366543
/utenriksokonomi/statistikker/muh/maaned
366543
statistikk
2019-03-15T08:00:00.000Z
Utenriksøkonomi
no
muh, Utenrikshandel med varer, import, eksport, handelsbalanse (eksport minus import), fastlandseksport, import utenom skip og oljeplattformer, samhandel (med land, verdensdeler og handelsområder), internasjonale varegrupperinger (for eksempel hs, sitc, bec), varegrupper (for eksempel matvarer, råolje og metaller)Utenrikshandel, Utenriksøkonomi
true

Utenrikshandel med varer

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

15,8

milliarder kroner – Handelsbalansen i februar 2019

Utenrikshandel med varer1
Milliarder kronerEndring i prosentMilliarder kroner - hittil i årEndring i prosent - hittil i år
Februar 2019Januar 2019 - Februar 2019Februar 2018 - Februar 2019Februar 2019Februar 2018 - Februar 2019
1Foreløpige tall er merket med *. Statistikk for handel med skip og oljeplattformer er spesielt utsatt for revisjoner etter første publisering av månedstallene, da informasjonen gjerne tilfaller SSB med et visst tidsetterslep. Se tabell 1-3 under for tidsserier som viser betydningen av handel med skip og oljeplattformer.
Eksport77,2-13,02,3166,12,9
Råolje18,3-11,1-0,138,8-3,1
Naturgass20,6-19,2-0,246,14,2
Naturlige gasskondensater0,5.-32,90,5-63,4
Skip og oljeplattformer0,0-100,0-100,00,1-97,5
Fastlandseksport37,8-11,45,980,510,5
Fisk7,7-8,59,016,011,3
 
Import61,42,320,2121,514,6
Skip og oljeplattformer0,0-99,6-99,40,5-58,6
 
Handelsbalansen15,8-45,1-35,244,6-19,4
Handelsbalansen fastland-23,6-40,1-56,7-40,4-26,7

Se utvalgte tabeller fra denne statistikken

Tabell 1 
Import av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner

Import av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner
Total importVarer utenom skip og oljeplattformerSkipOljeplattformer
UjustertUjustertSesongjustertUjustertUjustert
Årstall
2014562 455549 943.6 1786 334
2015615 485588 519.8 71518 251
2016629 042609 376.19 666-
2017684 585662 504.11 86710 214
2018711 833709 248.2 585-
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Februar 201748 82947 20650 7541 622-
Mars 201757 19255 88752 4941 305-
April 201743 98143 95943 58623-
Mai 201759 79859 09356 954705-
Juni 201767 15765 62863 6971 529-
Juli 201746 97846 03547 786943-
August 201754 86853 15155 1741 717-
September 201759 72654 63453 223984 994
Oktober 201756 52456 29453 608230-
November 201784 95179 51676 4712155 220
Desember 201752 71452 56156 059154-
Januar 201854 85154 03257 902819-
Februar 201851 13050 76754 671363-
Mars 201864 39464 05460 182339-
April 201863 27962 80861 876471-
Mai 201865 09364 93061 964162-
Juni 201859 19359 18657 5147-
Juli 201854 68054 67656 8695-
August 201856 43156 41858 37413-
September 201860 94560 81659 587129-
Oktober 201865 75665 48562 693271-
November 201862 89562 89460 2821-
Desember 201853 18753 18157 1076-
Januar 201960 03059 54363 483487-
Februar 201961 43361 43166 3312-

Tabell 2 
Eksport av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner

Eksport av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner
Total eksportVarer utenom skip og oljeplattformerFastlandseksportSkipOljeplattformer
UjustertUjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustertUjustert
Årstall
2014909 036901 683.387 295.7 353-
2015835 267826 330.403 973.5 6113 326
2016751 583739 078.386 536.12 506-
2017860 692849 666.418 543.11 026-
2018999 802991 873.457 570.7 929-
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Februar 201770 34268 25970 50231 72933 3002 082-
Mars 201777 12275 91171 92538 77234 1431 211-
April 201767 95567 93269 53232 11035 34123-
Mai 201768 84968 45171 05635 03835 067398-
Juni 201768 38067 57370 36637 27834 754807-
Juli 201762 94562 94566 53032 12335 502--
August 201768 80368 45271 18734 51735 541351-
September 201766 48865 68269 83734 67133 729806-
Oktober 201775 29675 17771 43337 44535 911119-
November 201778 85177 76374 50437 93236 5131 087-
Desember 201778 15777 73374 75035 09336 779424-
Januar 201885 80983 13476 85337 16737 1012 675-
Februar 201875 52475 43377 98035 71337 50691-
Mars 201882 27482 22377 97238 01637 56150-
April 201879 62879 62181 26737 38436 9867-
Mai 201880 02478 51981 46837 65337 4181 505-
Juni 201879 53578 59081 55139 54537 838946-
Juli 201881 26680 76485 61834 28936 384502-
August 201886 88986 45289 49040 20741 248437-
September 201882 33380 87286 61636 29836 8651 461-
Oktober 201899 71099 61694 90243 07040 12195-
November 201888 58588 47284 50842 22940 026113-
Desember 201878 22478 17775 24836 00038 95946-
Januar 201988 82488 75681 89642 70642 19068-
Februar 201977 23577 23579 83937 83639 688--

Tabell 3 
Handelsbalansen. Millioner kroner

Handelsbalansen. Millioner kroner
Eksport-importEksport-import (begge utenom skip og oljeplattformer)Fastlandseksport - import utenom skip og oljeplattformer
Årstall
2014346 581351 740-162 649
2015219 782237 811-184 546
2016122 541129 701-222 841
2017176 107187 162-243 961
2018287 968282 625-251 678
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Februar 201721 51321 053-15 477
Mars 201719 93020 024-17 115
April 201723 97323 973-11 849
Mai 20179 0519 358-24 055
Juni 20171 2231 945-28 351
Juli 201715 96716 910-13 912
August 201713 93615 301-18 634
September 20176 76211 048-19 963
Oktober 201718 77218 883-18 849
November 2017-6 100-1 753-41 584
Desember 201725 44325 173-17 467
Januar 201830 95829 102-16 866
Februar 201824 39424 666-15 054
Mars 201817 88018 169-26 038
April 201816 34916 812-25 424
Mai 201814 93113 589-27 278
Juni 201820 34219 404-19 641
Juli 201826 58626 088-20 387
August 201830 45830 033-16 212
September 201821 38920 056-24 518
Oktober 201833 95434 131-22 415
November 201825 69025 578-20 665
Desember 201825 03724 996-17 181
Januar 201928 79529 213-16 837
Februar 201915 80215 804-23 595

Tabell 4 
Eksport av råolje, naturgass og naturlige gasskondensater, ujusterte og sesongjusterte tall. Millioner kroner

Eksport av råolje, naturgass og naturlige gasskondensater, ujusterte og sesongjusterte tall. Millioner kroner
Råolje, naturgass og naturlige gasskondensater totaltRåoljeNaturgassNaturlige gasskondensater
UjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustert
Årstall
2014514 388.282 663.223 625.8 100
2015422 356.197 116.220 676.4 565
2016352 542.187 595.161 129.3 817
2017431 123.223 073.203 064.4 986
2018534 303.263 970.263 832.6 501
 
Månedstall (siste 25 måneder)
Februar 201736 53037 07018 87620 40217 06415 822590
Mars 201737 13935 29618 01418 31918 63116 059493
April 201735 82236 30619 33918 59716 05616 859426
Mai 201733 41435 44418 64818 28514 46616 656300
Juni 201730 29634 99217 06318 23912 97716 716256
Juli 201730 82231 93515 05914 77115 26916 760494
August 201733 93535 45718 68717 75914 77617 610472
September 201731 01134 05616 94817 54513 81417 618249
Oktober 201737 73234 74417 56416 86719 88517 947283
November 201739 83137 73618 80319 38620 20717 650822
Desember 201742 64039 41722 11521 77020 35817 691167
Januar 201845 96741 22821 74821 03223 58019 163639
Februar 201839 72040 44218 29219 70920 66019 227767
Mars 201844 20742 27922 54922 85321 65918 825-
April 201842 23642 76921 96821 21119 58320 451686
Mai 201840 86743 25021 78721 37318 27721 087802
Juni 201839 04545 02521 39422 73017 65122 720-
Juli 201846 47548 05322 56922 34723 45925 599447
August 201846 24548 17423 22622 18422 06426 138955
September 201844 57448 95924 57625 34419 62925 013369
Oktober 201856 54652 26128 81028 04127 22924 532507
November 201846 24443 77419 37619 93925 70822 5191 160
Desember 201842 17738 94717 67517 19524 33421 419168
Januar 201946 05041 21220 54319 72425 50720 546-
Februar 201939 39940 21318 27219 69220 61119 227515

Tabell 5 
Import av varer, varegrupper etter SITC

Import av varer, varegrupper etter SITC
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
Februar 2018Februar 2019Februar 2018 - Februar 2019Hittil i årFebruar 2018 - Februar 2019
Februar 2018Februar 2019
I alt51 13061 43320,1105 981121 46214,6
Av dette:
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)3632-99,41 181489-58,6
Import utenom skip og oljeplattformer50 76761 43121,0104 800120 97415,4
 
0 Matvarer og levende dyr3 3843 80912,57 1398 18814,7
00 Levende dyr, utenom gruppe 031411-19,82923-21,2
01 Kjøtt og kjøttvarer829312,916519618,9
02 Meierivarer og egg1121131,32152349,1
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr456436-4,41 0211 28726,0
04 Korn og kornvarer44059936,29011 17129,9
05 Grønnsaker og frukt9931 0273,42 0922 1251,6
06 Sukker, sukkervarer og honning10712213,922425312,8
07 Kaffe, te, kakao, krydderier312303-3,06266453,1
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)43958533,29501 20326,7
09 Forskjellige matvarer42952021,19161 05214,7
 
1 Drikkevarer og tobakk7007050,71 2971 3473,8
11 Drikkevarer512481-5,9954950-0,5
12 Tobakk og tobakksvarer18822418,734339715,7
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer3 4172 863-16,27 3387 3640,4
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå24115,439151,2
22 Oljefrø og oljeholdige frukter30829-90,736240411,6
23 Rågummi81133,52220-11,7
24 Tømmer, trelast og kork35939610,270785120,4
25 Papirmasse og papiravfall45486,990933,9
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd109-14,721212,2
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler3203333,96196372,8
28 Malmer og avfall av metall2 1351 772-17,05 0314 827-4,1
29 Animalske og vegetabilske råvarer22926314,74835034,1
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm2 5313 06421,06 0336 6269,8
32 Kull, koks og briketter19426536,741046012,3
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter2 1332 1571,15 0324 765-5,3
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte1 2711 87747,73 1603 92624,3
34 Gass, naturlig og tilvirket6712890,121225821,6
342 Flytende propan og butan6410564,82062102,0
35 Elektrisk strøm137514275,73801 143201,1
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks427419-1,89181 0019,0
41 Dyrefett og -oljer15319628,027844961,4
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert263209-20,7611521-14,7
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet111435,529315,5
 
5 Kjemiske produkter5 6365 7632,211 50111 7902,5
51 Organiske kjemiske produkter889635-28,61 7701 476-16,6
52 Uorganiske kjemiske produkter463393-15,0916893-2,5
53 Farge- og garvestoffer2953001,55696056,2
54 Medisiner, farmasøytiske produkter1 5561 6425,53 0143 2658,3
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter624609-2,31 2941 214-6,2
56 Kunstgjødsel17524036,749155212,5
57 Plastråstoffer4224240,68888991,3
58 Plast, halvfabrikata4584825,29219816,5
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt7541 03737,61 6391 90516,3
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale7 65313 49576,315 45421 75240,8
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn4838-19,89792-5,4
62 Varer av gummi, i.e.n.4735016,084693910,9
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)6106455,81 2361 3247,1
64 Papir, papp og varer derav5986163,01 2821 3374,3
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer6536824,41 3161 4167,6
66 Varer av ikke-metalliske mineraler7888315,41 5601 6717,1
67 Jern og stål1 5521 523-1,83 2283 151-2,4
68 Metaller, unntatt jern og stål8228422,51 6301 617-0,8
69 Varer av metaller, i.e.n.2 1097 816270,74 25910 206139,6
 
7 Maskiner og transportmidler19 19722 48617,139 67645 50714,7
71 Kraftmaskiner og -utstyr8611 65392,11 8204 502147,4
72 Maskiner for spesielle industrier2 2542 212-1,94 2184 5016,7
73 Metallbearbeidingsmaskiner15117314,725132730,6
74 Andre industrimaskiner og -utstyr2 4053 37040,14 9806 49430,4
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr1 1981 34412,22 8983 1298,0
76 Telekommunikasjonsapparater1 7352 01115,93 9614 2958,4
77 Elektriske maskiner og apparater2 7363 08112,65 6086 48115,6
78 Kjøretøyer for veg6 7987 64612,512 04713 44511,6
781 Biler og andre motorkjøretøyer hovedsakelig konstruert for transport av personer4 4014 7548,07 6278 1286,6
79 Andre transportmidler1 059996-5,93 8922 332-40,1
 
8 Forskjellige ferdigvarer8 1018 7558,116 45917 7207,7
81 Prefabrikerte bygninger71684918,61 4371 67216,3
82 Møbler og deler1 3481 51112,12 6412 92910,9
83 Reiseeffekter, vesker og liknende150141-5,82893003,6
84 Klær og tilbehør til klær1 7731 7850,73 6393 7442,9
85 Fottøy5355594,51 0261 0896,2
87 Vitenskapelige og tekniske instrument1 2091 45820,62 5652 97516,0
88 Fotografiske og optiske artikler, ur273270-1,35165251,9
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.2 0972 1814,04 3454 4853,2
 
9 Andre varer og transaksjoner8473-12,31661691,8
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.0-.
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art252814,0445013,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler0176,201199,8
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)5944-24,0121118-2,9

Tabell 6 
Eksport av varer, varegrupper etter SITC

Eksport av varer, varegrupper etter SITC
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
Februar 2018Februar 2019Februar 2018 - Februar 2019Hittil i årFebruar 2018 - Februar 2019
Februar 2018Februar 2019
1Av konfidensialitetshensyn kan ikke varegruppe 56 publiseres separat, den er derfor slått sammen med varegruppe 59.
I alt75 52477 2352,3161 333166 0592,9
Av dette:
Råolje (del av SITC 333)18 29218 272-0,140 04038 815-3,1
Naturgass (SITC 343)20 66020 611-0,244 24146 1194,2
Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)767515-32,91 406515-63,4
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)91--100,02 76668-97,5
Fastlandseksport35 71337 8365,972 88080 54210,5
 
0 Matvarer og levende dyr7 4498 22910,515 35417 19812,0
00 Levende dyr, utenom gruppe 0352-56,087-22,2
01 Kjøtt og kjøttvarer19218,639416,1
02 Meierivarer og egg587936,912514313,9
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr7 0257 6609,014 39716 03011,3
04 Korn og kornvarer344017,8647821,4
05 Grønnsaker og frukt1614-16,930301,7
06 Sukker, sukkervarer og honning32-33,25862,2
07 Kaffe, te, kakao, krydderier34364,4688016,5
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)16221935,341650020,3
09 Forskjellige matvarer9315769,020228240,1
 
1 Drikkevarer og tobakk7856-28,01371423,4
11 Drikkevarer7856-27,91361413,7
12 Tobakk og tobakksvarer10-42,911-46,4
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer1 3951 57412,92 9413 28011,5
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå6912074,318224232,5
22 Oljefrø og oljeholdige frukter10-46,411-14,2
23 Rågummi3562,16722,2
24 Tømmer, trelast og kork32035912,265171610,0
25 Papirmasse og papiravfall256244-4,4494473-4,3
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd1817-6,84140-2,3
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler28432715,260971617,5
28 Malmer og avfall av metall40146816,88691 01817,2
29 Animalske og vegetabilske råvarer4332-25,08867-24,2
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm46 81345 394-3,0100 66998 870-1,8
32 Kull, koks og briketter00-28,80021,6
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter23 63722 950-2,951 34348 371-5,8
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte4 5204 131-8,69 7748 923-8,7
34 Gass, naturlig og tilvirket22 51322 208-1,448 07049 5583,1
342 Flytende propan og butan1 5601 363-12,63 3262 991-10,1
35 Elektrisk strøm662236-64,31 256940-25,2
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks16123847,935341216,7
41 Dyrefett og -oljer8310222,3178176-1,4
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert386262,48311134,0
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet407487,89112536,2
 
5 Kjemiske produkter4 7954 749-1,09 71210 6019,2
51 Organiske kjemiske produkter1 3141 313-0,12 6252 94812,3
52 Uorganiske kjemiske produkter747634-15,11 4861 388-6,6
53 Farge- og garvestoffer181163-10,130335818,2
54 Medisiner, farmasøytiske produkter620602-3,01 2801 259-1,6
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter11614423,625430419,8
56 Kunstgjødsel1::::::
57 Plastråstoffer499486-2,61 0321 0451,3
58 Plast, halvfabrikata9813133,120324218,8
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt1 2181 2764,72 5283 05620,9
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale7 0727 0800,114 06914 8805,8
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn512132,4182014,5
62 Varer av gummi, i.e.n.465213,1112109-2,2
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)152142-6,52933054,3
64 Papir, papp og varer derav4414410,28949597,3
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer12614111,92802820,5
66 Varer av ikke-metalliske mineraler1221328,425730117,3
67 Jern og stål1 0811 21212,12 2462 60015,7
68 Metaller, unntatt jern og stål4 4364 289-3,38 8368 8840,5
69 Varer av metaller, i.e.n.663658-0,81 1341 42125,3
 
7 Maskiner og transportmidler6 0627 87930,014 10416 39516,2
71 Kraftmaskiner og -utstyr6191 02665,71 2251 99362,7
72 Maskiner for spesielle industrier994960-3,41 6871 7855,8
73 Metallbearbeidingsmaskiner405025,08410220,8
74 Andre industrimaskiner og -utstyr1 4151 62915,12 4723 02622,4
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr20222813,343649613,6
76 Telekommunikasjonsapparater565422-25,41 132935-17,4
77 Elektriske maskiner og apparater1 1212 350109,72 0293 26160,7
78 Kjøretøyer for veg59569717,21 2791 42011,0
79 Andre transportmidler5125170,93 7583 377-10,1
 
8 Forskjellige ferdigvarer1 6061 96122,13 8434 1397,7
81 Prefabrikerte bygninger118114-3,5248239-3,6
82 Møbler og deler253252-0,35135150,3
83 Reiseeffekter, vesker og liknende61065,8132273,2
84 Klær og tilbehør til klær657516,213815412,0
85 Fottøy132264,2214193,8
87 Vitenskapelige og tekniske instrument67891534,91 3671 87236,9
88 Fotografiske og optiske artikler, ur152561,4344632,6
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.45854819,81 5091 251-17,1
 
9 Andre varer og transaksjoner9475-20,0151142-5,9
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.00.
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art30-100,070-99,1
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler00-82,7001,0
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)9175-17,7144142-1,6

Tabell 7 
Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og land.

Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og land.
ImportEksport
Millioner kroner - hittil i årEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Februar 2018Februar 2019Februar 2018Februar 2019
I alt105 981121 46214,6161 333166 0592,9
 
Handelsområder
Norden21 99425 05213,922 02721 669-1,6
EFTA1 6731 7846,61 3761 241-9,8
EU66 23672 0108,7131 786136 0813,3
OECD79 07092 74617,3144 419147 3752,0
Utviklingsland21 27122 2754,712 91513 9748,2
MUL - minst utviklede land71199840,41 267199-84,3
 
Verdensdeler og land
Europa72 21878 2078,3135 618139 1212,6
Belgia1 6811 7634,99 0378 058-10,8
Danmark5 4257 12731,49 3227 878-15,5
Estland7971 04431,02412441,2
Finland2 6762 8677,12 0631 222-40,8
Frankrike3 4753 6755,810 69610 7130,2
Hellas109249128,419322516,6
Irland787774-1,71 5221 451-4,7
Island418378-9,6880635-27,8
Italia3 3053 4103,21 5282 02932,8
Litauen1 2321 43516,51 065857-19,5
Nederland4 0674 4549,516 98116 867-0,7
Polen3 5444 12516,43 7074 23614,3
Portugal44254022,264887535,0
Romania529517-2,317220217,4
Russland2 4482 89118,13713730,5
Slovakia5845951,9477968,1
Spania2 4742 78612,62 5253 04720,7
Storbritannia6 3965 609-12,337 37037 7220,9
Sveits1 2451 39612,149660522,0
Sverige13 31414 5539,39 67511 86522,6
Tsjekkia1 3141 168-11,13333536,0
Tyrkia1 3921 146-17,71 323943-28,7
Tyskland11 71012 2935,023 68326 98213,9
Ungarn4354656,911113824,3
Østerrike8521 36059,641147916,5
Andre land i Europa1 5671 5871,31 2181 043-14,4
 
Asia21 16227 90631,913 11312 996-0,9
Hong Kong372139-62,6309293-5,2
India7157697,64404614,8
Japan2 1422 3539,91 7881 608-10,1
Kina11 56512 6379,33 8314 0766,4
Malaysia1 173466-60,3322289-10,2
Singapore681625-8,2824774-6,1
Sør-Korea1 2067 162493,91 9471 494-23,3
Taiwan67780118,3512463-9,6
Thailand5295605,9467417-10,7
Vietnam82095616,627531313,8
Andre land i Asia1 2821 43812,22 3982 80817,1
 
Nord- og Mellom-Amerika8 86310 98924,07 7188 51010,3
Canada2 6971 891-29,91 1821 065-9,9
USA5 6048 38249,66 1495 984-2,7
Andre land i Nord- og Mellom-Amerika56271627,43871 461-65,1
 
Sør-Amerika1 8522 19118,31 0261 17614,6
Brasil1 2181 37412,872684216,0
Chile17224743,613517025,9
Peru11419369,35210-80,8
Andre land i Sør-Amerika3483778,311315436,3
 
Afrika1 5671 74911,63 4313 94214,9
Angola113249120,4293831,0
Botswana193163,2--.
Sør-Afrika521519-0,4290127-56,2
Andre land i Afrika9149503,93 1123 77721,4
 
Oseania31742032,5428314-26,6
Australia28037132,5278243-12,6
New Zealand364833,3355762,9
Andre land i Oseania110,011514-87,8

Tabell 8 
Import og eksport av varer (import utenom skip og oljeplattformer og fastlandseksport), etter handelsområder, verdensdeler og land.

Import og eksport av varer (import utenom skip og oljeplattformer og fastlandseksport), etter handelsområder, verdensdeler og land.
Import utenom skip og oljeplattformerFastlandseksport
Millioner kroner - hittil i årEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Februar 2018Februar 2019Februar 2018Februar 2019
I alt104 800120 97415,472 88080 54210,5
 
Handelsområder
Norden21 96625 04414,013 97515 1298,3
EFTA1 6731 7786,31 3761 241-9,8
EU66 00772 0099,147 54152 31710,0
OECD78 45892 26017,658 81662 2455,8
Utviklingsland20 57222 2758,310 18213 97437,2
MUL - minst utviklede land71199840,41 267199-84,3
 
Verdensdeler og land
Europa71 60678 1989,250 96755 3368,6
Belgia1 6811 7634,92 9062 480-14,7
Danmark5 4257 12731,44 2825 37125,4
Estland7971 04431,02412441,2
Finland2 6492 8678,21 2871 142-11,3
Frankrike3 4753 6755,82 5662 6483,2
Hellas109249128,419322516,6
Irland787774-1,7847771-9,0
Island418372-11,0880635-27,8
Italia3 3053 4103,21 5281 6075,2
Litauen1 2321 43316,366285729,5
Nederland4 0304 45410,57 7378 4238,9
Polen3 5444 12516,42 7193 05412,3
Portugal44254022,2648559-13,7
Romania529517-2,317220217,4
Russland2 4482 89118,13243528,6
Slovakia5845951,9477968,1
Spania2 4742 78612,61 7232 19627,5
Storbritannia6 2715 609-10,66 0057 17819,5
Sveits1 2451 39612,149660522,0
Sverige13 31414 5539,37 4387 9146,4
Tsjekkia1 3141 168-11,13333536,0
Tyrkia1 0091 14613,6963943-2,1
Tyskland11 67112 2935,35 2555 84011,1
Ungarn4354656,911113824,3
Østerrike8521 36059,641147916,5
Andre land i Europa1 5661 5861,31 1931 041-12,7
 
Asia20 59327 42633,210 58412 63019,3
Hong Kong11913916,8309293-5,2
India7157697,64404614,8
Japan2 1422 3539,91 7881 608-10,1
Kina11 24812 63712,32 4904 07663,7
Malaysia1 173466-60,3322289-10,2
Singapore681625-8,2824774-6,1
Sør-Korea1 2066 683454,11 1731 49427,4
Taiwan67780118,3512463-9,6
Thailand5295605,926541757,4
Vietnam82095616,627531313,8
Andre land i Asia1 2831 43712,02 1862 44211,7
 
Nord- og Mellom-Amerika8 86310 98924,07 0647 1441,1
Canada2 6971 891-29,9528360-31,8
USA5 6048 38249,66 1495 323-13,4
Andre land i Nord- og Mellom-Amerika56271627,43871 461277,5
 
Sør-Amerika1 8522 19118,31 0261 17614,6
Brasil1 2181 37412,872684216,0
Chile17224743,613517025,9
Peru11419369,35210-80,8
Andre land i Sør-Amerika3483778,311315436,3
 
Afrika1 5671 74911,62 9213 94235,0
Angola113249120,4293831,0
Botswana193163,2--.
Sør-Afrika521519-0,410112725,7
Andre land i Afrika9149503,92 7913 77735,3
 
Oseania31742032,5318314-1,3
Australia28037132,5278243-12,6
New Zealand364833,3355762,9
Andre land i Oseania110,0514180,0

Tabell 9 
Import av varer fra utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Import av varer fra utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Hittil i år
Februar 2019
Total importMatvarer og levende dyrDrikkevarer og tobakkRåvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstofferBrenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strømAnimalske og vegetabilske oljer, fett og voksKjemiske produkterBearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materialeMaskiner og transportmidlerForskjellige ferdigvarerAndre varer og transaksjoner
I alt121 4628 1881 3477 3646 6261 00111 79021 75245 50717 720169
 
EU (inkl. Norden)72 0105 3541 1972 8354 9452968 63911 71127 8219 056156
Norden25 0521 8423741 4083 5962882 2554 3657 7962 980148
Utviklingsland22 2751 650232 2471952445422 4248 3046 63511
Russland2 891383130375828338273016340
India7691580100092206942090
Japan2 353162210916021 4641760
Kina12 6371650364012611 6256 0854 1341
Singapore625307800211541301480
Sør-Korea7 162801212725 4091 613460
USA8 38217541197721291 1023934 6681 0541
Canada1 8914631 367105716315850
Brasil1 37442408310047363142
Sør-Afrika5191097294005157828

Tabell 10 
Eksport av varer til utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Eksport av varer til utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Hittil i år
Februar 2019
Total eksportMatvarer og levende dyrDrikkevarer og tobakkRåvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstofferBrenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strømAnimalske og vegetabilske oljer, fett og voksKjemiske produkterBearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materialeMaskiner og transportmidlerForskjellige ferdigvarerAndre varer og transaksjoner
I alt166 05917 1981423 28098 87041210 60114 88016 3954 139142
 
EU (inkl. Norden)136 08110 871692 81793 5352445 95112 0098 1542 42111
Norden21 6692 734439879 637761 6612 8882 5651 0770
Utviklingsland13 9742 86963452 582413 1548053 8293430
Russland37323013013980195220
India46130690017417032130
Japan1 6086120241950217261249500
Kina4 0768502147041 8451999021270
Singapore77411200116372458660
Sør-Korea1 4944870807702584881750
USA5 9841 1444431943906731 0391 2128080
Canada1 0651191065853463159270
Brasil842389160019798132190
Sør-Afrika1274600001465550

Tabell 11 
Fastlandseksport etter produksjonsfylke.

Fastlandseksport etter produksjonsfylke.1
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
Februar 2018Februar 2019Februar 2018 - Februar 2019Hittil i årFebruar 2018 - Februar 2019
Februar 2018Februar 2019
1Med produksjonsfylke forstås det fylke der verdiskapningen er størst. I de situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, oppgis at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
Hele landet35 71337 8365,972 88080 54210,5
 
Produksjonsfylke
Østfold1 3951 166-16,42 7752 449-11,7
Akershus5131 593210,59892 198122,2
Oslo5575844,81 2681 3073,1
Hedmark414411-0,78348572,8
Oppland54563917,21 3561 324-2,4
Buskerud7571 03536,71 8661 9021,9
Vestfold2 1151 751-17,24 1483 882-6,4
Telemark1 9921 622-18,63 7614 1139,4
Aust-Agder333326-2,1589569-3,4
Vest-Agder2 4402 77413,74 9455 90919,5
Rogaland3 0373 47914,66 8007 2015,9
Hordaland6 9045 881-14,813 57012 382-8,8
Sogn og Fjordane1 1731 133-3,42 5082 427-3,2
Møre og Romsdal3 0183 55117,76 2868 94042,2
Trøndelag2 1151 992.4 0534 178.
Sør-Trøndelag (-2017)......
Nord-Trøndelag (-2017)......
Nordland1 9872 1488,14 1954 6009,7
Troms - Romsa75988416,51 4851 76218,7
Finnmark - Finnmárku665553-16,81 2021 32610,3
Svalbard00.00.
Jan Mayen--.--.
Norske varer med opprinnelse fra flere fylker1 3811 4364,02 7363 08412,7
Reeksport av varer produsert i utlandet2 9554 09838,76 2958 60736,7
Uoppgitt fylke6627811 2181 52625,3

Tabell 12 
Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Februar 2019
Total fastlandseksportFordeling etter SITC
Matvarer, drikkevarer, tobakkFisk (undergruppe 03 av SITC 0)Råvarer, unntatt brenselsstofferBrenselsstofferBearbeidde varer, unntatt matvarer, drikkevarer, tobakk
1Med produksjonsfylke forstås det fylke der verdiskapningen er størst. I de situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, oppgis at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
2Nord-Trøndelag og Sør-Trøndelag er slått sammen til ett fylke fra og med 1.januar 2018.
3Teksten er endret fra og med publiseringen av tall for mars 2017. Direkte transitt var feil å ha med.
Hele landet37 8368 2857 6601 8125 99521 743
 
Produksjonsfylke1
Østfold1 1665832080900
Akershus1 59385281201 496
Oslo584635211500
Hedmark41119111900202
Oppland63983231607
Buskerud1 0352071-962
Vestfold1 7518050974720
Telemark1 62218083211 500
Aust-Agder32625031-271
Vest-Agder2 774982202 743
Rogaland3 4795074232251 2891 457
Hordaland5 8819529201313 4691 329
Sogn og Fjordane1 133400377371694
Møre og Romsdal3 5511 7431 67414201 666
Trøndelag21 9921 2461 2061110635
Sør-Trøndelag (-2017)......
Nord-Trøndelag (-2017)......
Nordland2 1481 1611 15362-925
Troms - Romsa8847837789-91
Finnmark - Finnmárku55351451434-5
Svalbard00----
Jan Mayen------
Norske varer med opprinnelse fra flere fylker1 436528456255236416
Reeksport av varer produsert i utlandet34 09854136323 979
Uoppgitt fylke78110288320646

Tabell 13 
Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for import , varegrupper etter SITC

Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for import , varegrupper etter SITC1
Nye tallEndring fra forrige publiseringEndring fra første gangs publisering
Millioner kronerProsentProsent
Måleperiode hittil i år
Januar 2019
1Revisjon siden første publisering: summen av månedstallene («hittil i år») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene slik de var første gang de ble publisert. Revisjon siden forrige publisering: summen av månedstallene («hittil i året») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene («hittil i året») slik de forelå ved forrige publisering av oppdaterte tall for den aktuelle perioden. Ved forrige publisering var tallene for måneder forut for måneden angitt i tabellhodet allerede revidert et antall ganger (se omtale av revisjonspraksisen i «om statistikken»). Den normale utviklingen er størst revisjoner fra første publiseringsmåned – og mindre endringer utover i året. Dette illustreres i denne tabellen ved at prosentvis endring i «endring fra første gangs publisering» normalt er høyere enn i «endring fra forrige publisering».
I alt60 030-0,1-0,1
Av dette:
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793) publisering4870,30,3
Import utenom skip og oljeplattformer publisering59 543-0,1-0,1
 
0 Matvarer og levende dyr4 380-0,2-0,2
00 Levende dyr, utenom gruppe 0312-0,1-0,1
01 Kjøtt og kjøttvarer1040,00,0
02 Meierivarer og egg1210,00,0
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr851-0,1-0,1
04 Korn og kornvarer571-1,6-1,6
05 Grønnsaker og frukt1 0980,00,0
06 Sukker, sukkervarer og honning1310,00,0
07 Kaffe, te, kakao, krydderier3420,00,0
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)6180,00,0
09 Forskjellige matvarer5320,00,0
 
1 Drikkevarer og tobakk6420,00,0
11 Drikkevarer4680,00,0
12 Tobakk og tobakksvarer1740,00,0
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer4 5010,00,0
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå50,00,0
22 Oljefrø og oljeholdige frukter3750,00,0
23 Rågummi90,00,0
24 Tømmer, trelast og kork455-0,1-0,1
25 Papirmasse og papiravfall450,00,0
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd120,00,0
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler304-0,3-0,3
28 Malmer og avfall av metall3 0550,10,1
29 Animalske og vegetabilske råvarer2400,00,0
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm3 5620,50,5
32 Kull, koks og briketter1950,20,2
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter2 608-0,1-0,1
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte2 049-0,1-0,1
34 Gass, naturlig og tilvirket13018,618,6
342 Flytende propan og butan1040,00,0
35 Elektrisk strøm6290,00,0
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks581-2,2-2,2
41 Dyrefett og -oljer253-4,9-4,9
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert3120,00,0
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet160,00,0
 
5 Kjemiske produkter6 027-0,1-0,1
51 Organiske kjemiske produkter841-0,1-0,1
52 Uorganiske kjemiske produkter5000,00,0
53 Farge- og garvestoffer305-0,2-0,2
54 Medisiner, farmasøytiske produkter1 623-0,1-0,1
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter605-0,2-0,2
56 Kunstgjødsel3130,00,0
57 Plastråstoffer4740,00,0
58 Plast, halvfabrikata4990,10,1
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt868-0,1-0,1
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale8 257-0,2-0,2
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn540,00,0
62 Varer av gummi, i.e.n.4370,00,0
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)679-0,2-0,2
64 Papir, papp og varer derav7210,00,0
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer734-0,1-0,1
66 Varer av ikke-metalliske mineraler8400,10,1
67 Jern og stål1 628-0,3-0,3
68 Metaller, unntatt jern og stål774-0,8-0,8
69 Varer av metaller, i.e.n.2 390-0,1-0,1
 
7 Maskiner og transportmidler23 0210,00,0
71 Kraftmaskiner og -utstyr2 8490,00,0
72 Maskiner for spesielle industrier2 289-0,3-0,3
73 Metallbearbeidingsmaskiner1540,00,0
74 Andre industrimaskiner og -utstyr3 125-0,1-0,1
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr1 7850,00,0
76 Telekommunikasjonsapparater2 2840,00,0
77 Elektriske maskiner og apparater3 401-0,1-0,1
78 Kjøretøyer for veg5 7990,10,1
79 Andre transportmidler1 3360,00,0
 
8 Forskjellige ferdigvarer8 965-0,2-0,2
81 Prefabrikerte bygninger823-0,2-0,2
82 Møbler og deler1 4180,00,0
83 Reiseeffekter, vesker og liknende1590,00,0
84 Klær og tilbehør til klær1 9590,00,0
85 Fottøy5300,10,1
87 Vitenskapelige og tekniske instrument1 517-0,8-0,8
88 Fotografiske og optiske artikler, ur2560,10,1
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.2 304-0,1-0,1
 
9 Andre varer og transaksjoner950,00,0
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,00,0
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art210,00,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler10,00,0
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)730,00,0

Tabell 14 
Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for eksport , varegrupper etter SITC

Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for eksport , varegrupper etter SITC1
Nye tallEndring fra forrige publiseringEndring fra første gangs publisering
Millioner kronerProsentProsent
Måleperiode hittil i år
Januar 2019
1Revisjon siden første publisering: summen av månedstallene («hittil i år») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene slik de var første gang de ble publisert. Revisjon siden forrige publisering: summen av månedstallene («hittil i året») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene («hittil i året») slik de forelå ved forrige publisering av oppdaterte tall for den aktuelle perioden. Ved forrige publisering var tallene for måneder forut for måneden angitt i tabellhodet allerede revidert et antall ganger (se omtale av revisjonspraksisen i «om statistikken»). Den normale utviklingen er størst revisjoner fra første publiseringsmåned – og mindre endringer utover i året. Dette illustreres i denne tabellen ved at prosentvis endring i «endring fra første gangs publisering» normalt er høyere enn i «endring fra forrige publisering».
2Av konfidensialitetshensyn kan ikke varegruppe 56 publiseres separat, den er derfor slått sammen med varegruppe 59.
I alt88 8240,00,0
Av dette:
Råolje (del av SITC 333)20 5430,00,0
Naturgass (SITC 343)25 5070,00,0
Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)0....
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)68219,8219,8
Fastlandseksport42 706-0,2-0,2
 
0 Matvarer og levende dyr8 9690,00,0
00 Levende dyr, utenom gruppe 0340,00,0
01 Kjøtt og kjøttvarer210,00,0
02 Meierivarer og egg63-0,2-0,2
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr8 3700,00,0
04 Korn og kornvarer38-0,5-0,5
05 Grønnsaker og frukt170,00,0
06 Sukker, sukkervarer og honning60,00,0
07 Kaffe, te, kakao, krydderier44-0,1-0,1
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)2810,00,0
09 Forskjellige matvarer1250,00,0
 
1 Drikkevarer og tobakk850,00,0
11 Drikkevarer850,00,0
12 Tobakk og tobakksvarer00,00,0
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer1 7060,00,0
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå1210,00,0
22 Oljefrø og oljeholdige frukter10,00,0
23 Rågummi20,00,0
24 Tømmer, trelast og kork3570,00,0
25 Papirmasse og papiravfall2280,00,0
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd230,00,0
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler3890,00,0
28 Malmer og avfall av metall5500,00,0
29 Animalske og vegetabilske råvarer350,00,0
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm53 4760,00,0
32 Kull, koks og briketter00,00,0
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter25 4210,00,0
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte4 7920,00,0
34 Gass, naturlig og tilvirket27 3510,00,0
342 Flytende propan og butan1 6280,00,0
35 Elektrisk strøm7030,00,0
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks1740,00,0
41 Dyrefett og -oljer740,00,0
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert500,00,0
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet500,00,0
 
5 Kjemiske produkter5 852-0,7-0,7
51 Organiske kjemiske produkter1 635-1,7-1,7
52 Uorganiske kjemiske produkter7530,00,0
53 Farge- og garvestoffer1950,00,0
54 Medisiner, farmasøytiske produkter658-0,4-0,4
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter160-0,1-0,1
56 Kunstgjødsel2:::
57 Plastråstoffer5590,00,0
58 Plast, halvfabrikata1110,00,0
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt1 780-0,6-0,6
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale7 8000,00,0
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn80,00,0
62 Varer av gummi, i.e.n.570,00,0
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)163-0,2-0,2
64 Papir, papp og varer derav5170,00,0
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer1410,00,0
66 Varer av ikke-metalliske mineraler1690,00,0
67 Jern og stål1 387-0,1-0,1
68 Metaller, unntatt jern og stål4 5950,00,0
69 Varer av metaller, i.e.n.7620,00,0
 
7 Maskiner og transportmidler8 5170,10,1
71 Kraftmaskiner og -utstyr9670,00,0
72 Maskiner for spesielle industrier825-1,0-1,0
73 Metallbearbeidingsmaskiner520,00,0
74 Andre industrimaskiner og -utstyr1 397-0,4-0,4
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr2670,00,0
76 Telekommunikasjonsapparater513-4,4-4,4
77 Elektriske maskiner og apparater9110,00,0
78 Kjøretøyer for veg723-0,1-0,1
79 Andre transportmidler2 8611,71,7
 
8 Forskjellige ferdigvarer2 1780,70,7
81 Prefabrikerte bygninger1250,00,0
82 Møbler og deler2620,00,0
83 Reiseeffekter, vesker og liknende12-0,2-0,2
84 Klær og tilbehør til klær790,00,0
85 Fottøy19-0,1-0,1
87 Vitenskapelige og tekniske instrument9571,61,6
88 Fotografiske og optiske artikler, ur21-1,4-1,4
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.703-0,1-0,1
 
9 Andre varer og transaksjoner670,00,0
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,00,0
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art00,00,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler00,00,0
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)670,00,0

Om statistikken

Utenrikshandelsstatistikken viser utviklingen i Norges handel med utlandet, målt i verdi og mengde. Den gir informasjon om totalimport og eksport samt landfordelt handel på ulike detaljeringsnivå.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Import og eksport
Import består hovedsakelig av utenlandskproduserte varer som føres inn til Norge. Dette kan også inkludere reimport av opprinnelige norskproduserte varer og bearbeidede varer.

Eksport består av innenlandskproduserte varer som sendes ut av Norge, altså fra Norges statistiske område slik det er definert i Omfanget av statistikken (se Produksjon). Her inkluderes også reeksport av opprinnelig utenlandskproduserte varer og bearbeidede varer.

Handelen med varer er basert på fysiske varebevegelser over landegrensene, men for enkelte varer som skip, oljeplattformer og fly skjer det ofte en handel uten at det forekommer en slik bevegelse. Import og eksport av slike varer bestemmes derfor etter skifte i nasjonaliteten til det økonomiske eierskapet. Dette måles ved kjøp, salg og finansielle leieavtaler (opplysninger om finansielle leieavtaler innhentes ikke for skip).

Fastlandseksport
Fra mars 2013 er "fastlandseksport" brukt om eksport av andre varer enn råolje, naturgass, naturlige gasskondensater, skip og oljeplattformer. "Fastlandseksport" erstattet begrepet "tradisjonelle varer", som ble brukt tidligere.

Land
Ved import benyttes avsender- og opprinnelsesland, og for eksport -  bestemmelsesland.

Avsenderland er det land fraktdokumentet (ved fortolling) viser som det første landet varen er sendt fra under samme handelstransaksjon mellom kjøper og selger.

Med opprinnelsesland menes, for råvarer, det land hvor varen er produsert. For ferdigvarer (bearbeidde og raffinerte varer) det land hvor varen har fått sin endelige form. Med bestemmelsesland menes det land som på eksporttidspunktet er det sist kjente mottakerland for varen.

For skip, fly og mobile oljeplattformer er opprinnelseslandet det landet som tidligere eide varen (økonomisk eierskap). Når det gjelder norskproduserte varer som er solgt til utlandet og senere kjøpt hjem, er opprinnelsesland oppgitt som det landet varene er returnert fra.

Statistisk landliste følger den internasjonale standarden ISO-3166.

Transportmåte
Transportmåte viser hvilke transportmiddel som er benyttet ved grensepassering ved import eller eksport av varer og følger Standard for klassifisering av transportmåte ved grensepassering.


Mengde
De fleste varers mengde oppgis i kilogram (vekt utenom emballasje), unntatt skip og strøm som måles i hhv. bruttotonn og kWh. For mange varer gis i tillegg informasjon om kvantum i annen mengdeenhet, som f.eks. stykk, fat, standardkubikkmeter, karat, liter, par etc.  Tolltariffen og Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen viser hvilke varer dette gjelder. Statistikk blir publisert i begge mengdeenheter. 

Statistisk verdi
Statistisk verdi er varens verdi ved passering av norsk grense. Toll, merverdi- og andre avgifter inngår ikke i den statistiske verdien.

Ved import skal verdien settes til CIF-type (Cost Insurance Freight). Det vil si varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med leveringen av varen frem til grensen, hovedsakelig transportomkostninger og forsikring. For eksport er det på samme måte - statistisk verdi settes lik varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med å transportere varen dit,  kalt FOB-type (Free On Board). CIF og FOB er to av flere leveringsbetingelser som inngår i Incoterms, en samling av  salgsklausuler brukt i internasjonal handel for avtaler mellom kjøper og selger om hvem som bærer kostnader med hensyn til  risiko (ansvar) og transport av varen til avtalt sted.

For råolje som eksporteres med skip direkte fra installasjon på norsk kontinentalsokkel, regnes verdien ved eksporttidspunktet. Når det gjelder råolje og naturgass som føres til utlandet gjennom rørledning, regnes den statistiske verdien ved passering ut fra norsk kontinentalsokkel. Verdien av transport over internasjonale farvann og inn til terminal i utlandet regnes som en tjenesteeksport og faller dermed inn under statistikken Utenrikshandel med tjenester.

Statistisk verdi for eksport og import av skip er overdragelsessum inklusive overtakelse av gjeld. For fisk norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense og direktelandet i utlandet, er statistisk verdi det som utbetales til fiskeren ved salg fra lager (fratrukket salgslagsavgift).

Produksjonsfylke
Er det fylket der varen er produsert. Hvis produksjonen foregår i flere fylker er produksjonsfylke bestemt til det fylket der verdiskapningen er størst.

Standard klassifikasjoner

Varegrupperinger

Statistikken er gruppert etter forskjellige vareklassifikasjoner ut fra ulike brukerbehov. Norske versjoner av de ulike internasjonale klassifikasjonene er tilgjengelige i SSBs database for standard klassifikasjoner, de internasjonale klassifikasjonene, samt korrespondansetabeller mellom de ulike klassifikasjonene, finnes på FN og Eurostat sine nettsider.            

I det vesentligste bygger statistikken på opplysninger fra tollvesenets innførsels- og utførselsdeklarasjoner. Tall for  eksport av olje, gass og kull, skip, oljeplattformer og fly samt eksport av fisk landet i  utlandet fra norske fartøyer, mottas fra andre kilder. Alle grunndata er, uansett kilde, klassifisert etter tolltariffen.

Tolltariffen er en 8-sifret kode der de 6 første sifrene tilsvarer det internasjonale harmoniserte system (HS) som er utviklet av Den internasjonale tollunionen. De 2 siste sifrene er opprettet for nasjonale formål. Tolltariffen deler inn varene etter materialets art  og består av til sammen mer enn 7 000 varenumre. SSB bruker tolltariffen som basis for Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen.

Ved publisering av utenrikshandelstall benyttes i stor grad FNs International Standard for Trade Classification  - SITC, som grupperer handelstallene etter varens materiale og bearbeidingsnivå (råvarer, halvfabrikata og ferdigvarer). SITC-koden består av 5 siffer. SSB publiserer import- og eksporttall landfordelt etter 2-sifret SITC-kode samt verditall, uten landfordeling, etter 3-sifret kode.

Andre varegrupperingen som brukes er BEC (Broad Economic Categories), FNs standard for gruppering av varer etter anvendelsesområde samt EU-standarden CPA (Classification of Products by Activity),  der de 4 første sifrene samsvarer med de tilsvarende posisjonene i Standard for næringsgruppering (NACE). Utenrikshandelsdata gruppert etter CPA viser varens næringstilknytning, ikke de enkelte næringers import og eksport av varer. 

Landgruppering
Standard for landkoder utenrikshandel følger ISO-3166. EU-landene benytter samme gruppering, bortsett fra noen avvik av mindre betydning.

I publiseringen av handelstall brukes disse landgrupperingene:

Norden - Norges handel med Sverige, Danmark, Grønland, Færøyene, Finland, Åland og Island.
EFTA - Norges handel med Island, Sveits og Liechtenstein.
EU – Oversikt over medlemsland over tid, se EUs nettsider.
OECD - Oversikt over medlemsland over tid, se OECDs nettsider

Utviklingsland - fra og med 2007 er OECDs DAC-liste (Development Assistance Committee) brukt for definisjon av land som til enhver tid er godkjent som mottakere av offisiell utviklingshjelp. Ut fra denne har FN definert en gruppe Least Developed Countries, Minst Utviklede Land -  MUL, som også brukes som inndeling i utenrikshandelsstatistikken.
(Før 2007 var følgende land definert som utviklingsland i den norske handelsstatistikken: Bosnia-Hercegovina, Jugoslavia (Serbia og Montenegro), Kroatia, Makedonia, Malta, Slovenia;  Afrika unntatt Sør-Afrika;  Asia unntatt Japan; Nord- og Sør-Amerika unntatt USA, Canada og Grønland; Oceania unntatt Australia og New Zealand).

Tidligere Comecon Grupperingen er brukt til og med 2011 og besto (i handelsstatistikken) kun av europeiske Comecon-land: Armenia, Aserbajdsjan, Bulgaria, Estland, Georgia, Hviterussland, Kasakhstan, Kirgisistan, Latvia, Litauen, Moldova, Polen, Romania, Russland, Slovakia, Tsjekkia, Tadsjikistan, Turkmenistan, Ukraina, Ungarn, Usbekistan.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for utenrikshandelstatistikk

Regionalt nivå

Statistikk over import og eksport av varer publiseres på landnivå. Fastlandseksport av varer publiseres i tillegg etter produksjonsfylke.

Hyppighet og aktualitet

Månedsstatistikken frigis den 15. i måneden etter måleperioden, eller første påfølgende virkedag. Ved første gangs publisering er tallene for målemåneden foreløpige. Når statistikken for en ny måned publiseres vil samtidig tallene for de foregående månedene i samme år revideres. Se også punktet om Revisjon under Hyppighet og Aktualitet.

Internasjonal rapportering

Internasjonale organisasjoner som EUs statistiske kontor (Eurostat), De forente nasjoner (FN), Verdens handelsorganisasjon (WTO) med flere, mottar data ved hver publisering.

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Rådata og reviderte mikrodata er lagret i henhold til SSB sin standard for arkivering av filer (DataDok).

Bakgrunn

Formål og historie

Formålet med statistikken over utenrikshandel med varer er å gi en oversikt over varestrømmene mellom Norge og utlandet. Eksport og import av varer er sentrale størrelser i det samfunnsøkonomiske bildet, både for å beskrive strukturelle forhold i økonomien og for å overvåke konjunkturene. Månedsstatistikk over utenrikshandel med varer er publisert siden 1913 mens årsstatistikken går tilbake til 1835 (verditall ble først publisert i 1866).

Av vesentlige endringer i statistikken kan nevnes at vareinndelingen etter HS-nomenklaturen (Det Harmoniserte System), som ble tatt i bruk fra 1988, innebar en omfattende omlegging av inndelingen på detaljert nivå i forhold til den tidligere CCCN-nomenklaturen (Tollsamarbeidsrådets nomenklatur). Samtidig ble den tresifrede landkoden i CCCN erstattet med ISO-3166.

Statistikken finansieres i hovedsak over statsoppdraget, men baserer seg også i noe grad på markedsinntekter.

Brukere og bruksområder

Statistikken er bygd opp som en del av et nasjonalt og internasjonalt statistikksystem og benyttes i SSB ved utarbeiding av nasjonalregnskaps- og utenriksregnskapsstatistikken. Den skal også, så vidt mulig, dekke næringslivets behov for data til planlegging av produksjon, markedsføring og salg.

Statistikken er dessuten en viktig del av grunnlaget for prognose- og analysearbeid utført av ulike organisasjoner, offentlige myndigheter og forskningsinstitusjoner.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkalenderen. Dette er et av de viktigste prinsippene i SSB for å sikre likebehandling av brukerne.

Sammenheng med annen statistikk

Speilstatistikk

Innebærer en sammenligning mellom to eller flere lands statistikker hvor eksport av én vare fra ett land i prinsippet skal være lik import av samme vare i mottakerlandet.

I utgangspunktet vil det uansett være en viss verdiforskjell for en gitt vare. Dette fordi eksportlandet oppgir varens verdi ved egen grense (FOB-verdi) mens importlandet oppgir samme vares verdi inkludert frakt og forsikringskostnader fram til sin grense (CIF og FOB-verdi, se Definisjoner. Statistisk verdi).

Andre uoverensstemmelser kan også forekomme på tross av at det finnes internasjonale retningslinjer for hvordan utenrikshandelsstatistikken skal produseres som f.eks. ulik bruk av general- eller spesialhandel som avgrensning for statistikkområde, ulike metoder for innsamling og behandling av data, forskjellig praksis mht fastsetting av bestemmelses- og opprinnelsesland, tarifferings- og konfidensialitetspraksis, samt nasjonalt bestemte terskler for hva som skal tas med i statistikkgrunnlaget. I det norske grunnlaget har SSB, av praktiske hensyn, valgt å utelate tolldeklarerte varepartier under 1 000 kroner fra statistikken. Disse varene utgjør under én prosent av importen og omlag 0,04 prosent av eksporten. Myndighetene setter også verdigrenser for vareimport og -eksport som unntas tollbehandling (tolloven §§ 4-10 og 4-11).
Fra norsk side er det ofte behov for å sammenligne utenrikshandelsdata med motsvarende statistikk hos våre viktigste handelspartnere, for en stor del EU-land. I denne sammenheng er det viktig å ha kjennskap til hvilket regelverk som brukes hos den enkelte partner.

EUs statistiske kontor, Eurostat, publiserer utenrikshandelsdata for EU-land, samlet og enkeltvis. Her følges EUs regelverk, og utenrikshandel defineres som EUs handel med tredjeland. Dette fører til at tredjelands eksport til EU blir registrert i det første landet der varen krysser EUs grense. Ved videresending til bestemmelsesland i EU registreres varen som avsendt fra første mottaksland og det er frivillig, men anbefalt, at informasjonen om opprinnelsesland tas med videre ( Eurostat. User guide on European statistics on international trade in goods, 2015 ). Imidlertid publiserer flere EU-land i tillegg til data slik de fremkommer i Eurostats database ( Comext) også egen utenrikshandelsstatistikk etter nasjonalt regelverk. For informasjon om dette, se Eurostats årlige rapport: Quality report on international trade statistics.

 

Lovhjemmel

Statistikkloven §§ 2-1, 2-2 og 3-2

EØS-referanse

Rettsakter under EØS-avtalen omfatter forpliktelser etter EU-forordninger for datafangst og oversending av data til EU's statistiske kontor, Eurostat. De gjeldende er nevnt nedenfor.

Europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 av 6. mai 2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater og om oppheving av rådsforordning (EF) nr. 1172/95.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 92/2010 av 2. februar 2010 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater med hensyn til utveksling av opplysninger mellom tollmyndigheter og nasjonale statistikkmyndigheter, utarbeiding av statistikk og kvalitetsvurdering.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 113/2010 av 9. februar 2010 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater med hensyn til handel som omfattes, fastsettelse av opplysninger, utarbeiding av handelsstatistikker etter virksomhetskjennetegn og fakturavaluta, samt særlige varer og varebevegelser.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 1106/2012 av 27. november 2012 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestatar, med omsyn til ajourføring av standarden for land- og territoriekodar.

Produksjon

Omfang

Statistisk område og økonomisk territorium

Omfanget av utenrikshandelsstatistikken er basert på internasjonale retningslinjer fra FNs statistiske kommisjon.

Den generelle anbefalingen er at statistikken skal omfatte varer som påvirker landets beholdning av materielle ressurser ved at varer går inn (import) eller ut (eksport) av landets økonomiske territorium. Et lands økonomiske territorium består av en juridisk dimensjon i tillegg til den geografiske og inkluderer dermed skip, fly og flytende oljeplattformer som er nasjonalt eid og underlagt landets lovgivning. Dette er varer som ikke nødvendigvis befinner seg innenfor landets geografiske område, men likevel regnes som en del av landets materielle ressurser. For denne varetypen vil et skifte i det økonomiske eierskapets nasjonalitet registreres som en vareførsel.

Det er to måter å avgrense statistikken på – generalhandel eller spesialhandel. Der et lands statistiske område sammenfaller med det økonomiske territoriet anbefaler FN at generalhandelsprinsippet blir brukt. Dette innebærer også at tidspunktet for import eller eksport registreres når varer ankommer eller forlater det økonomiske territoriet. Spesialhandelsprinsippet benyttes hvis det statistiske området kun dekker deler av det økonomiske territoriet. SSB følger, med noen unntak mht bruk av tollager, i all hovedsak generalhandelsprinsippet.

Det norske økonomiske territoriet består av Fastlands-Norge, Svalbard, Jan Mayen, Norges biland, territorialfarvann, inkludert luftrommet over, økonomiske sone, norsk del av kontinentalsokkelen, territoriale enklaver i utlandet (ambassader, konsulater, militære baser, forskningsstasjoner) samt norskeide skip, fly og flytende oljeplattformer.

Utenrikshandelsstatistikken er i all hovedsak basert på opplysninger fra tolldeklarasjoner. Det norske tollområdet dekker kun Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann. For import eller eksport som faller helt eller delvis utenfor tollvesenets virkeområde benyttes alternative kilder. SSB innhenter opplysninger direkte fra oppgavegivere og andre registre for å dekke handel med viktige varer til og fra de resterende deler av det økonomiske territoriet.

Følgende inngår i norsk statistisk område:

Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann

Tolldeklarasjoner dekker fysiske varestrømmer som passerer tollgrensen. Inn- og utførsel som fritas fra ordinær deklareringsplikt omtales i tolloven §§ 4-10 og 4-11. Etter anbefalinger fra FN utelates enkelte varestrømmer fra statistikken. Dette gjelder blant annet handel med norske varer som går mellom tollområdet og andre deler av norsk økonomisk territorium. I den grad det er mulig blir også handel med utenlandske varer til og fra utenlandske enklaver, skip, fly og flytende oljeplattformer i Norge fjernet. For å skille ut denne type transaksjoner brukes informasjon fra prosedyrekoder som angis ved tolldeklarering. I all hovedsak, med noen unntak, jf. behandlingen av tollager, vil registreringstidspunktet for handelen være når varen passerer inn eller ut av tollområdet.

Det finnes fire typer tollager (se http://www.toll.no). På alminnelig lager og sentrallager kan ufortollede varer lagres i påvente av fortolling. Ved import vil uttaket fra tollager være tidspunktet som registreres i statistikken selv om varen ankom det økonomiske territoriet på et tidligere tidspunkt, ved innlegg på tollager. Dette medfører at den statistiske behandlingen av disse dataene følger spesialhandelsprinsippet. I praksis er imidlertid tidsdifferansen mellom innlegg og uttak fra lager vanligvis så liten at statistikken vurderes å være tilnærmet lik generalhandel. For taxfree- og bearbeidingslager er behandlingen identisk med generalhandel.

Svalbard og Jan Mayen

Import som går via fastlandet til Svalbard og Jan Mayen tolldeklareres. Informasjon om eksport av kull fraktet direkte fra Svalbard til utlandet innhentes fra oppgavegivere.

Norsk del av kontinentalsokkelen

Import via fastlandet til installasjoner og norskeide skip som operer på kontinentalsokkelen blir tolldeklarert og inngår i importstatistikken.

Tall for eksport av råolje og gass som leveres direkte fra kontinentalsokkelen er basert på opplysninger fra Oljedirektoratet og operatører.

Norskeide skip, fly og oljeplattformer

Eksport og import av skip, fly og flytende oljeplattformer innhentes fra norske skipsregistre og oppgavegivere. Data om eksport av norske varer (utenom bunkers) til utenlandske skip og fly i norske havner og flyplasser dekkes av tolldeklarasjoner.

Eksport av fisk fanget av norske fiskefartøyer utenfor norsk tollområde og som er direktelandet i utlandet, innhentes fra Fiskeridirektoratet.

 

Etter anbefalinger fra FN utelates handel med følgende varer:

• Varer i transitt, dvs. varer som er innom norsk økonomisk territorium men er bestemt for mottaker utenfor dette området

• Mellomhandel, dvs. varer som ikke er innom norsk økonomisk territorium, men leveres mellom to andre land

• Varer som fysisk krysser grensen, men defineres som tjenester (bl.a. avisabonnementer, reisegods, flyttegods)

• Innhold levert elektronisk (bl.a. e-bøker, nedlasting av spill etc.) defineres som en ren tjeneste

• Legale betalingsmidler, verdipapirer og monetært gull

• Vareprøver, gaver og reklamemateriell mm av mindre verdi

• Varer til reparasjon eller i retur etter reparasjon

• Varer i uforandret stand i retur til leverandør (reklamasjoner o.l.) samt returemballasje, erstatningsleveranser og gratis reparasjoner (garanti)

• Varer til midlertidig bruk, dvs. som skal returneres innen 12 måneder (utstilling, demonstrasjon, vitenskapelig bruk, lån, yrkesutstyr, transportmidler i internasjonal trafikk, containere, presse-, radio- og fjernsynsutstyr mm.)

• Eierskapsbytte av ikke-finansielle aktiva

• Varer som blir ødelagt på selve reisen til og fra norsk økonomisk territorium

• Satellitter og utskytingsutstyr flyttet til og sendt opp i andre land uten skifte av eierskap

• Varer som fungerer som transportmiddel (skip, fly, emballasje og lignende)

• Avfall og skrap uten kommersiell verdi

 

Datakilder og utvalg

I all hovedsak baserer statistikken seg på administrative oppgaver innhentet fra TVINN (TollVesenets INformasjonssystem med Næringslivet), et elektronisk system for utveksling av tolldeklarasjoner mellom næringslivet og det norske tollvesenet. En del data innhentes imidlertid fra andre kilder, se Datainnsamling.

Statistikk over utenrikshandel med varer er en fulltelling, med enkelte unntak, som nevnt under Produksjon. Omfang.

Datainnsamling, editering og beregninger

Datainnsamling

Mesteparten av dataene innhentes og overføres elektronisk fra tollvesenets TVINN-register til Statistisk sentralbyrå. Noen av dataene, som nevnes nedenfor, innhentes imidlertid særskilt.

Eksport av råolje og naturgass i gassform
Foreløpige og endelige tall for eksportert mengde av råolje og naturgass i gassform mottas via månedlige rapporter fra operatører og fra Oljedirektoratet. Priser hentes inn via ulike kilder avhengig av om det er råolje eller naturgass, og om det er foreløpige eller endelige tall.

Fra og med 2013 er utviklingen i gassprisene fra produsentprisindeksen (PPI) benyttet til beregning av foreløpige gasspriser for utenrikshandelen. Nivået det tas utgangspunkt i er bestemt ut fra siste registrerte pris. PPI henter tall for naturgass fra World Gas Intelligence (WGI).

Foreløpige oljepriser tar utgangspunkt i referanseprisen Brent Blend for den aktuelle måneden.

Endelige priser for råolje er beregnet ut fra kvartalsvise oversikter fra rettighetshaverne, samt informasjon fra Oljedirektoratet, Olje- og energidepartementet og operatør.

Naturgass, endelige priser er satt ut fra en kvartalsvis gjennomsnittspris basert på informasjon fra et utvalg av rettighetshavere og operatør.

På grunn av mangelfull informasjon om bestemmelsesland har SSB fra og med 2013 publisert landfordelt eksport av naturgass basert på rørledningenes landingspunkt.

Import og eksport av skip og flytende oljeplattformer
Datafangsten for skip er basert på løpende informasjon fra de norske skipsregistrene Norsk Ordinært Skipsregister (NOR) og Norsk Internasjonalt Skipsregister (NIS). Verdien på skipene innhentes fra henholdsvis importør eller eksportør.

For flytende oljeplattformer innhentes informasjonen fra de norske skipsregistrene og importør/eksportør.

Import og eksport av strøm
Månedlige oppgaver ble tidligere innhentet fra den nordiske kraftbørsen Nord Pool. Fra og med 2016 er disse opplysningene mottatt via TVINN.

Import og eksport av fly
Informasjon om fly hentes fra månedlige rapporter fra Statistiska Centralbyrån i Sverige og via TVINN.

Eksport av kull fra Svalbard
Oppgaver over eksport av kull fra Svalbard mottas månedlig fra eksportør.

Eksport av fisk norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense
Fra og med juli 2010 er tallene innhentet fra Fiskeridirektoratet (FDIR). Tidligere ble data mottatt via TVINN.

Editering av data

Opplysninger fra tolldeklarasjoner gjennomgår statistikkontroller (pris, mengde og land) i Tollvesenets deklareringssystem (TVINN). Kontrollene er fastlagt av Tollvesenet i samarbeid med SSB.

SSB kontrollerer data ved innlasting av data fra TVINN (automatiske omkodinger av variable). Deretter utføres manuelle validitets- og sannsynlighetskontroller. Førstnevnte er kontroll av absolutte feil, som for eksempel manglende transportkode, mens den andre kan være feil landkode eller en urimelig høy mengde eller verdi for et varenummer. Systemet tar sikte på å fange opp de mest alvorlige feilene i datagrunnlaget. Data som samles inn via andre kilder enn tollvesenet gjennomgår lignende kontroller.

Beregninger

Utenrikshandelstatistikken baserer seg på en fulltelling, men noen varer er utelatt, jfr. som er beskrevet under Produksjon. Omfang. Det er ikke behov for noen statistiske beregninger av de løpende tallene. Kun aggregeringer foretas  slik at  informasjonen kan publiseres på  en hensiktsmessig måte.

Sesongjustering

Sesongjusteringen, som brukes for utenrikshandelens månedlige verdi- og kvartalsvise volumserier, består av en prekorrigering av verdiene for den enkelte serie ved bruk av sesongjusteringsprogrammet X12- ARIMA. Programpakken, som er utviklet av US Bureau of the Census, er en av de mest kjente sesongjusteringsmetodene internasjonalt. Formålet med sesongjusterte tall er å få frem hva som er den egentlige økonomiske utviklingen, eliminert for forstyrrelser som skyldes sesongvariasjoner.

Det er to viktige korreksjoner: justering av verdiene for antall ukedager og sammensetningen av ukedager i hver måned. Dette kan være viktig, da det antagelig er slik at eksport og import fordeler seg ulikt gjennom uken. Det foretas med andre ord en virkedagskorrigering. Den andre viktige korreksjonen er påskekorreksjon, siden påsken kan falle i ulike måneder og ulike kvartaler fra et år til et annet. Vi regner med at både import og eksport påvirkes - både i uka før påske, i påskeuka og i uka etter påske. Det gjøres ingen spesielle korreksjoner for øvrige helligdager i året.

 

 

Konfidensialitet

Statistikklovens § 2-6 omhandler offentliggjøring av opplysninger. Kravene til konfidensialitet i utenrikshandel med varer praktiseres slik at det først er når bedriften/foretaket har en gyldig grunn for konfidensialitetsbehandling og de selv ber om dette, at tallene undertrykkes ved publisering. Dette kalles ”passiv undertrykking” og er i tråd med FNs anbefalinger. Metoden benyttes av de fleste land. Eksportør/importør kan kreve undertrykking når det er 3 eller færre bedrifter som importerer eller eksporterer varetypen, eventuelt når en bedrift har en markedsandel på over 90 prosent, eller dersom to bedrifter har en markedsandel på over 95 prosent.

Siden Norge har en del store dominerende produsenter på enkelte vareområder foretas en del undertrykking av opplysninger på eksportsiden. Mellom 5 – 10 prosent av fastlandseksporten er berørt av undertrykking. Det er langt mindre for importen, rundt 1 prosent. Noen vareområder er mer problematiske med hensyn til formidling og det må undertrykkes på svært aggregert nivå.

 

Sammenlignbarhet over tid og sted

Den sekssifrede vareinndelingen etter HS er over tid gjenstand for revisjoner på grunn av bl.a. teknologisk utvikling og endring i varespektrene i internasjonal handel. Normalt gjennomføres disse oppdateringene hvert 5. år. Den siste større HS-oppdateringen ble iverksatt 1. januar 2017. I tillegg foretas det årlig noen endringer i den nasjonale koden (de to siste sifrene). Disse revisjonene kan skape brudd i tidsseriene for enkelte varenummer. Detaljerte opplysninger om varenummerendringer finnes på nettsiden for den årlige Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen, samt at varefortegnelsen inneholder informasjon om gyldighetsår for de enkelte 8-sifrede varenumrene. FN har utarbeidet  korrespondansetabeller mellom de ulike utgavene av HS. Beskrivelser med lenker til de enkelte klassifikasjonene og korrespondansetabeller mellom ulike klassifikasjoner og utgaver av en klassifikasjon  er gitt under Definisjoner. Standard klassifikasjoner.

Varegruppering etter SITC  - Rev. 4 ble innført i januar 2007 og erstattet da den foregående SITC - Rev. 3 (1988-2006). Sammenligning av tall for årene før og etter 2007 kan være misvisende for enkelte av SITC-gruppene avhengig av verdistørrelsen for de SITC-varenumrene som endret varegruppetilhørighet.

2008-versjonen av CPA (Classification of Product by Activity) er benyttet for samtlige publiserte tabeller som grupperer import og eksport etter denne klassifikasjonen

Andre faktorer som kan påvirke sammenligning over tid er at statistikkgrunnlaaget for import og eksport av skip og oljeplattformer i 1991 ble utvidet til også å omfatte transaksjoner av fartøy under utenlandsk flagg med norskregistrert eierselskap.

Definisjonen av utviklingsland ble endret i 2007 og kan også ha påvirket nivået på tallene noe.

 

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Innsamlingsfeil i statistikkgrunnlaget kan oppstå ved at tolldeklarasjonen er mangelfull eller inneholder feil informasjon. Eksempler på dette kan være feil bruk av varenummer, landkoder og produksjonsfylke eller unøyaktige mengde- og verdiopplysninger.

Andre typer feil som forekommer kan skyldes forsinket oppdatering av datamaterialet mht handel med skip og oljeplattformer, manglende datagrunnlag for å kunne beregne midlertidig eksport for bearbeiding i utlandet eller import for bearbeiding i Norge, samt at reglene for fortolling av varer, som innebærer fritak fra deklareringsplikten for varer under en fastsatt verdi, fører til lavere tall totalt sett. Ved beregning av sesongjusterte tall utover vanlige sesongeffekter justeres det for at handelen fordeler seg ulikt over ukedagene og det tas hensyn til påskeeffekter. Utover dette gjøres det ikke noe spesielt og det kan dermed antas at de sesongjusterte desembertallene bør tolkes med forsiktighet på grunn av julehøytiden.

Frafallsfeil og utvalgsfeil er ikke relevant da utenrikshandelsstatistikken er en fulltelling.

 

 

Revisjon

Ved publisering av statistikk for en ny målemåned revideres samtidig tallene for de foregående månedene i samme år. Videre revideres tallene for alle månedene i året ytterligere to ganger: Første gang i mai påfølgende år (år t+1), før endelige tall publiseres i mai ett år senere (år t+2). Se tabell 12308 i statistikkbanken for mer om størrelsen på revisjonene.

På aggregert nivå vil forskjellen mellom foreløpige månedlige tall og reviderte tall som publiseres i mai år t+1 normalt være liten for import og fastlandseksport. På detaljert nivå og for enkeltmåneder kan revisjonene ha større betydning, relativt sett. For olje og gass kan det erfaringsmessig foretas større revisjoner, særlig knyttet til beregning av olje- og gasspriser. Revisjonene ved den endelige publiseringen i år t+2 vil normalt være av mindre betydning, men det kan unntaksvis avdekkes relativt betydningsfulle korreksjoner også i dette tidsperspektivet.

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB