362827
/bygg-bolig-og-eiendom/statistikker/eiendomsoms/kvartal
362827
statistikk
2019-01-31T08:00:00.000Z
Bygg, bolig og eiendom
no
eiendomsoms, Eiendomsomsetning, tinglyste omsetninger, boligeiendommer, næringseiendommer, fritidseiendommer, tomter, kjøpesum, boligtyper, tomtefeste, hjemmelsoverføring (for eksempel fritt salg, tvangssalg, skifteoppgjør)Eiendom, Bygg, bolig og eiendom
true

Eiendomsomsetning

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

53 986

eiendommer ble omsatt i 4. kvartal 2018

Tinglyst omsetning av fast eiendom og boliger i borettslag. Foreløpige tall
4. kvartal 20184. kvartal 2018Endring i prosentEndring i prosent
OmsetningerAndel4. kvartal 2017 - 4. kvartal 20184. kvartal 2013 - 4. kvartal 2018
Fast eiendom
Omsetninger i alt53 986100,01,28,6
Etablering av feste4791-4,8-0,8
Festeovergang3 44761,10,8
Hjemmelsoverføring i alt50 060931,39,3
Hjemmelsoverføring, fritt salg32 304602,16,6
Hjemmelsoverføring, gave4 1068-5,967,9
Hjemmelsoverføring, tvangssalg272118,319,8
Hjemmelsoverføring, uskiftebevilling og skifteoppgjør7 57314-0,48,0
Hjemmelsoverføring, annet og uoppgitt5 805113,90,0
Boliger i borettslag
Hjemmelsoverføring i alt10 9631003,2
Hjemmelsoverføring, fritt salg8 834812,1
Hjemmelsoverføring, gave1511-3,2
Hjemmelsoverføring, tvangssalg4404,8
Hjemmelsoverføring, uskiftebevilling og skifteoppgjør1 287128,8
Hjemmelsoverføring, annet og uoppgitt64769,3

Se utvalgte tabeller fra denne statistikken

Tabell 1 
Tinglyst omsetning av fast eiendom

Tinglyst omsetning av fast eiendom
OmsetningerTinglyst beløp (mill. kr)
4. kvartal 20154. kvartal 20164. kvartal 20174. kvartal 201814. kvartal 20154. kvartal 20164. kvartal 20174. kvartal 20181
1Foreløpige tall.
Hele landet52 97754 06953 34953 986109 171120 291126 293135 803
 
Østfold2 7282 7213 0972 8005 3225 8447 4516 643
Akershus5 3275 4405 7475 91516 62319 41622 53022 568
Oslo4 3604 6974 1044 69518 16323 06220 59725 712
Hedmark2 5862 7042 7342 8473 1113 6514 0154 946
Oppland2 9063 0422 9663 0683 6073 7554 2624 585
Buskerud3 5423 7903 6213 8346 5037 6007 7479 598
Vestfold2 3242 3582 3282 5594 9795 3155 6186 523
Telemark2 0782 1792 1162 0622 6043 1383 1473 463
Aust-Agder1 6441 5761 5681 4832 3372 2272 5032 224
Vest-Agder2 1262 2372 1762 2193 8344 2234 4014 451
Rogaland3 8353 7483 8833 7329 4018 7519 9379 634
Hordaland4 8704 9354 6364 83710 14810 97610 91411 799
Sogn og Fjordane1 2821 2111 1861 1351 3101 3761 5471 453
Møre og Romsdal2 8262 7562 6312 5453 9983 9694 0164 165
Trøndelag0024 70900210 019
Sør-Trøndelag (-2017)3 1393 3733 32007 2827 5067 6590
Nord-Trøndelag (-2017)1 4871 5141 48603 0052 0402 1030
Nordland3 1453 0742 9802 8553 2813 4713 5173 591
Troms - Romsa1 8431 8281 7431 8052 8953 0973 3323 417
Finnmark - Finnmárku9298861 0258867678769951 011

Tabell 2 
Tinglyste omsetninger av fast eiendom fordelt på type eiendom

Tinglyste omsetninger av fast eiendom fordelt på type eiendom
4. kvartal 20154. kvartal 20164. kvartal 20174. kvartal 20181
1Foreløpige tall.
Alle eiendommer52 97754 06953 34953 986
Boligeiendom i alt36 80837 69137 76439 272
Boligeiendom med bygning35 03235 77335 91537 762
Boligeiendom uten bygning1 7761 9181 8491 510
Fritidseiendom i alt9 0679 6859 1988 754
Fritidseiendom med bygning7 8307 9617 6447 392
Fritidseiendom uten bygning1 2371 7241 5541 362
Landbrukseiendom i alt2 1811 9821 9311 716
Landbrukseiendom med bygning1 8241 5881 5471 383
Landbrukseiendom uten bygning357394384333
Forretnings-/kontoreiendom i alt936971947890
Forretnings-/kontoreiendom med bygning873894813814
Forretnings-/kontoreiendom uten bygning637713476
Industrieiendom i alt661693611653
Industrieiendom med bygning519524474492
Industrieiendom uten bygning142169137161
Kommunikasjon175137142134
Annen2 8882 6352 5392 245
Uoppgitt261275217322

Tabell 3 
Tinglyste omsetninger av fast eiendom fordelt på omsetningsmåte og type eiendom. Foreløpige tall

Tinglyste omsetninger av fast eiendom fordelt på omsetningsmåte og type eiendom. Foreløpige tall
Etablering av festeFestovergangHjemmelsoverføring
I altFritt salgGaveTvangssalgUskiftebevillingSkifteoppgjørAnnet og uoppgitt
4. kvartal 2018
Alle eiendommer4793 44750 06032 3044 1062722 2945 2795 805
Boligeiendom i alt481 73437 49026 4942 7051901 4873 4783 136
Boligeiendom med bygning161 72036 02625 4352 5891751 4503 4102 967
Boligeiendom uten bygning32141 4641 059116153768169
Fritidseiendom i alt2681 4886 9983 85083729429970883
Fritidseiendom med bygning1831 4505 7592 98770924397888754
Fritidseiendom uten bygning85381 23986312853282129
Landbrukseiendom i alt2111 70352737213171388232
Landbrukseiendom med bygning0111 37238933612137318180
Landbrukseiendom uten bygning20331138361347052
Forretnings-/kontoreiendom i alt1078802341974578322
Forretnings-/kontoreiendom med bygning775732304863967308
Forretnings-/kontoreiendom uten bygning3370371161114
Industrieiendom i alt2745581304139729219
Industrieiendom med bygning1343436199127728183
Industrieiendom uten bygning142145105120136
Kommunikasjon01133195600103
Annen111822 05276913115131285721
Uoppgitt13830103432451189

Tabell 4 
Boligeiendommer med bygning på eid tomt, omsatt i fritt salg, fordelt på boligtype. Foreløpige tall

Boligeiendommer med bygning på eid tomt, omsatt i fritt salg, fordelt på boligtype. Foreløpige tall
Boliger i altEneboligerTomannsboligerRekke-/kjedehusBlokkleiligheterAnnen boligUoppgitt
4. kvartal 2018
Hele landet25 43510 2722 2711 9499 3621 276305
Østfold1 50871213116534813517
Akershus3 6571 1563773901 6129527
Oslo2 5873231871101 8795434
Hedmark1 11263783502468610
Oppland88554288381753111
Buskerud1 7047271821455607614
Vestfold1 380675122714287212
Telemark6644725114655210
Aust-Agder5122814326115398
Vest-Agder1 06942585923965912
Rogaland2 2769422012957408018
Hordaland2 4827752162231 11812129
Sogn og Fjordane349163413577276
Møre og Romsdal1 149491171783001009
Trøndelag2 16983517114577817169
Nordland93059862381754710
Troms - Romsa8183925325314277
Finnmark - Finnmárku184126793642

Tabell 5 
Fritidseiendommer med bygning, omsatt i fritt salg. Foreløpige tall

Fritidseiendommer med bygning, omsatt i fritt salg. Foreløpige tall
4. kvartal 2018
Omsetninger i altKjøpesum i alt (mill. kr)Kjøpesum per omsetning (1 000 kr)Omsetninger, hjemmelsoverføringKjøpesum i alt, hjemmelsoverføring (mill. kr)Kjøpesum per omsetning, hjemmelsoverføring (1 000 kr)Omsetninger på festet grunnKjøpesum i alt på festet grunn (mill. kr)Kjøpesum per omsetning på festet grunn (1 000 kr)
Hele landet3 9737 3521 8502 9875 7381 9219861 6141 637
 
Østfold1152392 080751712 28140681 703
Akershus og Oslo871832 106751562 08012272 271
Hedmark4468111 8192754941 7971713171 855
Oppland5341 0391 9454017461 8601332932 199
Buskerud6201 4852 3964671 2102 5911532761 802
Vestfold932412 586651892 90828521 840
Telemark3346131 8352625201 98672921 283
Aust-Agder1833882 1181433502 4484037937
Vest-Agder2115042 3901443562 473671482 210
Rogaland1202121 767861461 70134661 936
Hordaland2645161 9542484931 98716231 448
Sogn og Fjordane901061 17376881 16414171 218
Møre og Romsdal1361681 2381201531 2711616991
Trøndelag3965191 3102954211 42810197964
Nordland1911859681461439814542927
Troms - Romsa84931 11079831 0555101 977
Finnmark - Finnmárku695072230175733933836

Tabell 6 
Boligeiendommer med bygning, omsatt i fritt salg. Foreløpige tall

Boligeiendommer med bygning, omsatt i fritt salg. Foreløpige tall
4. kvartal 2018
Omsetninger i altKjøpesum i alt (mill. kr)Kjøpesum per omsetning (1 000 kr)Omsetninger, hjemmelsoverføringKjøpesum i alt, hjemmelsoverføring (mill. kr)Kjøpesum per omsetning, hjemmelsoverføring (1 000 kr)Omsetninger på festet grunnKjøpesum i alt på festet grunn (mill. kr)Kjøpesum per omsetning på festet grunn (1 000 kr)
Hele landet26 402100 9893 82525 43598 2773 8649672 7122 805
 
Østfold1 6435 3183 2371 5084 9273 2671353922 901
Akershus3 71618 0734 8643 65717 8074 869592664 501
Oslo2 64418 0496 8272 58717 7336 854573175 556
Hedmark1 1463 2932 8731 1123 2222 89834702 067
Oppland9362 5112 6828852 3862 697511242 438
Buskerud1 7326 6333 8301 7046 5573 84828762 731
Vestfold1 4615 2653 6041 3805 0333 647812322 864
Telemark7122 0312 8536641 9302 907481012 107
Aust-Agder5431 3332 4555121 2692 47831642 075
Vest-Agder1 0883 2813 0161 0693 2373 02819442 313
Rogaland2 2827 7173 3822 2767 7053 3856121 951
Hordaland2 5309 3983 7152 4829 2453 725481543 201
Sogn og Fjordane3749522 5473498822 52925702 799
Møre og Romsdal1 1603 1572 7221 1493 1272 72111312 792
Trøndelag2 2737 6823 3802 1697 4273 4241042552 456
Nordland1 0092 6212 5979302 4482 632791732 187
Troms - Romsa8282 9303 5398182 9053 55110252 503
Finnmark - Finnmárku3257422 2841844362 3671413072 175

Tabell 7 
Omsetning av boliger i borettslag. Foreløpige tall

Omsetning av boliger i borettslag. Foreløpige tall
OmsetningerTinglyst beløp (mill. kr)Fellesgjeld i alt (mill. kr)
4. kvartal 2018
Hele landet10 96322 7143 786
Østfold7091 027174
Akershus7481 740200
Oslo3 42610 325820
Hedmark393582106
Oppland21937844
Buskerud6011 043154
Vestfold560840161
Telemark499536145
Aust-Agder534129
Vest-Agder20028568
Rogaland503836214
Hordaland9531 725244
Sogn og Fjordane7810418
Møre og Romsdal24328679
Trøndelag8811 538261
Nordland466657218
Troms - Romsa359649152
Finnmark - Finnmárku7212020

Tabell 8 
Omsetning av boliger i borettslag i fritt salg fordelt på type bolig. Foreløpige tall

Omsetning av boliger i borettslag i fritt salg fordelt på type bolig. Foreløpige tall
Boliger i altEneboligerTomannsboligerRekke-/kjedehusBlokkleiligheterAnnen boligUoppgitt
4. kvartal 2018
Hele landet8 820881731 1257 3423854
Østfold55351611241136
Akershus57691310145111
Oslo2 8106111302 66012
Hedmark3151385024310
Oppland17712124610700
Buskerud50612198938231
Vestfold4538118135300
Telemark3854137528733
Aust-Agder340123100
Vest-Agder161051214310
Rogaland402667331502
Hordaland7501117166511
Sogn og Fjordane62111292100
Møre og Romsdal1971153414223
Trøndelag71138735861229
Nordland3607108225173
Troms - Romsa312034725831
Finnmark - Finnmárku5600183602
Uoppgitt0000000

Tabell 9 
Omsetning av boliger i borettslag i fritt salg. Antall, kjøpesum og fellesgjeld. Foreløpige tall

Omsetning av boliger i borettslag i fritt salg. Antall, kjøpesum og fellesgjeld. Foreløpige tall
Omsetninger i altKjøpesum i alt (mill. kr)Kjøpesum per omsetning (1 000 kr)Fellesgjeld i alt (mill. kr)1Fellesgjeld per omsetning (1 000 kr)Totalpris per omsetning inkludert fellesgjeld (1 000 kr)
1Fellesgjeld er basert på opplysninger om selgers fellesgjeld i borettslaget ved utgangen av året før overdrageslen. Dersom opplysninger om fellesgjeld mangler, er beløpet estimert.
4. kvartal 2018
Hele landet8 82021 9382 4873 0323442 831
Østfold5539941 7971642972 094
Akershus5761 6742 9061783103 216
Oslo2 8109 9953 5577642723 829
Hedmark3155551 7631103482 111
Oppland1773682 080482682 348
Buskerud5061 0132 0011703372 338
Vestfold4538141 7961733822 178
Telemark3855201 3511363541 705
Aust-Agder34391 143226411 784
Vest-Agder1612721 687613802 067
Rogaland4028122 0202085162 536
Hordaland7501 6452 1932323102 503
Sogn og Fjordane621021 648162641 912
Møre og Romsdal1972791 414844281 842
Trøndelag7111 4782 0792543582 437
Sør-Trøndelag (-2017)000000
Nord-Trøndelag (-2017)000000
Nordland3606311 7512045662 317
Troms - Romsa3126362 0391956252 664
Finnmark - Finnmárku561122 008122072 215
Uoppgitt000000

Om statistikken

Statistikken omfatter tinglyst omsetning av alle typer fast eiendom og boliger i borettslag med tilhørende omsetningsverdi. Den gir tall fordelt på type eiendom og type omsetning. For boliger og fritidsboliger omsatt i fritt salg publiseres tall for kjøpesum i alt og gjennomsnittlig kjøpesum.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Tinglyst beløp

Tinglyst beløp omfatter hovedsakelig kjøpesummer, men for vederlagsfri omsetning (gave) brukes avgiftsgrunnlaget for dokumentavgift.

Gjennomsnittlig kjøpesum per omsetning

Det beregnes gjennomsnittlig kjøpesum for:

  • Boligeiendom omsatt i fritt salg med bygning og som omfatter hjemmelsoverføring av grunn. Kjøpesum skal være oppgitt.
  • Fritidseiendom omsatt i fritt salg med bygning og som omfatter hjemmelsoverføring av grunn. Kjøpesum skal være oppgitt.
  • Fritidsbolig på festet tomt omsatt i fritt salg
  • Bolig i borettslag omsatt i fritt salg

Fritt salg

Med fritt salg mener en her at eiendommen er omsatt til en pris som svarer til markedsverdien. Det er ikke noe krav at eiendommen er utlyst for salg på det åpne markedet.

Omsetning

En omsetning omfatter ikke bare vanlig salg, men også gaveoverføringer, skifteoppgjør, uskiftebevilling, tvangssalg og annet. En omsetning kan omfatte en eller flere grunneiendommer. For eiendommer med flere eiere, kan en omsetning også bestå av en del av en eiendom. En omsetning omfatter både fast eiendom og andel (borett) i borettslag.

Standard klassifikasjoner

Type omsetning

Type eiendom

Type bygning

Administrative opplysninger

Navn og emne

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for eiendoms-, areal- og primærnæringsstatistikk

Regionalt nivå

Statistikken publiseres på fylkes- og kommunenivå.

Hyppighet og aktualitet

Statistikken utkommer fire ganger i året med kvartalsvise resultater. Foreløpige tall publiseres vanligvis 6 uker etter siste aktuelle kvartal. Endelige tall kommer vanligvis etter 32 uker. Forskjellen mellom foreløpige og endelige tall er på under én prosent.

Det er ellers verdt å merke seg at statistikken tar ugangspunkt i tinglysingstidspunktet. Det kan gå både uker og måneder fra en eiendom blir solgt til omsetningen tinglyses. Fram til midten av 1990-årene ble det samlet inn opplysninger om dette etterslepet, og da ble ca. 65 prosent av omsetningene omsatt i det kvartalet de ble tinglyst. Sammelikning med data fra finn.no i 2016 viste at omsetningene i gjennomsnitt ble tinglyst ca 2-3. md etter at kjøpekontrakt ble underskrevet, men at det er store forskjeller.

Internasjonal rapportering

Ikke relevant

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Mikrodata lagres i Statistisk sentralbyrå.

Bakgrunn

Formål og historie

Statistikken skal gi en løpende oversikt over omsetningen av fast eiendom i Norge. Med dagens detaljeringsgrad går statistikken tilbake til 1991, og med mindre detaljeringsgrad helt tilbake til 1836. Statistikk mangler for årene 1981-1983.

Fra 1. kvartal 2017 omfatter statistikken også tinglyst omsetning av boliger borettslag.

Brukere og bruksområder

Statistikken brukes av offentlige institusjoner, eiendomsmeglere, media og privatpersoner.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkalenderen. Les mer om prinsipper for likebehandling på ssb.no. 

Sammenheng med annen statistikk

Statistisk sentralbyrå har siden 1991 utarbeidet en egen boligprisindeks med formål å gi en løpende prisstatistikk for boligmarkedet. Indeksen publiseres kvartalsvis for regionene (sonene) Oslo og Bærum, resten av Akershus, Stavanger, Bergen og Trondheim samt resten av landet. Boligene inndeles i enebolig, småhus og blokkleilighet, og det skilles mellom eierformene selveierbolig og borettslagsbolig.

Det utarbeides årlig en statistikk over tinglyst omsetning av landbrukseiendommer. Denne statistikken tar utgangspunkt i det som er definert som landbrukseiendommer i Landbruksregisteret, som blir driftet av Landbruksdirektoratet. Deretter blir opplysninger om tinglyst omsetning koblet til. I den ordinære eiendomsomsetningsstatistikken er det opplysninger gitt på skjøtet om hva som er formålet med eiendommen, som er utgangspunktet for at eiendommen blir karakterisert som landbrukseiendom. Det er noe avvik mellom disse to statistikkene.

Lovhjemmel

Statistikkloven §§2-1, 3-2.

EØS-referanse

Ikke relevant

Produksjon

Omfang

Statistikken omfatter alle tinglyste omsetninger (overdragelser) av fast eiendom. Fra 2017 omfatter den også omsetning av boliger i borettslag. Med omsetning menes ikke bare et reelt salg av en eiendom. Foruten vanlig fritt salg og tvangsauksjon inngår i omsetning også gaveoverføring, ekspropriasjon, skifteoppgjør, uskiftebevilling og annen hjemmelsoverføring. Sistnevnte kan være en tinglyst overføring av hjemmel i forbindelse med endring av organisasjonsform.

Tre typer av fast eiendom inngår:

  • Grunneiendom er eiendom som er avgrenset ved eiendomsgrenser på jordoverflaten og som strekker seg så langt loddrett nedover i grunnen og oppover i lufta som privat eiendomsrett rekker etter alminnelige regler.
  • Festegrunn er del av grunneiendom som noen har festerett til, dvs. har en langvarig bruksrett til gjennom leie.
  • Eierseksjon er en sameieandel i en bebygd eiendom med tilknyttet enerett til bruk av en av flere boliger eller andre bruksenheter på eiendommen.

Fast eiendom kan omsettes uten at det skjer tinglysing, men dette er uvanlig. Omsetning av aksjebolig inngår heller ikke i statistikken. For aksjeselskap vil en del eiendommer skifte eier som følge av aksjesalg. Disse eiendomsomsetningene blir ikke fanget opp i statistikken.

I enkelte tilfeller kan én omsetning omfatte flere boliger/fritidsboliger, f.eks. eiendom med utleieboliger.

Datakilder og utvalg

Statistikken er basert på opplysninger fra Grunnboka og Matrikkelen som koples sammen. Fra og med 2004 startet Kartverket gradvis med å overføre ansvaret for tinglysingen fra de lokale tingrettene, det vil si oppdateringen av Grunnboka med hensyn til salg, heftelser og pantsettelse i fast eiendom. I oktober 2007 var hele ansvaret overført til Statens Kartverk.

Statistikken er en totaltelling av alle tinglyste omsetninger av fast eiendom og boliger i borettslag (sistnevnte fra og med 2017)

Datainnsamling, editering og beregninger

Data fra grunnboka hentes via API til Statistisk sentralbyrå ved behov. SSB har en egen kopi av Matrikkelen, som oppdateres fortløpende.

Det blir utført maskinelle feilkontroller for å avdekke mangler, feil, ekstreme verdier og inkonsistens i dataene. Rettinger gjøres ved å hente inn tilleggsopplysninger fra Matrikkelen.

Det gjøres for det meste bare opptellinger av antall omsetninger med bestemte egenskaper, f.eks. etter type eiendom, omsetningsmåte, med/uten bygning, boligtype, samt oppsummering av tinglyst beløp.

For tinglyste omsetninger av eiendommer i fritt salg er det et krav at kjøpesummen tilsvarer markedsverdien.Tinglyst beløp for eiendommer som ikke omsettes i fritt salg, beregnes på følgende måte:

Dersom kjøpesummen er større enn 1 kr, benyttes kjøpesummen. Dersom kjøpesummen er 1 kr eller mindre, benyttes avgiftsgrunnlaget for dokumentavgift.

For borettslagsleiligheter skjer det ingen korrigeringer av kjøpesum, men opplysninger om andel fellesgjeld hentes fra Skattestatistikk for personer og kobles til. Det er opplysninger om selgers fellesgjeld i borettslaget ved årsskiftet ett år før salget som benyttes. Dersom opplysninger om fellesgjeld mangler, blir det benyttet et gjennomsnittsbeløp for den aktuelle kommunen eller fylke. Det hefter derfor en viss usikkerhet til disse tallene.

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

For at ikke opplysninger skal kunne føres tilbake til enkeltperson, blir det ikke offentliggjort statistikk dersom færre enn tre omsetninger ligger til grunn for et tall. Det er også en begrensning ved at tall ikke offentliggjøres hvis en omsetning alene står for over 90 prosent av verdien, eller hvis to omsetninger står for over 95 prosent av verdien.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Det eksisterer en sammenhengende tidsserie over salg av fast eiendom fra 1836 til 1980. Statistikken viser antall solgte eiendommer i alt og tilhørende verdi, fordelt på eiendommer i byene og i bygdene. Fra 1852 til 1980 finnes det dessuten en sammenhengende tidsserie over pris per skyldmark for vanlige jordbrukseiendommer i fri omsetning.

Til og med 1980 ble statistikken utarbeidet på grunnlag av rapportering av data direkte fra tingrettene (sorenskriverne) til Statistisk sentralbyrå. GAB-registeret ble opprettet rundt 1980. Fra og med 1981 var det meningen at registeret skulle være datagrunnlag for statistikken. I starten omfattet imidlertid registeret ikke alle kommuner og datakvaliteten var dessuten dårlig. Det mangler derfor statistikk for årene 1981-1983. Fra og med 1984 er det igjen publisert statistikk, men de første årene var det fortsatt betydelige mangler i datagrunnlaget. Fra og med 1991 er det publisert statistikk med dagens detaljeringsnivå.

Fram til og med 2005 hadde statistikken resultater for henholdsvis 1. kvartal, 1. halvår, 1.-3. kvartal og hele året. Fra og med 2006 er statistikken bare publisert kvartalsvis.

For boligeiendommer med bygning og fritidseiendommer med bygning omsatt i fritt salg regner vi også ut gjennomsnittlig kjøpesum. Eiendommer uten kjøpesum inngår ikke i grunnlaget for gjennomsnittsberegninger. Boligeiendommer omfatter enebolig, tomannsbolig, rekke- og kjedehus, blokkleilighet og annen, inkludert leiegårder og lignende. Sammensetningen av boligmassen som blir omsatt, kan variere en del fra år til år. For fritidseiendommer vil også sammensetningen variere over tid, særlig vil omsetninger som omfatter flere fritidseiendommer påvirke gjennomsnittet. Det samme gjelder fritidseiendommer med spesielt høy kjøpesum. Utviklingen i gjennomsnittlig kjøpesum fra år til år behøver derfor ikke å gi et riktig bilde av prisutviklingen, og spesielt ikke om den bygger på et fåtall omsetninger. Gjennomsnittlig kjøpesum blir ikke regnet ut for lavere nivå enn fylke.

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Statistikken bygger hovedsakelig på data oppgitt i forbindelse med tinglysing av fast eiendom og boliger i borettslag (fra 2017), og en regner med at dataene har stor pålitelighet. Feilklassifisering av for eksempel type eiendom og type bolig kan imidlertid forekomme. I løpet av perioden 2004-2007 ble en økende andel omsetninger klassifisert i gruppen annet under type eiendom og type bolig. Det har også vært økning i antall tinglyste omsetninger med mangelfull klassifisering. En stor andel av disse eiendommene greier vi ved hjelp av Matrikkelen å plassere riktig under editeringen, mens andre er vanskeligere å plassere. Det vil derfor være en del omsetninger med type omsetning annet og uoppgitt som skulle vært i en annen gruppe. Fra 2007 har dette gradvis blitt bedre.

Det er strenge krav til registrering i forbindelse med tinglysing av fast eiendom, og frafall forekommer derfor i veldig liten grad. Enkelte omsetninger mangler i den foreløpige statistikken.

Når det gjelder tinglyst omsetning av boliger i borettslag, er manglende opplysninger om kommune, type eiendom og type bolig hentet fra Matrikkelen. Opplysninger om andelen fellesgjeld er hentet fra Skattestatistikk for personer, og viser andelen fellesgjeld ved årsskiftet ett år før salget fant sted. I de tilfellene en mangler fellesgjeld, er  det benyttet en gjennomsnittsverdi for gjeldende kommune eller fylke.

 

Revisjon

Ikke relevant

Faktaside

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB