366549
/utenriksokonomi/statistikker/muh/maaned
366549
statistikk
2019-05-15T08:00:00.000Z
Utenriksøkonomi
no
muh, Utenrikshandel med varer, import, eksport, handelsbalanse (eksport minus import), fastlandseksport, import utenom skip og oljeplattformer, samhandel (med land, verdensdeler og handelsområder), internasjonale varegrupperinger (for eksempel hs, sitc, bec), varegrupper (for eksempel matvarer, råolje og metaller)Utenrikshandel, Utenriksøkonomi
true

Utenrikshandel med varer

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

17,6

milliarder kroner – Handelsbalansen i april 2019

Utenrikshandel med varer1
Milliarder kronerEndring i prosentMilliarder kroner - hittil i årEndring i prosent - hittil i år
April 2019Mars 2019 - April 2019April 2018 - April 2019April 2019April 2018 - April 2019
1Foreløpige tall er merket med *. Statistikk for handel med skip og oljeplattformer er spesielt utsatt for revisjoner etter første publisering av månedstallene, da informasjonen gjerne tilfaller SSB med et visst tidsetterslep. Se tabell 1-3 under for tidsserier som viser betydningen av handel med skip og oljeplattformer.
Eksport79,5-3,2-0,4331,72,7
Råolje20,70,9-5,780,0-5,7
Naturgass16,8-16,6-14,387,52,4
Naturlige gasskondensater0,2-63,1-73,41,2-43,1
Skip og oljeplattformer2,3576,9306,42,9-12,8
Fastlandseksport39,5-2,76,8160,18,8
Fisk8,6-3,812,333,69,0
 
Import61,9-6,7-2,6250,87,4
Skip og oljeplattformer0,83 318,259,72,0-0,1
 
Handelsbalansen17,611,68,580,9-9,6
Handelsbalansen fastland-21,615,917,2-88,7-5,3

Se utvalgte tabeller fra denne statistikken

Tabell 1 
Import av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner

Import av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner
Total importVarer utenom skip og oljeplattformerSkipOljeplattformer
UjustertUjustertSesongjustertUjustertUjustert
Årstall
2014562 455549 943.6 1786 334
2015615 485588 519.8 71518 251
2016629 042609 376.19 666-
2017684 335661 447.12 67410 214
2018710 335707 503.2 832-
 
Månedstall (siste 25 måneder)
April 201743 92443 90243 76023-
Mai 201759 45958 72757 195732-
Juni 201767 34565 81663 9961 529-
Juli 201747 11145 95747 1311 155-
August 201755 35453 45655 5751 898-
September 201759 69454 60153 712984 994
Oktober 201756 53756 25853 792279-
November 201783 88078 35574 5513055 220
Desember 201753 25952 85856 324401-
Januar 201854 70153 88257 807819-
Februar 201850 97850 61053 463369-
Mars 201864 22263 87960 173344-
April 201863 53563 06562 586471-
Mai 201863 25363 09160 952162-
Juni 201859 01359 00657 4817-
Juli 201854 82254 81856 2825-
August 201856 42556 41358 48413-
September 201859 31759 18658 635131-
Oktober 201865 58265 16962 683413-
November 201865 05565 05461 6121-
Desember 201853 42953 33157 22198-
Januar 201960 36459 45163 477913-
Februar 201962 26861 95665 456312-
Mars 201966 30066 27762 40222-
April 201961 86361 11260 421752-

Tabell 2 
Eksport av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner

Eksport av varer, ujusterte og sesongjusterte hovedtall. Millioner kroner
Total eksportVarer utenom skip og oljeplattformerFastlandseksportSkipOljeplattformer
UjustertUjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustertUjustert
Årstall
2014909 036901 683.387 295.7 353-
2015835 267826 330.403 973.5 6113 326
2016751 583739 078.386 536.12 506-
2017863 624849 329.418 165.14 295-
2018997 363988 936.455 410.8 427-
 
Månedstall (siste 25 måneder)
April 201768 59567 94669 46332 08335 101649-
Mai 201768 88168 43271 12935 01834 986449-
Juni 201768 95567 53170 41637 23534 6271 425-
Juli 201762 93062 93066 48232 10835 369--
August 201768 71068 35870 97934 42335 304351-
September 201766 51965 71369 86134 70234 712806-
Oktober 201775 29275 13571 27837 40435 672157-
November 201778 88677 79974 79237 96736 3411 087-
Desember 201778 13477 71074 76135 07036 675424-
Januar 201885 60882 98176 29536 99836 8362 627-
Februar 201875 88775 79777 99935 75437 41791-
Mars 201881 64381 59378 00437 38637 10350-
April 201879 77979 21780 70036 99236 454563-
Mai 201879 94278 43881 52637 54637 2371 505-
Juni 201879 32178 37581 47539 35237 613946-
Juli 201881 66381 16086 01134 25236 206502-
August 201886 92586 48889 37840 21941 193437-
September 201881 62580 16385 84836 12237 7391 461-
Oktober 201898 22398 12993 33443 01339 84695-
November 201887 02786 91183 34542 08339 648117-
Desember 201879 71979 68576 74735 69238 44234-
Januar 201991 11691 04783 52342 53141 84668-
Februar 201979 00878 79681 04237 40839 080212-
Mars 201982 08681 74878 19840 60038 150338-
April 201979 48377 19578 40039 52340 4882 288-

Tabell 3 
Handelsbalansen. Millioner kroner

Handelsbalansen. Millioner kroner
Eksport-importEksport-import (begge utenom skip og oljeplattformer)Fastlandseksport - import utenom skip og oljeplattformer
Årstall
2014346 581351 740-162 649
2015219 782237 811-184 546
2016122 541129 701-222 841
2017179 289187 882-243 281
2018287 028281 433-252 093
 
Månedstall (siste 25 måneder)
April 201724 67124 044-11 819
Mai 20179 4229 705-23 708
Juni 20171 6101 715-28 581
Juli 201715 81916 974-13 848
August 201713 35514 902-19 033
September 20176 82511 112-19 899
Oktober 201718 75518 877-18 855
November 2017-4 994-557-40 388
Desember 201724 87524 853-17 787
Januar 201830 90729 099-16 884
Februar 201824 90925 187-14 855
Mars 201817 42117 714-26 493
April 201816 24416 152-26 073
Mai 201816 68915 347-25 545
Juni 201820 30719 369-19 654
Juli 201826 84026 342-20 566
August 201830 50030 075-16 194
September 201822 30720 977-23 064
Oktober 201832 64132 959-22 156
November 201821 97221 857-22 970
Desember 201826 29026 354-17 639
Januar 201930 75231 596-16 920
Februar 201916 74016 840-24 548
Mars 201915 78615 471-25 678
April 201917 61916 083-21 588

Tabell 4 
Eksport av råolje, naturgass og naturlige gasskondensater, ujusterte og sesongjusterte tall. Millioner kroner

Eksport av råolje, naturgass og naturlige gasskondensater, ujusterte og sesongjusterte tall. Millioner kroner
Råolje, naturgass og naturlige gasskondensater totaltRåoljeNaturgassNaturlige gasskondensater
UjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustertSesongjustertUjustert
Årstall
2014514 388.282 663.223 625.8 100
2015422 356.197 116.220 676.4 565
2016352 542.187 595.161 129.3 817
2017431 163.223 073.203 105.4 985
2018533 526.261 334.265 435.6 758
 
Månedstall (siste 25 måneder)
April 201735 86336 72419 33918 64316 09817 056426
Mai 201733 41435 60618 64818 30414 46616 716300
Juni 201730 29635 12517 06318 25312 97716 743256
Juli 201730 82231 73515 05914 65415 26916 726494
August 201733 93535 51118 68717 72014 77617 493472
September 201731 01134 19716 94817 55213 81417 522249
Oktober 201737 73234 55317 56416 92519 88518 066283
November 201739 83137 71518 80319 54920 20717 724822
Desember 201742 64039 76022 11521 71820 35817 431167
Januar 201845 98340 57621 76321 08923 58018 874639
Februar 201840 04240 17718 61520 06120 66018 994767
Mars 201844 20742 62622 54822 66121 65919 428-
April 201842 22543 45521 95721 29719 58320 704686
Mai 201840 89243 53821 81021 43718 27721 169805
Juni 201839 02345 20521 37222 73517 65122 756-
Juli 201846 90948 14523 02422 59323 45925 532425
August 201846 26948 26023 20622 10522 06425 926999
September 201844 04148 56124 04324 80519 62924 830369
Oktober 201855 11650 58627 77227 12726 60424 126739
November 201844 82742 38618 07918 79725 58822 5071 160
Desember 201843 99341 00517 14416 64726 68123 076168
Januar 201948 51642 67420 54319 78327 97422 159-
Februar 201941 38741 52718 27219 72322 60020 782515
Mars 201941 14839 79420 51820 40720 13618 222494
April 201937 67138 89220 70520 17516 78417 712182

Tabell 5 
Import av varer, varegrupper etter SITC

Import av varer, varegrupper etter SITC
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
April 2018April 2019April 2018 - April 2019Hittil i årApril 2018 - April 2019
April 2018April 2019
I alt63 53561 863-2,6233 437250 7957,4
Av dette:
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)47175259,72 0021 999-0,1
Import utenom skip og oljeplattformer63 06561 112-3,1231 435248 7967,5
 
0 Matvarer og levende dyr3 8464 0796,014 45416 03811,0
00 Levende dyr, utenom gruppe 03303725,47269-3,8
01 Kjøtt og kjøttvarer145135-7,0444437-1,7
02 Meierivarer og egg11713818,144249010,8
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr396344-13,11 7082 02118,3
04 Korn og kornvarer46856420,61 8162 36029,9
05 Grønnsaker og frukt1 1941 2071,14 3694 4652,2
06 Sukker, sukkervarer og honning1221241,546651310,1
07 Kaffe, te, kakao, krydderier28231310,81 1901 2484,9
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)6146587,12 1102 2848,2
09 Forskjellige matvarer47755716,81 8372 15217,2
 
1 Drikkevarer og tobakk85095712,72 8733 17610,5
11 Drikkevarer55362412,82 0142 1657,5
12 Tobakk og tobakksvarer29733412,38591 01117,7
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer3 4923 97413,815 15515 4261,8
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå24112,3716145,0
22 Oljefrø og oljeholdige frukter17222933,47237655,9
23 Rågummi131723,64845-7,0
24 Tømmer, trelast og kork42747010,01 5141 79918,9
25 Papirmasse og papiravfall4630-35,5181144-20,5
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd91017,44141-1,0
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler2843005,51 1551 2488,0
28 Malmer og avfall av metall2 1722 57718,610 39810 252-1,4
29 Animalske og vegetabilske råvarer366336-8,11 0881 1162,6
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm3 8733 514-9,314 28415 4007,8
32 Kull, koks og briketter16526661,474789419,6
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter3 1612 726-13,811 80811 681-1,1
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte2 2241 969-11,56 7807 82315,4
34 Gass, naturlig og tilvirket8855-38,4476386-19,0
342 Flytende propan og butan8552-38,9455313-31,2
35 Elektrisk strøm4594671,81 2522 43994,8
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks6897265,32 0492 1555,2
41 Dyrefett og -oljer436336-23,09039424,3
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert23337460,41 0821 1516,4
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet1916-17,76462-3,0
 
5 Kjemiske produkter5 7955 8941,723 01124 1294,9
51 Organiske kjemiske produkter6496632,13 0772 977-3,3
52 Uorganiske kjemiske produkter4264352,11 7471 8073,4
53 Farge- og garvestoffer3213220,41 1781 2687,7
54 Medisiner, farmasøytiske produkter1 5661 6475,26 3336 5844,0
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter678634-6,52 6152 517-3,7
56 Kunstgjødsel22426719,29551 08713,9
57 Plastråstoffer449422-6,21 7291 7682,2
58 Plast, halvfabrikata605578-4,52 0162 1707,7
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt8789275,63 3613 95217,6
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale13 7097 944-42,142 41538 300-9,7
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn5031-37,3196162-17,4
62 Varer av gummi, i.e.n.4274566,81 7101 88910,4
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)687612-10,92 5332 6524,7
64 Papir, papp og varer derav654610-6,72 5572 6122,1
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer733724-1,22 7082 9288,1
66 Varer av ikke-metalliske mineraler810777-4,03 1353 2925,0
67 Jern og stål1 9551 526-21,96 3736 256-1,8
68 Metaller, unntatt jern og stål1 098784-28,63 8783 216-17,1
69 Varer av metaller, i.e.n.7 2962 423-66,819 32615 294-20,9
 
7 Maskiner og transportmidler22 91626 43815,486 275100 66916,7
71 Kraftmaskiner og -utstyr9404 220349,14 74411 563143,7
72 Maskiner for spesielle industrier2 6812 7863,99 0769 7737,7
73 Metallbearbeidingsmaskiner202144-28,85946468,9
74 Andre industrimaskiner og -utstyr3 1323 2975,310 88013 21621,5
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr1 4971 412-5,75 9246 0321,8
76 Telekommunikasjonsapparater1 8671 8961,67 5758 43411,3
77 Elektriske maskiner og apparater3 0693 1793,611 72112 93910,4
78 Kjøretøyer for veg7 6057 500-1,427 25231 57215,9
781 Biler og andre motorkjøretøyer hovedsakelig konstruert for transport av personer4 5604 069-10,817 15119 28912,5
79 Andre transportmidler1 9232 0044,28 5106 494-23,7
 
8 Forskjellige ferdigvarer8 2558 240-0,232 55535 1287,9
81 Prefabrikerte bygninger752678-9,82 8553 17711,3
82 Møbler og deler1 3531 4104,25 3155 85110,1
83 Reiseeffekter, vesker og liknende12514415,55606169,8
84 Klær og tilbehør til klær1 6391 491-9,06 9277 1092,6
85 Fottøy471444-5,72 0082 1527,2
87 Vitenskapelige og tekniske instrument1 4641 6049,55 1776 02216,3
88 Fotografiske og optiske artikler, ur2462595,21 0011 0717,0
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.2 2062 2110,28 7119 1304,8
 
9 Andre varer og transaksjoner10998-10,43673752,0
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.0-.
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art334330,711412711,5
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler71-85,373-62,5
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)6954-22,8246245-0,4

Tabell 6 
Eksport av varer, varegrupper etter SITC

Eksport av varer, varegrupper etter SITC
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kronerEndring i prosent
April 2018April 2019April 2018 - April 2019Hittil i årApril 2018 - April 2019
April 2018April 2019
1Av konfidensialitetshensyn kan ikke varegruppe 56 publiseres separat, den er derfor slått sammen med varegruppe 59.
I alt79 77979 483-0,4322 918331 6922,7
Av dette:
Råolje (del av SITC 333)21 95720 705-5,784 88480 038-5,7
Naturgass (SITC 343)19 58316 784-14,385 48287 4942,4
Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)686182-73,52 0921 191-43,1
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)5632 288306,43 3312 906-12,8
Fastlandseksport36 99239 5236,8147 130160 0638,8
 
0 Matvarer og levende dyr8 3179 26811,432 95436 0849,5
00 Levende dyr, utenom gruppe 0383-59,71917-7,6
01 Kjøtt og kjøttvarer21223,484851,2
02 Meierivarer og egg7464-13,42702866,0
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr7 6828 62512,330 85133 6139,0
04 Korn og kornvarer323715,713417934,1
05 Grønnsaker og frukt1914-25,46657-14,2
06 Sukker, sukkervarer og honning87-9,1192215,8
07 Kaffe, te, kakao, krydderier3029-3,812814816,2
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)28331310,89181 09219,0
09 Forskjellige matvarer162154-4,646758425,2
 
1 Drikkevarer og tobakk83919,13023020,1
11 Drikkevarer819111,82983000,9
12 Tobakk og tobakksvarer20-99,542-57,1
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer1 6121 6110,05 9056 50110,1
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå4741-13,126735633,3
22 Oljefrø og oljeholdige frukter0182,422-13,4
23 Rågummi64-36,516160,1
24 Tømmer, trelast og kork362336-7,21 3081 4309,3
25 Papirmasse og papiravfall247240-2,8991944-4,7
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd22222,179835,7
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler33338515,71 2521 47017,4
28 Malmer og avfall av metall552547-1,11 8172 06213,5
29 Animalske og vegetabilske råvarer4336-14,9173139-19,7
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm49 37645 688-7,5201 036195 864-2,6
32 Kull, koks og briketter10-85,9331-98,4
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter27 68026 669-3,7106 355100 009-6,0
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte4 9995 72414,519 16718 534-3,3
34 Gass, naturlig og tilvirket21 48318 774-12,692 80294 5191,9
342 Flytende propan og butan1 6601 6710,76 3466 105-3,8
35 Elektrisk strøm21224415,11 8461 335-27,7
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks16418411,772485317,8
41 Dyrefett og -oljer78791,13693998,2
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert4324-42,815718014,6
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet448183,219827438,2
 
5 Kjemiske produkter4 9104 730-3,719 48220 4124,8
51 Organiske kjemiske produkter1 2581 239-1,65 2325 5295,7
52 Uorganiske kjemiske produkter740692-6,52 9292 723-7,0
53 Farge- og garvestoffer178151-15,2670661-1,3
54 Medisiner, farmasøytiske produkter634411-35,22 5782 223-13,8
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter1241294,150957813,6
56 Kunstgjødsel1::::::
57 Plastråstoffer491485-1,11 9852 0332,4
58 Plast, halvfabrikata21299-53,1539453-15,8
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt1 2731 52519,85 0426 21123,2
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale7 0867 2462,227 33629 2897,1
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn65-14,92825-13,5
62 Varer av gummi, i.e.n.57617,7224220-1,7
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)141134-4,85796013,7
64 Papir, papp og varer derav4644721,71 7811 9358,7
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer143122-14,7571570-0,2
66 Varer av ikke-metalliske mineraler1371476,851361419,5
67 Jern og stål1 3541 54714,34 9265 3208,0
68 Metaller, unntatt jern og stål4 0714 1261,316 08917 2477,2
69 Varer av metaller, i.e.n.713632-11,42 6242 7575,1
 
7 Maskiner og transportmidler6 0988 74943,526 90933 83525,7
71 Kraftmaskiner og -utstyr48672448,92 3083 84666,6
72 Maskiner for spesielle industrier958842-12,13 6633 7301,8
73 Metallbearbeidingsmaskiner414918,417420115,6
74 Andre industrimaskiner og -utstyr1 2611 244-1,34 7965 78920,7
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr20428941,68531 04322,4
76 Telekommunikasjonsapparater4975367,72 2901 986-13,3
77 Elektriske maskiner og apparater9151 24936,54 4846 68549,1
78 Kjøretøyer for veg65476316,72 6393 17020,1
79 Andre transportmidler1 0803 052182,55 7027 38429,5
 
8 Forskjellige ferdigvarer2 0741 862-10,27 9838 3004,0
81 Prefabrikerte bygninger133100-24,9520466-10,3
82 Møbler og deler242194-19,8981967-1,5
83 Reiseeffekter, vesker og liknende111862,9335668,3
84 Klær og tilbehør til klær6363-0,42702907,4
85 Fottøy161811,7547844,4
87 Vitenskapelige og tekniske instrument910876-3,83 0803 86325,4
88 Fotografiske og optiske artikler, ur202313,0758917,9
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.679571-15,92 9692 491-16,1
 
9 Andre varer og transaksjoner5954-7,3287253-11,9
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00.00.
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art20-93,490-96,5
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler00-64,311-20,3
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)5754-4,6277252-9,2

Tabell 7 
Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og land.

Import og eksport av varer, etter handelsområder, verdensdeler og land.
ImportEksport
Millioner kroner - hittil i årEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
April 2018April 2019April 2018April 2019
I alt233 437250 7957,4322 918331 6922,7
 
Handelsområder
Norden48 19852 7639,543 96740 672-7,5
EFTA3 5303 365-4,72 7632 519-8,8
EU140 569154 4609,9264 187271 1542,6
OECD181 452198 1479,2290 220298 0752,7
Utviklingsland41 41543 8936,025 04126 8237,1
MUL - minst utviklede land1 3771 81932,13 136777-75,2
 
Verdensdeler og land
Europa153 041167 0259,1271 240278 0412,5
Belgia3 4403 7188,117 54516 264-7,3
Danmark13 16516 61726,217 16314 606-14,9
Estland1 7232 11022,5532483-9,2
Finland5 2095 84812,34 6863 043-35,1
Frankrike7 2027 6926,819 93821 5798,2
Hellas29639734,134257668,4
Irland1 7721 543-12,93 2162 461-23,5
Island826670-18,91 8571 483-20,1
Italia8 2827 309-11,72 8794 33650,6
Litauen2 5632 96315,61 9821 624-18,1
Nederland8 2649 26812,133 66734 4792,4
Polen7 51010 04133,77 6328 0024,8
Portugal9201 06215,41 6261 85514,1
Romania9101 16928,5356353-0,8
Russland5 5835 8434,773387919,9
Slovakia1 0711 1113,714017122,1
Spania4 8965 50812,54 5877 13955,6
Storbritannia11 59312 81910,676 10973 938-2,9
Sveits2 6852 676-0,39051 03314,1
Sverige28 64229 2692,220 05721 3826,6
Tsjekkia2 7452 625-4,46877204,8
Tyrkia2 4362 4902,22 1832 42811,2
Tyskland25 44226 9165,849 34255 92913,3
Ungarn9139686,0285243-14,7
Østerrike1 8533 18772,06241 01362,3
Andre land i Europa3 1003 2063,42 1672 022-6,7
 
Asia50 52049 020-3,024 26425 8646,6
Hong Kong514292-43,26527169,8
India1 5411 71411,274986715,8
Japan4 8224 550-5,63 1823 64514,6
Kina21 70723 5338,46 9107 4618,0
Malaysia1 863951-49,0628625-0,5
Singapore9061 06717,81 6122 54858,1
Sør-Korea12 4919 085-27,33 1453 047-3,1
Taiwan1 3741 63018,671782815,5
Thailand1 0581 1064,59181 01810,9
Vietnam1 5652 03329,95465999,7
Andre land i Asia2 6793 05914,25 2054 510-13,4
 
Nord- og Mellom-Amerika21 56125 85019,917 13015 994-6,6
Canada6 2734 715-24,82 7742 083-24,9
USA14 01019 40338,513 51913 001-3,8
Andre land i Nord- og Mellom-Amerika1 2781 73235,5837910-82,5
 
Sør-Amerika4 7724 688-1,81 7792 07416,6
Brasil3 4302 952-13,91 1391 38321,4
Chile29742242,129539032,2
Peru35254655,16321-66,7
Andre land i Sør-Amerika69376810,8282280-0,7
 
Afrika2 9573 30411,77 6389 08118,9
Angola114249118,427366-75,8
Botswana435118,60-.
Sør-Afrika1 0241 023-0,140646113,5
Andre land i Afrika1 7761 98111,56 9598 55422,9
 
Oseania58690955,1867638-26,4
Australia50680258,5653503-23,0
New Zealand7610538,28911529,2
Andre land i Oseania42-50,012520-84,0

Tabell 8 
Import og eksport av varer (import utenom skip og oljeplattformer og fastlandseksport), etter handelsområder, verdensdeler og land.

Import og eksport av varer (import utenom skip og oljeplattformer og fastlandseksport), etter handelsområder, verdensdeler og land.
Import utenom skip og oljeplattformerFastlandseksport
Millioner kroner - hittil i årEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
April 2018April 2019April 2018April 2019
I alt231 435248 7967,5147 130160 0638,8
 
Handelsområder
Norden48 17052 4408,928 66030 3345,8
EFTA3 5303 359-4,82 7632 519-8,8
EU140 333154 2179,996 753103 0996,6
OECD180 020196 2489,0118 376127 3767,6
Utviklingsland40 68443 5837,121 42726 57024,0
MUL - minst utviklede land1 3771 81932,13 136777-75,2
 
Verdensdeler og land
Europa152 390166 3669,2103 353109 9646,4
Belgia3 4403 7188,15 7065 357-6,1
Danmark13 16516 40024,69 16210 87018,6
Estland1 7232 11022,5532483-9,2
Finland5 1815 84812,92 6722 521-5,7
Frankrike7 2027 6926,85 0985 4977,8
Hellas29639734,134240618,7
Irland1 7721 543-12,91 5191 78117,2
Island826664-19,61 8571 483-20,1
Italia8 2827 288-12,02 8793 1529,5
Litauen2 5632 95815,41 3621 62419,2
Nederland8 2279 26812,717 03115 549-8,7
Polen7 51010 04133,75 8746 3017,3
Portugal9201 06215,41 6261 540-5,3
Romania9101 16928,5356353-0,8
Russland5 5835 8434,768785824,9
Slovakia1 0711 1113,714017122,1
Spania4 8965 50812,53 4034 36128,2
Storbritannia11 46012 81911,912 11913 87314,5
Sveits2 6852 676-0,39051 03314,1
Sverige28 64229 2692,214 76515 3023,6
Tsjekkia2 7452 625-4,46877204,8
Tyrkia2 0212 1807,91 7762 42836,7
Tyskland25 40426 9166,09 80611 02412,4
Ungarn9139686,0285243-14,7
Østerrike1 8533 18772,06241 01362,3
Andre land i Europa3 1003 1060,22 1402 021-5,6
 
Asia49 16947 680-3,021 01025 31420,5
Hong Kong26129211,96096120,5
India1 5411 71411,274986715,8
Japan4 8224 550-5,63 1823 64514,6
Kina21 39123 53310,05 4727 46136,3
Malaysia1 863951-49,0628625-0,5
Singapore9061 06717,81 6122 47053,2
Sør-Korea11 7107 745-33,92 3713 04528,4
Taiwan1 3741 63018,671782815,5
Thailand1 0581 1064,57161 01842,2
Vietnam1 5652 03329,95465999,7
Andre land i Asia2 6783 05914,24 4084 144-6,0
 
Nord- og Mellom-Amerika21 56125 85019,913 25313 3530,8
Canada6 2734 715-24,81 0741 37828,3
USA14 01019 40338,511 34211 065-2,4
Andre land i Nord- og Mellom-Amerika1 2781 73235,58379108,7
 
Sør-Amerika4 7724 688-1,81 7791 8926,4
Brasil3 4302 952-13,91 1391 30914,9
Chile29742242,1295282-4,4
Peru35254655,16321-66,7
Andre land i Sør-Amerika69376810,8282280-0,7
 
Afrika2 9573 30411,76 9778 90227,6
Angola114249118,427366-75,8
Botswana435118,60-.
Sør-Afrika1 0241 023-0,121828229,4
Andre land i Afrika1 7761 98111,56 4868 55431,9
 
Oseania58690955,1758638-15,8
Australia50680258,5653503-23,0
New Zealand7610538,28911529,2
Andre land i Oseania42-50,0162025,0

Tabell 9 
Import av varer fra utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Import av varer fra utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Hittil i år
April 2019
Total importMatvarer og levende dyrDrikkevarer og tobakkRåvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstofferBrenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strømAnimalske og vegetabilske oljer, fett og voksKjemiske produkterBearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materialeMaskiner og transportmidlerForskjellige ferdigvarerAndre varer og transaksjoner
I alt250 79516 0383 17615 42615 4002 15524 12938 300100 66935 128375
 
EU (inkl. Norden)154 46010 2122 8756 05110 67667317 60623 94763 70318 359357
Norden52 7633 4458183 0396 9874874 6098 85018 1246 067339
Utviklingsland43 8933 428694 4495096751 1824 60216 39612 56715
Russland5 84376944731 7025766401 57237690
India1 714353019002584461774580
Japan4 5503036101901 0102 9523580
Kina23 53331204051345572 98511 6177 6364
Singapore1 067507800409872362510
Sør-Korea9 08515022331375 4663 351890
USA19 403373751062 319402 50371311 0412 2301
Canada4 7159443 5511830116345881460
Brasil2 95281701 857250836877213
Sør-Afrika1 0232201856300102817148

Tabell 10 
Eksport av varer til utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Eksport av varer til utvalgte handelsområder og land, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
Hittil i år
April 2019
Total eksportMatvarer og levende dyrDrikkevarer og tobakkRåvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstofferBrenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strømAnimalske og vegetabilske oljer, fett og voksKjemiske produkterBearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materialeMaskiner og transportmidlerForskjellige ferdigvarerAndre varer og transaksjoner
I alt331 69236 0843026 501195 86485320 41229 28933 8358 300253
 
EU (inkl. Norden)271 15423 7391745 474183 03548611 48423 42318 5184 80220
Norden40 6726 061971 91615 6981653 2675 8195 6711 9780
Utviklingsland26 8235 211166595 6591025 9761 7766 6008230
Russland879491510282234419410
India867701230033030481230
Japan3 6451 3161477745402518497840
Kina7 4611 582112881113 3404791 4792680
Singapore2 548226121 09911061557981590
Sør-Korea3 0479620200141375471 0183470
USA13 0012 403681172 9251721 4351 7812 8141 2890
Canada2 0832321118558742205551270
Brasil1 3834161417413271782431010
Sør-Afrika461880017912517136140

Tabell 11 
Fastlandseksport etter produksjonsfylke.

Fastlandseksport etter produksjonsfylke.1
Millioner kronerEndring i prosentMillioner kroner - hittil i årEndring i prosent
April 2018April 2019April 2018 - April 2019Hittil i årApril 2018 - April 2019
April 2018April 2019
1Med produksjonsfylke forstås det fylke der verdiskapningen er størst. I de situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, oppgis at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
Hele landet36 99239 5236,8147 130160 0638,8
 
Produksjonsfylke
Østfold1 1671 2033,15 4575 8968,0
Akershus5815921,92 0013 34867,3
Oslo639579-9,42 5222 6053,3
Hedmark4004287,01 4891 70414,4
Oppland733670-8,62 8172 619-7,0
Buskerud81393014,43 8433 9001,5
Vestfold1 7272 23929,67 7578 0113,3
Telemark1 9132 0456,97 5608 1047,2
Aust-Agder2542716,71 1401 091-4,3
Vest-Agder2 7222 8474,610 21911 54713,0
Rogaland3 4143 6456,813 41614 5038,1
Hordaland7 3467 5622,927 24925 743-5,5
Sogn og Fjordane1 043946-9,34 5034 6854,0
Møre og Romsdal2 9642 950-0,512 67215 70824,0
Trøndelag2 2702 159.8 6378 577.
Sør-Trøndelag (-2017)......
Nord-Trøndelag (-2017)......
Nordland2 1412 87634,39 0439 97010,3
Troms - Romsa8979768,83 2933 76714,4
Finnmark - Finnmárku54576740,72 3782 81218,3
Svalbard00.320-100,0
Jan Mayen--.--.
Norske varer med opprinnelse fra flere fylker9941 12613,35 0555 3676,2
Reeksport av varer produsert i utlandet3 3463 99319,312 99417 02131,0
Uoppgitt fylke1 0827203 0533 0851,0

Tabell 12 
Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter SITC. Millioner kroner

Fastlandseksport etter produksjonsfylke, varegrupper etter SITC. Millioner kroner
April 2019
Total fastlandseksportFordeling etter SITC
Matvarer, drikkevarer, tobakkFisk (undergruppe 03 av SITC 0)Råvarer, unntatt brenselsstofferBrenselsstofferBearbeidde varer, unntatt matvarer, drikkevarer, tobakk
1Med produksjonsfylke forstås det fylke der verdiskapningen er størst. I de situasjoner hvor eksporten består av en blanding av varer fra flere fylker og hvor produksjonsfylket er vanskelig å fastslå, oppgis at varene har sin opprinnelse fra flere fylker. Øker en importert innsatsvare sin verdi til over det dobbelte, regnes varen som norsk produksjon. I motsatt fall anses det som eksport av vare produsert i utlandet.
2Nord-Trøndelag og Sør-Trøndelag er slått sammen til ett fylke fra og med 1.januar 2018.
3Teksten er endret fra og med publiseringen av tall for mars 2017. Direkte transitt var feil å ha med.
Hele landet39 5239 3598 6251 7958 01720 353
 
Produksjonsfylke1
Østfold1 2038351882930
Akershus5929614210474
Oslo579574260496
Hedmark4281012020216
Oppland67071160647
Buskerud93020300897
Vestfold2 23981691 409752
Telemark2 04519062261 939
Aust-Agder27136026-209
Vest-Agder2 84716920-2 812
Rogaland3 6456455331891 5071 304
Hordaland7 5621 1471 1222214 6851 509
Sogn og Fjordane94637335130-543
Møre og Romsdal2 9501 5901 55715301 207
Trøndelag22 1591 4671 388770615
Sør-Trøndelag (-2017)......
Nord-Trøndelag (-2017)......
Nordland2 8761 5391 50697-1 240
Troms - Romsa9768928906-77
Finnmark - Finnmárku767591590371354
Svalbard00----
Jan Mayen------
Norske varer med opprinnelse fra flere fylker1 12660454520124476
Reeksport av varer produsert i utlandet33 9935969533 835
Uoppgitt fylke720119101274570

Tabell 13 
Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for import , varegrupper etter SITC

Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for import , varegrupper etter SITC1
Nye tallEndring fra forrige publiseringEndring fra første gangs publisering
Millioner kronerProsentProsent
Måleperiode hittil i år
Mars 2019
1Revisjon siden første publisering: summen av månedstallene («hittil i år») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene slik de var første gang de ble publisert. Revisjon siden forrige publisering: summen av månedstallene («hittil i året») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene («hittil i året») slik de forelå ved forrige publisering av oppdaterte tall for den aktuelle perioden. Ved forrige publisering var tallene for måneder forut for måneden angitt i tabellhodet allerede revidert et antall ganger (se omtale av revisjonspraksisen i «om statistikken»). Den normale utviklingen er størst revisjoner fra første publiseringsmåned – og mindre endringer utover i året. Dette illustreres i denne tabellen ved at prosentvis endring i «endring fra første gangs publisering» normalt er høyere enn i «endring fra forrige publisering».
I alt188 9320,30,9
Av dette:
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793) publisering1 24733,1144,7
Import utenom skip og oljeplattformer publisering187 6850,20,5
 
0 Matvarer og levende dyr11 9600,0-0,1
00 Levende dyr, utenom gruppe 0332-0,1-0,1
01 Kjøtt og kjøttvarer3010,20,2
02 Meierivarer og egg3520,00,0
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr1 6770,0-0,1
04 Korn og kornvarer1 7950,0-0,5
05 Grønnsaker og frukt3 258-0,1-0,1
06 Sukker, sukkervarer og honning3891,11,1
07 Kaffe, te, kakao, krydderier9350,0-0,1
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)1 6260,00,0
09 Forskjellige matvarer1 595-0,1-0,1
 
1 Drikkevarer og tobakk2 2180,00,0
11 Drikkevarer1 5410,10,1
12 Tobakk og tobakksvarer6780,00,0
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer11 452-0,1-0,1
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå120,00,0
22 Oljefrø og oljeholdige frukter5360,00,0
23 Rågummi280,00,0
24 Tømmer, trelast og kork1 329-0,2-0,3
25 Papirmasse og papiravfall1140,00,0
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd300,0-2,8
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler9480,0-0,4
28 Malmer og avfall av metall7 674-0,1-0,1
29 Animalske og vegetabilske råvarer7800,00,0
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm11 8865,112,1
32 Kull, koks og briketter6280,00,0
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter8 9546,816,4
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte5 8540,00,0
34 Gass, naturlig og tilvirket3310,06,6
342 Flytende propan og butan2610,00,0
35 Elektrisk strøm1 9720,00,0
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks1 4290,00,0
41 Dyrefett og -oljer6060,00,0
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert7770,00,0
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet46-0,1-0,1
 
5 Kjemiske produkter18 2340,0-0,1
51 Organiske kjemiske produkter2 314-0,2-0,2
52 Uorganiske kjemiske produkter1 3720,0-0,1
53 Farge- og garvestoffer946-0,1-0,1
54 Medisiner, farmasøytiske produkter4 9360,0-0,1
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter1 8830,00,0
56 Kunstgjødsel8200,00,0
57 Plastråstoffer1 3460,00,0
58 Plast, halvfabrikata1 592-0,1-0,2
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt3 0240,00,1
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale30 3560,0-0,1
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn1310,00,0
62 Varer av gummi, i.e.n.1 4330,10,1
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)2 040-0,1-0,5
64 Papir, papp og varer derav2 0020,0-0,1
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer2 2040,10,1
66 Varer av ikke-metalliske mineraler2 514-0,2-0,2
67 Jern og stål4 730-0,2-0,4
68 Metaller, unntatt jern og stål2 4330,0-0,3
69 Varer av metaller, i.e.n.12 8700,00,0
 
7 Maskiner og transportmidler74 2310,20,7
71 Kraftmaskiner og -utstyr7 343-3,3-3,2
72 Maskiner for spesielle industrier6 9860,0-0,1
73 Metallbearbeidingsmaskiner502-0,3-0,3
74 Andre industrimaskiner og -utstyr9 9190,2-0,1
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr4 620-0,1-0,2
76 Telekommunikasjonsapparater6 5380,00,0
77 Elektriske maskiner og apparater9 7600,0-0,2
78 Kjøretøyer for veg24 0720,00,0
79 Andre transportmidler4 4899,121,7
 
8 Forskjellige ferdigvarer26 888-0,1-0,3
81 Prefabrikerte bygninger2 498-0,4-0,9
82 Møbler og deler4 442-0,1-0,1
83 Reiseeffekter, vesker og liknende472-0,3-0,3
84 Klær og tilbehør til klær5 6180,0-0,1
85 Fottøy1 7090,00,0
87 Vitenskapelige og tekniske instrument4 418-0,2-0,5
88 Fotografiske og optiske artikler, ur8120,00,0
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.6 9190,0-0,2
 
9 Andre varer og transaksjoner277-1,6-1,6
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,00,0
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art840,00,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler20,00,0
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)191-2,4-2,4

Tabell 14 
Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for eksport , varegrupper etter SITC

Revisjon av foreløpige månedstall hittil i år for eksport , varegrupper etter SITC1
Nye tallEndring fra forrige publiseringEndring fra første gangs publisering
Millioner kronerProsentProsent
Måleperiode hittil i år
Mars 2019
1Revisjon siden første publisering: summen av månedstallene («hittil i år») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene slik de var første gang de ble publisert. Revisjon siden forrige publisering: summen av månedstallene («hittil i året») slik de foreligger nå, sammenlignet med summen av månedstallene («hittil i året») slik de forelå ved forrige publisering av oppdaterte tall for den aktuelle perioden. Ved forrige publisering var tallene for måneder forut for måneden angitt i tabellhodet allerede revidert et antall ganger (se omtale av revisjonspraksisen i «om statistikken»). Den normale utviklingen er størst revisjoner fra første publiseringsmåned – og mindre endringer utover i året. Dette illustreres i denne tabellen ved at prosentvis endring i «endring fra første gangs publisering» normalt er høyere enn i «endring fra forrige publisering».
2Av konfidensialitetshensyn kan ikke varegruppe 56 publiseres separat, den er derfor slått sammen med varegruppe 59.
I alt252 2092,62,6
Av dette:
Råolje (del av SITC 333)59 3330,00,0
Naturgass (SITC 343)70 7109,99,9
Naturlige gasskondensater (del av SITC 333)1 0090,00,0
Skip og oljeplattformer (del av SITC 793)61841,6119,6
Fastlandseksport120 539-0,1-0,2
 
0 Matvarer og levende dyr26 8160,00,0
00 Levende dyr, utenom gruppe 03140,00,0
01 Kjøtt og kjøttvarer630,00,0
02 Meierivarer og egg2220,20,1
03 Fisk, krepsdyr, bløtdyr24 9880,00,0
04 Korn og kornvarer1420,0-0,2
05 Grønnsaker og frukt43-0,1-0,1
06 Sukker, sukkervarer og honning150,00,0
07 Kaffe, te, kakao, krydderier120-0,3-0,3
08 Dyrefor (unntatt umalt korn)779-0,1-0,1
09 Forskjellige matvarer4300,00,0
 
1 Drikkevarer og tobakk2110,00,0
11 Drikkevarer2090,00,0
12 Tobakk og tobakksvarer20,00,0
 
2 Råvarer (ikke spiselige), ekskl. brenselsstoffer4 8900,0-0,1
21 Huder, skinn og pelsskinn, rå3150,00,0
22 Oljefrø og oljeholdige frukter10,00,0
23 Rågummi120,00,0
24 Tømmer, trelast og kork1 0940,00,0
25 Papirmasse og papiravfall704-0,1-0,1
26 Tekstilfibrer, ikke spunnet el. vevd610,00,3
27 Rå gjødningsstoffer og rå mineraler1 0850,0-0,4
28 Malmer og avfall av metall1 5160,00,0
29 Animalske og vegetabilske råvarer1030,0-0,2
 
3 Brenselstoffer, smøreoljer, elektrisk strøm150 1764,44,4
32 Kull, koks og briketter00,00,0
33 Mineralolje og mineraloljeprodukter73 3400,00,1
334 Mineraloljeprodukter, raffinerte12 8100,00,3
34 Gass, naturlig og tilvirket75 7459,29,1
342 Flytende propan og butan4 4340,00,0
35 Elektrisk strøm1 0900,00,0
 
4 Animalske og vegetabilske oljer, fett og voks6690,00,0
41 Dyrefett og -oljer3210,00,0
42 Faste vegetabilske fett og oljer, raffinert eller fraksjonert1550,00,0
43 Animalske eller vegetabilske fett og oljer, bearbeidet193-0,10,0
 
5 Kjemiske produkter15 682-0,2-0,5
51 Organiske kjemiske produkter4 290-0,7-1,6
52 Uorganiske kjemiske produkter2 0320,00,0
53 Farge- og garvestoffer5100,00,0
54 Medisiner, farmasøytiske produkter1 8110,0-0,1
55 Flyktige oljer, rengjøringsprodukter4490,0-0,1
56 Kunstgjødsel2:::
57 Plastråstoffer1 5480,00,0
58 Plast, halvfabrikata354-1,1-1,1
59 Kjemiske produkter ikke ellers nevnt4 6870,0-0,2
 
6 Bearbeidde varer gruppert hovedsakelig etter materiale22 0432,92,8
61 Lær, lærvarer og beredte pelsskinn20-0,2-24,7
62 Varer av gummi, i.e.n.159-1,0-1,0
63 Varer av tre og kork(unntatt møbler)4660,0-0,1
64 Papir, papp og varer derav1 4630,00,0
65 Tekstilgarn, -stoffer og -varer448-0,1-0,1
66 Varer av ikke-metalliske mineraler4670,50,4
67 Jern og stål3 7740,0-0,1
68 Metaller, unntatt jern og stål13 1214,94,9
69 Varer av metaller, i.e.n.2 1260,0-0,1
 
7 Maskiner og transportmidler25 086-2,0-1,7
71 Kraftmaskiner og -utstyr3 122-11,9-12,2
72 Maskiner for spesielle industrier2 8880,0-0,3
73 Metallbearbeidingsmaskiner1520,0-1,4
74 Andre industrimaskiner og -utstyr4 544-0,1-0,4
75 Kontormaskiner, databehandlingsutstyr7540,10,0
76 Telekommunikasjonsapparater1 450-0,6-2,2
77 Elektriske maskiner og apparater5 436-0,1-0,1
78 Kjøretøyer for veg2 406-0,1-0,2
79 Andre transportmidler4 332-1,61,8
 
8 Forskjellige ferdigvarer6 4380,2-0,4
81 Prefabrikerte bygninger3670,00,0
82 Møbler og deler7730,00,0
83 Reiseeffekter, vesker og liknende370,00,5
84 Klær og tilbehør til klær2280,00,1
85 Fottøy610,0-0,1
87 Vitenskapelige og tekniske instrument2 9870,00,5
88 Fotografiske og optiske artikler, ur660,0-0,4
89 Forskjellige ferdige varer, i.e.n.1 9190,6-2,0
 
9 Andre varer og transaksjoner1980,00,0
91 Pakkepost ikke gruppert på vareslag00,00,0
93 Spesielle transaksjoner og varer ikke gruppert etter art00,00,0
96 Mynter (unntatt gullmynter) som ikke er lovlige betalingsmidler10,00,0
97 Gull, ikke -monetært (unntatt gullmalm og konsentrater)1980,00,0

Om statistikken

Utenrikshandelsstatistikken viser utviklingen i Norges handel med utlandet, målt i verdi og mengde. Den gir informasjon om totalimport og eksport samt landfordelt handel på ulike detaljeringsnivå.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Import og eksport
Import består hovedsakelig av utenlandskproduserte varer som føres inn til Norge. Dette kan også inkludere reimport av opprinnelige norskproduserte varer og bearbeidede varer.

Eksport består av innenlandskproduserte varer som sendes ut av Norge, altså fra Norges statistiske område slik det er definert i Omfanget av statistikken (se Produksjon). Her inkluderes også reeksport av opprinnelig utenlandskproduserte varer og bearbeidede varer.

Handelen med varer er basert på fysiske varebevegelser over landegrensene, men for enkelte varer som skip, oljeplattformer og fly skjer det ofte en handel uten at det forekommer en slik bevegelse. Import og eksport av slike varer bestemmes derfor etter skifte i nasjonaliteten til det økonomiske eierskapet. Dette måles ved kjøp, salg og finansielle leieavtaler (opplysninger om finansielle leieavtaler innhentes ikke for skip).

Fastlandseksport
Fra mars 2013 er "fastlandseksport" brukt om eksport av andre varer enn råolje, naturgass, naturlige gasskondensater, skip og oljeplattformer. "Fastlandseksport" erstattet begrepet "tradisjonelle varer", som ble brukt tidligere.

Land
Ved import benyttes avsender- og opprinnelsesland, og for eksport -  bestemmelsesland.

Avsenderland er det land fraktdokumentet (ved fortolling) viser som det første landet varen er sendt fra under samme handelstransaksjon mellom kjøper og selger.

Med opprinnelsesland menes, for råvarer, det land hvor varen er produsert. For ferdigvarer (bearbeidde og raffinerte varer) det land hvor varen har fått sin endelige form. Med bestemmelsesland menes det land som på eksporttidspunktet er det sist kjente mottakerland for varen.

For skip, fly og mobile oljeplattformer er opprinnelseslandet det landet som tidligere eide varen (økonomisk eierskap). Når det gjelder norskproduserte varer som er solgt til utlandet og senere kjøpt hjem, er opprinnelsesland oppgitt som det landet varene er returnert fra.

Statistisk landliste følger den internasjonale standarden ISO-3166.

Transportmåte
Transportmåte viser hvilke transportmiddel som er benyttet ved grensepassering ved import eller eksport av varer og følger Standard for klassifisering av transportmåte ved grensepassering.


Mengde
De fleste varers mengde oppgis i kilogram (vekt utenom emballasje), unntatt skip og strøm som måles i hhv. bruttotonn og kWh. For mange varer gis i tillegg informasjon om kvantum i annen mengdeenhet, som f.eks. stykk, fat, standardkubikkmeter, karat, liter, par etc.  Tolltariffen og Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen viser hvilke varer dette gjelder. Statistikk blir publisert i begge mengdeenheter. 

Statistisk verdi
Statistisk verdi er varens verdi ved passering av norsk grense. Toll, merverdi- og andre avgifter inngår ikke i den statistiske verdien.

Ved import skal verdien settes til CIF-type (Cost Insurance Freight). Det vil si varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med leveringen av varen frem til grensen, hovedsakelig transportomkostninger og forsikring. For eksport er det på samme måte - statistisk verdi settes lik varens verdi ved norsk grense inklusive de omkostninger som er forbundet med å transportere varen dit,  kalt FOB-type (Free On Board). CIF og FOB er to av flere leveringsbetingelser som inngår i Incoterms, en samling av  salgsklausuler brukt i internasjonal handel for avtaler mellom kjøper og selger om hvem som bærer kostnader med hensyn til  risiko (ansvar) og transport av varen til avtalt sted.

For råolje som eksporteres med skip direkte fra installasjon på norsk kontinentalsokkel, regnes verdien ved eksporttidspunktet. Når det gjelder råolje og naturgass som føres til utlandet gjennom rørledning, regnes den statistiske verdien ved passering ut fra norsk kontinentalsokkel. Verdien av transport over internasjonale farvann og inn til terminal i utlandet regnes som en tjenesteeksport og faller dermed inn under statistikken Utenrikshandel med tjenester.

Statistisk verdi for eksport og import av skip er overdragelsessum inklusive overtakelse av gjeld. For fisk norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense og direktelandet i utlandet, er statistisk verdi det som utbetales til fiskeren ved salg fra lager (fratrukket salgslagsavgift).

Produksjonsfylke
Er det fylket der varen er produsert. Hvis produksjonen foregår i flere fylker er produksjonsfylke bestemt til det fylket der verdiskapningen er størst.

Standard klassifikasjoner

Varegrupperinger

Statistikken er gruppert etter forskjellige vareklassifikasjoner ut fra ulike brukerbehov. Norske versjoner av de ulike internasjonale klassifikasjonene er tilgjengelige i SSBs database for standard klassifikasjoner, de internasjonale klassifikasjonene, samt korrespondansetabeller mellom de ulike klassifikasjonene, finnes på FN og Eurostat sine nettsider.            

I det vesentligste bygger statistikken på opplysninger fra tollvesenets innførsels- og utførselsdeklarasjoner. Tall for  eksport av olje, gass og kull, skip, oljeplattformer og fly samt eksport av fisk landet i  utlandet fra norske fartøyer, mottas fra andre kilder. Alle grunndata er, uansett kilde, klassifisert etter tolltariffen.

Tolltariffen er en 8-sifret kode der de 6 første sifrene tilsvarer det internasjonale harmoniserte system (HS) som er utviklet av Den internasjonale tollunionen. De 2 siste sifrene er opprettet for nasjonale formål. Tolltariffen deler inn varene etter materialets art  og består av til sammen mer enn 7 000 varenumre. SSB bruker tolltariffen som basis for Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen.

Ved publisering av utenrikshandelstall benyttes i stor grad FNs International Standard for Trade Classification  - SITC, som grupperer handelstallene etter varens materiale og bearbeidingsnivå (råvarer, halvfabrikata og ferdigvarer). SITC-koden består av 5 siffer. SSB publiserer import- og eksporttall landfordelt etter 2-sifret SITC-kode samt verditall, uten landfordeling, etter 3-sifret kode.

Andre varegrupperingen som brukes er BEC (Broad Economic Categories), FNs standard for gruppering av varer etter anvendelsesområde samt EU-standarden CPA (Classification of Products by Activity),  der de 4 første sifrene samsvarer med de tilsvarende posisjonene i Standard for næringsgruppering (NACE). Utenrikshandelsdata gruppert etter CPA viser varens næringstilknytning, ikke de enkelte næringers import og eksport av varer. 

Landgruppering
Standard for landkoder utenrikshandel følger ISO-3166. EU-landene benytter samme gruppering, bortsett fra noen avvik av mindre betydning.

I publiseringen av handelstall brukes disse landgrupperingene:

Norden - Norges handel med Sverige, Danmark, Grønland, Færøyene, Finland, Åland og Island.
EFTA - Norges handel med Island, Sveits og Liechtenstein.
EU – Oversikt over medlemsland over tid, se EUs nettsider.
OECD - Oversikt over medlemsland over tid, se OECDs nettsider

Utviklingsland - fra og med 2007 er OECDs DAC-liste (Development Assistance Committee) brukt for definisjon av land som til enhver tid er godkjent som mottakere av offisiell utviklingshjelp. Ut fra denne har FN definert en gruppe Least Developed Countries, Minst Utviklede Land -  MUL, som også brukes som inndeling i utenrikshandelsstatistikken.
(Før 2007 var følgende land definert som utviklingsland i den norske handelsstatistikken: Bosnia-Hercegovina, Jugoslavia (Serbia og Montenegro), Kroatia, Makedonia, Malta, Slovenia;  Afrika unntatt Sør-Afrika;  Asia unntatt Japan; Nord- og Sør-Amerika unntatt USA, Canada og Grønland; Oceania unntatt Australia og New Zealand).

Tidligere Comecon Grupperingen er brukt til og med 2011 og besto (i handelsstatistikken) kun av europeiske Comecon-land: Armenia, Aserbajdsjan, Bulgaria, Estland, Georgia, Hviterussland, Kasakhstan, Kirgisistan, Latvia, Litauen, Moldova, Polen, Romania, Russland, Slovakia, Tsjekkia, Tadsjikistan, Turkmenistan, Ukraina, Ungarn, Usbekistan.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for utenrikshandelstatistikk

Regionalt nivå

Statistikk over import og eksport av varer publiseres på landnivå. Fastlandseksport av varer publiseres i tillegg etter produksjonsfylke.

Hyppighet og aktualitet

Månedsstatistikken frigis den 15. i måneden etter måleperioden, eller første påfølgende virkedag. Ved første gangs publisering er tallene for målemåneden foreløpige. Når statistikken for en ny måned publiseres vil samtidig tallene for de foregående månedene i samme år revideres. Se også punktet om Revisjon under Hyppighet og Aktualitet.

Internasjonal rapportering

Internasjonale organisasjoner som EUs statistiske kontor (Eurostat), De forente nasjoner (FN), Verdens handelsorganisasjon (WTO) med flere, mottar data ved hver publisering.

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Rådata og reviderte mikrodata er lagret i henhold til SSB sin standard for arkivering av filer (DataDok).

Bakgrunn

Formål og historie

Formålet med statistikken over utenrikshandel med varer er å gi en oversikt over varestrømmene mellom Norge og utlandet. Eksport og import av varer er sentrale størrelser i det samfunnsøkonomiske bildet, både for å beskrive strukturelle forhold i økonomien og for å overvåke konjunkturene. Månedsstatistikk over utenrikshandel med varer er publisert siden 1913 mens årsstatistikken går tilbake til 1835 (verditall ble først publisert i 1866).

Av vesentlige endringer i statistikken kan nevnes at vareinndelingen etter HS-nomenklaturen (Det Harmoniserte System), som ble tatt i bruk fra 1988, innebar en omfattende omlegging av inndelingen på detaljert nivå i forhold til den tidligere CCCN-nomenklaturen (Tollsamarbeidsrådets nomenklatur). Samtidig ble den tresifrede landkoden i CCCN erstattet med ISO-3166.

Statistikken finansieres i hovedsak over statsoppdraget, men baserer seg også i noe grad på markedsinntekter.

Brukere og bruksområder

Statistikken er bygd opp som en del av et nasjonalt og internasjonalt statistikksystem og benyttes i SSB ved utarbeiding av nasjonalregnskaps- og utenriksregnskapsstatistikken. Den skal også, så vidt mulig, dekke næringslivets behov for data til planlegging av produksjon, markedsføring og salg.

Statistikken er dessuten en viktig del av grunnlaget for prognose- og analysearbeid utført av ulike organisasjoner, offentlige myndigheter og forskningsinstitusjoner.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkalenderen. Dette er et av de viktigste prinsippene i SSB for å sikre likebehandling av brukerne.

Sammenheng med annen statistikk

Speilstatistikk

Innebærer en sammenligning mellom to eller flere lands statistikker hvor eksport av én vare fra ett land i prinsippet skal være lik import av samme vare i mottakerlandet.

I utgangspunktet vil det uansett være en viss verdiforskjell for en gitt vare. Dette fordi eksportlandet oppgir varens verdi ved egen grense (FOB-verdi) mens importlandet oppgir samme vares verdi inkludert frakt og forsikringskostnader fram til sin grense (CIF og FOB-verdi, se Definisjoner. Statistisk verdi).

Andre uoverensstemmelser kan også forekomme på tross av at det finnes internasjonale retningslinjer for hvordan utenrikshandelsstatistikken skal produseres som f.eks. ulik bruk av general- eller spesialhandel som avgrensning for statistikkområde, ulike metoder for innsamling og behandling av data, forskjellig praksis mht fastsetting av bestemmelses- og opprinnelsesland, tarifferings- og konfidensialitetspraksis, samt nasjonalt bestemte terskler for hva som skal tas med i statistikkgrunnlaget. I det norske grunnlaget har SSB, av praktiske hensyn, valgt å utelate tolldeklarerte varepartier under 1 000 kroner fra statistikken. Disse varene utgjør under én prosent av importen og omlag 0,04 prosent av eksporten. Myndighetene setter også verdigrenser for vareimport og -eksport som unntas tollbehandling (tolloven §§ 4-10 og 4-11).
Fra norsk side er det ofte behov for å sammenligne utenrikshandelsdata med motsvarende statistikk hos våre viktigste handelspartnere, for en stor del EU-land. I denne sammenheng er det viktig å ha kjennskap til hvilket regelverk som brukes hos den enkelte partner.

EUs statistiske kontor, Eurostat, publiserer utenrikshandelsdata for EU-land, samlet og enkeltvis. Her følges EUs regelverk, og utenrikshandel defineres som EUs handel med tredjeland. Dette fører til at tredjelands eksport til EU blir registrert i det første landet der varen krysser EUs grense. Ved videresending til bestemmelsesland i EU registreres varen som avsendt fra første mottaksland og det er frivillig, men anbefalt, at informasjonen om opprinnelsesland tas med videre ( Eurostat. User guide on European statistics on international trade in goods, 2015 ). Imidlertid publiserer flere EU-land i tillegg til data slik de fremkommer i Eurostats database ( Comext) også egen utenrikshandelsstatistikk etter nasjonalt regelverk. For informasjon om dette, se Eurostats årlige rapport: Quality report on international trade statistics.

 

Lovhjemmel

Statistikkloven §§ 2-1, 2-2 og 3-2

EØS-referanse

Rettsakter under EØS-avtalen omfatter forpliktelser etter EU-forordninger for datafangst og oversending av data til EU's statistiske kontor, Eurostat. De gjeldende er nevnt nedenfor.

Europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 av 6. mai 2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater og om oppheving av rådsforordning (EF) nr. 1172/95.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 92/2010 av 2. februar 2010 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater med hensyn til utveksling av opplysninger mellom tollmyndigheter og nasjonale statistikkmyndigheter, utarbeiding av statistikk og kvalitetsvurdering.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 113/2010 av 9. februar 2010 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestater med hensyn til handel som omfattes, fastsettelse av opplysninger, utarbeiding av handelsstatistikker etter virksomhetskjennetegn og fakturavaluta, samt særlige varer og varebevegelser.

Kommisjonsforordning (EU) nr. 1106/2012 av 27. november 2012 om gjennomføring av europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 471/2009 om fellesskapsstatistikk over handelen med tredjestatar, med omsyn til ajourføring av standarden for land- og territoriekodar.

Produksjon

Omfang

Statistisk område og økonomisk territorium

Omfanget av utenrikshandelsstatistikken er basert på internasjonale retningslinjer fra FNs statistiske kommisjon.

Den generelle anbefalingen er at statistikken skal omfatte varer som påvirker landets beholdning av materielle ressurser ved at varer går inn (import) eller ut (eksport) av landets økonomiske territorium. Et lands økonomiske territorium består av en juridisk dimensjon i tillegg til den geografiske og inkluderer dermed skip, fly og flytende oljeplattformer som er nasjonalt eid og underlagt landets lovgivning. Dette er varer som ikke nødvendigvis befinner seg innenfor landets geografiske område, men likevel regnes som en del av landets materielle ressurser. For denne varetypen vil et skifte i det økonomiske eierskapets nasjonalitet registreres som en vareførsel.

Det er to måter å avgrense statistikken på – generalhandel eller spesialhandel. Der et lands statistiske område sammenfaller med det økonomiske territoriet anbefaler FN at generalhandelsprinsippet blir brukt. Dette innebærer også at tidspunktet for import eller eksport registreres når varer ankommer eller forlater det økonomiske territoriet. Spesialhandelsprinsippet benyttes hvis det statistiske området kun dekker deler av det økonomiske territoriet. SSB følger, med noen unntak mht bruk av tollager, i all hovedsak generalhandelsprinsippet.

Det norske økonomiske territoriet består av Fastlands-Norge, Svalbard, Jan Mayen, Norges biland, territorialfarvann, inkludert luftrommet over, økonomiske sone, norsk del av kontinentalsokkelen, territoriale enklaver i utlandet (ambassader, konsulater, militære baser, forskningsstasjoner) samt norskeide skip, fly og flytende oljeplattformer.

Utenrikshandelsstatistikken er i all hovedsak basert på opplysninger fra tolldeklarasjoner. Det norske tollområdet dekker kun Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann. For import eller eksport som faller helt eller delvis utenfor tollvesenets virkeområde benyttes alternative kilder. SSB innhenter opplysninger direkte fra oppgavegivere og andre registre for å dekke handel med viktige varer til og fra de resterende deler av det økonomiske territoriet.

Følgende inngår i norsk statistisk område:

Fastlands-Norge og tilhørende territorialfarvann

Tolldeklarasjoner dekker fysiske varestrømmer som passerer tollgrensen. Inn- og utførsel som fritas fra ordinær deklareringsplikt omtales i tolloven §§ 4-10 og 4-11. Etter anbefalinger fra FN utelates enkelte varestrømmer fra statistikken. Dette gjelder blant annet handel med norske varer som går mellom tollområdet og andre deler av norsk økonomisk territorium. I den grad det er mulig blir også handel med utenlandske varer til og fra utenlandske enklaver, skip, fly og flytende oljeplattformer i Norge fjernet. For å skille ut denne type transaksjoner brukes informasjon fra prosedyrekoder som angis ved tolldeklarering. I all hovedsak, med noen unntak, jf. behandlingen av tollager, vil registreringstidspunktet for handelen være når varen passerer inn eller ut av tollområdet.

Det finnes fire typer tollager (se http://www.toll.no). På alminnelig lager og sentrallager kan ufortollede varer lagres i påvente av fortolling. Ved import vil uttaket fra tollager være tidspunktet som registreres i statistikken selv om varen ankom det økonomiske territoriet på et tidligere tidspunkt, ved innlegg på tollager. Dette medfører at den statistiske behandlingen av disse dataene følger spesialhandelsprinsippet. I praksis er imidlertid tidsdifferansen mellom innlegg og uttak fra lager vanligvis så liten at statistikken vurderes å være tilnærmet lik generalhandel. For taxfree- og bearbeidingslager er behandlingen identisk med generalhandel.

Svalbard og Jan Mayen

Import som går via fastlandet til Svalbard og Jan Mayen tolldeklareres. Informasjon om eksport av kull fraktet direkte fra Svalbard til utlandet innhentes fra oppgavegivere.

Norsk del av kontinentalsokkelen

Import via fastlandet til installasjoner og norskeide skip som operer på kontinentalsokkelen blir tolldeklarert og inngår i importstatistikken.

Tall for eksport av råolje og gass som leveres direkte fra kontinentalsokkelen er basert på opplysninger fra Oljedirektoratet og operatører.

Norskeide skip, fly og oljeplattformer

Eksport og import av skip, fly og flytende oljeplattformer innhentes fra norske skipsregistre og oppgavegivere. Data om eksport av norske varer (utenom bunkers) til utenlandske skip og fly i norske havner og flyplasser dekkes av tolldeklarasjoner.

Eksport av fisk fanget av norske fiskefartøyer utenfor norsk tollområde og som er direktelandet i utlandet, innhentes fra Fiskeridirektoratet.

 

Etter anbefalinger fra FN utelates handel med følgende varer:

• Varer i transitt, dvs. varer som er innom norsk økonomisk territorium men er bestemt for mottaker utenfor dette området

• Mellomhandel, dvs. varer som ikke er innom norsk økonomisk territorium, men leveres mellom to andre land

• Varer som fysisk krysser grensen, men defineres som tjenester (bl.a. avisabonnementer, reisegods, flyttegods)

• Innhold levert elektronisk (bl.a. e-bøker, nedlasting av spill etc.) defineres som en ren tjeneste

• Legale betalingsmidler, verdipapirer og monetært gull

• Vareprøver, gaver og reklamemateriell mm av mindre verdi

• Varer til reparasjon eller i retur etter reparasjon

• Varer i uforandret stand i retur til leverandør (reklamasjoner o.l.) samt returemballasje, erstatningsleveranser og gratis reparasjoner (garanti)

• Varer til midlertidig bruk, dvs. som skal returneres innen 12 måneder (utstilling, demonstrasjon, vitenskapelig bruk, lån, yrkesutstyr, transportmidler i internasjonal trafikk, containere, presse-, radio- og fjernsynsutstyr mm.)

• Eierskapsbytte av ikke-finansielle aktiva

• Varer som blir ødelagt på selve reisen til og fra norsk økonomisk territorium

• Satellitter og utskytingsutstyr flyttet til og sendt opp i andre land uten skifte av eierskap

• Varer som fungerer som transportmiddel (skip, fly, emballasje og lignende)

• Avfall og skrap uten kommersiell verdi

 

Datakilder og utvalg

I all hovedsak baserer statistikken seg på administrative oppgaver innhentet fra TVINN (TollVesenets INformasjonssystem med Næringslivet), et elektronisk system for utveksling av tolldeklarasjoner mellom næringslivet og det norske tollvesenet. En del data innhentes imidlertid fra andre kilder, se Datainnsamling.

Statistikk over utenrikshandel med varer er en fulltelling, med enkelte unntak, som nevnt under Produksjon. Omfang.

Datainnsamling, editering og beregninger

Datainnsamling

Mesteparten av dataene innhentes og overføres elektronisk fra tollvesenets TVINN-register til Statistisk sentralbyrå. Noen av dataene, som nevnes nedenfor, innhentes imidlertid særskilt.

Eksport av råolje og naturgass i gassform
Foreløpige og endelige tall for eksportert mengde av råolje og naturgass i gassform mottas via månedlige rapporter fra operatører og fra Oljedirektoratet. Priser hentes inn via ulike kilder avhengig av om det er råolje eller naturgass, og om det er foreløpige eller endelige tall.

Fra og med 2013 er utviklingen i gassprisene fra produsentprisindeksen (PPI) benyttet til beregning av foreløpige gasspriser for utenrikshandelen. Nivået det tas utgangspunkt i er bestemt ut fra siste registrerte pris. PPI henter tall for naturgass fra World Gas Intelligence (WGI).

Foreløpige oljepriser tar utgangspunkt i referanseprisen Brent Blend for den aktuelle måneden.

Endelige priser for råolje er beregnet ut fra kvartalsvise oversikter fra rettighetshaverne, samt informasjon fra Oljedirektoratet, Olje- og energidepartementet og operatør.

Naturgass, endelige priser er satt ut fra en kvartalsvis gjennomsnittspris basert på informasjon fra et utvalg av rettighetshavere og operatør.

På grunn av mangelfull informasjon om bestemmelsesland har SSB fra og med 2013 publisert landfordelt eksport av naturgass basert på rørledningenes landingspunkt.

Import og eksport av skip og flytende oljeplattformer
Datafangsten for skip er basert på løpende informasjon fra de norske skipsregistrene Norsk Ordinært Skipsregister (NOR) og Norsk Internasjonalt Skipsregister (NIS). Verdien på skipene innhentes fra henholdsvis importør eller eksportør.

For flytende oljeplattformer innhentes informasjonen fra de norske skipsregistrene og importør/eksportør.

Import og eksport av strøm
Månedlige oppgaver ble tidligere innhentet fra den nordiske kraftbørsen Nord Pool. Fra og med 2016 er disse opplysningene mottatt via TVINN.

Import og eksport av fly
Informasjon om fly hentes fra månedlige rapporter fra Statistiska Centralbyrån i Sverige og via TVINN.

Eksport av kull fra Svalbard
Oppgaver over eksport av kull fra Svalbard mottas månedlig fra eksportør.

Eksport av fisk norske fartøyer har fanget utenfor norsk tollgrense
Fra og med juli 2010 er tallene innhentet fra Fiskeridirektoratet (FDIR). Tidligere ble data mottatt via TVINN.

Editering av data

Opplysninger fra tolldeklarasjoner gjennomgår statistikkontroller (pris, mengde og land) i Tollvesenets deklareringssystem (TVINN). Kontrollene er fastlagt av Tollvesenet i samarbeid med SSB.

SSB kontrollerer data ved innlasting av data fra TVINN (automatiske omkodinger av variable). Deretter utføres manuelle validitets- og sannsynlighetskontroller. Førstnevnte er kontroll av absolutte feil, som for eksempel manglende transportkode, mens den andre kan være feil landkode eller en urimelig høy mengde eller verdi for et varenummer. Systemet tar sikte på å fange opp de mest alvorlige feilene i datagrunnlaget. Data som samles inn via andre kilder enn tollvesenet gjennomgår lignende kontroller.

Beregninger

Utenrikshandelstatistikken baserer seg på en fulltelling, men noen varer er utelatt, jfr. som er beskrevet under Produksjon. Omfang. Det er ikke behov for noen statistiske beregninger av de løpende tallene. Kun aggregeringer foretas  slik at  informasjonen kan publiseres på  en hensiktsmessig måte.

Sesongjustering

Sesongjusteringen, som brukes for utenrikshandelens månedlige verdi- og kvartalsvise volumserier, består av en prekorrigering av verdiene for den enkelte serie ved bruk av sesongjusteringsprogrammet X12- ARIMA. Programpakken, som er utviklet av US Bureau of the Census, er en av de mest kjente sesongjusteringsmetodene internasjonalt. Formålet med sesongjusterte tall er å få frem hva som er den egentlige økonomiske utviklingen, eliminert for forstyrrelser som skyldes sesongvariasjoner.

Det er to viktige korreksjoner: justering av verdiene for antall ukedager og sammensetningen av ukedager i hver måned. Dette kan være viktig, da det antagelig er slik at eksport og import fordeler seg ulikt gjennom uken. Det foretas med andre ord en virkedagskorrigering. Den andre viktige korreksjonen er påskekorreksjon, siden påsken kan falle i ulike måneder og ulike kvartaler fra et år til et annet. Vi regner med at både import og eksport påvirkes - både i uka før påske, i påskeuka og i uka etter påske. Det gjøres ingen spesielle korreksjoner for øvrige helligdager i året.

 

 

Konfidensialitet

Statistikklovens § 2-6 omhandler offentliggjøring av opplysninger. Kravene til konfidensialitet i utenrikshandel med varer praktiseres slik at det først er når bedriften/foretaket har en gyldig grunn for konfidensialitetsbehandling og de selv ber om dette, at tallene undertrykkes ved publisering. Dette kalles ”passiv undertrykking” og er i tråd med FNs anbefalinger. Metoden benyttes av de fleste land. Eksportør/importør kan kreve undertrykking når det er 3 eller færre bedrifter som importerer eller eksporterer varetypen, eventuelt når en bedrift har en markedsandel på over 90 prosent, eller dersom to bedrifter har en markedsandel på over 95 prosent.

Siden Norge har en del store dominerende produsenter på enkelte vareområder foretas en del undertrykking av opplysninger på eksportsiden. Mellom 5 – 10 prosent av fastlandseksporten er berørt av undertrykking. Det er langt mindre for importen, rundt 1 prosent. Noen vareområder er mer problematiske med hensyn til formidling og det må undertrykkes på svært aggregert nivå.

 

Sammenlignbarhet over tid og sted

Den sekssifrede vareinndelingen etter HS er over tid gjenstand for revisjoner på grunn av bl.a. teknologisk utvikling og endring i varespektrene i internasjonal handel. Normalt gjennomføres disse oppdateringene hvert 5. år. Den siste større HS-oppdateringen ble iverksatt 1. januar 2017. I tillegg foretas det årlig noen endringer i den nasjonale koden (de to siste sifrene). Disse revisjonene kan skape brudd i tidsseriene for enkelte varenummer. Detaljerte opplysninger om varenummerendringer finnes på nettsiden for den årlige Statistisk varefortegnelse for utenrikshandelen, samt at varefortegnelsen inneholder informasjon om gyldighetsår for de enkelte 8-sifrede varenumrene. FN har utarbeidet  korrespondansetabeller mellom de ulike utgavene av HS. Beskrivelser med lenker til de enkelte klassifikasjonene og korrespondansetabeller mellom ulike klassifikasjoner og utgaver av en klassifikasjon  er gitt under Definisjoner. Standard klassifikasjoner.

Varegruppering etter SITC  - Rev. 4 ble innført i januar 2007 og erstattet da den foregående SITC - Rev. 3 (1988-2006). Sammenligning av tall for årene før og etter 2007 kan være misvisende for enkelte av SITC-gruppene avhengig av verdistørrelsen for de SITC-varenumrene som endret varegruppetilhørighet.

2008-versjonen av CPA (Classification of Product by Activity) er benyttet for samtlige publiserte tabeller som grupperer import og eksport etter denne klassifikasjonen

Andre faktorer som kan påvirke sammenligning over tid er at statistikkgrunnlaaget for import og eksport av skip og oljeplattformer i 1991 ble utvidet til også å omfatte transaksjoner av fartøy under utenlandsk flagg med norskregistrert eierselskap.

Definisjonen av utviklingsland ble endret i 2007 og kan også ha påvirket nivået på tallene noe.

 

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Innsamlingsfeil i statistikkgrunnlaget kan oppstå ved at tolldeklarasjonen er mangelfull eller inneholder feil informasjon. Eksempler på dette kan være feil bruk av varenummer, landkoder og produksjonsfylke eller unøyaktige mengde- og verdiopplysninger.

Andre typer feil som forekommer kan skyldes forsinket oppdatering av datamaterialet mht handel med skip og oljeplattformer, manglende datagrunnlag for å kunne beregne midlertidig eksport for bearbeiding i utlandet eller import for bearbeiding i Norge, samt at reglene for fortolling av varer, som innebærer fritak fra deklareringsplikten for varer under en fastsatt verdi, fører til lavere tall totalt sett. Ved beregning av sesongjusterte tall utover vanlige sesongeffekter justeres det for at handelen fordeler seg ulikt over ukedagene og det tas hensyn til påskeeffekter. Utover dette gjøres det ikke noe spesielt og det kan dermed antas at de sesongjusterte desembertallene bør tolkes med forsiktighet på grunn av julehøytiden.

Frafallsfeil og utvalgsfeil er ikke relevant da utenrikshandelsstatistikken er en fulltelling.

 

 

Revisjon

Ved publisering av statistikk for en ny målemåned revideres samtidig tallene for de foregående månedene i samme år. Videre revideres tallene for alle månedene i året ytterligere to ganger: Første gang i mai påfølgende år (år t+1), før endelige tall publiseres i mai ett år senere (år t+2). Se tabell 12308 i statistikkbanken for mer om størrelsen på revisjonene.

På aggregert nivå vil forskjellen mellom foreløpige månedlige tall og reviderte tall som publiseres i mai år t+1 normalt være liten for import og fastlandseksport. På detaljert nivå og for enkeltmåneder kan revisjonene ha større betydning, relativt sett. For olje og gass kan det erfaringsmessig foretas større revisjoner, særlig knyttet til beregning av olje- og gasspriser. Revisjonene ved den endelige publiseringen i år t+2 vil normalt være av mindre betydning, men det kan unntaksvis avdekkes relativt betydningsfulle korreksjoner også i dette tidsperspektivet.

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB