326907
/bygg-bolig-og-eiendom/statistikker/eiendomsoms/kvartal
326907
statistikk
2018-02-07T08:00:00.000Z
Bygg, bolig og eiendom
no
eiendomsoms, Eiendomsomsetning, tinglyste omsetninger, boligeiendommer, næringseiendommer, fritidseiendommer, tomter, kjøpesum, boligtyper, tomtefeste, hjemmelsoverføring (for eksempel fritt salg, tvangssalg, skifteoppgjør)Eiendom, Bygg, bolig og eiendom
true

Eiendomsomsetning

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltall

53 284

eiendommer ble omsatt i 4. kvartal 2017

Tinglyst omsetning av fast eiendom og boliger i borettslag. Foreløpige tall
4. kvartal 20174. kvartal 2017Endring i prosentEndring i prosent
OmsetningerAndel4. kvartal 2016 - 4. kvartal 20174. kvartal 2012 - 4. kvartal 2017
Fast eiendom
Omsetninger i alt53 284100,0-1,52,9
Etablering av feste5021-2,315,7
Festeovergang3 4026-6,4-6,6
Hjemmelsoverføring i alt49 38093-1,13,5
Hjemmelsoverføring, fritt salg31 26559-0,7-3,4
Hjemmelsoverføring, gave4 45883,572,3
Hjemmelsoverføring, tvangssalg2300-3,0-4,2
Hjemmelsoverføring, uskiftebevilling og skifteoppgjør7 40214-4,41,3
Hjemmelsoverføring, annet og uoppgitt6 02511-1,915,0
Boliger i borettslag
Hjemmelsoverføring i alt10 624100
Hjemmelsoverføring, fritt salg8 65181
Hjemmelsoverføring, gave1561
Hjemmelsoverføring, tvangssalg420
Hjemmelsoverføring, uskiftebevilling og skifteoppgjør1 18311
Hjemmelsoverføring, annet og uoppgitt5926

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Tinglyst omsetning av fast eiendom

Tinglyst omsetning av fast eiendom
OmsetningerTinglyst beløp (mill. kr)1
4. kvartal 20144. kvartal 20154. kvartal 20164. kvartal 201724. kvartal 20144. kvartal 20154. kvartal 20164. kvartal 20172
1Omfatter hovedsakelig kjøpesummer, men for vederlagsfri omsetning har en brukt "salgsverdi" oppgitt på skjøtet.
2Foreløpige tall.
Hele landet53 29652 97754 06953 284107 985109 171120 291126 218
Østfold2 5422 7282 7213 0914 4625 3225 8447 445
Akershus5 1925 3275 4405 74114 96216 62319 41622 538
Oslo4 5964 3604 6974 10120 89318 16323 06220 587
Hedmark2 6212 5862 7042 7322 8563 1113 6514 014
Oppland2 7372 9063 0422 9603 1813 6073 7554 258
Buskerud3 3963 5423 7903 6135 8356 5037 6007 741
Vestfold2 3802 3242 3582 3284 6664 9795 3155 618
Telemark2 0622 0782 1792 1112 5992 6043 1383 139
Aust-Agder1 6361 6441 5761 5672 2552 3372 2272 499
Vest-Agder2 1122 1262 2372 1703 6483 8344 2234 388
Rogaland4 6693 8353 7483 87912 4989 4018 7519 921
Hordaland5 0394 8704 9354 63310 28110 14810 97610 913
Sogn og Fjordane1 1591 2821 2111 1861 2481 3101 3761 547
Møre og Romsdal2 8512 8262 7562 6303 9293 9983 9694 016
Sør-Trøndelag3 2413 1393 3733 3176 8407 2827 5067 658
Nord-Trøndelag1 4611 4871 5141 4841 7953 0052 0402 103
Nordland2 9533 1453 0742 9772 8023 2813 4713 515
Troms - Romsa1 7151 8431 8281 7392 5152 8953 0973 322
Finnmark - Finnmárku9349298861 025719767876995

Tabell 2 
Tinglyste omsetninger av fast eiendom fordelt på type eiendom

Tinglyste omsetninger av fast eiendom fordelt på type eiendom
4. kvartal 20144. kvartal 20154. kvartal 20164. kvartal 20171
1Foreløpige tall.
Alle eiendommer53 29652 97754 06953 284
Boligeiendom i alt38 04236 80837 69137 697
Boligeiendom med bygning36 48735 03235 77335 980
Boligeiendom uten bygning1 5551 7761 9181 717
Fritidseiendom i alt8 5979 0679 6859 124
Fritidseiendom med bygning7 2967 8307 9617 609
Fritidseiendom uten bygning1 3011 2371 7241 515
Landbrukseiendom i alt1 9082 1811 9821 863
Landbrukseiendom med bygning1 6071 8241 5881 480
Landbrukseiendom uten bygning301357394383
Forretnings-/kontoreiendom i alt915936971940
Forretnings-/kontoreiendom med bygning838873894807
Forretnings-/kontoreiendom uten bygning776377133
Industrieiendom i alt564661693610
Industrieiendom med bygning464519524473
Industrieiendom uten bygning100142169137
Kommunikasjon149175137133
Annen2 5402 8882 6352 389
Uoppgitt581261275528

Tabell 3 
Tinglyste omsetninger av fast eiendom fordelt på omsetningsmåte og type eiendom. Foreløpige tall

Tinglyste omsetninger av fast eiendom fordelt på omsetningsmåte og type eiendom. Foreløpige tall
Etablering av festeFestovergangHjemmelsoverføring
I altFritt salgGaveTvangssalgUskiftebevillingSkifteoppgjørAnnet og uoppgitt
4. kvartal 2017
Alle eiendommer5023 40249 38031 2654 4582302 3465 0566 025
Boligeiendom i alt881 67635 93325 0082 8171641 5483 2093 187
Boligeiendom med bygning461 65934 20523 8352 5671531 5013 1223 027
Boligeiendom uten bygning42121 6391 171163114787160
Fritidseiendom i alt2631 4537 4084 07893218453959968
Fritidseiendom med bygning1911 4195 9953 08878317419837851
Fritidseiendom uten bygning72331 401990137134122117
Landbrukseiendom i alt4121 84758342518139413269
Landbrukseiendom med bygning2101 46843438515114331189
Landbrukseiendom uten bygning22379149403258280
Forretnings-/kontoreiendom i alt13968313551555072334
Forretnings-/kontoreiendom med bygning9846423231444662193
Forretnings-/kontoreiendom uten bygning4161321141013
Industrieiendom i alt20545362842311722189
Industrieiendom med bygning15463902102311519122
Industrieiendom uten bygning5210072002323
Kommunikasjon01132186300105
Annen96842 20980119819109335747
Uoppgitt18264841384223046226

Tabell 4 
Boligeiendommer med bygning på eid tomt, omsatt i fritt salg, fordelt på boligtype. Foreløpige tall

Boligeiendommer med bygning på eid tomt, omsatt i fritt salg, fordelt på boligtype. Foreløpige tall
Boliger i altEneboligerTomannsboligerRekke-/kjedehusBlokkleiligheterAnnen boligUoppgitt
4. kvartal 2017
Hele landet23 83510 0532 0301 8688 4261 216242
Østfold1 67176011113851611927
Akershus3 5491 2323363291 52610917
Oslo2 002299142901 4144611
Hedmark9595988349162607
Oppland7944886530167395
Buskerud1 338627155103412329
Vestfold1 243627129583595713
Telemark636435582666447
Aust-Agder6063004735187352
Vest-Agder99841777963356310
Rogaland2 2178821612628138316
Hordaland2 29974720726995210123
Sogn og Fjordane3961823733115218
Møre og Romsdal1 1405231407226512812
Sør-Trøndelag1 62653514814761914136
Nord-Trøndelag5923752528915221
Nordland92754164681895312
Troms - Romsa6573704324185305
Finnmark - Finnmárku1851152115331

Tabell 5 
Fritidseiendommer med bygning, omsatt i fritt salg. Foreløpige tall

Fritidseiendommer med bygning, omsatt i fritt salg. Foreløpige tall
4. kvartal 2017
Omsetninger i altKjøpesum i alt (mill. kr)Kjøpesum per omsetning (1 000 kr)Omsetninger med eid tomtKjøpesum i alt med eid tomt (mill.kr)Kjøpesum per omsetning med eid tomt (1 000 kr)Omsetninger på festet tomtKjøpesum i alt på festet tomt (mill.kr)Kjøpesum per omsetning på festet tomt (1 000 kr)
Hele landet3 9956 9221 7333 0875 5251 7909081 3961 538
 
Østfold1162442 101791762 22337681 841
Akershus og Oslo981801 836861661 93412141 132
Hedmark3976601 6632584181 6211392421 743
Oppland5521 0881 9714448611 9391082272 103
Buskerud6111 3772 2544591 1442 4931522331 532
Vestfold1051921 825791481 87926431 659
Telemark3206231 9482425172 137781061 362
Aust-Agder1633282 0101352872 12228411 470
Vest-Agder2024572 2611362982 190661592 407
Rogaland1302331 794951831 93135501 422
Hordaland2945301 8042724851 78522452 043
Sogn og Fjordane74851 14465761 17698906
Møre og Romsdal1381571 1361261491 186127607
Sør-Trøndelag2873681 2832553381 3243230950
Nord-Trøndelag1159381264467205147928
Nordland2091547381611136994842869
Troms - Romsa10698923989192887860
Finnmark - Finnmárku785570133288484527594

Tabell 6 
Boligeiendommer med bygning, omsatt i fritt salg. Foreløpige tall

Boligeiendommer med bygning, omsatt i fritt salg. Foreløpige tall
4. kvartal 2017
Omsetninger i altKjøpesum i alt (mill. kr)Kjøpesum per omsetning (1 000 kr)Omsetninger med eid tomtKjøpesum i alt med eid tomt (mill. kr)Kjøpesum per omsetning med eid tomt (1 000 kr)Omsetninger på festet tomtKjøpesum i alt på festet tomt (mill.kr)Kjøpesum per omsetning på festet tomt (1 000 kr)
Hele landet24 73391 3123 69223 83588 8653 7288982 4472 725
 
Østfold1 8285 8453 1971 6715 4003 2311574452 833
Akershus3 60418 2615 0673 54918 0075 074552544 616
Oslo2 05213 1456 4062 00212 8796 433502665 317
Hedmark9762 4402 5009592 4122 51617281 650
Oppland8222 1232 5837942 0642 59928592 120
Buskerud1 3634 7703 5001 3384 7063 51725642 542
Vestfold1 3324 4473 3391 2434 1853 367892632 951
Telemark6931 8222 6306361 7162 699571061 863
Aust-Agder6231 6572 6606061 6202 67317382 211
Vest-Agder1 0133 1873 1469983 1503 15615372 475
Rogaland2 2307 9053 5452 2177 8783 55413272 047
Hordaland2 3548 1253 4512 2997 9283 448551973 580
Sogn og Fjordane4091 1002 6883961 0712 70513282 171
Møre og Romsdal1 1553 0562 6461 1403 0202 64915372 454
Sør-Trøndelag1 6415 8963 5931 6265 8353 58915604 031
Nord-Trøndelag6561 5632 3825921 4652 47464981 531
Nordland1 0072 6142 5969272 4512 645801622 030
Troms - Romsa6642 6804 0376572 6584 0467223 157
Finnmark - Finnmárku3116752 1691854182 2591262572 038

Tabell 7 
Omsetning av boliger i borettslag. Foreløpige tall

Omsetning av boliger i borettslag. Foreløpige tall
OmsetningerTinglyst beløp (mill. kr)Fellesgjeld i alt (mill. kr)
4. kvartal 2017
Hele landet10 62421 3413 501
Østfold7431 129180
Akershus9182 149182
Oslo3 0228 774728
Hedmark35947694
Oppland19828140
Buskerud6721 055172
Vestfold541731145
Telemark461499113
Aust-Agder817733
Vest-Agder27345157
Rogaland449749162
Hordaland8731 643215
Sogn og Fjordane668921
Møre og Romsdal21827160
Sør-Trøndelag7411 543177
Nord-Trøndelag18218961
Nordland436614193
Troms - Romsa315504151
Finnmark - Finnmárku7511625
Uoppgitt101

Tabell 8 
Omsetning av boliger i borettslag i fritt salg fordelt på type bolig. Foreløpige tall

Omsetning av boliger i borettslag i fritt salg fordelt på type bolig. Foreløpige tall
Boliger i altEneboligerTomannsboligerRekke-/kjedehusBlokkleiligheterAnnen boligUoppgitt
4. kvartal 2017
Hele landet8 631671341 0527 12485169
Østfold61147133452510
Akershus77371911263122
Oslo2 4902151082 349214
Hedmark269494021141
Oppland156563111202
Buskerud55713134947048
Vestfold4319118231748
Telemark3659129125012
Aust-Agder652195300
Vest-Agder222322218915
Rogaland364286527829
Hordaland700299758318
Sogn og Fjordane5514193100
Møre og Romsdal173252712973
Sør-Trøndelag59713384503669
Nord-Trøndelag1430071101214
Nordland3350551263412
Troms - Romsa262114221701
Finnmark - Finnmárku6304292901
Uoppgitt0000000

Tabell 9 
Omsetning av boliger i borettslag i fritt salg. Antall, kjøpesum og fellesgjeld. Foreløpige tall

Omsetning av boliger i borettslag i fritt salg. Antall, kjøpesum og fellesgjeld. Foreløpige tall
Omsetninger i altKjøpesum i alt (mill. kr)Kjøpesum per omsetning (1 000 kr)Fellesgjeld i alt (mill. kr)1Fellesgjeld per omsetning (1 000 kr)Totalpris per omsetning inkludert fellesgjeld (1 000 kr)
1Fellesgjeld er basert på opplysninger om selgers fellesgjeld i borettslaget ved utgangen av året før overdrageslen. Dersom opplysninger om fellesgjeld mangler, er beløpet estimert.
4. kvartal 2017
Hele landet8 63120 6572 3932 8333282 721
Østfold6111 1091 8141752872 101
Akershus7732 0692 6772102712 948
Oslo2 4908 5273 4256652673 692
Hedmark2694581 704913402 044
Oppland1562761 772472992 071
Buskerud5571 0331 8541893402 194
Vestfold4317101 6481393221 970
Telemark3654781 3091273471 656
Aust-Agder65761 162345251 687
Vest-Agder2224351 961783512 312
Rogaland3647382 0291624462 475
Hordaland7001 5702 2431972822 525
Sogn og Fjordane55831 511203631 874
Møre og Romsdal1732651 534603471 881
Sør-Trøndelag5971 4572 4411672802 721
Nord-Trøndelag1431831 277825701 847
Nordland3355881 7561775292 285
Troms - Romsa2624861 8541907242 578
Finnmark - Finnmárku631151 825233582 183
Uoppgitt000000

Om statistikken

Statistikken omfatter tinglyst omsetning av alle typer fast eiendom og boliger i borettslag med tilhørende omsetningsverdi. Den gir tall fordelt på type eiendom og type omsetning. For boliger og fritidsboliger omsatt i fritt salg publiseres tall for kjøpesum i alt og gjennomsnittlig kjøpesum.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Tinglyst beløp

Tinglyst beløp omfatter hovedsakelig kjøpesummer, men for vederlagsfri omsetning (gave) brukes avgiftsgrunnlaget for dokumentavgift.

Gjennomsnittlig kjøpesum per omsetning

Det beregnes gjennomsnittlig kjøpesum for:

  • Boligeiendom omsatt i fritt salg med bygning og som omfatter hjemmelsoverføring av grunn. Kjøpesum skal være oppgitt.
  • Fritidseiendom omsatt i fritt salg med bygning og som omfatter hjemmelsoverføring av grunn. Kjøpesum skal være oppgitt.
  • Fritidsbolig på festet tomt omsatt i fritt salg
  • Bolig i borettslag omsatt i fritt salg

Fritt salg

Med fritt salg mener en her at eiendommen er omsatt til en pris som svarer til markedsverdien. Det er ikke noe krav at eiendommen er utlyst for salg på det åpne markedet.

Omsetning

En omsetning omfatter ikke bare vanlig salg, men også gaveoverføringer, skifteoppgjør, uskiftebevilling, tvangssalg og annet. En omsetning kan omfatte en eller flere grunneiendommer. For eiendommer med flere eiere, kan en omsetning også bestå av en del av en eiendom. En omsetning omfatter både fast eiendom og andel (borett) i borettslag.

Standard klassifikasjoner

Type omsetning

Type eiendom

Type bygning

Administrative opplysninger

Navn og emne

Navn: Eiendomsomsetning
Emne: Bygg, bolig og eiendom

Neste publisering

Ansvarlig seksjon

Seksjon for primærnæringsstatistikk

Regionalt nivå

Statistikken publiseres på fylkes- og kommunenivå.

Hyppighet og aktualitet

Statistikken utkommer fire ganger i året med kvartalsvise resultater. Foreløpige tall publiseres vanligvis 6 uker etter siste aktuelle kvartal. Endelige tall kommer vanligvis etter 32 uker. Forskjellen mellom foreløpige og endelige tall er på under én prosent.

Det er ellers verdt å merke seg at statistikken tar ugangspunkt i tinglysingstidspunktet. Det kan gå både uker og måneder fra en eiendom blir solgt til omsetningen tinglyses. Fram til midten av 1990-årene ble det samlet inn opplysninger om dette etterslepet, og da ble ca. 65 prosent av omsetningene omsatt i det kvartalet de ble tinglyst. Sammelikning med data fra finn.no i 2016 viste at omsetningene i gjennomsnitt ble tinglyst ca 2-3. md etter at kjøpekontrakt ble underskrevet, men at det er store forskjeller.

Internasjonal rapportering

Ikke relevant

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Mikrodata lagres i Statistisk sentralbyrå.

Bakgrunn

Formål og historie

Statistikken skal gi en løpende oversikt over omsetningen av fast eiendom i Norge. Med dagens detaljeringsgrad går statistikken tilbake til 1991, og med mindre detaljeringsgrad helt tilbake til 1836. Statistikk mangler for årene 1981-1983.

Fra 1. kvartal 2017 omfatter statistikken også tinglyst omsetning av boliger borettslag.

Brukere og bruksområder

Statistikken brukes av offentlige institusjoner, eiendomsmeglere, media og privatpersoner.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkalenderen. Les mer om prinsipper for likebehandling på ssb.no. 

Sammenheng med annen statistikk

Statistisk sentralbyrå har siden 1991 utarbeidet en egen boligprisindeks med formål å gi en løpende prisstatistikk for boligmarkedet. Indeksen publiseres kvartalsvis for regionene (sonene) Oslo og Bærum, resten av Akershus, Stavanger, Bergen og Trondheim samt resten av landet. Boligene inndeles i enebolig, småhus og blokkleilighet, og det skilles mellom eierformene selveierbolig og borettslagsbolig.

Det utarbeides årlig en statistikk over tinglyst omsetning av landbrukseiendommer. Denne statistikken tar utgangspunkt i det som er definert som landbrukseiendommer i Landbruksregisteret, som blir driftet av Landbruksdirektoratet. Deretter blir opplysninger om tinglyst omsetning koblet til. I den ordinære eiendomsomsetningsstatistikken er det opplysninger gitt på skjøtet om hva som er formålet med eiendommen, som er utgangspunktet for at eiendommen blir karakterisert som landbrukseiendom. Det er noe avvik mellom disse to statistikkene.

Lovhjemmel

Statistikkloven §§2-1, 3-2.

EØS-referanse

Ikke relevant

Produksjon

Omfang

Statistikken omfatter alle tinglyste omsetninger (overdragelser) av fast eiendom. Fra 2017 omfatter den også omsetning av boliger i borettslag. Med omsetning menes ikke bare et reelt salg av en eiendom. Foruten vanlig fritt salg og tvangsauksjon inngår i omsetning også gaveoverføring, ekspropriasjon, skifteoppgjør, uskiftebevilling og annen hjemmelsoverføring. Sistnevnte kan være en tinglyst overføring av hjemmel i forbindelse med endring av organisasjonsform.

Tre typer av fast eiendom inngår:

  • Grunneiendom er eiendom som er avgrenset ved eiendomsgrenser på jordoverflaten og som strekker seg så langt loddrett nedover i grunnen og oppover i lufta som privat eiendomsrett rekker etter alminnelige regler.
  • Festegrunn er del av grunneiendom som noen har festerett til, dvs. har en langvarig bruksrett til gjennom leie.
  • Eierseksjon er en sameieandel i en bebygd eiendom med tilknyttet enerett til bruk av en av flere boliger eller andre bruksenheter på eiendommen.

Fast eiendom kan omsettes uten at det skjer tinglysing, men dette er uvanlig. Omsetning av aksjebolig inngår heller ikke i statistikken. For aksjeselskap vil en del eiendommer skifte eier som følge av aksjesalg. Disse eiendomsomsetningene blir ikke fanget opp i statistikken.

I enkelte tilfeller kan én omsetning omfatte flere boliger/fritidsboliger, f.eks. eiendom med utleieboliger.

Datakilder og utvalg

Statistikken er basert på opplysninger fra Grunnboka og Matrikkelen som koples sammen. Fra og med 2004 startet Kartverket gradvis med å overføre ansvaret for tinglysingen fra de lokale tingrettene, det vil si oppdateringen av Grunnboka med hensyn til salg, heftelser og pantsettelse i fast eiendom. I oktober 2007 var hele ansvaret overført til Statens Kartverk.

Statistikken er en totaltelling av alle tinglyste omsetninger av fast eiendom og boliger i borettslag (sistnevnte fra og med 2017)

Datainnsamling, editering og beregninger

Data fra grunnboka hentes via API til Statistisk sentralbyrå ved behov. SSB har en egen kopi av Matrikkelen, som oppdateres fortløpende.

Det blir utført maskinelle feilkontroller for å avdekke mangler, feil, ekstreme verdier og inkonsistens i dataene. Rettinger gjøres ved å hente inn tilleggsopplysninger fra Matrikkelen.

Det gjøres for det meste bare opptellinger av antall omsetninger med bestemte egenskaper, f.eks. etter type eiendom, omsetningsmåte, med/uten bygning, boligtype, samt oppsummering av tinglyst beløp.

For tinglyste omsetninger av eiendommer i fritt salg er det et krav at kjøpesummen tilsvarer markedsverdien.Tinglyst beløp for eiendommer som ikke omsettes i fritt salg, beregnes på følgende måte:

Dersom kjøpesummen er større enn 1 kr, benyttes kjøpesummen. Dersom kjøpesummen er 1 kr eller mindre, benyttes avgiftsgrunnlaget for dokumentavgift.

For borettslagsleiligheter skjer det ingen korrigeringer av kjøpesum, men opplysninger om andel fellesgjeld hentes fra Skattestatistikk for personer og kobles til. Det er opplysninger om selgers fellesgjeld i borettslaget ved årsskiftet ett år før salget som benyttes. Dersom opplysninger om fellesgjeld mangler, blir det benyttet et gjennomsnittsbeløp for den aktuelle kommunen eller fylke. Det hefter derfor en viss usikkerhet til disse tallene.

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

For at ikke opplysninger skal kunne føres tilbake til enkeltperson, blir det ikke offentliggjort statistikk dersom færre enn tre omsetninger ligger til grunn for et tall. Det er også en begrensning ved at tall ikke offentliggjøres hvis en omsetning alene står for over 90 prosent av verdien, eller hvis to omsetninger står for over 95 prosent av verdien.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Det eksisterer en sammenhengende tidsserie over salg av fast eiendom fra 1836 til 1980. Statistikken viser antall solgte eiendommer i alt og tilhørende verdi, fordelt på eiendommer i byene og i bygdene. Fra 1852 til 1980 finnes det dessuten en sammenhengende tidsserie over pris per skyldmark for vanlige jordbrukseiendommer i fri omsetning.

Til og med 1980 ble statistikken utarbeidet på grunnlag av rapportering av data direkte fra tingrettene (sorenskriverne) til Statistisk sentralbyrå. GAB-registeret ble opprettet rundt 1980. Fra og med 1981 var det meningen at registeret skulle være datagrunnlag for statistikken. I starten omfattet imidlertid registeret ikke alle kommuner og datakvaliteten var dessuten dårlig. Det mangler derfor statistikk for årene 1981-1983. Fra og med 1984 er det igjen publisert statistikk, men de første årene var det fortsatt betydelige mangler i datagrunnlaget. Fra og med 1991 er det publisert statistikk med dagens detaljeringsnivå.

Fram til og med 2005 hadde statistikken resultater for henholdsvis 1. kvartal, 1. halvår, 1.-3. kvartal og hele året. Fra og med 2006 er statistikken bare publisert kvartalsvis.

For boligeiendommer med bygning og fritidseiendommer med bygning omsatt i fritt salg regner vi også ut gjennomsnittlig kjøpesum. Eiendommer uten kjøpesum inngår ikke i grunnlaget for gjennomsnittsberegninger. Boligeiendommer omfatter enebolig, tomannsbolig, rekke- og kjedehus, blokkleilighet og annen, inkludert leiegårder og lignende. Sammensetningen av boligmassen som blir omsatt, kan variere en del fra år til år. For fritidseiendommer vil også sammensetningen variere over tid, særlig vil omsetninger som omfatter flere fritidseiendommer påvirke gjennomsnittet. Det samme gjelder fritidseiendommer med spesielt høy kjøpesum. Utviklingen i gjennomsnittlig kjøpesum fra år til år behøver derfor ikke å gi et riktig bilde av prisutviklingen, og spesielt ikke om den bygger på et fåtall omsetninger. Gjennomsnittlig kjøpesum blir ikke regnet ut for lavere nivå enn fylke.

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

Statistikken bygger hovedsakelig på data oppgitt i forbindelse med tinglysing av fast eiendom og boliger i borettslag (fra 2017), og en regner med at dataene har stor pålitelighet. Feilklassifisering av for eksempel type eiendom og type bolig kan imidlertid forekomme. I løpet av perioden 2004-2007 ble en økende andel omsetninger klassifisert i gruppen annet under type eiendom og type bolig. Det har også vært økning i antall tinglyste omsetninger med mangelfull klassifisering. En stor andel av disse eiendommene greier vi ved hjelp av Matrikkelen å plassere riktig under editeringen, mens andre er vanskeligere å plassere. Det vil derfor være en del omsetninger med type omsetning annet og uoppgitt som skulle vært i en annen gruppe. Fra 2007 har dette gradvis blitt bedre.

Det er strenge krav til registrering i forbindelse med tinglysing av fast eiendom, og frafall forekommer derfor i veldig liten grad. Enkelte omsetninger mangler i den foreløpige statistikken.

Når det gjelder tinglyst omsetning av boliger i borettslag, er manglende opplysninger om kommune, type eiendom og type bolig hentet fra Matrikkelen. Opplysninger om andelen fellesgjeld er hentet fra Skattestatistikk for personer, og viser andelen fellesgjeld ved årsskiftet ett år før salget fant sted. I de tilfellene en mangler fellesgjeld, er  det benyttet en gjennomsnittsverdi for gjeldende kommune eller fylke.

 

Revisjon

Ikke relevant

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB