251595
/priser-og-prisindekser/statistikker/tpinaering/kvartal
251595
Prisvekst for annonse- og reklamevirksomhet
statistikk
2017-02-13T08:00:00.000Z
Priser og prisindekser;Virksomheter, foretak og regnskap
no
tpinaering, Prisindekser for næringslivstjenester, prisutvikling, tjenesteprisindeks, juridisk tjenesteyting, regnskap og revisjon, bedriftsrådgiving, arkitektvirksomhet, bilutleie, arbeidskrafttjenester, rengjøringsvirksomhetProdusent- og engrosprisindekser, Virksomheter og foretak, Virksomheter, foretak og regnskap, Priser og prisindekser
true

Prisindekser for næringslivstjenester4. kvartal 2016

Innhold

Publisert:

Neste publisering:

Prisvekst for annonse- og reklamevirksomhet

Fra 4. kvartal 2015 til 4. kvartal 2016 gikk prisene for annonse- og reklamevirksomhet opp med 2,9 prosent. Dette er høyeste årsvekst siden 4. kvartal 2014. I forhold til 3. kvartal 2016 steg prisene med 0,4 prosent.

Næringslivstjenester, prisindekser. 2010=100
PrisindeksEndring i prosent
4. kvartal 20163. kvartal 2016 - 4. kvartal 20164. kvartal 2015 - 4. kvartal 2016
1Mediebyråene er ikke inkludert i indeksen for NACE 73.1 - Annonse- og reklamevirksomhet.
2Publisering av prisindeks for bilutleie er utsatt.
3Prisindeks for arbeidskrafttjenester, 2. kvartal 2016, er revidert.
Juridisk tjenesteyting121,3-0,12,4
Regnskap og revisjon120,81,03,6
Bedriftsrådgivning112,7-1,02,1
Arkitektvirksomhet117,50,70,7
Byggeteknisk konsulentvirksomhet113,30,40,4
Teknisk prøving og analyse110,2-1,2-2,2
Annonse- og reklamevirksomhet1115,40,42,9
Bilutleie2......
Arbeidskrafttjenester3125,00,33,3
Rengjøringsvirksomhet117,90,02,7
"Figur 1. Prisindekser for utvalgte næringer innen faglig, vitenskapelig teknisk tjenesteyting

Prisene på tjenester for regnskap og revisjon steg 3,6 prosent fra 4. kvartal 2015 til 4. kvartal 2016, samme årsvekst som kvartalet før. I forhold til 3.kvartal 2016 steg prisene med 1,0 prosent. I samme periode steg prisene på juridisk tjenesteyting med 2,4 prosent, men gikk ned med 0,1 prosent i forhold til 3. kvartal 2016.

Prisvekst for arkitekttjenester

Etter 4 kvartaler med negativ årsvekst, steg prisene på arkitekttjenester fra 4. kvartal 2015 til 4. kvartal 2016 med 0,7 prosent. Også i forhold til kvartalet før steg prisene med 0,7 prosent.

Prisveksten innen byggeteknisk konsulentvirksomhet var på 0,4 prosent i forhold til samme kvartal 2015. Det er femte kvartalet på rad at den årlige prisveksten er lavere enn 1 prosent.

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB