets INformasjonssystem med Næringslivet), et elektronisk system for utveksling av tolldeklarasjoner mellom næringslivet og det norske tollvesenet. En del data innhentes imidlertid fra andre kilder, se Datainnsamling.

Statistikk over utenrikshandel med varer er en fulltelling, med enkelte unntak, som nevnt under Produksjon. Omfang.

Datainnsamling, editering og beregninger

Datainnsamling

Mesteparten av dataene innhentes og overføres elektronisk fra tollvesenets TVINN-register til Statistisk sentralbyrå. Noen av dataene, som nevnes nedenfor, innhentes imidlertid særskilt.

Eksport av råolje og naturgass i gassform
Foreløpige og endelige tall for eksportert mengde av råolje og naturgass i gassform mottas via månedlige rapporter fra operatører og fra Oljedirektoratet. Priser hentes inn via ulike kilder avhengig av om det er råolje eller naturgass, og om det er foreløpige eller endelige tall.

Fra og med 2013 er utviklingen i gassprisene fra produsentprisindeksen (PPI) benyttet til beregning av foreløpige gasspriser for utenrikshandelen. Nivået det tas utgangspunkt i er bestemt ut fra siste registrerte pris. PPI henter tall for naturgass fra World Gas Intelligence (WGI).

Foreløpige oljepriser tar utgangspunkt i referanseprisen Brent Blend for den aktuelle måneden.

Endelige priser for råolje er beregnet ut fra kvartalsvise oversikter fra rettighetshaverne, samt informasjon fra Oljedirektoratet, Olje- og energidepartementet og operatør.

Naturgass, endelige priser er satt ut fra en kvartalsvis gjennomsnittspris basert på informasjon fra et utvalg av rettighetshavere og operatør.

På grunn av mangelfull informasjon om bestemmelsesland har SSB fra og med 2013 publisert landfordelt eksport av naturgass basert på rørledningenes landingspunkt.

Import og eksport av skip og flytende oljeplattformer
Datafangsten for skip er basert på løpende informasjon fra de norske skipsregistrene Norsk Ordinært Skipsregister (NOR) og Norsk Internasjonalt Skipsregister (NIS). Verdien på skipene innhentes fra henholdsvis importør eller eksportør.

For flytende oljeplattformer innhentes informasjonen fra de norske skipsregistrene og importør/eksportør.

Import og eksport av strøm
Månedlige oppgaver ble tidligere innhentet fra den nordiske kraftbørsen Nord Pool. Fra og med 2016 er disse opplysningene mottatt via TVINN.

Import og eksport av fly
Informasjon om fly hentes fra månedlige rapporter fra Statistiska Centralbyrån i Sverige og via TVINN.

Eksport av kull fra Svalbard
Oppgaver over eksport av kull fra Svalbard mottas månedlig fra eksportør.

Eksport av fisk norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense
Fra og med juli 2010 er tallene innhentet fra Fiskeridirektoratet (FDIR). Tidligere ble data mottatt via TVINN.

Editering av data

Opplysninger fra tolldeklarasjoner gjennomgår statistikkontroller (pris, mengde og land) i Tollvesenets deklareringssystem (TVINN). Kontrollene er fastlagt av Tollvesenet i samarbeid med SSB.

SSB kontrollerer data ved innlasting av data fra TVINN (automatiske omkodinger av variable). Deretter utføres manuelle validitets- og sannsynlighetskontroller. Førstnevnte er kontroll av absolutte feil, som for eksempel manglende transportkode, mens den andre kan være feil landkode eller en urimelig høy mengde eller verdi for et varenummer. Systemet tar sikte på å fange opp de mest alvorlige feilene i datagrunnlaget. Data som samles inn via andre kilder enn tollvesenet gjennomgår lignende kontroller.

Beregninger

Utenrikshandelstatistikken baserer seg på en fulltelling, men noen varer er utelatt, jfr. som er beskrevet under Produksjon. Omfang. Det er ikke behov for noen statistiske beregninger av de løpende tallene. Kun aggregeringer foretas  slik at  informasjonen kan publiseres på  en hensiktsmessig måte.

Sesongjustering

Sesongjusteringen, som brukes for utenrikshandelens månedlige verdi- og kvartalsvise volumserier, består av en prekorrigering av verdiene for den enkelte serie ved bruk av sesongjusteringsprogrammet X12- ARIMA. Programpakken, som er utviklet av US Bureau of the Census, er en av de mest kjente sesongjusteringsmetodene internasjonalt. Formålet med sesongjusterte tall er å få frem hva som er den egentlige økonomiske utviklingen, eliminert for forstyrrelser som skyldes sesongvariasjoner.

Det er to viktige korreksjoner: justering av verdiene for antall ukedager og sammensetningen av ukedager i hver måned. Dette kan være viktig, da det antagelig er slik at eksport og import fordeler seg ulikt gjennom uken. Det foretas med andre ord en virkedagskorrigering. Den andre viktige korreksjonen er påskekorreksjon, siden påsken kan falle i ulike måneder og ulike kvartaler fra et år til et annet. Vi regner med at både import og eksport påvirkes - både i uka før påske, i påskeuka og i uka etter påske. Det gjøres ingen spesielle korreksjoner for øvrige helligdager i året.

 

 

Konfidensialitet

Statistikklovens § 2-6 omhandler offentliggjøring av opplysninger. Kravene til konfidensialitet i utenrikshandel med varer praktiseres slik at det først er når bedriften/foretaket har en gyldig grunn for konfidensialitetsbehandling og de selv ber om dette, at tallene undertrykkes ved publisering. Dette kalles ”passiv undertrykking” og er i tråd med FNs anbefalinger. Metoden benyttes av de fleste land. Eksportør/importør kan kreve undertrykking når det er 3 eller færre bedrifter som importerer eller eksporterer varetypen, eventuelt når en bedrift har en markedsandel på over 90 prosent, eller dersom to bedrifter har en markedsandel på over 95 prosent.

Siden Norge har en del store dominerende produsenter på enkelte vareområder foretas en del undertrykking av opplysninger på eksportsiden. Mellom 5 – 10 prosent av fastlandseksporten er berørt av undertrykking. Det er langt mindre for importen, rundt 1 prosent. Noen vareområder er mer problematiske med hensyn til formidling og det må undertrykkes på svært aggregert nivå.

 

Sammenlignbarhet over tid og sted

Den sekssifrede vareinndelingen etter HS er over tid gjenstand for revisjoner på grunn av bl.a. teknologisk utvikling og endring i varespektrene i internasjonal handel. Normalt gjennomføres disse oppdateringene hvert 5. år. Den siste større HS-oppdateringen ble iverksatt 1. januar 2017. I tillegg foretas det årlig noen endringer i den nasjonale koden (de to siste sifrene). Disse revisjonene kan skape brudd i tidsseriene for enkelte varenummer. Detaljerte opplysninger om varenummerendringer finnes på nettsiden for den årlige Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen, samt at varefortegnelsen inneholder informasjon om gyldighetsår for de enkelte 8-sifrede varenumrene. FN har utarbeidet  korrespondansetabeller mellom de ulike utgavene av HS. Beskrivelser med lenker til de enkelte klassifikasjonene og korrespondansetabeller mellom ulike klassifikasjoner og utgaver av en klassifikasjon  er gitt under Definisjoner. Standard klassifikasjoner.

Varegruppering etter SITC  - Rev. 4 ble innført i januar 2007 og erstattet da den foregående SITC - Rev. 3 (1988-2006). Sammenligning av tall for årene før og etter 2007 kan være misvisende for enkelte av SITC-gruppene avhengig av verdistørrelsen for de SITC-varenumrene som endret varegruppetilhørighet.

2008-versjonen av CPA (Classification of Product by Activity) er benyttet for samtlige publiserte tabeller som grupperer import og eksport etter denne klassifikasjonen

Andre faktorer som kan påvirke sammenligning over tid er at statistikkgrunnlaaget for import og eksport av skip og oljeplattformer i 1991 ble utvidet til også å omfatte transaksjoner av fartøy under utenlandsk flagg med norskregistrert eierselskap.

Definisjonen av utviklingsland ble endret i 2007 og kan også ha påvirket nivået på tallene noe.

 

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Innsamlingsfeil i statistikkgrunnlaget kan oppstå ved at tolldeklarasjonen er mangelfull eller inneholder feil informasjon. Eksempler på dette kan være feil bruk av varenummer, landkoder og produksjonsfylke eller unøyaktige mengde- og verdiopplysninger.

Andre typer feil som forekommer kan skyldes forsinket oppdatering av datamaterialet mht handel med skip og oljeplattformer, manglende datagrunnlag for å kunne beregne midlertidig eksport for bearbeiding i utlandet eller import for bearbeiding i Norge, samt at reglene for fortolling av varer, som innebærer fritak fra deklareringsplikten for varer under en fastsatt verdi, fører til lavere tall totalt sett. Ved beregning av sesongjusterte tall utover vanlige sesongeffekter justeres det for at handelen fordeler seg ulikt over ukedagene og det tas hensyn til påskeeffekter. Utover dette gjøres det ikke noe spesielt og det kan dermed antas at de sesongjusterte desembertallene bør tolkes med forsiktighet på grunn av julehøytiden.

Frafallsfeil og utvalgsfeil er ikke relevant da utenrikshandelsstatistikken er en fulltelling.

 

 

Revisjon

Ved publisering av statistikk for en ny målemåned revideres samtidig tallene for de foregående månedene i samme år. Videre revideres tallene for alle månedene i året ytterligere to ganger: Første gang i mai påfølgende år (år t+1), før endelige tall publiseres i mai ett år senere (år t+2). Se tabell 12308 i statistikkbanken for mer om størrelsen på revisjonene.

 

På aggregert nivå vil forskjellen mellom foreløpige månedlige tall og reviderte tall som publiseres i mai år t+1 normalt være liten for import og fastlandseksport. På detaljert nivå og for enkeltmåneder kan revisjonene ha større betydning, relativt sett. For olje og gass kan det erfaringsmessig foretas større revisjoner, særlig knyttet til beregning av olje- og gasspriser. Revisjonene ved den endelige publiseringen i år t+2 vil normalt være av mindre betydning, men det kan unntaksvis avdekkes relativt betydningsfulle korreksjoner også i dette tidsperspektivet.

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB