286657
/befolkning/statistikker/innvbef/aar
286657
Flest nye bosatte fra Syria
statistikk
2017-03-02T08:00:00.000Z
Befolkning;Innvandring og innvandrere;Befolkning
no
innvbef, Innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre, utenlandsfødte, fødeland, statsborgerskap, botid, innvandringsbakgrunn, landbakgrunnBefolkning, Innvandrere, Folketall, Innvandring og innvandrere, Befolkning
true
Den største tilveksten i 2016 var blant innvandrerne fra Syria. Ved inngangen til 2017 var 725 000 innvandrere og 159 000 norskfødte med innvandrerforeldre registrert bosatt i Norge.

Innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre

Oppdatert

Neste oppdatering

Foreløpig ikke fastsatt

Nøkkeltall

883 751

innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre, etter landbakgrunn

Innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre, etter landbakgrunn. 1. januar
2017
Innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre i altInnvandrereNorskfødte med innvandrerforeldreAndel innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre av totalbefolkningen. Prosent
I alt883 751724 987158 76416,8
EU28/EØS, USA, Canada, Australia og New Zealand377 522341 32136 2017,2
Asia, Afrika, Latin-Amerika, Oseania unntatt Australia og New Zealand, og Europa utenom EU28/EØS506 229383 666122 5639,6
 
EU28/EØS-land364 127328 80835 3196,9
Europeiske land utenom EU28/EØS-land74 03257 74516 2871,4
Afrika121 11190 50130 6102,3
Asia med Tyrkia286 407213 98772 4205,4
Nord-Amerika11 10710 3018060,2
Sør- og Mellom-Amerika24 78621 5383 2480,5
Oseania2 1812 107740,0

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Befolkningen etter innvandringskategori og landbakgrunn.

Befolkningen etter innvandringskategori og landbakgrunn.
2017
Født i Norge med to norskfødte foreldre1InnvandrereNorskfødte med innvandrerforeldreUtenlandsfødte med en norskfødt forelderNorskfødte med en utenlandsfødt forelderUtenlandsfødte med to norskfødte foreldre
1Den utenlandske landbakgrunnen gjelder besteforeldrenes fødeland. Personen kan ha 1-4 besteforeldre født i utlandet. Mormors/morfars fødeland gjelder om det er ulike land for besteforeldre.
I alt4 043 939724 987158 76436 125255 81738 685
Norge3 862 69300000
Danmark31 26719 4941 9533 94030 6031 328
Grønland104200155619030
Finland5 5446 3336604676 76556
Færøyene1 516700941001 19017
Island1 9567 8838213473 15750
Sverige32 42936 3152 9516 66738 7155 334
Albania361 47925712175
Belgia9621 1961062721 097287
Bulgaria626 7265952679439
Andorra0140020
Estland1554 944435496312
Frankrike1 8635 3075227503 647324
Gibraltar0305130
Hellas3922 5861171881 01539
Hviterussland111 047169103093
Irland4181 0275210893225
Kroatia4474 124793258225
Italia1 2564 0692353342 098107
Latvia14110 0521 0203767511
Malta4779519753
Nederland3 8277 7138827705 394317
Liechtenstein7213240
Luxembourg36440314369
Monaco4100062
Polen2 39497 19611 0592905 67467
Portugal2523 2112629576014
Romania21013 8891 775331 360147
San Marino053010
Litauen3037 6384 853471 1361
Spania1 6466 0493706412 707182
Moldova098712711240
Storbritannia15 93214 3309913 81520 1581 242
Russland46117 2253 2192333 804216
Sveits1 3871 3881625651 755344
Tyrkia65311 3306 8421243 69826
Tyskland12 89824 6012 9922 47414 928890
Slovenia614075661220
Ukraina694 881589661 1369
Ungarn2 0123 863692751 543300
Østerrike1 4581 2871112461 48999
Vatikanstaten010000
Bosnia-Hercegovina19513 5914 093141 5241
Makedonia1702 6921 345146411
Slovakia1003 90243283150
Tsjekkia8162 2013023991012
Serbia4205 3611 0352675513
Montenegro184431591621
Kosovo16910 0345 294201 2323
Guernsey040000
Jersey010000
Man000000
Algerie2561 240523136393
Angola1649074151913
Botswana11689316519
St. Helena20202150
Det britiske territoriet i Indiahavet220020
Burundi01 0753712922
Komorene352010
Benin0283240
Ekvatorial-Guinea0111000
Elfenbeinskysten2830461815233
Eritrea20519 9573 66123371102
Etiopia4677 8882 499110656838
Egypt2521 1282103855512
Djibouti46250050
Gabon0112180
Gambia1211 202560117420
Ghana561 9207822357810
Guinea11283920420
Guinea-Bissau159131270
Kamerun2785991489226130
Kapp Verde25938913562847
Kenya2831 790305175912199
Kongo-Brazzaville25243604408
Kongo2112 2546962025855
Lesotho080250
Liberia718933071313335
Libya116551378834
Madagaskar9852023952467235
Malawi110547230
Mali3382302612
Marokko6775 7964 159512 36810
Vest-Sahara1350070
Mauritania05801131
Mauritius8618348131690
Namibia1171115564
Niger056163310
Nigeria981 8065422071715
Mosambik301671616999
Mayotte000000
Réunion030110
Zimbabwe63238362714027
Rwanda76241961677
São Tomé og Príncipe040000
Senegal102758281234
Den sentralafrikanske republikk0194010
Seychellene61012200
Sierra Leone5150417551922
Somalia3528 69612 767156959
Spanske områder i Afrika000000
Sør-Sudan6172751171
Sudan264 26473521167
Swaziland18704166
Sør-Afrika1 087989722351 082331
Tanzania1417551497544895
Tsjad0316150
Togo3111511291
Tunisia1721 021410257549
Uganda891 2272594341712
Zambia48437405722237
Burkina Faso03130180
Afghanistan715 9863 57432300
Armenia11316561313
Aserbajdsjan35251206653
Bahrain01759216
Bangladesh18694632513150130
Bhutan236540187
Brunei31234416
Myanmar123 1867521701
Sri Lanka3319 1096 199641 004186
De forente arabiske emirater4380118484482
Filippinene1 27520 5372 3559909 188684
Georgia0321464490
Taiwan118274341913380
Hongkong33681423962333143
India1 57311 0223 9111781 7741 360
Indonesia4401 26926692645183
Irak6422 4939 811191 25312
Iran28217 1694 195362 67437
Israel2006728915271632
Japan73096272172763302
Jordan374932246993
Kambodsja2241916314963
Kasakhstan1791115391500
Kina1 2718 4751 9915031 7302 677
Nord-Korea1228101710
Sør-Korea4 3501 079954161 2896 057
Kuwait540315112766
Kypros831775281665
Kirgisistan0219352460
Laos0110172500
Libanon1552 2169734164715
Macao079101100
Malaysia122751967234439
Maldivene050040
Mongolia0139285398
Oman121113912
Palestina993 361780402178
Nepal341 7051701611979
Pakistan1 34219 97316 7271445 73421
Øst-Timor0100050
Qatar257166421
Saudi-Arabia4780166193931
Singapore14739740165317228
Tadsjikistan0110250390
Turkmenistan1881190140
Usbekistan6593872620
Syria4820 8231 46263254
Thailand50418 6348901 0487 659453
Vietnam70513 7508 9081002 029202
Jemen04831262101
De amerikanske Jomfruøyene21001121
Barbados122102240
Antigua og Barbuda040080
Belize51300180
Bahamas121404104
Bermuda440473
De britiske Jomfruøyene210123
Canada3 3651 8551335942 802681
Caymanøyene052020
Costa Rica12214284914099
Cuba211 00495365854
Dominica023130170
Den dominikanske republikk20838172473542
Franske Antiller000000
Grenada161533260
Guadeloupe020140
Guatemala1581912149184213
Haiti44017262
Honduras33107228995
Jamaica4015018131605
Martinique062090
Mexico1411 1929111687923
Montserrat020000
Aruba321202273
Sint Maarten020000
Bonaire, Sint Eustatius og Saba000100
Anguilla000000
Curaçao53278183813
Nicaragua15170132712912
Panama106946512
El Salvador82075241000
Saint-Pierre-et-Miquelon000000
Saint Kitts og Nevis000201
Saint Lucia5112291
Saint Vincent og Grenadinene650070
Trinidad og Tobago346252126041230
Turks- og Caicosøyene020000
USA26 7008 4466734 21517 3925 011
Puerto Rico22126290
Saint-Martin000000
Saint-Barthélemy000000
Argentina5929319613783970
Bolivia1113054057246185
Brasil4804 4032445502 719527
Guyana6382671161
Chile9936 1711 7891733 834299
Colombia1 4551 8911882941 0853 694
Ecuador1975086252374225
Falklandsøyene012000
Fransk Guyana030110
Paraguay501139218928
Peru1611 30614387929175
Surinam243751490
Uruguay6620824211808
Venezuela501 027995033318
Amerikansk Samoa400141
Australia8721 543554891 630246
Salomonøyene152080
Christmasøya600001
Kokosøyene000000
Cookøyene510260
Fiji163607420
Vanuatu010020
Tonga850090
Fransk Polynesia560280
Kiribati020120
Tuvalu010010
Guam000000
Nauru000000
Mindre stillehavsøyer (am.)000000
New Zealand2744871610658522
Niue000000
Norfolkøya000000
Ny-Guineaterritoriet000000
Mikronesiaføderasjonen1410070
Papua Ny-Guinea281122
Pitcairn000000
Tokelau000000
Samoa030130
Wallis- og Futunaøyene000000
Ny-Caledonia750470
Marshalløyene010000
Palau020020
Nord-Marianene000000

Tabell 2 
Innvandrere og norskfødte etter landbakgrunn og kommune. 1. januar

Innvandrere og norskfødte etter landbakgrunn og kommune. 1. januar1
2017
EU/EØS, USA, Canada, Australia og New ZealandAsia, Afrika, Latin-Amerika, Oseania unntatt Australia og New Zealand, og Europa utenom EU28/EØS
InnvandrereNorskfødte med innvandrerforeldreInnvandrereNorskfødte med innvandrerforeldre
1Tabellceller under 3 er prikket av hensyn til konfidensialitet.
I alt341 32136 201383 666122 563
0101 Halden1 5672311 858708
0104 Moss2 1472303 1021 242
0105 Sarpsborg2 8913524 9021 888
0106 Fredrikstad4 0704506 7462 447
0111 Hvaler1521113019
0118 Aremark364306
0119 Marker174910921
0121 Rømskog50618:
0122 Trøgstad3503714923
0123 Spydeberg3242831884
0124 Askim9891851 593642
0125 Eidsberg85295733213
0127 Skiptvet2663614415
0128 Rakkestad48478444156
0135 Råde5283728863
0136 Rygge958112818369
0137 Våler (Østf.)4426118053
0138 Hobøl5277627964
0211 Vestby1 2001401 096372
0213 Ski2 0852592 434937
0214 Ås1 8352111 720503
0215 Frogn1 04590631164
0216 Nesodden1 501191902159
0217 Oppegård1 6452101 687594
0219 Bærum10 8711 23310 3753 135
0220 Asker5 3285834 7701 503
0221 Aurskog-Høland1 220167586134
0226 Sørum1 5511941 050425
0227 Fet990139596276
0228 Rælingen1 2591671 820871
0229 Enebakk87790572230
0230 Lørenskog2 7052864 7632 510
0231 Skedsmo3 5463656 7943 346
0233 Nittedal1 5692061 390634
0234 Gjerdrum5756925173
0235 Ullensaker3 0743613 2681 421
0236 Nes (Ak.)1 314182956224
0237 Eidsvoll1 5931941 406472
0238 Nannestad1 257143824294
0239 Hurdal1821410813
0301 Oslo kommune63 4046 109102 95346 311
0402 Kongsvinger716821 164338
0403 Hamar1 3021142 011510
0412 Ringsaker1 6621831 065250
0415 Løten3195026739
0417 Stange84088935243
0418 Nord-Odal13910856
0419 Sør-Odal3254421226
0420 Eidskog2571917826
0423 Grue1922016433
0425 Åsnes2372521920
0426 Våler (Hedm.)19918579
0427 Elverum815751 110259
0428 Trysil4363418638
0429 Åmot2313112720
0430 Stor-Elvdal157111346
0432 Rendalen65:72:
0434 Engerdal57:552
0436 Tolga91108922
0437 Tynset3232528061
0438 Alvdal7769211
0439 Folldal43547:
0441 Os (Hedm.)11819757
0501 Lillehammer1 2281031 667455
0502 Gjøvik1 2501622 182570
0511 Dovre127812010
0512 Lesja11614363
0513 Skjåk64:718
0514 Lom577898
0515 Vågå74911313
0516 Nord-Fron201819927
0517 Sel1531324143
0519 Sør-Fron196187516
0520 Ringebu2943014321
0521 Øyer3163326549
0522 Gausdal2572012225
0528 Østre Toten75311045584
0529 Vestre Toten41859574130
0532 Jevnaker3314626155
0533 Lunner4014549775
0534 Gran46953672180
0536 Søndre Land2112023133
0538 Nordre Land2242223129
0540 Sør-Aurdal112171048
0541 Etnedal57:71:
0542 Nord-Aurdal3514721132
0543 Vestre Slidre956715
0544 Øystre Slidre2323210713
0545 Vang145159411
0602 Drammen5 1725899 4804 260
0604 Kongsberg1 7591991 899396
0605 Ringerike1 7242021 846463
0612 Hole5777429148
0615 Flå88960:
0616 Nes (Busk.)1972114227
0617 Gol3433835772
0618 Hemsedal426541099
0619 Ål2644118420
0620 Hol5812915322
0621 Sigdal18124975
0622 Krødsherad1991765:
0623 Modum69389646151
0624 Øvre Eiker1 381200839188
0625 Nedre Eiker1 7822142 1951 022
0626 Lier2 2652681 918745
0627 Røyken1 9592701 060272
0628 Hurum74810035957
0631 Flesberg1501811215
0632 Rollag5766615
0633 Nore og Uvdal13651103
0701 Horten1 5591821 959527
0702 Holmestrand63485512122
0704 Tønsberg2 6452562 639769
0709 Larvik2 4372882 507868
0710 Sandefjord4 4305484 0101 260
0711 Svelvik5468025140
0713 Sande (Vestf.)7118834794
0714 Hof222317419
0716 Re5526334589
0722 Nøtterøy1 0841271 133325
0723 Tjøme3114521632
0728 Lardal13213739
0805 Porsgrunn1 4811772 350576
0806 Skien2 4543034 3601 528
0807 Notodden59468774141
0811 Siljan4861195
0814 Bamble45541653122
0815 Kragerø5356253182
0817 Drangedal1981515316
0819 Nome3453037577
0821 Bø (Telem.)3884234596
0822 Sauherad2112322839
0826 Tinn2843137480
0827 Hjartdal65:46:
0828 Seljord1492210015
0829 Kviteseid1281451:
0830 Nissedal106751:
0831 Fyresdal941459:
0833 Tokke101:695
0834 Vinje1901613129
0901 Risør3242439957
0904 Grimstad1 3621691 332255
0906 Arendal2 4963462 780640
0911 Gjerstad88714320
0912 Vegårshei77:1138
0914 Tvedestrand3403626648
0919 Froland2653918035
0926 Lillesand50067549126
0928 Birkenes2335225956
0929 Åmli1302212620
0935 Iveland7511787
0937 Evje og Hornnes1651226164
0938 Bygland446473
0940 Valle54:92:
0941 Bykle985788
1001 Kristiansand4 3614948 3932 646
1002 Mandal66086894153
1003 Farsund4707050054
1004 Flekkefjord5826346792
1014 Vennesla70295686140
1017 Songdalen38565521145
1018 Søgne5245845694
1021 Marnardal10879011
1026 Åseral5910457
1027 Audnedal881364:
1029 Lindesnes3344822224
1032 Lyngdal43710963865
1034 Hægebostad698401
1037 Kvinesdal2872531534
1046 Sirdal12813769
1101 Eigersund86172759161
1102 Sandnes6 6558326 2942 230
1103 Stavanger11 8201 16412 6653 773
1106 Haugesund2 9932402 667652
1111 Sokndal118:94:
1112 Lund126817832
1114 Bjerkreim180258115
1119 Hå1 671223800195
1120 Klepp1 516203873271
1121 Time967135946229
1122 Gjesdal959161540104
1124 Sola2 4843021 685479
1127 Randaberg63075537110
1129 Forsand841162:
1130 Strand61978652120
1133 Hjelmeland2484015323
1134 Suldal2292117022
1135 Sauda1981824518
1141 Finnøy36762885
1142 Rennesøy3984715930
1144 Kvitsøy36:15:
1145 Bokn61:15:
1146 Tysvær4986539559
1149 Karmøy2 1952531 540263
1151 Utsira7114:
1160 Vindafjord8338228644
1201 Bergen19 7981 79820 1705 850
1211 Etne32637114:
1216 Sveio3314821345
1219 Bømlo6177552281
1221 Stord1 03190932205
1222 Fitjar18422102:
1223 Tysnes1721476:
1224 Kvinnherad5665142257
1227 Jondal40:37:
1228 Odda3864440943
1231 Ullensvang1802119822
1232 Eidfjord636267
1233 Ulvik916597
1234 Granvin63:8:
1235 Voss6166658787
1238 Kvam4815237152
1241 Fusa2153398:
1242 Samnanger11116817
1243 Os (Hord.)1 551219675162
1244 Austevoll4375111117
1245 Sund4847530249
1246 Fjell1 421134984214
1247 Askøy1 492142946154
1251 Vaksdal1852818519
1252 Modalen21:13:
1253 Osterøy5387418118
1256 Meland3995729039
1259 Øygarden2282227125
1260 Radøy3773519023
1263 Lindås8217750077
1264 Austrheim2472513515
1265 Fedje29:27:
1266 Masfjorden66:48:
1401 Flora66973799166
1411 Gulen15724999
1412 Solund608354
1413 Hyllestad1209837
1416 Høyanger2051525426
1417 Vik18032878
1418 Balestrand13521966
1419 Leikanger851385:
1420 Sogndal3933639746
1421 Aurland1831335:
1422 Lærdal16221759
1424 Årdal2952918722
1426 Luster232241238
1428 Askvoll1097936
1429 Fjaler19110189:
1430 Gaular1872447:
1431 Jølster1252015117
1432 Førde63582655105
1433 Naustdal1271063:
1438 Bremanger3312521120
1439 Vågsøy4183922338
1441 Selje12910104:
1443 Eid2882726930
1444 Hornindal54921:
1445 Gloppen2362325426
1449 Stryn81710433548
1502 Molde1 3721331 512264
1504 Ålesund3 4222832 557441
1505 Kristiansund1 4141411 313214
1511 Vanylven1301385:
1514 Sande (M. og R.)3801968:
1515 Herøy (M. og R.)6968132039
1516 Ulstein7455356791
1517 Hareid4965730483
1519 Volda3613249862
1520 Ørsta4474139060
1523 Ørskog2042611216
1524 Norddal13916293
1525 Stranda5998713421
1526 Stordal11217314
1528 Sykkylven5217535579
1529 Skodje3305512927
1531 Sula6735528657
1532 Giske5835024338
1534 Haram85588502101
1535 Vestnes4824323132
1539 Rauma440321553
1543 Nesset1291294:
1545 Midsund189258814
1546 Sandøy12517407
1547 Aukra2783117525
1548 Fræna5818426922
1551 Eide1431697:
1554 Averøy3743117516
1557 Gjemnes120187111
1560 Tingvoll1291915716
1563 Sunndal136953068
1566 Surnadal1601315410
1567 Rindal21:36:
1571 Halsa60:94:
1573 Smøla1701064:
1576 Aure2171617313
1601 Trondheim9 90493013 2723 377
1612 Hemne1031217414
1613 Snillfjord47:22:
1617 Hitra6077321223
1620 Frøya9161131559
1621 Ørland183101576
1622 Agdenes107:38:
1624 Rissa3212517815
1627 Bjugn174181027
1630 Åfjord81:75:
1632 Roan85:11:
1633 Osen292::
1634 Oppdal3464024648
1635 Rennebu59870:
1636 Meldal1371791:
1638 Orkdal3123956399
1640 Røros2572816723
1644 Holtålen65556:
1648 Midtre Gauldal6216416028
1653 Melhus6337147478
1657 Skaun1882119543
1662 Klæbu2803815236
1663 Malvik7056646169
1664 Selbu1411097:
1665 Tydal30544:
1702 Steinkjer67966914118
1703 Namsos34338644129
1711 Meråker85718416
1714 Stjørdal628491 137196
1717 Frosta1432383:
1718 Leksvik941315110
1719 Levanger74576860127
1721 Verdal4162453382
1724 Verran136101196
1725 Namdalseid31:36:
1736 Snåase - Snåsa69:985
1738 Lierne876351
1739 Raarvihke - Røyrvik28:12:
1740 Namsskogan28:44:
1742 Grong741221020
1743 Høylandet29228:
1744 Overhalla160291129
1748 Fosnes37622:
1749 Flatanger84419:
1750 Vikna1952119328
1751 Nærøy2022224417
1755 Leka25:25:
1756 Inderøy1881617517
1804 Bodø1 8591452 528456
1805 Narvik999661 026151
1811 Bindal29:27:
1812 Sømna48:876
1813 Brønnøy2162538361
1815 Vega38:47:
1816 Vevelstad27346:
1818 Herøy (Nordl.)15621125:
1820 Alstahaug3122845150
1822 Leirfjord57:21029
1824 Vefsn3601750768
1825 Grane78356:
1826 Hattfjelldal52115210
1827 Dønna44:77:
1828 Nesna1021118826
1832 Hemnes129414513
1833 Rana80163904110
1834 Lurøy93:21:
1835 Træna79616:
1836 Rødøy37730:
1837 Meløy206:24220
1838 Gildeskål132514014
1839 Beiarn13:45:
1840 Saltdal1231426835
1841 Fauske2922141858
1845 Sørfold73:50:
1848 Steigen10811958
1849 Hamarøy - Hábmer1141113016
1850 Divtasvuodna - Tysfjord86:57:
1851 Lødingen921119012
1852 Tjeldsund25:29:
1853 Evenes68:86:
1854 Ballangen64112210
1856 Røst27:113
1857 Værøy92:13:
1859 Flakstad67:350
1860 Vestvågøy4504357768
1865 Vågan6453859964
1866 Hadsel283:499105
1867 Bø (Nordl.)84:14915
1868 Øksnes4072514710
1870 Sortland3322148256
1871 Andøy2071827920
1874 Moskenes1494362
1902 Tromsø4 8073514 217601
1903 Harstad843611 388212
1911 Kvæfjord1021421215
1913 Skånland17071155
1917 Ibestad746654
1919 Gratangen941065.
1920 Loabák - Lavangen32.69.
1922 Bardu851118637
1923 Salangen65718813
1924 Målselv1952122625
1925 Sørreisa147171498
1926 Dyrøy24032.
1927 Tranøy53.111.
1928 Torsken110862.
1929 Berg71779.
1931 Lenvik3853661479
1933 Balsfjord27125132.
1936 Karlsøy19218819
1938 Lyngen99126116
1939 Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono88.681
1940 Gáivuotna - Kåfjord74.56.
1941 Skjervøy229261259
1942 Nordreisa122720722
1943 Kvænangen50.31.
2002 Vardø2381191.
2003 Vadsø2481585964
2004 Hammerfest79368937167
2011 Guovdageaidnu - Kautokeino152733.
2012 Alta8595099792
2014 Loppa73.56.
2015 Hasvik1831037.
2017 Kvalsund61.45.
2018 Måsøy1429477
2019 Nordkapp2861119128
2020 Porsanger - Porsángu - Porsanki147719320
2021 Kárásjohka - Karasjok108869.
2022 Lebesby1011180.
2023 Gamvik2301170.
2024 Berlevåg122.27.
2025 Deatnu - Tana180191467
2027 Unjárga - Nesseby40.75.
2028 Båtsfjord4374216419
2030 Sør-Varanger5894484997

Om statistikken

Statistikk over innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre viser hvor mange bosatte personer i befolkningen tilhører disse to gruppene. Tallene er per 1. januar hvert år.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

For utfyllende informasjon, se delkapittel 1.4 i rapporten Oversikt over personer med ulik grad av innvandringsbakgrunn.

Innvandrere er personer som er født i utlandet av to utenlandsfødte foreldre og fire utenlandsfødte besteforeldre.

Norskfødte med innvandrerforeldre er personer som er født i Norge av to utenlandsfødte foreldre og fire utenlandsfødte besteforeldre.

Fødeland er hovedsakelig mors bosted ved personens fødsel.

Landbakgrunn konstrueres med utgangspunkt i informasjon om fødeland i tre generasjoner – og viser til eget, eventuelt mors, eventuelt fars eller besteforeldrenes utenlandske fødeland. For personer født i utlandet er dette (med få unntak) eget fødeland. For personer født i Norge er det foreldrenes fødeland. I de tilfeller der foreldrene har ulikt fødeland er det morens fødeland som blir valgt.

Alder, statsborgerskap og botid tar verdier den datoen statistikken hentes ut. Botid oppgis i hele år. 

Standard klassifikasjoner

SSBs bruk av betegnelser i innvandringsstatistikk er knyttet til Standard for gruppering av personer etter innvandringsbakgrunn.

Følgende inndelinger blir benyttet for gruppering av personer med ulik innvandringsbakgrunn:

Født i Norge med to norskfødte foreldre

Innvandrere

Norskfødte med innvandrerforeldre

Utenlandsfødte med én norskfødt forelder

Norskfødte med én utenlandsfødt forelder

Utenlandsfødte med to norskfødte foreldre (inkluderer utenlandsadopterte)

Personer som ikke tilhører gruppen «innvandrere» eller «norskfødte med innvandrerforeldre» omtales som «den øvrige befolkningen» – betegnelsen kan bare brukes i omtale med de øvrige kategoriene.

Landgrupperinger:

Følger Standard for land og statsborgerskap i personstatistikk.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Navn: Innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre
Emne: Befolkning

Ansvarlig seksjon

Seksjon for befolkningsstatistikk

Regionalt nivå

Land, fylke og kommune

Hyppighet og aktualitet

Årlig

Internasjonal rapportering

Ingen

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Filer på individnivå med data som blir bearbeidet og langtidslagret.

Bakgrunn

Formål og historie

Statistikken skal, sammen med andre emneområder innen befolkningsstatistikk, være med å vise endringer som finner sted og som dermed påvirker befolkningens sammensetning.

I 1991 gikk daværende Kommunal- og arbeidsdepartementet (KAD) og Statistisk sentralbyrå (SSB) sammen om å lage innvandrerstatistikk, og Innvandrerstatistikkprosjektet kom til. Prosjektet var fram til 1996 ledet av en styringsgruppe med deltakere fra KAD, Utlendingsdirektoratet og SSB.

Brukere og bruksområder

Statistikken har et vidt spekter av brukere og bruksområder, som forskningsmiljøer, offentlig forvaltning, presse, kringkasting og privatpersoner.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkkalenderen. Dette er et av de viktigste prinsippene i SSB for å sikre likebehandling av brukerne.

Sammenheng med annen statistikk

Statistikken over innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre viser bestandstall. Området henger klart sammen med endringstallene fra flyttestatistikken – hvor en finner tall på innvandringer og utvandringer hvert år.  

Også de kvartalsvise flyttetallene kan nevnes. Disse tallene gir et bilde av endringer fire ganger i året.

Folk innvandrer på ulikt grunnlag – noen er flyktninger – andre har innvandret på grunn av arbeid, utdanning, familie eller annet. For statistikk om dette, se Innvandrere etter innvandringsgrunn.

Lovhjemmel

§§ 2-1, 2-2, 3-2.

EØS-referanse

Ingen

Produksjon

Omfang

Gjelder personer med to utenlandsfødte foreldre og fire utenlandsfødte besteforeldre registrert bosatt i Norge per 1. januar (for mer om definisjonen bosatt, les under punktet «Omgrep», her).

Asylsøkere og personer på korttidsopphold i Norge er ikke med.

Datakilder og utvalg

Statistikken bygger på folkeregisteropplysninger.

Siden 1946 har det i hver enkelt kommune vært et lokalt folkeregister som skal registrere alle bosatte i kommunen i samsvar med lov om folkeregistrering og forskrifter til loven. Folkeregistrene får meldinger om fødsler, dødsfall, giftermål, skilsmisser, flyttinger mv. fra ulike kilder.

Det sentrale personregisteret ble bygget opp i årene 1964-1966 med utgangspunkt i folketellingen i 1960, samtidig som det 11-sifrede fødselsnummeret ble innført som identifikasjon. Registeret inneholdt dem som var med i folketellingen og senere alle som har vært bosatt i Norge fra og med 1. oktober 1964. I 1995 tok Det sentrale folkeregisteret (DSF) over som offisielt register. Sentralkontoret for folkeregistrering ble overført fra SSB til Skattedirektoratet i 1991.

Datainnsamling, editering og beregninger

Oppdateringene i DSF gjøres ved de lokale folkeregisterkontorene og i Skattedirektoratet – og oppdaterer SSBs egen befolkningsdatabase daglig. Før januar 1998 ble oppdateringer gjort månedlig. Før mai 1995 mottok SSB meldingene på magnetbånd.  

I tillegg til kontroller som blir utført i DSF, utfører SSB kontroller for statistiske formål.

Sesongjustering

Tallene i denne produksjonen blir ikke sesongjustert.

Konfidensialitet

For å forhindre at personer blir identifisert i det publiserte materialet, blir cellene avrundet eller prikket, dersom tre eller færre enheter ligger til grunn for tallet i en celle.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Tid: Tallene kan sammenlignes fra 1995, det første året statistikken ble utgitt.

Sted: SSB gir tall for hver kommune. Fordi massen er liten, er tallene mindre egnet ved analyse på de minste geografiske nivåene.

I mange kommuner – særskilt de små – kan tall variere mye fra år til år – ofte på grunn av asylmottakenes lokalisering.

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

En del feil ved innsamling og bearbeiding av dataene er uunngåelig. Det kan være kodefeil, feil i edb-behandlingen etc. Det er utført et omfattende arbeid for å minimalisere disse feilene, og SSB anser disse feiltypene for å være relativt ubetydelige.

Personer uten lovlig opphold i Norge er utelatt. Estimat på denne gruppens størrelse er meget usikre. UDI og Oxford Research AS anslo i 2014 at mellom 18.100 og 56.000 personer oppholdt seg ulovlig i Norge. Mer om dette i kap. 6 i rapporten Et marginalt problem?

Kvaliteten på datagrunnlaget fra Folkeregisteret er generelt svært godt for statistiske formål. To ankepunkt er likevel manglende og forsinkede meldinger samt registrering av bosted. Forsinkede meldinger fører til at hendelser blir registrert og telt med i feil kalenderår. Dette blir mindre problematisk når en legger sammen tall for flere år.

Når en person som er registrert bosatt i Norge skal flytte utenlands, må vedkommende melde flyttingen inn til Folkeregisteret – noe en del personer unnlater å gjøre.

Revisjon

Ikke relevant

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB