370480
/transport-og-reiseliv/statistikker/flytrafikk/kvartal
370480
statistikk
2019-11-14T08:00:00.000Z
Transport og reiseliv;Svalbard
no
flytrafikk, Lufttransport, passasjerer, godstransport, ruteflyginger, charterflyginger, innenlandsk flytrafikk, internasjonal flytrafikk, flyplasserLuftfart, Transport og reiseliv, Svalbard, Transport og reiseliv
true

Lufttransport

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

16,1

millioner terminalpassasjerer i 3. kvartal 2019

Norske lufthavner, hovedtall1
3. kvartal 2019Prosentendring fra
3. kvartal 20183. kvartal 20163. kvartal 2014
1Inkluderer all kommersiell flygning.
2Kun avgangsdata tatt med.
Innenlandske og utenlandske flygninger
Totalt passasjerer ombord ved avgang og ankomst16 087 1420,36,86,3
Innenlandske flygninger2
Passasjerer ombord ved avgang4 228 995-0,84,24,4
Seter6 356 8990,2-0,4-4,3
Flybevegelser64 3310,2-5,9-11,1
Utenlandske flygninger
Totalt passasjerer ombord ved avgang og ankomst7 627 4211,59,88,4
Seter10 057 4378,911,36,0
Flybevegelser60 1340,17,0-3,0

Se utvalgte tabeller fra denne statistikken

Tabell 1 
Passasjerer, etter lufthavn og passasjergruppe

Passasjerer, etter lufthavn og passasjergruppe1
3. kvartal 2019
Passasjerer ombord ved avgang og ankomst i altPassasjerer ombord ved ankomstPassasjerer ombord ved avgangPassasjerer ombord ved avgang med flybytte (Transfer)Passasjerer ombord ved avgang i transitt
1Alle kommersielle flygninger.
2Data er avledet fra korresponderende lufthavner i Norge
Norske lufthavner totalt16 087 1428 096 1957 990 9471 319 628148 637
Oslo Gardermoen8 127 5844 097 4324 030 1521 041 72754
Stavanger Sola1 149 505584 216565 28917 870176
Bergen Flesland1 832 449920 033912 41662 24314 837
Trondheim Værnes1 138 161577 455560 70653 7273 813
Bodø552 713278 472274 24163 86828 254
Tromsø Langnes624 179315 067309 11261 31326 250
Kristiansand Kjevik281 850139 202142 6481 0640
Haugesund Karmøy161 71081 41080 30000
Ålesund Vigra306 572153 241153 3315781 369
Molde Årø111 82556 22655 599145643
Kristiansund Kvernberget91 86746 08045 787201894
Harstad/Narvik Evenes236 822118 176118 6461 1222 809
Bardufoss68 27633 95034 32600
Alta108 36653 27555 0912 4101 459
Lakselv Banak16 7768 3308 4461626
Kirkenes Høybuktmoen90 30843 71546 5937 509307
Svalbard Longyear61 61230 25531 357200
Fagernes Leirin00000
Sogndal Haukåsen26 29213 03813 2541 1895 957
Florø40 27620 05420 222266607
Førde Bringeland20 66010 20910 4513741 011
Sandane Anda12 8436 4876 356381 516
Ørsta-Volda Hovden27 13713 37313 76497380
Røros6 1543 1193 03500
Namsos13 9356 8467 0894102 648
Rørvik Ryum11 2515 6085 64325824
Brønnøysund Brønnøy41 96920 94921 0202514 282
Sandnessjøen Stokka21 62310 60511 018862 135
Mo i Rana Røssvold26 72813 21613 512135922
Mosjøen Kjærstad21 43010 51010 9201222 792
Røst5 7582 7732 98561 974
Værøy2 3881 1181 27000
Vestvågøy Leknes38 03617 89820 13888617
Svolvær Helle28 25213 75114 50144798
Stokmarknes Skagen26 44312 83013 613672 058
Narvik Framnes00000
Andenes Andøya19 6629 56310 099243 034
Sørkjosen7 7413 8613 880372 058
Hasvik11 4825 7085 774173 983
Hammerfest45 48422 56322 9217168 963
Honningsvåg Valan9 4954 6634 832312 678
Mehamn7 8343 9423 892101 923
Berlevåg5 4982 7352 763121 993
Båtsfjord10 0755 0425 033513 332
Vadsø30 94815 46515 4831 6826 523
Vardø Svartnes12 3546 1876 167374 738
Moss Rygge00000
Sandefjord Torp581 280290 880290 40000
Skien Geitryggen200000
Notodden2110110000
Stord Sørstokken28 7204 2624 45800
Ørland24 7092 2952 41400

Tabell 2 
Passasjerer, etter lufthavn og type flygning

Passasjerer, etter lufthavn og type flygning1
3. kvartal 2019
All kommersiell flygningPassasjerflygning i regelbunden trafikkPassasjerflygning ikke i regelbunden trafikkFraktflygningHelikopterflygning til kontinentalsokkelenAnnen kommersiell helikopterflygningAnnen kommersiell flygning
1Data er avledet fra korresponderende lufthavner i Norge.
Norske lufthavner totalt16 087 14215 107 129825 350519153 234501409
Oslo Gardermoen8 127 5847 715 361411 76228805168
Stavanger Sola1 149 5051 008 24079 528061 698363
Bergen Flesland1 832 4491 674 708103 275054 45448
Trondheim Værnes1 138 1611 043 94394 2180000
Bodø552 713529 00023 7050008
Tromsø Langnes624 179606 12718 0520000
Kristiansand Kjevik281 850266 88414 93700290
Haugesund Karmøy161 710150 40111 3090000
Ålesund Vigra306 572288 35118 2210000
Molde Årø111 825105 3646 4610000
Kristiansund Kvernberget91 86770 9244 495016 43981
Harstad/Narvik Evenes236 822222 40314 4150004
Bardufoss68 27668 1331430000
Alta108 366108 106920130155
Lakselv Banak16 77616 77150000
Kirkenes Høybuktmoen90 30890 30800000
Svalbard Longyear61 61253 8637 13123103870
Fagernes Leirin0000000
Sogndal Haukåsen26 29226 274180000
Florø40 27630 1230010 136170
Førde Bringeland20 66020 66000000
Sandane Anda12 84312 84300000
Ørsta-Volda Hovden27 13727 13700000
Røros6 1546 120340000
Namsos13 93513 93500000
Rørvik Ryum11 25111 25100000
Brønnøysund Brønnøy41 96934 805007 15590
Sandnessjøen Stokka21 62321 4931300000
Mo i Rana Røssvold26 72826 72800000
Mosjøen Kjærstad21 43021 43000000
Røst5 7585 75800000
Værøy2 3882 2371510000
Vestvågøy Leknes38 03638 03060000
Svolvær Helle28 25228 25200000
Stokmarknes Skagen26 44326 44300000
Narvik Framnes0000000
Andenes Andøya19 66219 624380000
Sørkjosen7 7417 74100000
Hasvik11 48211 47840000
Hammerfest45 48442 141003 33940
Honningsvåg Valan9 4959 49500000
Mehamn7 8347 83400000
Berlevåg5 4985 49800000
Båtsfjord10 07510 07500000
Vadsø30 94830 94800000
Vardø Svartnes12 35412 35400000
Moss Rygge0000000
Sandefjord Torp581 280564 00217 21400262
Skien Geitryggen10000000
Notodden111010460000
Stord Sørstokken18 7208 72000000
Ørland14 7094 70900000

Tabell 3 
Passasjerer, etter lufthavn og trafikk (innenlands-/utenlandsflygning)

Passasjerer, etter lufthavn og trafikk (innenlands-/utenlandsflygning)1
3. kvartal 2019
Innenlandske flygningerUtenlandske flygninger
Passasjerer ombord ved ankomstPassasjerer ombord ved avgangPassasjerer ombord ved ankomstPassasjerer ombord ved avgang
1Alle kommersielle flygninger
2Data er avledet fra korresponderende lufthavner i Norge.
Norske lufthavner totalt4 230 7264 228 9953 865 4693 761 952
Oslo Gardermoen1 520 0691 518 5812 577 3632 511 571
Stavanger Sola327 377321 921256 839243 368
Bergen Flesland486 522488 217433 511424 199
Trondheim Værnes412 899405 137164 556155 569
Bodø259 310256 32619 16217 915
Tromsø Langnes287 123282 41227 94426 700
Kristiansand Kjevik90 75691 85048 44650 798
Haugesund Karmøy56 69956 51424 71123 786
Ålesund Vigra105 451107 12247 79046 209
Molde Årø52 68652 6473 5402 952
Kristiansund Kvernberget43 73143 8042 3491 983
Harstad/Narvik Evenes109 318111 1408 8587 506
Bardufoss33 95034 1900136
Alta53 27555 08704
Lakselv Banak8 3308 44600
Kirkenes Høybuktmoen43 71546 59300
Svalbard Longyear28 27429 3371 9812 020
Fagernes Leirin0000
Sogndal Haukåsen13 03813 25400
Florø20 05420 22200
Førde Bringeland10 20910 45100
Sandane Anda6 4876 35600
Ørsta-Volda Hovden13 37313 76400
Røros3 1103 021914
Namsos6 8467 08900
Rørvik Ryum5 6085 64300
Brønnøysund Brønnøy20 94921 02000
Sandnessjøen Stokka10 60511 01800
Mo i Rana Røssvold13 21613 51200
Mosjøen Kjærstad10 51010 92000
Røst2 7732 98500
Værøy1 1181 27000
Vestvågøy Leknes17 89820 13800
Svolvær Helle13 75114 50100
Stokmarknes Skagen12 83013 61300
Narvik Framnes0000
Andenes Andøya9 56310 061038
Sørkjosen3 8613 88000
Hasvik5 7085 77400
Hammerfest22 56322 92100
Honningsvåg Valan4 6634 83200
Mehamn3 9423 89200
Berlevåg2 7352 76300
Båtsfjord5 0425 03300
Vadsø15 46515 48300
Vardø Svartnes6 1876 16700
Moss Rygge0000
Sandefjord Torp42 47043 216248 410247 184
Skien Geitryggen20000
Notodden2110000
Stord Sørstokken24 2624 45800
Ørland22 2952 41400

Tabell 4 
Gods, etter lufthavn og trafikk (innenlands-/utenlandsflygning). Tonn

Gods, etter lufthavn og trafikk (innenlands-/utenlandsflygning). Tonn1
3. kvartal 2019
Gods i altInnenlandske flygningerUtenlandske flygninger
AnkomstAvgangAnkomstAvgang
1Alle kommersielle flygninger
2Data er avledet fra korresponderende lufthavner i Norge.
Norsk lufthavner totalt52 7084 5104 51013 39630 292
Oslo Gardermoen43 5761 0001 90711 64829 021
Stavanger Sola3 3824644351 4571 026
Bergen Flesland1 1096163787045
Trondheim Værnes64241021967
Bodø88851836208
Tromsø Langnes1 13557355408
Kristiansand Kjevik250252212776
Haugesund Karmøy48281109
Ålesund Vigra25229438892
Molde Årø52292300
Kristiansund Kvernberget2618800
Harstad/Narvik Evenes96791700
Bardufoss2823500
Alta2485419400
Lakselv Banak1711600
Kirkenes Høybuktmoen137587900
Svalbard Longyear3052446100
Fagernes Leirin00000
Sogndal Haukåsen2071300
Florø2718900
Førde Bringeland29171200
Sandane Anda33000
Ørsta-Volda Hovden95400
Røros1411300
Namsos64200
Rørvik Ryum32100
Brønnøysund Brønnøy23101300
Sandnessjøen Stokka2520500
Mo i Rana Røssvold53421100
Mosjøen Kjærstad1714300
Røst43100
Værøy33000
Vestvågøy Leknes3325800
Svolvær Helle159600
Stokmarknes Skagen3225700
Narvik Framnes00000
Andenes Andøya64200
Sørkjosen86200
Hasvik43100
Hammerfest57302700
Honningsvåg Valan156900
Mehamn189900
Berlevåg95400
Båtsfjord126600
Vadsø40281200
Vardø Svartnes84400
Moss Rygge00000
Sandefjord Torp22101200
Skien Geitryggen200000
Notodden200000
Stord Sørstokken222000
Ørland200000

Tabell 5 
Flybevegelser og seter, etter lufthavn og flybevegelse på lufthavn

Flybevegelser og seter, etter lufthavn og flybevegelse på lufthavn12
3. kvartal 2019
FlybevegelserSeter
AnkomstAvgangAnkomstAvgang
1Data er avledet fra korresponderende lufthavner i Norge.
2Alle kommersielle flygninger
Norske lufthavner totalt96 35894 33111 409 15811 378 057
Oslo Gardermoen33 10232 6415 509 3195 505 047
Stavanger Sola8 7258 277916 332908 574
Bergen Flesland11 63611 5101 387 2991 383 077
Trondheim Værnes6 6556 595768 449766 414
Bodø4 6624 599389 965387 821
Tromsø Langnes4 6664 465438 156436 428
Kristiansand Kjevik1 9511 963203 465204 608
Haugesund Karmøy730720114 437112 049
Ålesund Vigra1 9431 922208 304208 305
Molde Årø77776287 76887 049
Kristiansund Kvernberget1 2411 239101 190100 721
Harstad/Narvik Evenes1 2871 261147 900146 740
Bardufoss27127148 76048 251
Alta1 05183676 40975 286
Lakselv Banak28628113 09013 015
Kirkenes Høybuktmoen83382366 30366 181
Svalbard Longyear60946547 24644 462
Fagernes Leirin31126
Sogndal Haukåsen69069025 38525 494
Florø1 1771 12264 55763 142
Førde Bringeland73573320 90620 758
Sandane Anda31531212 14612 176
Ørsta-Volda Hovden49453718 92520 914
Røros1721756 3886 459
Namsos34834813 30913 309
Rørvik Ryum28928711 24411 202
Brønnøysund Brønnøy88387543 17242 968
Sandnessjøen Stokka45945717 00716 992
Mo i Rana Røssvold60258320 86220 642
Mosjøen Kjærstad44544216 95716 940
Røst1511515 8875 887
Værøy1651652 4082 408
Vestvågøy Leknes71167925 56125 327
Svolvær Helle55554420 25020 149
Stokmarknes Skagen54154020 48720 490
Narvik Framnes0000
Andenes Andøya41941118 38018 330
Sørkjosen2152137 8967 878
Hasvik2262288 6318 653
Hammerfest1 1521 09850 55549 654
Honningsvåg Valan34528110 77210 410
Mehamn28027410 65210 575
Berlevåg2042047 9057 905
Båtsfjord26926910 40210 402
Vadsø77978230 08530 171
Vardø Svartnes27427310 45510 442
Moss Rygge0000
Sandefjord Torp2 7132 709360 953361 724
Skien Geitryggen10000
Notodden12824367321
Stord Sørstokken11491506 9477 004
Ørland11451445 3035 297

Tabell 6 
Trafikk mellom utvalgte norske lufthavner

Trafikk mellom utvalgte norske lufthavner1
3. kvartal 2019
Til
Oslo GardermoenStavanger SolaBergen FleslandTrondheim VærnesBodøTromsø Langnes
1Alle kommersielle flygninger
Passasjerer ombord ved avgang fra
Oslo Gardermoen0205 212241 685248 648125 673162 600
Stavanger Sola200 026065 43115 60800
Bergen Flesland244 48463 932045 3549 00613 335
Trondheim Værnes243 13716 64043 316031 8764 241
Bodø126 42108 53432 796027 735
Tromsø Langnes161 338013 8873 78926 3620
 
Flybevegelser fra
Oslo Gardermoen01 6771 7951 9158941 136
Stavanger Sola1 67901 00421900
Bergen Flesland1 8099840479120172
Trondheim Værnes1 912241471033040
Bodø89301173530337
Tromsø Langnes1 1520173373320
 
Seter fra
Oslo Gardermoen0287 105316 108322 148156 964207 188
Stavanger Sola282 5920124 40122 33500
Bergen Flesland322 374119 296071 52810 62816 805
Trondheim Værnes321 09025 06770 304045 9085 588
Bodø156 661010 34546 711045 959
Tromsø Langnes207 245016 9985 37345 6400

Om statistikken

Statistikken beskriver all kommersiell lufttransport av passasjerer og gods i Norge og mellom Norge og utlandet. Tallene omfatter blant annet flygninger og antall terminalpassasjerer mellom norske lufthavner.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Begrepet flybevegelse brukes for å beskrive aktiviteten til et fly på en lufthavn og denne er enten en ankomst eller en avgang.

Begrepet  flygning brukes om aktiviteten til et fly fra avgang til ankomst. Dersom begge lufthavner involvert i en flygning er norske så er det en innenlandsflygning . En flygning mellom en norsk og en utenlandsk lufthavn er en utenlandsflygning .

Generelt er en passasjer en person som reiser med et befordringsmiddel. I denne statistikken er begrepet flypassasjer begrenset til 1 person og 1 flygning (en person og en reise mellom 2 lufthavner). Dette er ikke det samme som en  flyreise da dette ofte kan være en person på flere flygninger (mer enn 2 lufthavner) med transfer eller transit på en eller flere lufthavner.

Med transitpassasjerer forstås de passasjerer som, ved ankomst til en flyplass, reiser videre med samme fly og samme rutenummer. Også betegnet som passasjerer i direkte transit.

Med transferpassasjerer forstås de passasjerer som, ved ankomst til en flyplass, reiser videre med et annet fly og et annet rutenummer. Passasjerene foretar et flybytte. Også betegnet som passasjerer i indirekte transit.

Passasjerer om bord ved ankomst grupperes slik:

Passasjerer som ikke forlater flyet ( transit ved ankomst )
Passasjerer som forlater flyet ( avstigende ) kan videre grupperes etter
    Passasjerer som forlater flyet og som avslutter flyreisen
    Passasjerer som forlater flyet og som går over i annet fly ( transfer ved ankomst )

Passasjerer ombord ved avgang grupperes tilsvarende:

Passasjerer som allerede sitter i flyet ( transit ved avgang )
Passasjerer som går om bord i flyet ( påstigende ) kan videre grupperes etter
    Passasjerer som går om bord og som  starter flyreisen
    Passasjerer som går om bord og som kommer fra et annet fly ( transfer ved avgang )

Passasjerer om bord er summen av transitpassasjerer og av-/påstigende passasjerer, mens summen av transferpassasjerer og passasjerer som starter/slutter flyreisen gir av-/påstigende.

Passasjerer over lufthavn, terminalpassasjerer , er beregnet ved å legge sammen passasjerer ombord ved ankomst og passasjerer ombord ved avgang. Transit- og transferpassasjerene på lufthavnen telles to ganger. Avinor inkluderer ikke transittpassasjerer i sin definisjon av terminalpassasjerer.

Begrepet type trafikk brukes for å gruppere flygningene til og fra lufthavnen. Hovedgrupperingen er en inndeling etter kommersiell og ikke-kommersiell trafikk.

Med kommersiell trafikk menes all trafikk som innebærer transport av passasjerer eller gods for betaling. Disse er:

Passasjerflygning i regelbundet trafikk
Passasjerflygning ikke i regelbundet trafikk
Fraktflygning
Helikopterflygning til kontinentalsokkelen
Annen kommersiell helikopterflygning
Annen kommersiell flygning

Ikke-kommersiell trafikk inkluderer:

Ettersøkings- og redningstjeneste
Ambulanseflygning
Skole- og instruksjonsflygning
Posisjonsflygning
Teknisk retur flygning
Kontrollflygninger
Allmenn flygning

Regelbundet/Ikke-Regelbundet vs. Rute/Charter

I tidligere publiseringer har begrepene rute-/charterflyging vært brukt. Ruteflygninger ble da forstått som flyselskapenes ordinære flygninger etter tidtabell der hvert flysete er tilgjengelig for kjøp. Charterflygning ble brukt om passasjerflygninger der flyselskapet var innleid av en turoperatør. Disse flyreisene ble typisk solgt sammen med hotellopphold. Begrepene har vist seg å være problematiske etter hvert som turoperatører (som chartrer fly) operer med publiserte rutetider samt at såkalte charterfly kan benyttes kun for transporten.

I Forskrift om avgifter vedrørende statens luftfartsanlegg og &–tjenester (Takstregulativet, Samferdselsdepartementet 22. november 2007) som fastsetter avgifter betalt til lufthavnen grupperes " regelbundet passasjertrafikk " sammen med " seriemessig charter ". Det vil si at fra lufthavnens ståsted, og i forhold til deres avgifter og økonomisystem, så skilles det ikke mellom disse to typer flygninger. Lufthavnen har ingen økonomiske motiv for å skille mellom flygninger som er markedsført av en turoperatør og de flygninger som er markedsført av flyselskapet. Lufthavnen forholder seg til regelbundet/ikke-regelbundet.

Data er ikke kontrollert for sammenfall av rute-/charterflygning og regelbundet/ikke-regelbundet flygning. Data er levert med klassifisering på regelbundet/ikke-regelbundet.

Seter

Maksimalt antall seter ombord er angitt som seter.

Gods

Godstransport er klassifisert etter:

Post
Frakt (Ikke inkludert innsjekket bagasje på passasjerflygninger)

Standard klassifikasjoner

Ingen

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for energi-, miljø- og transportstatistikk

Regionalt nivå

Nasjonalt nivå.

Hyppighet og aktualitet

Kvartalspublisering innen 60 dager etter kvartalets utløp.

Internasjonal rapportering

Data sendes EUs statistikkontor EUROSTAT.

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Data lagres midlertidig i SAS-filer og langtidslagres som tekstfiler.

Bakgrunn

Formål og historie

Statistikken skal beskrive all kommersiell lufttransport av passasjerer og gods i Norge og mellom Norge og utlandet. Data må presenteres slik at internasjonale sammenligninger er mulig.

EU påla medlemmer og EØS-land å levere data på lufttransport fra og med 2003. Før 2009 var Avinor ansvarlig for Norges leveranse. Fra 1. januar 2009 overtok SSB.

Finansiering skjer via Statsoppdraget.

Brukere og bruksområder

Statistikken benyttes av offentlige myndigheter og forskningsinstitusjoner. Internt i SSB benyttes data, direkte eller indirekte, i en rekke andre statistikker.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkalenderen. Dette er et av de viktigste prinsippene i SSB for å sikre likebehandling av brukerne.

Sammenheng med annen statistikk

Tallene er sammenlignbare med Avinors egen statistikk over flytrafikk (se www.avinor.no ).

Lufttransport inngår i statistikken Innenlandske transportytelser . Her telles antall reiser og ikke antall passasjerer. Antall reiser avviker fra antall passasjerer når reisen består av flere flygninger. En person som reiser fra Alta, via Bodø, til Bergen blir tellet som en reise i Innenlandske transportytelser, mens samme person i Lufttransport blir tellet i hver flygning (2 flygninger her).

Transportøkonomisk institutt utgir jevnlig rapporter der reiser på fly behandles. Også her opererer man med reiser og ikke flypassasjerer.

Avinor inkluderer ikke transittpassasjerer i sin definisjon av terminalpassasjerer.

I analyser av en lufthavns trafikk over tid vil terminalpassasjerer som mål på trafikk være en god analysevariabel. Terminalpassasjerer er imidlertid uegnet for sammenligning av nasjonal trafikk med internasjonal trafikk. Flypassasjerer i innenlands trafikk registreres to ganger som terminalpassasjerer, mens flypassasjerer i utenlandstrafikk kun registreres som terminalpassasjerer ved norske lufthavner.

Lovhjemmel

Statistikkloven §2-1, 2-2 og 2-3 (tvangsmulkt)

EØS-referanse

  • Europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 437/2003.
  • Kommisjonsforordning (EF) 1358/2003.
  • Kommisjonsforordning (EF) 546/2005.
  • Kommisjonsforordning (EF) 158/2007.
  • Europaparlaments- og rådsforordning (EF) nr. 219/2010 - Artikkel 4.5.

Produksjon

Omfang

Data er hentet fra sivile lufthavner i Norge med regelbundet passasjertransport (ruteflygninger). Lufthavn betraktes som rapporterende enhet selv om det i praksis er færre oppgavegivere enn det er lufthavner. Minste dataelement er flybevegelse på lufthavn. Data for en flybevegelse inneholder informasjon på trafikk (fra/til), transport (passasjerer/gods), transportør (flyselskap) og transportmiddel (fly-type/registreringsnummer).

Analyseenhet er lufthavn og flystrekning.

Datakilder og utvalg

Datakilden frem til og med 2008 besto av aggregerte tall produsert av Avinor.

Data fra og med 2009

Innsamlede data er på flybevegelse og er levert av lufthavnene. Avinor leverer på vegne av underliggende lufthavner, Oslo Lufthavn leverer for Gardermoen, mens øvrige private lufthavner leverer separat.

Data fra lufthavnene er supplert med informasjon fra Luftfartstilsynet og Eurostat. Disse kildene ligger til grunn for angivelse av setekapasitet.

Datainnsamling, editering og beregninger

Data overføres elektronisk til SSB en gang i kvartalet. Datafangst er tilrettelagt i Altinn. Mer om datafangst på  egen side .

I produksjonen fram til og med 2008 ble tallene kontrollert mot Avinors månedlige pressemeldinger.

Det kontrolleres mot supplerende kilder på flytype. Passasjer og godstrafikk er også kontrollert ved hjelp av speilanalyse der korresponderende lufthavner er oppgavegiver.

For produksjonen fram til og med årgangen 2008 ble tallene i stor grad publisert slik de ble mottatt.

Noen beregninger er utført maskinelt. Dette gjelder spesielt uregistrerte passasjerer som spedbarn og ansatte ved flyselskap i omposisjonering.

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

SSB vurderer ikke publiserte data som egnet til å skade noen bestemt person eller juridisk person.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Statistisk Årbok beskriver lufttransport og har tabeller for år før 2000. Disse data er basert på direkte rapporter fra Avinor.

Statistikken i denne publiseringen ble første gang utgitt for året 2003, og da med kvartalstall.

For årene 2004 og 2005 er det kun publisert årstall.

For årene 2006-2008 ble det ikke publisert tall.

Fra og med 2009 er statistikken vesentlig endret med større detalj i publisering for variabler og tidsperiode.

For type trafikk 'Helikopterflygning til kontinentalsokkelen' er det for antall passasjerer et brudd i serien med april 2013. Forut for dette manglet data fra en betydelig helikopteroperatør.

 

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Usikkerhet omkring datakvalitet er årsaken til brudd i tidsserier forut for 2009.

Målefeil

Data fra lufthavnene er basert på deres økonomisystem og er innsamlet fra flyselskap og agenter. Innsamlingen her er en kilde til mulige feil, både gjennom feilrapportering og manglende rapportering. Videre er det slik at inntektsgrunnlaget til lufthavnen i størst grad er knyttet til avganger, så det vil være kvalitetsforskjeller mellom avgangs- og ankomstdata. En ytterligere kilde til feil i data ligger i rapportering til SSB. I den grad lufthavnene er bedt om å levere data som ikke er del av deres fagsystem vil det alltid være mulighet for feil gjennom ulike tolkninger av etterspurt data.

I data som rapporteres fra flyselskap til lufthavn er transferpassasjerer passasjerer med gjennomgangsbillett . Det vil si at passasjerer i transfer vil kun bli registrert som sådan dersom de går mellom fly i samme flyselskap. Dersom en passasjer ankommer en flyplass med et flyselskap og reiser videre med et annet vil vedkommende ikke bli registrert som transferpassasjer. Med feil i tallet for transferpassasjer følger det feil i tallet på passasjerer som starter/slutter reisen på flyplassen. Passasjeren, som ikke ble registrert som transferpassasjer, vil bli tellet med både i antallet som slutter flyreise og blant de som starter flyreisen. Variablene passasjerer om bord ved ankomst/avgang vil imidlertid være upåvirket av denne feilen.

For regelbundet innenlands passasjertrafikk burde antall avgangspassasjerer være lik antall ankomstpassasjerer siden vi har inkludert alle lufthavner med regelbundet trafikk. Når dette ikke er tilfellet så skyldes det feil eller manglende registrering fra lufthavnen.

Bearbeidingsfeil

Feil oppstått fra ulik tolkning mellom oppgavegivere, og som ikke fanges opp, kan forplante seg, og forsterkes, i produksjonen. I bearbeiding og kontroll av data er det også en ustrakt bruk av maskinelle prosedyrer. Disse kan i noen tilfeller gi et avvik mot andre statistikker.

Enhetsfrafall

Data fra lufthavnene Skien (Geiteryggen), Stord (Sørstokken), Ørland og Notodden mangler. For å nå målet om en heldekkende statistikk har vi valgt å publisere tall også for disse lufthavnene. Data er avledet fra rapporteringen til de øvrige 48 korresponderende lufthavner.

Partielt frafall

Spesifikasjonen som ble levert lufthavnene for dataleveranse til SSB tok delvis utgangspunkt i gruppering av passasjer som beskrevet i avsnitt om datainnsamling. Innleverte data manglet tall for transittpassasjerer ved ankomst. Disse ble, via flightnummer, utledet fra påfølgende avgang. I tillegg var det i innleverte data ikke inkludert tall for spedbarn (uten sete) og ansatte ved flyselskap i omposisjonering. Her blir passasjerer ombord korrigert etter data fra flygningens opprinnelse/destinasjon.

Revisjon

Ikke relevant

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB