271430
271430
Sterkest kostnadsøkning for fraktefartøy
statistikk
2017-03-21T08:00:00.000Z
Transport og reiseliv
no
kist, Kostnadsindeks for innenriks sjøfart, rentekostnader, vedlikehold, drivstoff, kapitalslit, reparasjonskostnader, fraktefartøy, cruiseskip, ferger, hurtigbåter.Sjøtransport, Transport og reiseliv
true

Kostnadsindeks for innenriks sjøfart4. kvartal 2016

Statistikken måler prisutviklinga på de viktigste komponentene knyttet til drift av skip i innenriks sjøfart.

Innhold

Publisert:

Neste publisering:

Sterkest kostnadsøkning for fraktefartøy

Delindeksene for alle fartøygruppene viste en oppgang i totalkostnadene i 4. kvartal 2016 sammenliknet med forrige kvartal. Den største økningen hadde fartøygruppen andre fraktefartøy, hvor kostnadene steg med 2,4 prosent fra 3. kvartal 2016.

Kostnadsindekser for innenriks sjøfart
4. kvartal 2016Endring i prosent
3. kvartal 2016 - 4. kvartal 20164. kvartal 2015 - 4. kvartal 2016
Totalindeks117,81,95,4
Fartøy
Ferger117,62,15,7
Små hurtigbåter119,02,15,6
Store hurtigbåter120,92,36,2
Cruiseskip118,01,54,4
Slep/havnebuksering115,81,44,4
Andre fraktefartøy116,82,46,0
Kostnad
Drivstoff124,29,822,7
Mannskap121,20,42,1
Reparasjon og vedlikehold116,0-0,31,0
Administrative126,60,61,2
Øvrige116,40,53,7
Kapital - Slit109,9-0,40,1
Kapital - Rente62,74,2-3,5

Av alle fartøygruppene i kostnadsindeksen hadde delindeks for slepebåter den svakeste kostnadsveksten. Denne endte på 115,8 i 4. kvartal 2016 (2009Q2=100). Fra 3. kvartal 2016 var det en økning på 1,4 prosent, og sammenlignet med 4. kvartal 2015 var det en oppgang på 4,4 prosent. 

Totalindeksen, som rommer alle kostnadskomponenter og alle fartøygrupper for innenriks sjøfart, var på 117,8 i 4. kvartal 2016. Dette er en økning på 1,9 prosent fra kvartalet før og 5,4 prosent sammenlignet med 4. kvartal 2015. 

Fra 3. kvartal 2016 gikk delindeksen for drivstoffkostnader opp med 9,8 prosent og endte på 124,2 i 4. kvartal 2016. Det er 22,7 prosent mer enn samme kvartal i 2015. Drivstoffkostnader er den nest største kostnadsgruppen i alle fartøygrupper utenom cruiseskip. 

Delindeksen for rentekostnader var på 62,7 i 4. kvartal 2016, som er 4,2 prosent mer enn i forrige kvartal. Sammenlignet med samme kvartal året før sank rentekostnadene 3,5 prosent.

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB